Potencjalny krater

o podejrzanych dziurach w ziemi

Moderatorzy: MG-MET, Solar

Potencjalny krater

Postprzez Nikodem » Śr sie 08, 2018 9:09 pm

Witam! Może ktoś będzie w stanie mi pomóc. Obiekt o średnicy około 4 metrów, głęboki na 50-60cm (delikatna erozja), w podłożu z sypkiego, jasnego piasku. Kształt niemal idealnej elipsy, z jednej strony o wyższym brzegu, po przeciwnej rozciągniety i płaski. Żadnych śladów działalności człowieka, zwierząt czy detonacji niewypałów. Obiekt 4 letni. Na ile oszacować masę potencjalnego spadku i możliwą głębokość zalegania? Zwracam uwagę na bardzo miękki piasek. Czy meteoryt kamienny również mógłby utworzyć taki krater, czy jedynie żelazny?
Ewentualnie, do kogo, obytego w temacie mógłbym się zwrócić o opinię?

Zdjęcia niebawem, świeże, tuż po utworzeniu.
Nikodem
meteorytoman

Re: Potencjalny krater

Postprzez trylobit » Śr sie 08, 2018 9:34 pm

Opis to trochę zbyt mało. Czekamy na zdjęcia :)
Pozdrawiam
Maciek
trylobit
meteorytoman

Postprzez Nikodem » Śr sie 08, 2018 10:17 pm

Zdaję sobie z tego sprawę. Póki co obecny stan z lidara.
https://zapodaj.net/ed5a29ae6beda.png.html
Nikodem
meteorytoman

Postprzez pulmetek » Cz sie 09, 2018 10:07 am

Upadek meteorytu, który spowodowałby taki "krater" nie przeszedłby "bez echa".
Na świeży spadek zdecydowanie za płytki.
Może ktoś próbował wiercić studnię głębinową?
Byłeś tam? Oglądałeś go?
Czy w zagłębieniu znajduje się górka lub pierścień wału, lub innego kształtu nierówność (oprócz wału na brzegu)?
Niech szlak trafi wszystkie szlaki!
pulmetek
meteorytoman

Postprzez Nikodem » Pt sie 10, 2018 4:02 pm

Wiem właśnie, że ciężko by taki okaz spadł niezauważony. Choć może burza mogła zmylić czujność. Co do jego wielkości, to może okaz wcale nie był aż tak duży, to jest bardzo miękki piasek. A głębokość została zniwelowana przez erozję i wiatr. Żadnych śladów w centrum, górek, wałów etc. Jedynie subtelny wał na obrzeżu krateru, od południa.
Na miejscu byłem i kopałem. Kopię nadal. Stąd moje pytania o hipotetyczną głębokośc zalegania. Domyślam się, że JEŚLI, to i nawet z 2 metry.

Teoria studni mogłaby mieć sens, najbardziej ze wszystkich innych jakie przychodzą mi do głowy, jednak żadnych śladów maszyn, wyrzuconej ziemii, lej wygląda bardzo 'naturalnie'.
Nikodem
meteorytoman

Postprzez walesto » Pn sie 13, 2018 9:21 am

Może być i na 6m.
Przykład do poczytania:
http://www.lpi.usra.edu/meteor/docs/JilinFall.pdf

Proponuję miejsce dobrze najpierw obfotografuj, dokładnie oznacz lokalizacje, kierunki, pomierz średnice, a jak już chcesz kopać to stosuj zasady bhp.
Jak Ci się nie spieszy bardzo to daj znać na priv, można spróbować użyć sprzętu, który "doradzi" czy warto tam kopać.

Zastanów się też, czy w okolicy nie ma jakiegoś poligonu.

Pozdro,
Tomek
walesto
meteorytoman

Postprzez terebił » So lis 03, 2018 12:02 pm

Znalazłem podobny krater,nakopałem się i okazało się że na głębokości ok.2 m jest krąg betonowy
Widocznie ktoś zabrał z wierzchu kręgi a na ich miejscu utworzył się krater.Na pewnej głębokości przy kopaniu,wbijając szpikulec wyczuwałem coś twardego, byłem przekonany że to meteoryt,ale okazało się ze to tylko beton.Poz. :D
terebił
meteorytoman

Powrót do kratery?