Strona 1 z 1

Krater Kamil objety ochroną

PostNapisane: Śr mar 28, 2012 6:06 pm
przez Jacek Drążkowski
http://www.egyptindependent.com/node/735806
- to jeden z najlepiej zachowanych kraterów uderzeniowych na powierzchni Ziemi, więc bardzo dobrze, ze objęto go ochroną.
Dla przypomnienia: http://www.geekweek.pl/znalezli-krater- ... th/110911/

Re: Krater Kamil objety ochroną

PostNapisane: Śr mar 28, 2012 7:24 pm
przez tribal216
bierzmy z nich przykład

Re: Krater Kamil objety ochroną

PostNapisane: Śr mar 28, 2012 7:55 pm
przez tin
tribal216 napisał(a):bierzmy z nich przykład

To oni z nas wzięli bo u nas rezerwat w Morasku był dużo wcześniej :-)

Re: Krater Kamil objety ochroną

PostNapisane: Śr mar 28, 2012 8:38 pm
przez tribal216
jeśli chodzi o Morasko to tak ale powinno sie zabezpieczać wszystkie ważne miejsca geologiczne. a u nas w Polszy to wręcz świetne miejsca na wysypiska śmieci :?

Re: Krater Kamil objety ochroną

PostNapisane: Śr mar 28, 2012 10:24 pm
przez Kenny
jeśli chodzi o Morasko to tak ale powinno sie zabezpieczać wszystkie ważne miejsca geologiczne. a u nas w Polszy to wręcz świetne miejsca na wysypiska śmieci :?


I tu się z Tobą nie zgodzę!! i tak w całej unii chroni się pierwsza z brzegu dolinkę rzeczną czy inne mniejsze lub większe skupisko krzaków co w dłuższej perspektywie powoduje blokowanie inwestycji eko-oszolomów przypiętych do drzew i tym podobne atrakcje!(poczytaj o Zakrzówku w Krakowie.. i problemem modraszka) A tym że postawisz tablice "teren chroniony" nie zmienisz nic, tylko leśnikowi drzew wycinać nie będzie wolno a ludzie jak śmiecili tak będą śmiecić bo to zależy od mentalności i kultury osobistej a tego zakazami nie zmienisz.

Re: Krater Kamil objety ochroną

PostNapisane: Cz mar 29, 2012 5:30 am
przez tribal216
mentalność mentalnością fakt. ale w wielu przypadkach środowiska naukowe nie zrobiły nic żeby choć powalczyć o zachowanie unikalnych miejsc geologicznych (przykład wielu miejsc z triasowymi warstwami gogolińskimi, gdzie można było znajdować podobno całe czaszki gadów morskich, Łukowa czy Faustianki gdzie albo jest śmietnik albo zlewnia gnojówki, Kozłowej Góry koło Tarnowskich Gór gdzie można było znaleźć karbońskie pajęczaki a teraz co najwyżej ryby złowić bo ktoś na świetny pomysł żeby zrobić tam szlamowate jezioro, hałdy w Sosnowcu ze sferosyderytami gdzie skrzypłocze można było porównywać z tymi z Mazon Creek...przykłady możnaby mnożyć. wiadomo że niemożliwym a wręcz głupim pomysłem byłoby zabezpieczanie każdego miejsca. jednak przez brak działań wiele świetnych miejsc zostało straconych na zawsze a szkoda. miałem do czynienia z ludzmi którzy w przypadku każdej inwestycji większej protestują, liczbą żaby w jeziorach i liczbę sów w dziuplach o 22 w lesie. jest to dla mnie dziwne ale każdy ma jakieś hobby. trzeba tylko znać umiar tak jak i w tworzeniu dzikich wysypisk. a umiaru w tym kraju niestety brakuje

Re: Krater Kamil objety ochroną

PostNapisane: Cz mar 29, 2012 7:48 pm
przez Kenny
w wielu przez Ciebie opisanych miejscówkach często było tak że nikt po prostu nie będzie łożył kasy żeby się w wyrobisku bajoro nie zrobiło...
hałdy jak myśl nakazuje należało zlikwidować (owe skrzypłocze) bo to szpetne a i że nie mamy dokładnej warstwy z której pochodzą to też o kand d.. dla nauki:)
z doświadczenia wiem że jeśli w jakiejś lokalizacji cały czas się coś nie dzieje (aktywne utrzymanie albo kopanie przez kolekcjonerów) to owa miejscówka po prostu zarasta i świat o niej zapomina.
Na pocieszenie mogę dodać że jednak cały czas w kraju coś się kopie i cały czas na miejsce starych zanikniętych miejscówek będą pojawiały się nowe
czego sobie i wam życzę !

Re: Krater Kamil objety ochroną

PostNapisane: Cz mar 29, 2012 8:30 pm
przez tribal216
z tym Sosnowcem to nie do końca tak. 30 lat temu kiedy hałdy były swieze rozpoczal sie boom na flore ale glownie faune. non stop sie tam cos dzialo. ktos dotarl do papierow z kopalni i poznał dokładny pokład i wiek (westfal b). material byl tak dobry ze mozna bylo nad nim siedziec i promowac kolejne generacje magistrow i doktorow. wiele okazow wlazlo w łapy kolekcjonerow którzy potem zyczyli sobie niebotyczne ceny gdyz wiedzieli jaki to kasek dla naukowcow. a z roku na rok materialu bylo coraz mniej. wiem osobiscie kto mial wziasc to pod skrzydla uczelni ale nie za bardzo mu sie chcialo bo jako tako materiał jeszcze był. a teraz jest tam bardzo ładny lasek, ludzie palą ogniska, piją piwko i jest wesoło. cos tam sie jeszcze trafia ale rzadko i generalnie sama flora. wiem ze Krakow tez sie tam krecił niedawno, jaki ma material nie wiem. to tak kwestią wyjasnienia co do tej konkretnej hałdy :) ale fakt ze pokazuja sie nowe miejsca ze mozna grzebac. szczegolnie teraz gdy buduja drogi niby na Euro. pozdro dla terenowców :)

Re: Krater Kamil objety ochroną

PostNapisane: Pt mar 30, 2012 8:33 am
przez tin
Niestety w Polsce rola naukowców na uczelni sprowadza się do bycia "nauczycielami". Brak finansów na badania wypacza misje Uniwersytetów jako ośrodków badawczych. Demoralizujące jest to, że byle magister świeżo po studiach może zarabiać (w prywatnej firmie) kilka razy więcej niż profesor. Gdy trafiają się naukowe gratki to postrzegane jest to często jako "problem", bo wypadało by się tym zająć na poważnie ale jakoś nikomu się nie chce.....
tribal216 napisał(a):(...)szczegolnie teraz gdy buduja drogi niby na Euro.(...)

Teraz bardzie poprawnie polityczne jest mówienie "za Euro" a nie "na Euro". Sukces PR'owy musi być a to pierwsze na pewno się sprawdzi ;-). Pytanie tylko, kto te dudki będzie spłacał?
http://www.youtube.com/watch?v=H2-l4Z5dLVI
:roll: :lol:

Re: Krater Kamil objety ochroną

PostNapisane: Pt mar 30, 2012 12:51 pm
przez tribal216
"za" czy "na" ważne ze coś robią :) koło mnie pięknie wbili sie w trias i karbon budując A1 i nie trzeba było sie brudzic zeby znaleźć bardzo ładne rzeczy :) choc po bryłach żelaza ani widu ani słychu :)