Meteoryt z poza układu słonecznego?

Moderator: webimage

Meteoryt z poza układu słonecznego?

Postprzez trylobit » Pn sie 25, 2014 10:00 pm

No właśnie. Z tego, co dotychczas czytałem wynika, że jeszcze takiego nie znaleziono. I tutaj moje pytanie: dlaczego?
Czyżby tak mało ich przyleciało że dotychczas nie udało się ich znaleźć? A może wpadają w atmosferę ze zbyt dużą prędkością i ulegają spaleniu? Co tu jest "grane"? Może któryś z Kolegów mógłby mi rozjaśnić ten temat, bo pewnie jakieś teorie istnieją?
Pozdrawiam
Maciek
trylobit
meteorytoman
 
Posty: 262
Dołączył(a): Wt lip 29, 2014 10:42 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Meteoryt z poza układu słonecznego?

Postprzez Jacek Drążkowski » Wt sie 26, 2014 3:24 pm

Prędkość ucieczki z Układu Słonecznego dla orbity ziemskiej to jakieś 42 km/s więc faktycznie, ciało przybywające spoza Układu osiągałoby prędkość nie mniejszą, a atmosfera rozprawia się skutecznie z intruzami już powyżej 21 km/s.
Astronomia i muzyka
I tego trzymać się trzeba
(E. Stachura, "Prefacja")
Avatar użytkownika
Jacek Drążkowski
meteorytoman
 
Posty: 4846
Dołączył(a): Pn paź 30, 2006 9:32 pm
Lokalizacja: Lidzbark Warm.

Re: Meteoryt z poza układu słonecznego?

Postprzez trylobit » Wt sie 26, 2014 4:43 pm

Wyczytałem, że graniczna prędkość, przy której meteoroid ma szansę dolecieć do powierzchni Ziemi, to 28 km/sek. Prędkość Ziemi w ruchu obiegowym to ok. 30 km/sek. Jeśli jakiś kawałek kosmicznej skały doganiałby Ziemię, to poruszając się z V3, wszedłby w atmosferę z prędkością ok. 12 km/sek (lub trochę większą, w zależności od kąta doganiania), czyli jego fragmenty miałyby szansę na dotarcie do powierzchni Ziemi. Nie wiem, czy nie robię tutaj jakiegoś błędu w rozumowaniu :|
Jacku, jeśli potwierdziłbyś, że taka szansa istnieje, to pewnie gdzieś spoczywają jakieś okruchy z naszej galaktyki.
Czyli wniosek, że trzeba by się brać do poszukiwań :wink: Muszę powiedzieć, że bardzo chciałbym poznać skład takiego meteorytu.
Pozdrawiam
Maciek
trylobit
meteorytoman
 
Posty: 262
Dołączył(a): Wt lip 29, 2014 10:42 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Meteoryt z poza układu słonecznego?

Postprzez sopel » Wt sie 26, 2014 7:36 pm

nie ty jeden :D i całkiem możliwe że już są tylko kto to potwierdzi .tz. na jakie podstawie :(
najbardziej zbliżone do takich meteorytów są komety [ich szybkość odpowiada] no ale jeszcze nikt jej nie złowił :mrgreen: . pozd.
Avatar użytkownika
sopel
meteorytoman
 
Posty: 1730
Dołączył(a): Wt paź 05, 2010 6:56 pm

Re: Meteoryt z poza układu słonecznego?

Postprzez Kenny » Śr sie 27, 2014 6:50 am

tak tylko do tych 12km/s musiał byś jeszcze dodac prędkośc jaką osiągnie będąc przyspieszany przez ziemskie pole grawitacyjne czyli kolejne 12km/s...
No chyba że owy meteoroid był by wcześniej wyhamowany przez np pole grawitacyjne słonka przy odpowiedniej trajektorii...
Pozdro.
Sto lat! Ciężkich prac w kamieniołomach:)
Kenny
meteorytoman
 
Posty: 3253
Dołączył(a): Pt lut 01, 2008 9:24 am
Lokalizacja: Stalowa/Kraków

Re: Meteoryt z poza układu słonecznego?

Postprzez trylobit » Śr sie 27, 2014 4:01 pm

No i jeszcze pominęliśmy nasz ruch względem centrum galaktyki. Widać z tego wyraźnie, że taki obcy meteoroid nie ma lekko, żeby wylądować np na moim podwórku :? No ale nic, trzeba mieć nadzieję. Na wszelki wypadek kupuję wykrywacz :)
Pozdrawiam
Maciek
trylobit
meteorytoman
 
Posty: 262
Dołączył(a): Wt lip 29, 2014 10:42 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Meteoryt z poza układu słonecznego?

Postprzez Jacek Drążkowski » Śr sie 27, 2014 9:10 pm

ruchu względem centrum Galaktyki chyba nie należy tu mieszać ;)

III prędkość kosmiczną dla Ziemi podają w Wikipedii około 17 km/s
Astronomia i muzyka
I tego trzymać się trzeba
(E. Stachura, "Prefacja")
Avatar użytkownika
Jacek Drążkowski
meteorytoman
 
Posty: 4846
Dołączył(a): Pn paź 30, 2006 9:32 pm
Lokalizacja: Lidzbark Warm.

Re: Meteoryt z poza układu słonecznego?

Postprzez trylobit » Cz sie 28, 2014 6:02 pm

Jacek Drążkowski napisał(a):ruchu względem centrum Galaktyki chyba nie należy tu mieszać ;)

Faktycznie, tu mój błąd w rozumowaniu :(

Jacek Drążkowski napisał(a):3 prędkość kosmiczną dla Ziemi podają w Wikipedii około 17 km/s

Faktycznie w Wikipedii brak wyjaśnienia, skąd bierze się te 17 km/sek.
Jeśli wykorzystać prędkość Ziemi, to wystarczyło by 42-30=12km/sek, aby uzyskać V3. Ale jeszcze jest grawitacja, którą też trzeba pokonać i dlatego potrzeba aż 17km/sek - ale jak to obliczyć, to nie wiem.
Pozdrawiam
Maciek
trylobit
meteorytoman
 
Posty: 262
Dołączył(a): Wt lip 29, 2014 10:42 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Meteoryt z poza układu słonecznego?

Postprzez trylobit » Śr paź 22, 2014 9:42 pm

W jednym z "Meteorytów" znalazłem informację, że w meteorycie Murchison (chondryt węglisty), który spadł w Australii w 1969 roku, znaleziono ziarna materii międzygwiezdnej. A więc coś, kiedyś przyleciało z poza Układu Słonecznego, i można powiedzieć, drogą pośrednią dotarło na Ziemię.
Pozdrawiam
Maciek
trylobit
meteorytoman
 
Posty: 262
Dołączył(a): Wt lip 29, 2014 10:42 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Meteoryt z poza układu słonecznego?

Postprzez walesto » Cz paź 23, 2014 10:40 pm

ostatnio przelatywała w pobliży Marsa kometa narodzona poza Układem Słonecznym ...
możliwe, że tylko lodowa ale jak widać jest to możliwe :)
walesto
meteorytoman
 
Posty: 861
Dołączył(a): Cz wrz 05, 2013 11:01 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Meteoryt z poza układu słonecznego?

Postprzez gural100 » Pt paź 24, 2014 8:17 am

walesto napisał(a):ostatnio przelatywała w pobliży Marsa kometa narodzona poza Układem Słonecznym ...
możliwe, że tylko lodowa ale jak widać jest to możliwe :)


Obłok Oorta, z którego pochodzi ta kaometa, należy do US. Jest pozostałością po jego uformowaniu się.
Obrazek
Ktoś przychodzi, chwali Cię, a Ty czujesz się jak młody Bóg. Zaraz potem przychodzi ktoś inny, zwymyśla Ci a Ty czujesz się podle. Nikomu nie daj się nabrać.
zapraszam
http://meteoryty.npx.pl
http://www.facebook.com/piotr.gural?ref=tn_tnmn
Avatar użytkownika
gural100
meteorytoman
 
Posty: 626
Dołączył(a): Pt lut 12, 2010 11:39 am
Lokalizacja: Zielona Góra


Powrót do Ciekawostki, anegdoty...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości

cron