Pytanie

jeśli masz podejrzenie, że znaleziony okaz jest meteorytem, zapytaj - to jest właściwe miejsce!

Moderatorzy: webimage, Kenny

Pytanie

Postprzez mat » Cz sie 19, 2021 1:12 pm

Pytanie do tych którzy wiedzą.
Czy wytrawione okazy dają nadzieję że są meteorytem :?:




Obrazek



Obrazek
Ostatnio edytowano So sie 21, 2021 5:07 pm przez mat, łącznie edytowano 1 raz
mat
meteorytoman
 
Posty: 280
Dołączył(a): Śr sie 29, 2018 8:10 pm

Re: Pytanie

Postprzez sopel » Pt sie 20, 2021 6:46 pm

moim zdaniem tak jeżeli będą tam odpowiednie figury no i- podstawa ''nikiel''
a tu takowych moim zdaniem nie ma.pozd
Avatar użytkownika
sopel
meteorytoman
 
Posty: 1730
Dołączył(a): Wt paź 05, 2010 6:56 pm

Re: Pytanie

Postprzez mat » So sie 21, 2021 6:23 pm

Dzięki za tak udzieloną odpowiedź pozwoli mi lepiej i czytelniej sformułować pytanie.

Czym te widoczne figury na meteorytach żelaznych powstałe z stref różniących się kolorem metalu są. Kolor danej strefy związany jest zawartością niklu w żelazie, lub jego zupełnego braku.
Krystalizujący bardzo powoli nikiel rozpuszczony w żelazie tworzy belki kamacytu układające się w charakterystyczne struktury w większości meteorytów żelaznych one występują i po tym je rozpoznajemy.

Ale mogą być sytuacje w których pomimo występującego w meteorytach niklu nie będzie widocznych charakterystycznych figur ani linii Neumanna. Taka bryła kosmicznego żelaza wpadająca z wielką prędkością do ziemskiej atmosfery nagrzewa się na powierzchni częściowo płonąc, częściowo gubiąc topniejące fragmenty materii.

Takie kawałki przetopionego meteorytu spadają na ziemi i mamy szrapnele meteorytowe.
Co się dzieje ze wspomnianymi figurami w procesie tworzenia się szrapneli, deformują się albo znikają zupełnie.
Jednak nikiel nie zawsze zdąży rozpuścić się w roztopionym żelazie i w jakiej formie w takiej sytuacji objawi się w czasie wytrawiania kwasem mieszanka niklu z żelazem i żelazo.
Moje pytanie było skierowane do tych którzy potrafią dzięki różnicy w kolorze wytrawionego metalu oraz różnic w strukturach trawionego metalu rozpoznać meteoryt.

Czy efekt wytrawiania widoczny na zdjęciu pozwala stwierdzić że okaz jest mieszanką żelaza i żelaza z niklem dającym nadzieje na meteoryt :?:
mat
meteorytoman
 
Posty: 280
Dołączył(a): Śr sie 29, 2018 8:10 pm

Re: Pytanie

Postprzez Hudini » So sie 21, 2021 7:45 pm

Niestety, ale są tam fragmenty z widoczną strukturą gazową - na bank nie jest to kosmiczne żelazo.
Avatar użytkownika
Hudini
meteorytoman
 
Posty: 126
Dołączył(a): Śr mar 12, 2014 11:05 am

Re: Pytanie

Postprzez mat » So sie 21, 2021 8:35 pm

To właśnie mnie martwi, trochę poszperałem i wychodzi na to że czasami struktury gazowe mogą wystąpić choć masz racje z tym że mocno spada szansa na sukces.

Podam przykład pallasytu Huckitte gdzie gazu nie powinno być a jest.

Obrazek
mat
meteorytoman
 
Posty: 280
Dołączył(a): Śr sie 29, 2018 8:10 pm

Re: Pytanie

Postprzez Hudini » So sie 21, 2021 10:39 pm

mat napisał(a):To właśnie mnie martwi, trochę poszperałem i wychodzi na to że czasami struktury gazowe mogą wystąpić choć masz racje z tym że mocno spada szansa na sukces.

Podam przykład pallasytu Huckitte gdzie gazu nie powinno być a jest.

Obrazek


Moim zdaniem gaz obecny we fragmencie Huckitte prezentowanym na zdjęciu to nic innego jak efekt utlenienia żelaza, a fragment po lewej to zwietrzelina.
O tym, że w przypadku Huckitte żelazo mocno się utleniło wspomniano nawet na Wikipedii.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Hudini
meteorytoman
 
Posty: 126
Dołączył(a): Śr mar 12, 2014 11:05 am

Re: Pytanie

Postprzez mat » N sie 22, 2021 12:33 pm

Ostatnia fotka i ostatnie pytanie.

Czy warto pokazane tu okazy przebadać :?:

Otwory powstały po wykruszeniu się wypełniającej je masy.

Dziękuje.

Obrazek


Obrazek
Ostatnio edytowano Pn sie 23, 2021 10:56 am przez mat, łącznie edytowano 1 raz
mat
meteorytoman
 
Posty: 280
Dołączył(a): Śr sie 29, 2018 8:10 pm

Re: Pytanie

Postprzez pumba » N sie 22, 2021 3:54 pm

Moim zdaniem jest to jakieś raczej staliwo % niklu po kolorze stali ja tu nie widzę a powinno być w meteorytach widać jakby żyłki płyniecia niklu. Chyba że jest to okaz z planety księżyca gdzie niklu jest mało.pozdrawiam i życzę sukcesów.
pumba
meteorytoman
 
Posty: 785
Dołączył(a): Pn maja 07, 2012 9:45 pm

Re: Pytanie

Postprzez mat » N sie 22, 2021 6:51 pm

Temat nie tylko dla mnie do przemyśleń;

Obrazek
Widmanstätten Wzór przy 40 µm, 80 µm, 400 µm i 400 µm [zgodnie z ruchem wskazówek zegara od góry po lewej]

Pozdrawiam.
mat
meteorytoman
 
Posty: 280
Dołączył(a): Śr sie 29, 2018 8:10 pm

Re: Pytanie

Postprzez mat » N sie 29, 2021 5:40 am

Małe uzupełnienie i rozwianie wątpliwości.

Obrazek
mat
meteorytoman
 
Posty: 280
Dołączył(a): Śr sie 29, 2018 8:10 pm


Powrót do czy to jest to?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron