Strona 1 z 1

Krater a czarnoziem...

PostNapisane: Wt sty 15, 2013 8:52 am
przez dareckiimoni
Witam serdecznie. Ostatnio przeszukując mapy satelitarne jak i mapy w google earth natknełem się na miejsce w niedalekich okolicach Stargardu Szczecińskiego które przypomina krater uderzeniowy. Znajduje się na łące na której nie ma żadnych ziem uprawnych, ( z dala od zabudowań ) jest prawie idealnie okrągłe i ma średnice około 30 m. Ukształtowanie terenu jest równe i trochę podmokłe ( Przynajmiej większość terenu na około to teren podmokły). Zastanawiam się czy ewentualny spadek meteorytu mógł ukształtować krater w podmokłym terenie z czarnoziemu. Jeżeli jest to możliwe to czy posiada ktoś jakieś informacje żeby na terenie Szczecina był spadek. Na jakiej głębokości mógłby się meteoryt znajdować i jakiej być wielkości. Chwilowo jestem poza granicami Polski ale jak tylko przyjadę do Szczecina udam się tam osobiście na oględziny terenu. Z góry dziękuje za każdą odpowiedź i pozdrawiam. Darek

Re: Krater a czarnoziem...

PostNapisane: Wt sty 15, 2013 9:31 am
przez Kenny
kratery mogą byc w swojej końcowej fazie wypełnione torfowiskiem (jeśli teren podmokły) co można będzie obserwowac jako okrągły twór wypełniony czarną ziemią, niestety takie idealnie okrągłe formy mogą też twożyc inne procesy. W praktyce nie sposób ich odróżnic, a już na pewno nie po zdjęciach satelitarnych. Przy tej wielkości krateru ewentualny meteoryt powinien znajdowac się na kilkunastu metrach.
Pozdro.

Re: Krater a czarnoziem...

PostNapisane: Wt sty 15, 2013 11:09 am
przez tribal216
może być ciężko ocenić czym ta dziura jest bez pomocy geologa. jak spenetrujesz już teren śmiało wrzuć fotki tu na forum :)

Re: Krater a czarnoziem...

PostNapisane: Wt sty 15, 2013 12:35 pm
przez dareckiimoni
Na chwile obecną przebywam za granicą także nie mam możliwości aby spenetrować ten teren jak również pogoda nie pozwala. Mam zamiar poszukać troszkę na terenie Niemiec a dokładniej na terenie landu Hesja gdzie obecnie przebywam. Czy zna ktoś jakieś miejsca warte odwiedzenia w Hesji??

Re: Krater a czarnoziem...

PostNapisane: Śr sty 16, 2013 11:06 am
przez tin
dareckiimoni napisał(a):Na chwile obecną przebywam za granicą także nie mam możliwości aby spenetrować ten teren jak również pogoda nie pozwala. Mam zamiar poszukać troszkę na terenie Niemiec a dokładniej na terenie landu Hesja gdzie obecnie przebywam. Czy zna ktoś jakieś miejsca warte odwiedzenia w Hesji??

Szukiałeś już w Niemczech wykrywaczem? Słyszałem, że tam poszukiwania reguluje bardzo restrykcyjne prawo i nawet sami Niemieccy poszukiwacze mają wielkie problemy. Ja to wiem z drugiej ręki. Może ud Ci się to na miejscu zweryfikować?

Re: Krater a czarnoziem...

PostNapisane: Śr sty 16, 2013 12:14 pm
przez dareckiimoni
Kilka razy chodziłem ale bez rezultatów. Niestety nie można tutaj uzyskać jednoznacznej odpowiedzi na temat poszukiwań z wykrywaczem. Pisałem również maila do ambasady aby uzyskać jakiekolwiek informacje na temat strony prawnej ale niestety odpowiedzi nie otrzymałem.

Re: Krater a czarnoziem...

PostNapisane: Śr sty 16, 2013 1:48 pm
przez Kenny
jeśli chodzi o niemcy to klasyczne kopanie z piszczałą reguluje prawo lokalne zależne od landu... niestety w których landach można a w których nie nie wiem...

Re: Krater a czarnoziem...

PostNapisane: Pt lut 01, 2013 7:28 pm
przez dareckiimoni
Witam dodaje link do slajdów ze zrzutami ekranu map satelitarnych z miejscem o którym mowa na początku postu. Pozdrawiam.
http://www.youtube.com/watch?v=7IITmAsk ... e=youtu.be

Re: Krater a czarnoziem...

PostNapisane: So lut 02, 2013 12:59 pm
przez Jacek Drążkowski
dareckiimoni napisał(a):Witam dodaje link do slajdów ze zrzutami ekranu map satelitarnych z miejscem o którym mowa na początku postu. Pozdrawiam.
http://www.youtube.com/watch?v=7IITmAsk ... e=youtu.be


oj, moja wyobraźnia jest zbyt mała, by dostrzegać tam kratery ;)

Re: Krater a czarnoziem...

PostNapisane: So lut 02, 2013 8:58 pm
przez rolnik
Dareckimoni,poszukaj sobie innych kraterów nie przez złość mówię ale dla twojego dobra 30 m śr.taki mały i jeszcze na bagnie,na moim terenie są dużo wieksze dołki w ziemi,piszą nawet że to lejki krasowe ,a i jest taki jeden pod Łobodnem lejek krasowy głębszy jak szerszy na pn. zboczu Katarowej Góry,większość dołków inaczej wygląda są szerokie a niezbyt głębokie kilka ma od południowej strony wyższą koronę czy wał ,chyba powinno być wał.Duże dołki są podłużnego kształtu o kierunku północ południe od strony pn.mają łagodniejsze zbocza ,występują jakby zestawy mniejsze dołki o kierunku wschód zachód i tu dołki są ułożone np 7 sztuk na odcinku ok 100m od małego do dużego pisałem i piszę i nikt się nie zainteresował tymi dołkami.Samemu trzeba sobie pomóc wyszedłem z założenia jeśli coś spadło w mojej okolicy leciało z północy mieszkam na południe od tego miejsca to powinny na pewno pozostać ślady na polach mojej miejscowosci,bo w samych dołach nic nie znalazłem ciekawego