............ ,,,,,,,...........

o podejrzanych dziurach w ziemi

Moderatorzy: webimage, Kenny

Re: ............ ,,,,,,,...........

Postprzez rolnik » N lis 20, 2011 5:06 pm

Przysietnicę oglądałem na stronie geoportalu bardzo duże wachania w poziomie terenu nawet 150 m różnicy na krótkim odcinku a niby dołki to jakieś wąwozy ,na moim terenie o tym którym opisałem to teren od 200 do 220mnpm, nie ma gór i dolin głębokich,gleba przeważnie pieszczysta,na mapie z 1802r większość dołków nawet te największe znajdowała sie na polach uprawnych .Paweł nie ma w Twojej okolicy takich dołków,nie przez złość to mówę ,wejdz na strony geoportalu napisz ''Jelenie Góry'' kliknij te z woj śląskiego i zobaczysz że z innym terenam masz do czynienia,obejrzyj okolice.
rolnik
meteorytoman
 
Posty: 354
Dołączył(a): So sty 08, 2011 8:17 pm

Re: ............ ,,,,,,,...........

Postprzez rolnik » N lis 27, 2011 8:54 pm

Dołek którego fotkę wstawie znajduje sie na polach miejscowości Ostrowy ''Raków'' jest zaznaczony na mapie geoportalu ale głębokości jego nie ma na mapie wszystkie z większych dołków mają podniesione zbocza od południowej strony,natomiast od północnej obniżone.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/562 ... c47ec.html
dołek z fotki jest wydłużony na kierunku północ południe
rolnik
meteorytoman
 
Posty: 354
Dołączył(a): So sty 08, 2011 8:17 pm

Re: ............ ,,,,,,,...........

Postprzez tribal216 » N lis 27, 2011 9:39 pm

chyba o tym ze cos moze byc ewentualnym kraterem decyduje wiecej cech niz tylko obecnosc mniejszej czy wiekszej dziury w ziemi ;)
Avatar użytkownika
tribal216
meteorytoman
 
Posty: 1649
Dołączył(a): N wrz 06, 2009 2:42 pm
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: ............ ,,,,,,,...........

Postprzez rolnik » Pn lis 28, 2011 8:22 am

nie bedę się bawił w badacza dołków ,podałem temat ,dla mnie to mogą być lejki krasowe pod powierzchnią ziemi występuje wapień ,być może został wypłukany i ziemia sie zapada
rolnik
meteorytoman
 
Posty: 354
Dołączył(a): So sty 08, 2011 8:17 pm

Re: ............ ,,,,,,,...........

Postprzez Kenny » Pn lis 28, 2011 10:38 am

i najprawdopodobniej tak było jak piszesz
pozdro
Sto lat! Ciężkich prac w kamieniołomach:)
Kenny
meteorytoman
 
Posty: 3253
Dołączył(a): Pt lut 01, 2008 9:24 am
Lokalizacja: Stalowa/Kraków

Re: ............ ,,,,,,,...........

Postprzez rolnik » So gru 03, 2011 10:17 pm

Pytanie ? Dlaczego lejki krasowe występują na wzniesieniach?
rolnik
meteorytoman
 
Posty: 354
Dołączył(a): So sty 08, 2011 8:17 pm

Re: ............ ,,,,,,,...........

Postprzez tribal216 » N gru 04, 2011 7:54 am

Powstaja przez stopniowe usuwanie przez wode skal niezbyt zwiezlych lub rozpuszczanych przez nia, glownie wapieni, zapadania sie stropow jaskin czy tez obnizania zwierciadel wod podziemnych. Zaczyna tworzyc sie pusta przestrzen a potem grunt sie zapada. Nie wiem czy ma to zwiazek z morfologia terenu .....
Avatar użytkownika
tribal216
meteorytoman
 
Posty: 1649
Dołączył(a): N wrz 06, 2009 2:42 pm
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: ............ ,,,,,,,...........

Postprzez Kenny » N gru 04, 2011 5:57 pm

owszem ma :)
albowiem woda znajdująca się w skałach rozpuszcza wapień do momentu aż nasyci się do stanu równowagi
a więc procesy krasowe (poza krasem hydrotermalnym) mogą działać tylko gdzie występuje przepływ wody a najintensywniej rozwijają się powyżej zwierciadła wód gruntowych (deszczówka jest znacznie mniej zmineralizowana od wód gruntowych)
Procesy krasowe będą więc trwały do momentu aż zostanie usunięty cały materiał powyżej lokalnej bazy depozycyjnej (poniżej której usuwanie materiału musiało by powodować jego transport pod górę)
więc początkowo powstają lejki krasowe potem łączą się one w bardziej rozległe formy typu polje i tak do usunięcia wszystkiego. a im coś wyżej wystaje tym szybszy przepływ wody i tym szybciej jest erodowane...
mam nadzieje że w miarę logicznie to wytłumaczyłem.
Sto lat! Ciężkich prac w kamieniołomach:)
Kenny
meteorytoman
 
Posty: 3253
Dołączył(a): Pt lut 01, 2008 9:24 am
Lokalizacja: Stalowa/Kraków

Re: ............ ,,,,,,,...........

Postprzez tribal216 » N gru 04, 2011 6:45 pm

bardzo logicznie. dzieki za objasnienie :)
Avatar użytkownika
tribal216
meteorytoman
 
Posty: 1649
Dołączył(a): N wrz 06, 2009 2:42 pm
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: ............ ,,,,,,,...........

Postprzez rolnik » N gru 04, 2011 10:05 pm

Warstwy znajdujące sie w okolicach Częstochowy zostały wypiętrzone x mln lat wstecz ,mnie chodzi o to czy uderzenie meteorytu może spowodować to że mogą na tym terenie występować zjaswiska krasowe ?
rolnik
meteorytoman
 
Posty: 354
Dołączył(a): So sty 08, 2011 8:17 pm

Re: ............ ,,,,,,,...........

Postprzez rolnik » N gru 04, 2011 10:08 pm

Warstwy znajdujące sie w okolicach Częstochowy zostały wypiętrzone x mln lat wstecz ,mnie chodzi o to czy uderzenie meteorytu może spowodować to że mogą na tym terenie występować zjaswiska krasowe ?Koło największego dołka leżą pofalowane kamienie erozja czy inne coś?
rolnik
meteorytoman
 
Posty: 354
Dołączył(a): So sty 08, 2011 8:17 pm

Re: ............ ,,,,,,,...........

Postprzez Kenny » Pn gru 05, 2011 12:19 am

ujmę to w ten sposób
warstwy koło Częstochowy wyjechały na obecną wysokość najdalej 20mln lat nazad...
potem przejechał się przez nie lodowiec (czego dowodem mogą być znajdowane przez Ciebie głazy narzutowe) i o ile mnie pamięć nie myli to zrobił to co najmniej 2x (w zależności od regionu)
to właśnie na czasy ostatnich zlodowaceń datuje się powstanie większości systemów krasowych na terenie jury krakowsko-wieluńskiej (spowodowane to było kilkoma czynnikami główne to dostatek wody z topniejącego lodu oraz niska temperatura wód lodowcowych (zimna woda szybciej rozpuszcza wapień niż ciepła)) obecnie procesy krasowe na tym obszarze są w zasadzie martwe...
jeśli chodzi z kolei o rzeźbę terenu to ma ona raptem kilkanaście tyś góra 2mln lat a to stanowczo za mało czasu aby zapoczątkować wyraźne zmiany w morfologii terenu (jeśli był by krater który miał by znaczący wpływ na procesy krasowe
(nowe spękania, zmiana warunków wodnych) był by dość dobrze zachowany do dziś a o ile mi wiadomo nie znamy żadnego takowego w tym rejonie).
Procesy lodowcowe które stworzyły większość systemów jaskiniowych na jurze pozostawiły po sobie jeszcze jeden wyraźny ślad w postaci pospolicie występujących na tym obszarze piasków lodowcowych tzw piasków wysokiego zasypania. Są to piaski sandrowe najczęściej a więc osadzone na przedpolu lodowca i zasypujące pierwotną morfologie terenu, w tym i formy krasowe. Wiec na wspominanym obszarze dość pospolicie występują formy krasu pogrzebanego co wiąże się z tym że dalej funkcjonujące pod powierzchnią gruntu leje krasowe wloty jaskiń itp powodują zapadanie się gruntu w miejscach gdzie wapieni nie ma(przynajmniej na powierzchni).
Pozdrawiam.
Sto lat! Ciężkich prac w kamieniołomach:)
Kenny
meteorytoman
 
Posty: 3253
Dołączył(a): Pt lut 01, 2008 9:24 am
Lokalizacja: Stalowa/Kraków

Re: ............ ,,,,,,,...........

Postprzez rolnik » Wt gru 13, 2011 7:02 pm

Zamknę póki co sprawe dużych dołków, napotkałem kiedyś taką formę ukształtowania terenu długość tego wzniesienia ponad 100 m , wysokość 3 może 4 m,to nie jest lejek krasowy,co by to mogło być ,twór polodowcowy ,a może pod tym pagórkiem coś się schowało.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/69c ... 9dda0.html
rolnik
meteorytoman
 
Posty: 354
Dołączył(a): So sty 08, 2011 8:17 pm

Re: ............ ,,,,,,,...........

Postprzez tribal216 » Wt gru 13, 2011 7:27 pm

wyglada jak wydma :mrgreen:
Avatar użytkownika
tribal216
meteorytoman
 
Posty: 1649
Dołączył(a): N wrz 06, 2009 2:42 pm
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: ............ ,,,,,,,...........

Postprzez rolnik » Śr gru 14, 2011 8:30 am

Wydma to może i jest ale dlaczego jedna jedyna ?Jeśli wiatr usypał taka górkę , myśle ze tych górek było by dużo więcej.
rolnik
meteorytoman
 
Posty: 354
Dołączył(a): So sty 08, 2011 8:17 pm

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do kratery?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron