Kratery 3... ???

o podejrzanych dziurach w ziemi

Moderatorzy: webimage, Kenny

Re: Kratery 3... ???

Postprzez kerlmit » Cz wrz 15, 2016 9:33 am

...Niech zgadnę. Szukaliście kraterów w elipsie pułtuskiej? I dedukuje,ze te obiekty to własnie z tego regionu ?

p.s. Ciekawe jaki krater zrobił by, fragment Czelabińska ,który uderzył w tafle jeziora? Zakładając ,ze trafił by w grunt i to latem .

Obrazek
Supernova Boy
Avatar użytkownika
kerlmit
meteorytoman
 
Posty: 532
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 6:19 am

Re: Kratery 3... ???

Postprzez walesto » Cz wrz 15, 2016 11:00 am

około 20 razy większy niż średnica kamienia czyli jakieś 10-20m.
walesto
meteorytoman
 
Posty: 861
Dołączył(a): Cz wrz 05, 2013 11:01 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kratery 3... ???

Postprzez Kenny » Cz wrz 15, 2016 11:48 am

Dobra publikacja :)

Walesto skąd ta wiedza?
W przytoczonej przez Ciebie publikacji wyraźnie piszą że wielkośc krateru jest funkcją wielkości ciała, jego prędkości, masy i kąta uderzenia. Jak również właściwości ośrodka w który uderzył (na podanym przykładzie ~1m obiekt dziura 13,5m a więc 13x srednica kamienia...).
W przypadku Czelabińska krateru by nie było prawdopodobnie w ogóle... ot wbił by się w glebę. Wyraźnie na filmach widac że meteoroid przeszedł w ciemną fazę lotu a więc wyhamował poniżej magicznej granicy ~3km/s która to z kolei jest wymagana do tworzenia kraterów eksplozywnych.
Dziki znaleziono 340g bo reszta ~1t zamieniła się w pył przy uderzeniu... więc nie możemy mówic ze spadek 300g wywalił 13m dziurę...

Pozdro...
Sto lat! Ciężkich prac w kamieniołomach:)
Kenny
meteorytoman
 
Posty: 3253
Dołączył(a): Pt lut 01, 2008 9:24 am
Lokalizacja: Stalowa/Kraków

Re: Kratery 3... ???

Postprzez dzikimh » Cz wrz 15, 2016 1:25 pm

Kenny,

to co wyparowało uznajemy za nieistniejące i nienamacalne ... :)

A tak z innej beczki, czy materia która spowodowała powstanie struktury impaktowej, może wyparować w całości czy jednak chociaż trochę może jej zostać? Co się częściej zdarza? :roll:
Pozdrawiam,
dzikimh
dzikimh
meteorytoman
 
Posty: 767
Dołączył(a): Wt cze 12, 2012 11:54 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kratery 3... ???

Postprzez walesto » Cz wrz 15, 2016 1:39 pm

Kenny, zgadza się.
Ja podałem statystyczny mnożnik, 20x dla pionowego impaktu z prędkością około 20km/s i faktycznie nie odnosiłem się do rzeczywistej prędkości kamienia z Czelabińska bo pytanie zrozumiałem w kontekście wielkości.
Co do źródeł to np. Traces of Catastrophe - dobra lektura na początek, ale mimo swoich rozmiarów wiele tematów przedstawia w uproszczeniu :) No ale jest dostępna w necie bez problemu.
http://www.lpi.usra.edu/publications/books/CB-954/CB-954.pdf

:)
walesto
meteorytoman
 
Posty: 861
Dołączył(a): Cz wrz 05, 2013 11:01 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kratery 3... ???

Postprzez dzikimh » Cz wrz 15, 2016 2:03 pm

Warto przeczytać... :P

Powstawanie kraterów impaktowych i ich rodzaje - Tomasz Brachaniec, Zbigniew Tymiński, Adam Broszkiewicz

Aż normalnie zaopatrzyłem się w egzemplarz drukowany... :mrgreen:
Pozdrawiam,
dzikimh
dzikimh
meteorytoman
 
Posty: 767
Dołączył(a): Wt cze 12, 2012 11:54 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kratery 3... ???

Postprzez Kenny » Pt wrz 16, 2016 6:33 am

Wszystko jest kwestią prędkości... i celu w który obiekt uderzy...(w tym mniejszym stopniu im większa prędkośc)
i więc tak...
Kamień spadający spadkiem swobodnym na miękkie pole orne prawdopodobnie nie dozna obrażeń...
Spadający na beton - rozbije się
Spadający z prędkościami rzędu pojedyńczych km/s zmieni się w pył w większości chociaż prawdopodobieństwo że jakieś odłamki przetrwają istnieje...
Spadający z prędkościami rzędu kilkunastu km/s wyparuje w całości nawet w kontakcie z wodą... Wot dylemat.
Sto lat! Ciężkich prac w kamieniołomach:)
Kenny
meteorytoman
 
Posty: 3253
Dołączył(a): Pt lut 01, 2008 9:24 am
Lokalizacja: Stalowa/Kraków

Re: Kratery 3... ???

Postprzez dzikimh » Pt wrz 16, 2016 9:19 am

My tu gadu gadu, a dalej nie mamy rozwiązanego problemu, co to za dziury, przedstawione w pierwszych dwóch postach... :)

Najgorsze jest to, że po wnikliwej analizie doszły jeszcze 2 skrajne pozycje, więcej już tego nie ma, czyli łącznie 7 sztuk bardzo wyraźnych, położonych prawie wzdłuż jednej linii prostej, mogącej być linią spadku, przy czym pierwsza taka formacja jest w okolicach Różana, a ostatnia w okolicach Łysej Góry nad Bugiem, 5 pozostałych jest skupionych mniej więcej po środku...

Czy w przypadku, gdy producentem tych formacji było ciało kometarne to czy lód mógłby zrobić takie formacje po czym normalnie, na luzaku sobie wyparować...

Ewentualnie czy forma jaka jest obecnie to nie wina gleby, która tam występuje... bo na upartego, można do tych "kraterów" dołożyć jeszcze parę sztuk, bez wewnętrznego wypiętrzenia.
Pozdrawiam,
dzikimh
dzikimh
meteorytoman
 
Posty: 767
Dołączył(a): Wt cze 12, 2012 11:54 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kratery 3... ???

Postprzez walesto » Pt wrz 16, 2016 11:38 am

Te wewnętrzne wyniesienia to złożenie kilku czynników – specyficzna dla regionu budowa warstwowa wysoczyzny, ostry kąt uderzenia, topografia terenu. Ten ostatni czynnik zdaje się mieć decydujące znaczenie w stosunku do umiejscowienia wyniesienia. Z wcześniejszych badań kraterów na innych planetach wynikało, że umiejscowienie wyniesień było losowe z tendencją do przesunięcia w kierunku od strony spadku (źródła np.: P.Schultz et al.) ale obecne badania wskazują, że przesunięcie wyniesienia na nachylonym terenie występuje w kierunku o wyższej wysokości.

Jaka jest dolna granica możliwości wystąpienia wewnętrznego wyniesienia ?
W okolicach Knurowca jest obiekt o średnicy niespełna 70m i też ma wyniesienie przesunięte w kierunku zbocza wzniesienia, na którym się znajduje czyli pasuje do modelu.
Odwiedziłem to miejsce pod koniec 2014 roku ale byłem w samym zagłębieniu (zanim do niego dotarłem) ledwie kilka/kilkanaście minut. Miałem sam wykrywacz, las więc nawet saperki nie brałem, ale ten nie dawał żadnych sygnałów (przy czym występuje tam gruba warstwa mchu). Wokół obiektu nie widać natomiast śladów wyrzucanego materiału … geneza może być różna ale na tą chwilę znam ciekawsze, bardziej obiecujące obiekty ;)

A co do Różana – w jego sąsiedztwie najciekawsza jest struktura „Czerwonka”, o której jakiś czas temu pisałem.

Poza tym w okolicy łatwo trafić na liczne zagłębienia po bryłach martwego lodu więc nie napalałbym się na każdą dziurę bez obejrzenia jak to wygląda w rzeczywistości.

Pozdro,
Tomek
PS.: Lód to już wogóle trzeba włożyć między bajki ;)
walesto
meteorytoman
 
Posty: 861
Dołączył(a): Cz wrz 05, 2013 11:01 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kratery 3... ???

Postprzez dzikimh » Pt wrz 16, 2016 12:01 pm

1. W okolicach Różana jest formacja identyczna jak ta na pozycji 1 z pierwszego mojego postu (nie chodzi bynajmniej o tą formacje z okolic Czerwonki).

2. Ostry kąt uderzenia w przypadku tych "kraterów", które zamieściłem - wydaje mi się że tu nie wchodzi zupełnie w grę, powstałe po takim zdarzeniu formacje wyglądają całkowicie inaczej i nie ma co tu ich na siłę wpychać... brakuje tu asymetrii i wszystkiego innego co jest z impaktem ukośnym związane, poniżej przykład takich kraterów:

Na Marsie
Obrazek

Na Księżycu
Obrazek

I znowu na Marsie
Obrazek

-----------------------------------------------------------------------
Ależ mnie zżera ciekawość co to jest...... :)
Pozdrawiam,
dzikimh
dzikimh
meteorytoman
 
Posty: 767
Dołączył(a): Wt cze 12, 2012 11:54 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kratery 3... ???

Postprzez walesto » Pt wrz 16, 2016 12:07 pm

Nie w okolicy Różana tylko jeśli dobrze pamiętam bardziej na północ. Wygląda dosłownie identyko z tym kraterem na Marsie, ale oglądają historyczne zdjęcia Google Earth doszedłem do wniosku, że to żwirownia. Niedaleko bodajże na północny zachód znajdziesz obiekt z górką w środku ale to moim zdaniem jest gródek. Zresztą chyba w okolicy występuje nazwa Grodzisko.
walesto
meteorytoman
 
Posty: 861
Dołączył(a): Cz wrz 05, 2013 11:01 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kratery 3... ???

Postprzez dzikimh » Pt wrz 16, 2016 12:19 pm

Nie, chodzi mi o formacje w miejscowości Ponikiew, na lewo od Różana i wygląda jak to coś na zdjęciu pierwszym, jest okrągłe... ale po co budować grodek w środku lasu, hektar od rzeki...
Pozdrawiam,
dzikimh
dzikimh
meteorytoman
 
Posty: 767
Dołączył(a): Wt cze 12, 2012 11:54 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kratery 3... ???

Postprzez walesto » Pt wrz 16, 2016 1:36 pm

Faktycznie jest, ale podobieństwo niestety tylko pozorne.
walesto
meteorytoman
 
Posty: 861
Dołączył(a): Cz wrz 05, 2013 11:01 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kratery 3... ???

Postprzez kerlmit » Pt wrz 16, 2016 6:56 pm

Supernova Boy
Avatar użytkownika
kerlmit
meteorytoman
 
Posty: 532
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 6:19 am

Re: Kratery 3... ???

Postprzez walesto » N wrz 18, 2016 9:28 am

Odnośnie tego obiektu podobnego do struktury na Marsie (m na myśli Saginaw Crater) znajduje się on w pobliżu miejscowości Gołasze Mościcke - oprócz niego jest obiekt z wyniesieniem centralnym raczej grodzisko (około 1km NNW) i 3 okrągłego kształtu wały (około 300m NE) w tym jeden blisko 50m średnicy - i dopiero to są obiekty, które można by było kiedyś przy okazji sprawdzić ;)
walesto
meteorytoman
 
Posty: 861
Dołączył(a): Cz wrz 05, 2013 11:01 pm
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia strona

Powrót do kratery?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron