Czy to ziemianin

jeśli masz podejrzenie, że znaleziony okaz jest meteorytem, zapytaj - to jest właściwe miejsce!

Moderatorzy: webimage, Kenny

Czy to ziemianin

Postprzez Andrzej » Pt mar 08, 2013 8:37 pm

Andrzej
 

Re: Czy to ziemianin

Postprzez Zibi » Pt mar 08, 2013 9:16 pm

A czy jest w ogóle magnetyczny?
:) Jeśli tylko możesz - tnij (:
Sekcja Meteorytowa PKiM
Avatar użytkownika
Zibi
meteorytoman
 
Posty: 1768
Dołączył(a): N lis 19, 2006 6:41 pm
Lokalizacja: M@zowieckie

Re: Czy to ziemianin

Postprzez Kenny » So mar 09, 2013 8:04 am

wygląda na gnejs.
Sto lat! Ciężkich prac w kamieniołomach:)
Kenny
meteorytoman
 
Posty: 3253
Dołączył(a): Pt lut 01, 2008 9:24 am
Lokalizacja: Stalowa/Kraków

Re: Czy to ziemianin

Postprzez Andrzej » So mar 09, 2013 8:42 pm

Witam
Zibi magnetycznosc slaba okaz ma okolo 60 gr W powiekszonym przekroju widoczne liczne
zylki barwy szarej polysk metaliczny w swietle odbitym biale
Mineraly w kamieniu sa przetopione struktura podobna do pumeksu
Andrzej
 

Re: Czy to ziemianin

Postprzez Jacek Drążkowski » N mar 10, 2013 1:41 am

wygląda na ziemianina
Astronomia i muzyka
I tego trzymać się trzeba
(E. Stachura, "Prefacja")
Avatar użytkownika
Jacek Drążkowski
meteorytoman
 
Posty: 4846
Dołączył(a): Pn paź 30, 2006 9:32 pm
Lokalizacja: Lidzbark Warm.

Re: Czy to ziemianin

Postprzez Andrzej » Wt mar 12, 2013 8:48 am

Fachowcy od meteorytow a nie potrafia rozpoznac zwyczainego chondryta
Andrzej
 

Re: Czy to ziemianin

Postprzez tin » Wt mar 12, 2013 9:27 am

Jak dla mnie to może być meteorytem ale trzeba by zobaczyć na żywo bo ta "struktura pumeksu" jest zniechęcająca. Meteoryty pumeksu nie przypominają i są dość zwarte.
Ale z samego zdjęcia to jakieś LL5 mogło by być, tym bardziej, że widać ładną "chondrę". Wietrzenie i kolor również odpowiednie.
Znalazłeś to w Polsce?
Avatar użytkownika
tin
meteorytoman
 
Posty: 1959
Dołączył(a): Pn sty 15, 2007 12:22 am

Re: Czy to ziemianin

Postprzez Kenny » Wt mar 12, 2013 9:55 am

no wybacz a te połyskliwe odblaski na powierzchni to może żelazo?
dla mnie ewidentne łyszczyki a te wymagają wody do powstania i w kosmosie jeszcze nie znaleźli.
Sto lat! Ciężkich prac w kamieniołomach:)
Kenny
meteorytoman
 
Posty: 3253
Dołączył(a): Pt lut 01, 2008 9:24 am
Lokalizacja: Stalowa/Kraków

Re: Czy to ziemianin

Postprzez tin » Wt mar 12, 2013 10:15 am

Kenny napisał(a):no wybacz a te połyskliwe odblaski na powierzchni to może żelazo?
dla mnie ewidentne łyszczyki a te wymagają wody do powstania i w kosmosie jeszcze nie znaleźli.

No fakt, "struktura pumeksu" czy "połysk metaliczny" przy jednoczesnej "słabej magnetyczności" raczej wykluczają meteoryt. Niemniej gdyby opisu nie czytać i patrzeć tylko na zdjęcie, zwłaszcza to z przekrojem, to okaz bardzo źle nie wygląda. Ja tam na wszelki wypadek wolałbym rzucić okiem na ten okaz...
Problem z subiektywnym opisem jest taki, że nie wiadomo czym dla znalazcy jest "metaliczny połysk". Dla jednych będą to blinki miki (jak to widzi Kenny), dla innych odblask szkliwa, dla innych piryt itd....
Powiem tak. W zalewie ostatniego "badziewia" jakie się przetaczało przez forum ten okaz wyróżnia się pozytywnie ;-)
Avatar użytkownika
tin
meteorytoman
 
Posty: 1959
Dołączył(a): Pn sty 15, 2007 12:22 am

Re: Czy to ziemianin

Postprzez Andrzej » Śr mar 13, 2013 12:20 pm

Mnogosc zylek metalu i szkliwa w przekroju skojarzyla mi sie z pumeksem
Kamien ma strukture zwarta a nie porowata W czasie spadku musial miec wysoka temperature
Na jednym z bokow jest cos w rodzaju skorupy z stopionych fragmentow kamienia
Odslonilem fragment i zobaczylem wytopiony krater z zachowana skorupa obtopieniowa
Keny
To nie sa lyszczki posadam mikroskop i potrafe rozpoznac metal jak i niekture mineraly
Kamien znalazlem na terenie Warmii
Andrzej
 

Re: Czy to ziemianin

Postprzez tin » Śr mar 13, 2013 2:46 pm

Meteoryty nie wytapiają się w środku na skutek temperatury przelotu a tym bardziej nie wytapiają kraterów! Andrzeju. Daruj sobie "teorię" bo nie masz pojęcia o czym piszesz i po prostu pokaż ten kamień komuś, kto się zna na meteorytach... Ja osobiście jeszcze bym go nie wykluczał. Kenny tak. Nie wiem jak inni.
Skorupy tam nigdzie nie widać. Przy tak świeżym wnętrzu (o ile to meteoryt) to skorupa byłaby pięknie czarna.
Avatar użytkownika
tin
meteorytoman
 
Posty: 1959
Dołączył(a): Pn sty 15, 2007 12:22 am

Re: Czy to ziemianin

Postprzez Kenny » Śr mar 13, 2013 8:35 pm

Ja zawsze opisuje to co widzę na zdjęciu. Im lepsze tym poprawniejsza id.
Dla mnie typowy metamorfik i to zapewne bogaty w kruszce (najpewniej piryt) widywałem takich dość sporo. Ale upierać się nie będę bo nie mam kamienia w łapie (opisuje co widzę na zdjęciu a takowa id jest obarczona sporym błędem) a czasami celowym kombinowaniem przy okazie żeby "lepiej wyglądał".
Sto lat! Ciężkich prac w kamieniołomach:)
Kenny
meteorytoman
 
Posty: 3253
Dołączył(a): Pt lut 01, 2008 9:24 am
Lokalizacja: Stalowa/Kraków

Re: Czy to ziemianin

Postprzez Andrzej » Cz mar 14, 2013 8:56 am

Keny ja tez opisuje to co widze jako amator nie potrafie poprawnie tego okreslic
Nie jestem geologem Piryt jest w postaci platkow w moim kamianiu sa metaliczne krople
Andrzej
 

Re: Czy to ziemianin

Postprzez tin » Cz mar 14, 2013 11:39 am

Andrzej napisał(a):Fachowcy od meteorytow a nie potrafia rozpoznac zwyczainego chondryta

Andrzej napisał(a):Keny ja tez opisuje to co widze jako amator nie potrafie poprawnie tego okreslic

To jak określiłeś, że to jest chondryt?
Andrzej napisał(a):Nie jestem geologem Piryt jest w postaci platkow w moim kamianiu sa metaliczne krople

Jeżeli ten połysk jest faktycznie mocno metaliczny (czego na zdjęciu aż tak nie widać), to ten fakt w połączeniu z informacją o słabym przyciąganiu magnesu raczej źle wróży....
Jak dla mnie to na podstawie zdjęcia jeszcze można by go zakwalifikować do następnego etapu ale egzamin opisowy chyba jednak oblewa....
Kamień trzeba zobaczyć na żywo.
Avatar użytkownika
tin
meteorytoman
 
Posty: 1959
Dołączył(a): Pn sty 15, 2007 12:22 am

Re: Czy to ziemianin

Postprzez Jacek Drążkowski » Cz mar 14, 2013 9:20 pm

jeśli mieszkasz na Warmii, to pojedź z tym przy jakiejś okazji do Fromborka i pokaż Andrzejowi Pilskiemu - będziesz miał natychmiastową odpowiedź, czy warto tym sobie dalej zawracać głowę
Astronomia i muzyka
I tego trzymać się trzeba
(E. Stachura, "Prefacja")
Avatar użytkownika
Jacek Drążkowski
meteorytoman
 
Posty: 4846
Dołączył(a): Pn paź 30, 2006 9:32 pm
Lokalizacja: Lidzbark Warm.

Następna strona

Powrót do czy to jest to?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron