czy to jest to?

jeśli masz podejrzenie, że znaleziony okaz jest meteorytem, zapytaj - to jest właściwe miejsce!

Moderatorzy: webimage, Kenny

czy to jest to?

Postprzez pumba » Pn lis 11, 2013 5:56 pm

Witam na forum geologicznym nie będę pytał o ten kamień bo wyrzucą mnie z tym pytaniem na forum meteorytowe ponieważ ten kamień zawiera w sobie żelazo jakie jeszcze nie wiem i mam nadzieję że pomożecie mi w rozwikłaniu tej zagadki .Dzisiaj zwiedzając jedną kopalnię piachu na głębokości tak gdzieś od 50cm do 70cm zauważyłem jakiś zadzerwiały kamień a raczej część która wystawała ,sprawdziłem magnesem , ciągnie i to ładnie a w niektórych miejscach nawet mocno tak więc do domu i szlifuję ,w miejscu odłupania po krótkim czasie ukazał mi się żywy metal pomyślałem jest dobrze a co wy myślicie na temat tego kamienia , kamień czy meteoryt?ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
pumba
meteorytoman
 
Posty: 785
Dołączył(a): Pn maja 07, 2012 9:45 pm

Re: czy to jest to?

Postprzez Jacek Drążkowski » Pn lis 11, 2013 7:52 pm

Gdzie to żelazo? Może jednak lepiej było zacząć od forum geologicznego? ;)
Astronomia i muzyka
I tego trzymać się trzeba
(E. Stachura, "Prefacja")
Avatar użytkownika
Jacek Drążkowski
meteorytoman
 
Posty: 4846
Dołączył(a): Pn paź 30, 2006 9:32 pm
Lokalizacja: Lidzbark Warm.

Re: czy to jest to?

Postprzez pumba » Pn lis 11, 2013 8:56 pm

Niestety robię zdjęcia telefonem więc są słabej jakości ale jak będę miał lepszy aparat to wrzucę lepsze a tymczasem zdjęcie na mokro tu nie widać większych frakcji metalu tylko drobniutkie gęsto rozsiane ObrazekObrazeka na tym zdjęciu coś błyszczy jakiś metal tak samo z magnesem tylko w niektórych miejscach mocno się trzyma Obrazek
pumba
meteorytoman
 
Posty: 785
Dołączył(a): Pn maja 07, 2012 9:45 pm

Re: czy to jest to?

Postprzez pumba » Wt lis 12, 2013 12:26 am

Obrazek
pumba
meteorytoman
 
Posty: 785
Dołączył(a): Pn maja 07, 2012 9:45 pm

Re: czy to jest to?

Postprzez Kenny » Wt lis 12, 2013 9:50 am

wygląda na zwykły otoczak ale wnętrze dziwne i intrygujące postaraj się o lepsze zdjęcia.
Sto lat! Ciężkich prac w kamieniołomach:)
Kenny
meteorytoman
 
Posty: 3253
Dołączył(a): Pt lut 01, 2008 9:24 am
Lokalizacja: Stalowa/Kraków

Re: czy to jest to?

Postprzez lejkers » Wt lis 12, 2013 2:39 pm

Czy to metaliczne w środku, to metal? W pierwszym rzędzie bym właśnie to ustalił - z tym nie powinno być najmniejszych problemów, nawet na oko. Jeśli masz wątpliwości, to sprawdź to maleńkim magnesikiem, który tylko to pokryje, albo ułamanym pilnikiem, jego ostrym kantem mocno przyciskając, spróbuj to zarysować; i tak, jeśli wyjdzie ci w miarę długi wiórek, to metal, jeśli proszek, to jest to jakiś siarczek. Najpewniejszą metodą amatorskiej identyfikacji występowania metalu w kamyku jest podręczny detektor do wykrywania przedmiotów metalowych (drutów, rur) w ścianach itp. używany przez instalatorów - warto sobie taki sprawić, bo doskonale spisuje się również w terenie do "przesiewu" kamyków pod kątem zawartości zredukowanego żelaza (nie reaguje na formy żelaza utlenionego). Kamyk rzeczywiście bardzo interesujący.
P.s
Chyba to jednak jest metal (żelazo?), sprawdź, czy nie zawiera węgla (czyli, czy antropogen) - tylko roztworem HNO3, albo gotowym nitalem - "na nosa" nie zawiera, a więc byłoby jeszcze ciekawiej.
"Kiedy się czegoś pragnie, wtedy cały wszechświat sprzysięga się, byśmy mogli spełnić nasze marzenie..." - Alchemik, Paulo Coelho
Avatar użytkownika
lejkers
meteorytoman
 
Posty: 644
Dołączył(a): Śr wrz 21, 2011 6:12 pm

Re: czy to jest to?

Postprzez pumba » Wt lis 12, 2013 6:21 pm

Lejkers sprawdiłem kamień podręcznym wykrywaczem JST tools i co mnie nie dziwi reaguje na metal w kamieniu pozytywnie ,kamień sprawdziłem także Garetem ACE 250 i również na żelazo reaguje pozytywnie tak więc pozostaje jeszcze test na nikiel HNO3 na ten test jednak trzeba trochę poczekać bo takowego nie posiadam .
pumba
meteorytoman
 
Posty: 785
Dołączył(a): Pn maja 07, 2012 9:45 pm

Re: czy to jest to?

Postprzez lejkers » Wt lis 12, 2013 9:55 pm

pumba napisał(a):Lejkers sprawdiłem kamień podręcznym wykrywaczem JST tools i co mnie nie dziwi reaguje na metal w kamieniu pozytywnie ,kamień sprawdziłem także Garetem ACE 250 i również na żelazo reaguje pozytywnie tak więc pozostaje jeszcze test na nikiel HNO3 na ten test jednak trzeba trochę poczekać bo takowego nie posiadam .

Roztworem 5-10% HNO3 sprawdzisz, czy zawiera węgiel a nie nikiel (oby nie było węgla). Ja mam tyle do powiedzenia, wg mnie ciekawy, dalej to uśmiechaj się do Kennego, życzę powodzenia po linii i na bazie;)
"Kiedy się czegoś pragnie, wtedy cały wszechświat sprzysięga się, byśmy mogli spełnić nasze marzenie..." - Alchemik, Paulo Coelho
Avatar użytkownika
lejkers
meteorytoman
 
Posty: 644
Dołączył(a): Śr wrz 21, 2011 6:12 pm

Re: czy to jest to?

Postprzez pumba » Wt lis 12, 2013 10:46 pm

Lejkers po polaniu HNO3 czym to się objawia że jest węgiel lub go tam nie ma ?
pumba
meteorytoman
 
Posty: 785
Dołączył(a): Pn maja 07, 2012 9:45 pm

Re: czy to jest to?

Postprzez lejkers » Śr lis 13, 2013 8:57 am

pumba napisał(a):Lejkers po polaniu HNO3 czym to się objawia że jest węgiel lub go tam nie ma ?

w ciągu kilku sekund robi się b.ciemna plama do czarnej (zależy to od zaw. C)- to jest węgiel pozostały po rozpuszczeniu na powierzchni próbki warstewki Fe, jest on składnikiem stopowym żelaza wyprodukowanego przez człowieka - praktycznie zawsze. Nie da się go spłukać wodą ( a trzeba taką próbkę szybko wypłukać pod kranem z wielu względów, gł. bezpieczeństwa.
"Kiedy się czegoś pragnie, wtedy cały wszechświat sprzysięga się, byśmy mogli spełnić nasze marzenie..." - Alchemik, Paulo Coelho
Avatar użytkownika
lejkers
meteorytoman
 
Posty: 644
Dołączył(a): Śr wrz 21, 2011 6:12 pm

Re: czy to jest to?

Postprzez pumba » Cz lis 14, 2013 12:20 am

ObrazekObrazekObrazek
pumba
meteorytoman
 
Posty: 785
Dołączył(a): Pn maja 07, 2012 9:45 pm

Re: czy to jest to?

Postprzez kerlmit » Pt lis 15, 2013 7:00 pm

To moze być jakis odpad z pieca(niekoniecznie hutniczego). Jesli zwir jest dostarczany do jakieś cegielni ,to odpady z pieca do wypalania cegieł trafiają z powrotem do kopalni żwiru (i są układane jako podkład po którym jeżdżą ciężarówki ,koparki) . Kiedys wpadlem na taka odkrywkowa zwirownie i wykrywacz zwariował.
Supernova Boy
Avatar użytkownika
kerlmit
meteorytoman
 
Posty: 532
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 6:19 am

Re: czy to jest to?

Postprzez pumba » Pt lis 15, 2013 7:57 pm

Kermlit no to fajnie chociaż emocje miałeś bo nie chodzi o to aby złapać króliczka lecz o to by gonić go pozdrawiam cześć .
pumba
meteorytoman
 
Posty: 785
Dołączył(a): Pn maja 07, 2012 9:45 pm

Re: czy to jest to?

Postprzez kerlmit » Pt lis 15, 2013 9:19 pm

Sorki ,ale nie załapałem? tzn. wiem o co chodzi z kroliczkiem,ale nie wiem jak to sie ma do moje sugestii :roll:

p.s.Przy okazji rozwiązała się zagadka,skąd bierzesz takie okazy opalone :mrgreen:
Supernova Boy
Avatar użytkownika
kerlmit
meteorytoman
 
Posty: 532
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 6:19 am

Re: czy to jest to?

Postprzez pumba » Pt lis 15, 2013 10:08 pm

Kim ty jesteś kermlit wirusem ?
pumba
meteorytoman
 
Posty: 785
Dołączył(a): Pn maja 07, 2012 9:45 pm

Następna strona

Powrót do czy to jest to?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron