Kilka "meteorytów"

jeśli masz podejrzenie, że znaleziony okaz jest meteorytem, zapytaj - to jest właściwe miejsce!

Moderatorzy: webimage, Kenny

Kilka "meteorytów"

Postprzez MaciejP » Śr sty 11, 2017 10:19 pm

Witam serdecznie.

Temat oczywiście nie do końca prawdziwy, gdyż absolutnie nie mam pojęcia czy któryś z tych kamieni może być meteorytem. Poczytałem trochę w internecie, zdaje się że posiadają cechy które mogłyby na to wskazywać. Proszę jednak o zerknięcie fachowym okiem.

https://megawrzuta.pl/filesgroup/375549 ... 18a4c.html

Z góry dziękuję.

Pozdrawiam,
Maciej
MaciejP
 
Posty: 1
Dołączył(a): Pn sty 02, 2017 9:41 pm

Re: Kilka "meteorytów"

Postprzez Huncyt » Cz sty 12, 2017 2:06 am

Myślę, że tytuł jest zły... Powinien jednak brzmieć - kilka kamieni.
Najbliżej meteorytu po świeżym spadku jest okaz drugi z pierwszego dokumentu. Ale jeśli nie przyciąga magnesu, to nie jest meteorytem.

Sam zaczynałem od źródeł internetowych i muszę przyznać, że niektóre informacje bywają ze sobą co najmniej sprzeczne, niektóre mijają się w dużym stopniu z prawdą, czasem nie są opisane podstawowe rzeczy, a przechodzi się do bardziej zaawansowanych metod rozpoznawania itd. Słowem - tak właśnie bywa ze źródłami internetowymi.

Trudno streścić wszystkie meteoryty do cech wspólnych, bo zdarzają się wyjątki. Ale są pewne cechy, które ma zdecydowana większość:
1) Magnetyczność - większość (powiedziałbym 98%) silnie przyciąga magnes ferrytowy, taki z lodówki. Neodymowy jest dobry do poszukiwań, ale gorszy do pokazania subtelnej różnicy siły przyciągania :)
2) Skorupa obtopienna - widoczny na powierzchni wpływ tarcia przy przejściu przez atmosferę (powierzchnia rozgrzewa się do 2300st. Celsjusza i szybko schładza, co powoduje punkt 3
3) regmaglipty - widoczne wgłębienia w powierzchni - coś jak odciski zrobione kciukami w plastelinie
4) większość meteorytów jest cięższa od skał ziemkich - jak weźmiesz do ręki meteoryt i podobnej wielkości skałę, meteoryt będzie odczuwalnie cięższy

Podejrzany okaz pochodzi z Ziemi, gdy:
- widać pozostałości pęcherzy (w kosmosie nie ma atmosfery, więc nie może być pęcherzy)
- minerały układają się warstwowo, lub widać, że grawitacja miała wpływ na wygląd skały

Niestety najczęściej znajduje się różne rodzaje rud żelaza lub odpadów poindustrialnych (żużle, stopy, zgary, szlaki, odpady z czyszczenia kominów hutniczych), albo bazaltów, które brane są za meteoryty.

Od tych reguł są wyjątki, bardzo rzadkie meteoryty o nietypowych cechach, np. meteoryty pochodzenia marsjańskiego lub księżycowego.
Ale żeby ostatecznie nakreślić skalę szans znalezienia meteorytu 8) :
W całej Polsce znaleziono meteoryty z 24 spadków (od początku ich poszukiwań :) ~jakieś 200 lat)
Średnio w ciągu roku, na obszar Polski spadają 2 meteoryty :!:
W Europie znaleziono tylko jeden marsjański meteoryt (słownie: jeden 8) ) :!:

Nie podaje tu źródeł, więc gdzieś zawsze mogłem popełnić błąd, ewentualnie żyję w błędnym przekonaniu - ale to szybko ktoś z kolegów napisze zgodnie z prawdą, właśnie po to jest forum :)

Jeśli szanse znalezienia meteorytu Cię nie przerażają - witaj wśród pasjonatów ich poszukiwań oraz kolekcjonerów tych niezwykłych "kamieni" :mrgreen:
Huncyt
meteorytoman
 
Posty: 200
Dołączył(a): Cz wrz 22, 2016 9:53 pm


Powrót do czy to jest to?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron