Moje tegoroczne TOP 3

jeśli masz podejrzenie, że znaleziony okaz jest meteorytem, zapytaj - to jest właściwe miejsce!

Moderatorzy: webimage, Kenny

Moje tegoroczne TOP 3

Postprzez dj40 » N gru 11, 2016 7:30 pm

Witam!
Ze wszystkich podejrzanych kamieni,które znalazłem w tym roku zostały tylko trzy ciekawe okazy,których do tej pory nie udało mi się zidentyfikować.Być może dlatego,że nie zostały jak dotąd przecięte...Ale nie chciałem ich ciąć,bo są małe i z pewnością,moją piłą z o grubości 1,0 mm bym je tylko zmasakrował,a trochę mi ich szkoda - okazy są interesujące,mają skorupki i są też wyraźnie cięższe od podobnej wielkości kamieni.
Pokrótce je zaprezentuje - może ktoś podejmie się ich identyfikacji na podstawie zamieszczonych poniżej informacji i fotek...
Mile widziane wszelkie sugestie.

A więc po kolei...
Fotki można powiększyć - najlepiej w nowej karcie...

Okaz nr1
Masa: 14,4g
Wymiary: 27x22x17mm
Gęstość: 3,38 g/cm3
Reakcja na magnes ferrytowy: wyraźna,dosyć silna
Reakcja na magnes neodymowy: silna
Skorupka: wygląda jak czekoladowa polewa,twarda (nie barwi szorstkiej strony płytki ceramicznej w tzw. steak test),na jednej stronie brązowa,gładka z drobnymi rdzawymi wgłębieniami, na innej z kolei ciemnobrązowa z licznymi drobnymi otworkami (jakby spieniona),natomiast najbardziej płaska powierzchnia jest jasnobrązowa z licznymi wypustkami (jakby niewykształcona,jak secondary fusion crust w meteorytach) i z dziwnymi wywinięciami brzegów (coś jak roll-over rims w meteorytach) co nadaje tej powierzchni wrażenie wklęsłości.
Wnętrze: niewidoczne

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Okaz nr2
Masa: 12,6g
Wymiary: 29x23x12mm
Gęstość: 3,14 g/cm3
Reakcja na magnes ferrytowy: słaba
Reakcja na magnes neodymowy: słaba
Skorupka: popękana, twarda (szara,cienka rysa w tzw. steak test),ciemnobrązowa (prawie czarna),miejscami rdzawa,liczne wgłębienia (jak regmaglipty w meteorytach).
Wnętrze: w miejscu, w którym odpadła skorupka widać liczne, nieregularne ciemne kryształy zatopione w ciemnozielonym tle skalnym.

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Okaz nr3
Masa: 23,2g
Wymiary: 36x24x22mm
Gęstość: 3,09 g/cm3
Reakcja na magnes ferrytowy: brak
Reakcja na magnes neodymowy: brak
Skorupka: liczne uszkodzenia,cienka,ale twarda (brak rysy w tzw. steak test),czarna (lub prawie czarna),miejscami ciemnozielona,widoczne równoległe,wystające nad powierzchnie skorupki linie (jak flow lines w meteorytach).
Wnętrze: w miejscach, w których odpadła skorupka widać ciasto skalne (o barwie od białej do kremowej) o różnym stopniu erozji.Brak reakcji z rozcieńczonym kwasem solnym.
Na drugiej fotce widoczne jest najświeższe podłużne uszkodzenie skorupki,które odsłoniło białe ciasto skalne z licznymi drobnymi,jasnozielonymi kryształami i jednym większym,ciemnozielonym.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam!
dj40
meteorytoman
 
Posty: 71
Dołączył(a): Śr maja 20, 2015 1:54 am

Re: Moje tegoroczne TOP 3

Postprzez sopel » N gru 11, 2016 7:55 pm

sam wrzucam czasami takie maluchy bo trudno je ocenić więc posiłkuje się tu .jak miałbym strzelać w ciemno to obstawiam. ale to tylko moja opinia :wink:
1.porfir
2.limonit lub hematyt
3.krzemień
Avatar użytkownika
sopel
meteorytoman
 
Posty: 1730
Dołączył(a): Wt paź 05, 2010 6:56 pm

Re: Moje tegoroczne TOP 3

Postprzez Huncyt » N gru 11, 2016 10:04 pm

Gdybyś znalazł meteoryt żelazny - byłby prawdopodobnie nieżle zerodwany (zardzewiały) a magnes ferrytowy trzymałby go jak oszalały :)
Jeszcze jedno, streak test, czyli test rysy, a nie steka, bo nie idziemy na masę, tylko badamy pochodzenie kamieni :D
Brak rysy wyklucza limonit lub hematyt ma 90%.
Tutaj wrzucam linka jak można rozpoznać minerały tym testem (nie skały, tylko poszczególne minerały :) )
http://geology.com/minerals/streak-test.shtml
Skała nr.1 ta magnetyczna ma w sobie takie ziemskie "wtrącenie" i wewnętrzne przeobrażenie, stąd wrażenie skorupy. Brak wyraźnych regmagliptów. Trójka na ostatnim zdjęciu szklista...
Chciałem przedstawić swoje typy, ale za mało znam się na geologii :)
Huncyt
meteorytoman
 
Posty: 200
Dołączył(a): Cz wrz 22, 2016 9:53 pm

Re: Moje tegoroczne TOP 3

Postprzez Kenny » Pn gru 12, 2016 6:44 am

Zgadzam się z soplem poza 2gim okazem. Ten wygląda mi na bazalt lub diabaz. Pozdro
Sto lat! Ciężkich prac w kamieniołomach:)
Kenny
meteorytoman
 
Posty: 3253
Dołączył(a): Pt lut 01, 2008 9:24 am
Lokalizacja: Stalowa/Kraków


Powrót do czy to jest to?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron