Czy to ziemianin

jeśli masz podejrzenie, że znaleziony okaz jest meteorytem, zapytaj - to jest właściwe miejsce!

Moderatorzy: webimage, Kenny

Re: Czy to ziemianin

Postprzez Meteoriticon » Śr lip 12, 2017 4:03 am

Kaioken napisał(a):Byłem, widziałem i do tej pory jestem w szoku! Kolekcja jest genialna :D . Możliwość dotknięcia kawałka księżyca bezcenna. Obejrzeć z bliska żyłki szokowe czy linie spływu było bardzo pouczające :D . Oglądanie pod lupą daje mnóstwo informacji, dużo rzeczy można zobaczyć gołym okiem. Dla poszukiwacza jest to wartościowa lekcja, na co zwracać uwagę. Dziękuje Tomku za zaproszenie, dostałem wspaniały prezent na urodziny! :D

Pozdrawiam serdecznie :)


Moiło było mi spotkać się z Tobą , i cieszę się , że obejrzenie meteorytów na żywo dało Ci satysfakcję :-)
Oczywiście przypominam , że każdy może obejrzeć moje meteoryty - zapraszam :!:

Pozdrawiam !
Meteoriticon
Avatar użytkownika
Meteoriticon
meteorytoman
 
Posty: 573
Dołączył(a): Wt lis 07, 2006 10:04 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy to ziemianin

Postprzez Kenny » Śr lip 12, 2017 5:31 am

Dni otwarte?:)
Cholera gdyby nie to że wszystkie weekendy w przewidywalnym terminie mam "zawalone" chętnie bym wpadł z browarem... :) W sumie dawno w Wawie na weekend nie byłem...

Pozdrawiam.
Sto lat! Ciężkich prac w kamieniołomach:)
Kenny
meteorytoman
 
Posty: 3253
Dołączył(a): Pt lut 01, 2008 9:24 am
Lokalizacja: Stalowa/Kraków

Re: Czy to ziemianin

Postprzez Meteoriticon » Śr lip 12, 2017 5:46 pm

Kenny napisał(a):Dni otwarte?:)
Cholera gdyby nie to że wszystkie weekendy w przewidywalnym terminie mam "zawalone" chętnie bym wpadł z browarem... :) W sumie dawno w Wawie na weekend nie byłem...

Pozdrawiam.

No dawno się nie widzieliśmy :wink: , jakoś nie miałem czasu wpaść na Giełdę :!:
Tak dla ścisłości w ten weekend jestem na Mazurach , a w następne , jest szansa , że będę w domu :) - zapraszam !

Pozdrawiam !
Meteoriticon
Avatar użytkownika
Meteoriticon
meteorytoman
 
Posty: 573
Dołączył(a): Wt lis 07, 2006 10:04 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy to ziemianin

Postprzez Kenny » Cz lip 13, 2017 5:04 am

Mi wydaje się że przynajmniej do końca wakacji będę miał ciężko żeby się urwać... prędzej po 2giej połowie sierpnia... :)
Sto lat! Ciężkich prac w kamieniołomach:)
Kenny
meteorytoman
 
Posty: 3253
Dołączył(a): Pt lut 01, 2008 9:24 am
Lokalizacja: Stalowa/Kraków

Re: Czy to ziemianin

Postprzez Andrzej » Śr lip 19, 2017 8:17 pm

Meteoritycon- dodam kroplę dziegciu do tej beczki miodu uwarzonego w ostatnich postach.
Niewątpliwie posiadasz ciekawą kolekcję różnorodnych meteorytów
Kolekcjoner twego pokroju, powinien być jak kustosz w muzeum, o swych zbiorach powinien
mieć wiedzę. bardziej szczegółową od metryczki okazu.
Posiadasz w swej kolekcji meteoryt DaG- 400 a nie znasz jego petrografji.
Przy prawidłowo zrobionych zdjęciach, które uwidaczniają charakterystyczne cechy rozpoznawcze
można wstępnie rozpoznać Lunary- jeżeli zna się ich petrografię.

Pozdrowienia.
Andrzej
 

Re: Czy to ziemianin

Postprzez kamyk » Śr lip 19, 2017 8:37 pm

Kużwa ale wy jesteście sztuczni :!: aż w oczy szczypie :!: Pozdrawiam serdecznie
kamyk
meteorytoman
 
Posty: 1050
Dołączył(a): Pt cze 29, 2012 9:42 am

Re: Czy to ziemianin

Postprzez Andrzej » Śr sie 02, 2017 11:20 am

Bardzo niewiele meteorytów kamiennych zawiera małe pęcherzyki lub widoczne makroskopowo dziurki. Obecność pęcherzyków w skale wskazuje na to, że kiedyś jej materia było stopiona, natomiast większość meteorytów nigdy nie była w stanie stopienia. Widoczne czasem w brekcjach impaktowych (np. w lunarach) pęcherzyki (ang. vesicles) lub pustki (ang. vugs) powstały w wyniku lokalnego stopienia materiału podczas impaktu lub są pozostałością po odgazowaniu słabo zwartego regolitu.
Meteoryty żelazne mają czasami otwory powstałe w wyniku wytopienia (lub zwietrzenia) nodul.
PS - tekst z strony Pana Woreczko. Jak rozpoznać nie meteortt.
Andrzej
 

Re: Czy to ziemianin

Postprzez Andrzej » Śr sie 02, 2017 11:31 am

A tak ten opis wygląda w realu.
https://www.fotosik.pl/zdjecie/8b2057f8a83f30f7
Andrzej
 

Re: Czy to ziemianin

Postprzez Andrzej » Śr sie 02, 2017 8:02 pm

Fragment stopionej impaktem powierzchni.
https://www.fotosik.pl/zdjecie/40e78382a9e1dd48
Andrzej
 

Re: Czy to ziemianin

Postprzez Andrzej » Śr sie 02, 2017 8:23 pm

Wystarczy podstawowa wiedza o meteorytach planetarnych, żeby rozpoznać na podstawie zdjęć
że kamień jest pochodzenia impaktowego.
Na tym zdjęciu doskonale widać jak powstaje meteoryt podczas impaktu.
https://www.fotosik.pl/zdjecie/def57dd118f4d985
Andrzej
 

Re: Czy to ziemianin

Postprzez lejkers » Śr sie 02, 2017 9:09 pm

Andrzej napisał(a):Wystarczy podstawowa wiedza o meteorytach planetarnych, żeby rozpoznać na podstawie zdjęć
że kamień jest pochodzenia impaktowego.
Na tym zdjęciu doskonale widać jak powstaje meteoryt podczas impaktu.
https://www.fotosik.pl/zdjecie/def57dd118f4d985

Z pewnością jest wiele meteorytów nierozpoznanych bo ich "winą" jest nietypowy obraz. Wiele razy coś takiego mi się trafiało i naprawdę bardzo daleko im było do skał ziemskich i antropogenów a jednak nie wzbudziły żadnego zainteresowania meteorytmenów, którzy taki kamień natychmiast porównują z zakodowanymi w głowie znanymi meteorytami czy typami meteorytów - w sumie aczkolwiek generuje to rozczarowanie, czasem bunt, to jednak głową muru nie rozwalisz. Wydaje mi się, że chyba już nieodległy będzie czas, kiedy w zasięgu ręki będzie podstawowa diagnostyka, taka pierwsza przesiewowa, jaką może być np. określenie składu jakościowo-ilościowego i porównanie wyniku z dostępnymi diagramami. To już mocno przybliżałoby do jakichś szczegółowszych wniosków. Jeśli by do tego dodać jeszcze analizę płytki cienkiej, to byłby już ideał. Póki co, podejrzane typy należy składać na półkę a szukać szczęścia w meteorytach "książkowych" - wiadomo o jakie chodzi. Przy okazji taka uwaga jeśli chodzi o diagnostykę w oparciu o pomiary promieniowanie gamma (detekcja izotopów promieniotwórczych, głownie Co)- otóż jeden z moich kamieni miał mierzoną radiację w Polsce ze skutkiem niepomyślnym, zaś w jednym z zagranicznych lab. zakres gamma wyszedł znacznie wyżej niż promieniowanie "aktywnych" granitów, nie mówiąc o średnim promieniowaniu tła. Niewiele z tego wynikło, gdyż pomiaru dokonał mi grzecznościowo znajomy, który ma dostęp tylko do takiej diagnostyki (firma monitorująca środowisko w jednym z okręgów Niemiec). Wszystkiego najlepszego!
"Kiedy się czegoś pragnie, wtedy cały wszechświat sprzysięga się, byśmy mogli spełnić nasze marzenie..." - Alchemik, Paulo Coelho
Avatar użytkownika
lejkers
meteorytoman
 
Posty: 644
Dołączył(a): Śr wrz 21, 2011 6:12 pm

Re: Czy to ziemianin

Postprzez Andrzej » Pt sie 04, 2017 7:58 pm

Lejkiers- temat o którym piszesz wciąż ten sam, od wielu lat nic się nie zmieniło, problemy poszukiwaczy
meteorytów wciąż te same. Ja nie zawracam sobie głowy nietypowymy okazamy, szkoda zdrowia i
czasu. Miałem szansę mieć meteoryt DaG-400 pod mikroskopem, i wsiąkłem w lunary.
Zdaniem Prof Koroteva jest szansa na lunara w naszych warunkach klimatycznych.
Mam wystarczającą wiedzę żeby je rozpoznać, czemu by nie spróbować, no i udało się.
Pozdrawiam.
Andrzej
 

Re: Czy to ziemianin

Postprzez lejkers » Pt sie 04, 2017 8:31 pm

Gratulacje!
"Kiedy się czegoś pragnie, wtedy cały wszechświat sprzysięga się, byśmy mogli spełnić nasze marzenie..." - Alchemik, Paulo Coelho
Avatar użytkownika
lejkers
meteorytoman
 
Posty: 644
Dołączył(a): Śr wrz 21, 2011 6:12 pm

Re: Czy to ziemianin

Postprzez Andrzej » So sie 12, 2017 6:38 pm

Dziękuję za gratulacje, życzę podobnych kamieni.
Moja rada- nie wytaczaj ciężkich dział na nie rozpoznanego przeciwnika, kamień rozpoznaj
petrograficznie, następnie zleć badania chemiczne.

Powodzenia i wytrwałości w badaniach.
Andrzej
 

Re: Czy to ziemianin

Postprzez Andrzej » N lis 05, 2017 11:32 am

https://www.fotosik.pl/zdjecie/2ac44f43ba70c48a

- wyizolowane ziarno Fe- Ni. o ciekawej budowie.
Andrzej
 

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do czy to jest to?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron