obiekt krateropodobny - "Czerwonka"

o podejrzanych dziurach w ziemi

Moderatorzy: webimage, Kenny

obiekt krateropodobny - "Czerwonka"

Postprzez walesto » Pt maja 22, 2015 12:34 pm

Witajcie,

Choć serce poszukiwacza cierpi to niestety rzeczywistość pozwala mi na wygospodarowanie zaledwie kilku godzin w miesiącu na wyprawy związane z naszym wspólnym hobby.
Jeśli dobrze podliczę to w opisanym niżej miejscu byłem może z 4-5 razy, łacznie może jakieś 12h (w tym około 8h z wykrywaczem).
Nie szukam meteorytów dla pieniędzy, nie chcę też być jak przysłowiowy "pies ogrodnika" ...
Może ktoś z Was będzie miał więcej czasu, szczęścia, lepszy sprzęt, doświadczenie i uda się znaleźć nowy meteoryt.

Wszystko zaczęło się gdy nie miałem jeszcze większego pojęcia o kraterach meteorytowych i "fizyce" jaka towarzyszy spadkowi większego obiektu.
Jako początkujący poszukiwacz meteorytu pułtuskiego rozpocząłem przygodę od analizy dostępnych informacji aby ze świeżym spojrzeniem mieć szansę na odnalezienie fragmentów z tego historycznego spadku.

Oczywiście wiem, że nie byłem pierwszą osobą, która zastanawiała się nad informacją dotyczącą wsi Czerwonki(fragment z Wiki Meteoritica):
"We wsi Sielcu o 2 mile od Pułtuska, w majętności p. Gąsowskiego – część ogrodu pokrytą została drobnemi odłamkami kamieni. – Oprócz tego, ze wsi Czerwonki przysłano do Pułtuska kilka znaczniejszych odłamów, które złożono w biurze miejscowego Naczelnika powiatu. – Kurjer Codzienny z 3 lutego."

Postanowiłem spróbować sprawdzić tą okolicę - pomyślałem, że skoro jest to poza znaną elipsą więc mimo możliwej znacznie mniejszej liczby fragmentów na jednostkę terenu szanse będę paradoksalnie większe niż w dokładnie przeszukanym terenie (przez Marcina, Janusza, Arka i wielu innych kolegów ;) ).

Idąc tym tropem natknąłem się na wielki dół (około 200m średnicy) o dość stromych, równych zboczach, wypełniony na dnie wodą i porośnięty drzewami w środku (sugerującymi możliwą centralną elewację).

Współrzędne tego obiektu:
N:52 54 3 ,E:21 15 1

Tak to wygląda na zdjęciach Google:
Obrazek

Wiedziałem, że żaden większy fragment po rozpadzie nie byłby na tyle duży aby utworzyć krater takich rozmiarów ale wtedy wziąłem pod uwagę drugą informację, cytując Wiki:
"W wielu ówczesnych doniesieniach prasowych w opisach pojawia się informacja o obserwacji dwóch bolidów (kul ognistych). Relacjonują to świadkowie m.in. w Kurjerze Warszawskim z 31 stycznia, Gazecie Polskiej z 10 lutego i Dzienniku Warszawskim z 22 lutego."

Sięgnąłem po mapę topograficzną i spróbowałem wyznaczyć oś dołka i oś elipsy pułtuskiej a następnie dokonałem małego porównania:
Obrazek


Ale na tym koniec podobieństw ...

Pomijając spustoszenia jakie towarzyszyłyby powstaniu takiego krateru obiekt istniał na Mapie Kwatermistrzostwa starszej od znanego nam spadku.
Pomyślałem, że gdyby istniały jakieś zapiski historyczne czy legendy wskazujące na możliwy spadek wtedy byłby to jakiś trop ...
... wkrótce z pomocą przyszła strona internetowa Gminy Czerwonka, cytując:

"Z pełni okresów halsztackiego i lateńskiego epoki żelaza (ostatnie 600 lat p.n.e.) na terenie gminy nie występuje ani jedno stanowisko archeologiczne, a z okresu wpływów rzymskich (0-IV w. N.e.) tylko jedno stanowisko w Budzynie Bolkach, nr 7 i z następnych 700 lat ponownie ani jedno stanowisko archeologiczne, co wskazuje na zerwanie ciągłości osadniczej na terenie gminy na okres około 1500-2600 lat. Nie występuje na terenie gminy ani jedno stanowisko z pierwszej części wczesnego średniowiecza- z około VI-X wieku. Nie występują na terenie gminy nazwy patriotyczne zakończone na – ice, które odnoszą postanowienie miejscowości o takich nazwach do VI-VIII wieku. Świadczy to o istnieniu pustki osadniczej na terenie gminy przez bardzo długi czas."

Owa pustka osadnicza, czy brak stanowisk archelogicznych może wskazywać, że ślady albo zostały zatarte jakimś wydarzeniem i/lub teren uważany był z jakiegoś powodu za nieprzyjazny, niebezpieczny, zgubny ...


W dalszych swoich analizach szukałem możliwych powiązań z tzw. "Bolidem Wielkopolskim" ale to już by było za bardzo naciągane (A to Morasko, B to Przełazy, D - wątpliwe Jankowo Dolne a C to Czerwonka).
Obrazek

W czasie tych krótkich wypraw terenowych udało mi się potwierdzić występowanie frakcji magnetycznej (magnes, na którym są ma średnicę 10mm):
Obrazek

Powyższa frakcja magnetyczna wskazuje, że należy nastawiać się na poszukiwania ewentualnych syderytów.

Na głębokości kilkudziesięciu centymetrów znalazłem też mały żelazny kawałek (około 1cm) przypominający monokryształ heksaedrytu, ujawniający po trawieniu zarówno płytszego jak i głębszego szlifu równoległe linie (pokazywałem to kiedyś na forum).
Właściwie to ten kawałek chyba przypadkiem przykleił się do magnesu przy kopaniu jakiegoś "nieżelaznego" sygnału.
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek


Nie udało się niestety zbadać składu znaleziska bo znajoma, która wcześniej miała dostęp do sprzętu zmieniła pracę.

Poniżej jeszcze kilka zdjęć z terenu (stromy brzeg, potencjalna elewacja centralna):
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Teren wokół wygląda na "zmodyfikowany" przez rolnictwo a teraz jest sztucznie zalesiony.
Mimo wszystko dookoła występują proporcjonalne "podniesienia terenu", które mogą wskazywać na wyrzucenie materiału po wybuchu (ejecta).


Gdyby udało się komuś odnaleźć tam fragmenty meteorytu to byłby to mocny argument za tym, że mamy do czynienia z kraterem poimpaktowym a nie formacją okołolodowcową tzw. pingo.
Konsultowałem obiekt na Uniwersytecie Warszawskim i obie osoby, z którymi rozmawiałem wykluczyły możliwość, że jest to oczko polodowcowe (wytopisko) jakie powstaje po wytopieniu bryły martwego lodu pozostawionej przez cofający się lądolód.


Na koniec mam do Was ogromną prośbę - jeśli będziecie prowadzić poszukiwania w tej okolicy to zachowajcie szczególną ostrożność przy kopaniu.
Obiekt był dość dobrym (strategicznie) miejscem podczas wojny i poza licznymi odłamkami z ciężkich pocisków, jakie tam znajdowałem, łuskami z karabinu, które leżą na wierzchu to przy tak krótkim czasie poszukiwań trafiłem na 2 miny przeciwpiechotne. Znaleziska zakopałem i położyłem na nich stare kawałki drewna aby nikt po nich nie deptał (saperzy niestety zwykle nie przyjeżdżają do takich fantów z dala od zabudowań).

Powodzenia!!!

Pozdrawiam,
Tomek
walesto
meteorytoman
 
Posty: 861
Dołączył(a): Cz wrz 05, 2013 11:01 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: obiekt krateropodobny - "Czerwonka"

Postprzez sopel » Pt maja 22, 2015 1:49 pm

fajne i miło się czyta :wink:
Avatar użytkownika
sopel
meteorytoman
 
Posty: 1730
Dołączył(a): Wt paź 05, 2010 6:56 pm

Re: obiekt krateropodobny - "Czerwonka"

Postprzez kamyk » So maja 23, 2015 11:25 am

Tomek nie miałem na myśli Ciebie z tym zbieraniem dla pieniędzy :oops: Przepraszam ,nie o to mi chodziło :( Pozdrawiam serdecznie . Pakuła Andrzej
kamyk
meteorytoman
 
Posty: 1050
Dołączył(a): Pt cze 29, 2012 9:42 am

Re: obiekt krateropodobny - "Czerwonka"

Postprzez lejkers » So maja 23, 2015 2:19 pm

kamyk napisał(a):Tomek nie miałem na myśli Ciebie z tym zbieraniem dla pieniędzy :oops: Przepraszam ,nie o to mi chodziło :( Pozdrawiam serdecznie . Pakuła Andrzej

Panowie, po co to usprawiedliwianie się, że "nie dla pieniędzy". Dziś taki świat, że bez pieniędzy jesteś nikim, ulicznym kurzem. To hobby meteorytowe jest rzeczywiście jednym z ambitniejszych, powiedziałbym że elitarne, wymaga ciągłej nauki, dociekliwości - ma też sporo i z Indiany Jonesa. Ale cel, jakim są pieniądze, wcale nie jest wstydliwy - chciałbym być w posiadaniu Marsa, takiego z kilogram, i wpisanego już do MetBula - ileż problemów mogłoby być "zneutralizowanych". Pozdrawiam, i szczerze życzę wszystkim dużo szczęścia "na tym polu", i Marsa takiego, jakiego bym i sobie życzył :)
"Kiedy się czegoś pragnie, wtedy cały wszechświat sprzysięga się, byśmy mogli spełnić nasze marzenie..." - Alchemik, Paulo Coelho
Avatar użytkownika
lejkers
meteorytoman
 
Posty: 644
Dołączył(a): Śr wrz 21, 2011 6:12 pm

Re: obiekt krateropodobny - "Czerwonka"

Postprzez kamyk » N maja 24, 2015 9:50 am

Witaj . Wyszedłem z polnego kurzu i dumny jestem z tego .Szkoda tylko że kurz nie szanuje się i nie trzyma razem .No ale są tacy co żyją z tego pyłu ,im by to na pewno nie pasowało. :!: :!: Ech ..Pozdrawiam serdecznie .Pakuła Andrzej
kamyk
meteorytoman
 
Posty: 1050
Dołączył(a): Pt cze 29, 2012 9:42 am

Re: obiekt krateropodobny - "Czerwonka"

Postprzez Kenny » N maja 24, 2015 10:16 am

http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/?loca ... ID=1826227 lidar już nie widzi wspomnianych wałów ani podniesienia centralnego. Takie wrażenie może robić sezonowe wahanie poziomu wody w bagnie przez co torf przy brzegach jest niestabilny i roślinność mniejsza.

Aczkolwiek dziura ciekawa.
Sto lat! Ciężkich prac w kamieniołomach:)
Kenny
meteorytoman
 
Posty: 3253
Dołączył(a): Pt lut 01, 2008 9:24 am
Lokalizacja: Stalowa/Kraków

Re: obiekt krateropodobny - "Czerwonka"

Postprzez dzikimh » N maja 24, 2015 7:26 pm

Cześć,

pomijając kwestię krateru, wydaje mi się, że powinieneś szukać odrobinę bardziej na zachód, :oops:

a to co pokazałeś na zdjęciach powyżej, to sam mam tego kilkanaście sztuk (identyczne, ale znalezione bliżej Sielca) i to są raczej odłamki.....

King Regards
Pozdrawiam,
dzikimh
dzikimh
meteorytoman
 
Posty: 767
Dołączył(a): Wt cze 12, 2012 11:54 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: obiekt krateropodobny - "Czerwonka"

Postprzez walesto » Pn maja 25, 2015 9:52 am

No właśnie ciekawe jak jest w rzeczywistości z tą górką ...
Płaskie wnętrze to prawdopodobnie poziom lustra wody, ewentualnie torf lub roślinność wodna (mimo że to lidar). Na UW proponowano wykorzystanie zimą sprzętu do dokładniejszych badań gdy będzie odpowiedniej grubości pokrywa lodowa ale obawiam się, że jest to wszystko za bardzo zarośnięte na taką operację.

pozdrowienia,
Tomek
walesto
meteorytoman
 
Posty: 861
Dołączył(a): Cz wrz 05, 2013 11:01 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: obiekt krateropodobny - "Czerwonka"

Postprzez Kenny » Pn maja 25, 2015 2:57 pm

Jak przyjrzysz się to w okolicy są jeszcze ze 2 takie zagłębienia. O tym konkretnym gadałem kiedyś z kumplem z wawy. Doszliśmy do wniosku że to jednak wytopiska...(lokalizacja w obrębie pól sandrowych) co nie zmienia faktu że bez konkretnych badań i wierceń to możemy co najwyżej dywagować nad kwadraturą koła... :)
Fakt że okolice takich obiektów zawsze warto penetrować.

Pozdro.
Sto lat! Ciężkich prac w kamieniołomach:)
Kenny
meteorytoman
 
Posty: 3253
Dołączył(a): Pt lut 01, 2008 9:24 am
Lokalizacja: Stalowa/Kraków

Re: obiekt krateropodobny - "Czerwonka"

Postprzez walesto » Wt maja 26, 2015 3:09 pm

Widziałem jeden z 2 innych obiektów w okolicy i generalnie faktycznie wyglądał jak wytopisko.
Z danych z Centralnego Ośrodka Geodezyjnego (nie pamiętam dokładnej nazwy), do których miałem dostęp wynika, że dookoła obiektu teren jest podniesiony tak, że cały obiekt jest mniej więcej 2x większy na w relacji N S i 3x większy w relacji W E.
Co ciekawe na W i E od obiektu są 2 większe podniesienia terenu wielkości mniej więcej wnętrza ale w formie "trójkątów" stykających się podstawami z wnętrzem. Takie "skrzydła" można zaobserwować w kraterach na marsie, na księżycu ale z drugiej strony biorąc pod uwagę, że cały teren wokół jest mocno zmodyfikowany działalnością człowieka i częściowo pewnie też natury to nie można na 100% wykluczyć peryglacjalnego pingo po zapadnięciu środka i "rozpłynięciu" pozostałego wokół niego pierścienia.
walesto
meteorytoman
 
Posty: 861
Dołączył(a): Cz wrz 05, 2013 11:01 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: obiekt krateropodobny - "Czerwonka"

Postprzez Kenny » Śr maja 27, 2015 9:35 pm

i właśnie na kierunku pingo bym się skupił.
Raz owal nie koło,
a dwa wyraźnie zachowane stoki "krateru" przy w zasadzie niewidocznym wale dookoła.

Pozdro.
Sto lat! Ciężkich prac w kamieniołomach:)
Kenny
meteorytoman
 
Posty: 3253
Dołączył(a): Pt lut 01, 2008 9:24 am
Lokalizacja: Stalowa/Kraków

Re: obiekt krateropodobny - "Czerwonka"

Postprzez walesto » Śr cze 03, 2015 7:00 am

Hej,
Wczoraj miałem okazję porozmawiać chwilę z osobą z UW na temat obiektu "Czerwonka". Zasugerowałem, że to może faktycznie pingo i dostałem odpowiedź (pewnie coś pokręcę), że sytuacja hydrologiczna, jakieś spływy, wododziały czy rozmiar obiektu całkiem nie pasują do tego aby to miała być forma polodowcowa.
Jak ktoś ma trochę czasu to może warto się przyjrzeć bliżej temu obiektowi i spróbować poszukiwań.

Pozdro,
Tomek
walesto
meteorytoman
 
Posty: 861
Dołączył(a): Cz wrz 05, 2013 11:01 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: obiekt krateropodobny - "Czerwonka"

Postprzez Kenny » Wt cze 09, 2015 9:28 am

Moja opinia jest taka że bez wierceń albo wkopów i tak do niczego nie dojdziemy... skan georadarowy w poprzek struktury też mógł by nieco pomóc.

Pozdro.
Sto lat! Ciężkich prac w kamieniołomach:)
Kenny
meteorytoman
 
Posty: 3253
Dołączył(a): Pt lut 01, 2008 9:24 am
Lokalizacja: Stalowa/Kraków


Powrót do kratery?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron