Potencjalny krater

o podejrzanych dziurach w ziemi

Moderatorzy: webimage, Kenny

Potencjalny krater

Postprzez Nikodem » Śr sie 08, 2018 9:09 pm

Witam! Może ktoś będzie w stanie mi pomóc. Obiekt o średnicy około 4 metrów, głęboki na 50-60cm (delikatna erozja), w podłożu z sypkiego, jasnego piasku. Kształt niemal idealnej elipsy, z jednej strony o wyższym brzegu, po przeciwnej rozciągniety i płaski. Żadnych śladów działalności człowieka, zwierząt czy detonacji niewypałów. Obiekt 4 letni. Na ile oszacować masę potencjalnego spadku i możliwą głębokość zalegania? Zwracam uwagę na bardzo miękki piasek. Czy meteoryt kamienny również mógłby utworzyć taki krater, czy jedynie żelazny?
Ewentualnie, do kogo, obytego w temacie mógłbym się zwrócić o opinię?

Zdjęcia niebawem, świeże, tuż po utworzeniu.
Nikodem
meteorytoman
 
Posty: 383
Dołączył(a): So mar 24, 2007 10:18 am

Re: Potencjalny krater

Postprzez trylobit » Śr sie 08, 2018 9:34 pm

Opis to trochę zbyt mało. Czekamy na zdjęcia :)
Pozdrawiam
Maciek
trylobit
meteorytoman
 
Posty: 262
Dołączył(a): Wt lip 29, 2014 10:42 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Potencjalny krater

Postprzez Nikodem » Śr sie 08, 2018 10:17 pm

Zdaję sobie z tego sprawę. Póki co obecny stan z lidara.
https://zapodaj.net/ed5a29ae6beda.png.html
Nikodem
meteorytoman
 
Posty: 383
Dołączył(a): So mar 24, 2007 10:18 am

Re: Potencjalny krater

Postprzez pulmetek » Cz sie 09, 2018 10:07 am

Upadek meteorytu, który spowodowałby taki "krater" nie przeszedłby "bez echa".
Na świeży spadek zdecydowanie za płytki.
Może ktoś próbował wiercić studnię głębinową?
Byłeś tam? Oglądałeś go?
Czy w zagłębieniu znajduje się górka lub pierścień wału, lub innego kształtu nierówność (oprócz wału na brzegu)?
Lepszy groszek w garści niż bolid nad dachem.
pulmetek
meteorytoman
 
Posty: 319
Dołączył(a): Cz mar 13, 2008 12:45 pm

Re: Potencjalny krater

Postprzez Nikodem » Pt sie 10, 2018 4:02 pm

Wiem właśnie, że ciężko by taki okaz spadł niezauważony. Choć może burza mogła zmylić czujność. Co do jego wielkości, to może okaz wcale nie był aż tak duży, to jest bardzo miękki piasek. A głębokość została zniwelowana przez erozję i wiatr. Żadnych śladów w centrum, górek, wałów etc. Jedynie subtelny wał na obrzeżu krateru, od południa.
Na miejscu byłem i kopałem. Kopię nadal. Stąd moje pytania o hipotetyczną głębokośc zalegania. Domyślam się, że JEŚLI, to i nawet z 2 metry.

Teoria studni mogłaby mieć sens, najbardziej ze wszystkich innych jakie przychodzą mi do głowy, jednak żadnych śladów maszyn, wyrzuconej ziemii, lej wygląda bardzo 'naturalnie'.
Nikodem
meteorytoman
 
Posty: 383
Dołączył(a): So mar 24, 2007 10:18 am

Re: Potencjalny krater

Postprzez walesto » Pn sie 13, 2018 9:21 am

Może być i na 6m.
Przykład do poczytania:
http://www.lpi.usra.edu/meteor/docs/JilinFall.pdf

Proponuję miejsce dobrze najpierw obfotografuj, dokładnie oznacz lokalizacje, kierunki, pomierz średnice, a jak już chcesz kopać to stosuj zasady bhp.
Jak Ci się nie spieszy bardzo to daj znać na priv, można spróbować użyć sprzętu, który "doradzi" czy warto tam kopać.

Zastanów się też, czy w okolicy nie ma jakiegoś poligonu.

Pozdro,
Tomek
walesto
meteorytoman
 
Posty: 861
Dołączył(a): Cz wrz 05, 2013 11:01 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Potencjalny krater

Postprzez terebił » So lis 03, 2018 12:02 pm

Znalazłem podobny krater,nakopałem się i okazało się że na głębokości ok.2 m jest krąg betonowy
Widocznie ktoś zabrał z wierzchu kręgi a na ich miejscu utworzył się krater.Na pewnej głębokości przy kopaniu,wbijając szpikulec wyczuwałem coś twardego, byłem przekonany że to meteoryt,ale okazało się ze to tylko beton.Poz. :D
terebił
meteorytoman
 
Posty: 84
Dołączył(a): Śr paź 22, 2014 1:01 pm

Re: Potencjalny krater

Postprzez Nikodem » Pn mar 11, 2019 2:35 pm

W miniony weekend we współpracy z dobrze znanym duetem poszukiwaczy,wychodząc z założenia, że trzeba sprawdzać takie struktury, postanowiliśmy sprawdzić krater porządnym sprzętem. Zrobiliśmy profil w poszukiwaniu kanału wlotowego i ewentualnych resztek materii organicznej wciągniętych z powierzchni, wykop i sondowanie ramą.
Mimo chwilowych zastrzyków adrenaliny spowodowanych znalezieniem świeżych kępek trawy na dość znacznej głębokości, nie było żadnego obiecującego sygnału.
Geneza krateru pozostaje niewiadomą. Może następnym razem;)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Nikodem
meteorytoman
 
Posty: 383
Dołączył(a): So mar 24, 2007 10:18 am

Re: Potencjalny krater

Postprzez lejkers » Pn mar 11, 2019 6:13 pm

Krater ciekawy. Co właściciel pola o nim wie? Jeśli chodzi o sygnał, to wcale nie musi go być - przecież mógł to być jakiś achondryt np. Brachinite (dlaczego nie?), a on przecież żadnego sygnału nie da. Jeśli nawet zawiera metal, to w tak znikomych ilościach, że na pewno żaden wykrywacz go nie zobaczy.
"Kiedy się czegoś pragnie, wtedy cały wszechświat sprzysięga się, byśmy mogli spełnić nasze marzenie..." - Alchemik, Paulo Coelho
Avatar użytkownika
lejkers
meteorytoman
 
Posty: 644
Dołączył(a): Śr wrz 21, 2011 6:12 pm

Re: Potencjalny krater

Postprzez walesto » Pt mar 15, 2019 9:57 pm

Wygląda to ciekawie. A raczej wyglądało. :(

Pomierzone dokładnie i obfotografowane ?
Czy poszliście na żywioł ?

W takim gruncie, żeby zauważyć kanał wlotowy trzeba by było się pobawić w archeologa. I też bez gwarancji.

Teraz już chyba wszystko bezpowrotnie stracone. :(

Jeśli macie dokładne pomiary i zdjęcia "przed imprezą", to może dałoby radę tam coś jeszcze o tej strukturce powiedzieć. W takiej sytuacji mogę coś podpowiedzieć.
walesto
meteorytoman
 
Posty: 861
Dołączył(a): Cz wrz 05, 2013 11:01 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Potencjalny krater

Postprzez kasjopea » So mar 16, 2019 9:55 am

Uważnie się przygladalismy.Widziałem kilka kanałów wlotowych ,fakt ze były bardzo wyraźne, ale tam nie było najmniejszej zmianki, niestety.

walesto napisał(a):Wygląda to ciekawie. A raczej wyglądało. :(

Pomierzone dokładnie i obfotografowane ?
Czy poszliście na żywioł ?

W takim gruncie, żeby zauważyć kanał wlotowy trzeba by było się pobawić w archeologa. I też bez gwarancji.

Teraz już chyba wszystko bezpowrotnie stracone. :(

Jeśli macie dokładne pomiary i zdjęcia "przed imprezą", to może dałoby radę tam coś jeszcze o tej strukturce powiedzieć. W takiej sytuacji mogę coś podpowiedzieć.
kasjopea
meteorytoman
 
Posty: 177
Dołączył(a): N gru 12, 2010 12:30 pm
Lokalizacja: Poznań

Re: Potencjalny krater

Postprzez walesto » Pn mar 18, 2019 7:54 am

Andrzej,

Gdyby kolega Nikodem słuchał rad, to może byście się tak nie nakopali, a i efekt mógłby być lepszy. Musielibyście mieć nie lada szczęście, żeby w ten sposób coś znaleźć.

Dla mnie trochę się ta cała historia kupy nie trzyma.
Z jednej strony dołek wygląda nie najgorzej, ale to zdjęcia robione parę dni temu, a jak było napisane we wcześniejszym poście, było tam już wcześniej kopane. Nie wiadomo więc jak wyglądał dołek na początku.
Znaleźliście świeże kępki trawy, mimo iż struktura ma mieć kilka lat? To też pewnie efekt prób poszukiwawczych.

Jeśli to kraterek (a raczej lej) meteorytowy, to w takim gruncie, szczególnie jeśli było tam już kopane, to ewentualne ślady zostały zniszczone.
Gdyby były dokładne wymiary i zdjęcia sprzed kopania, to można by było jeszcze spróbować określić gdzie mniej więcej jest masa. Przy tej wielkości dziurze, którą podał autor, szacuję że kanał może mieć od 4 do 10m i ważne, żeby obliczyć gdzie mniej więcej trzeba kopać, bo raczej na 100% nie w dołku.

Pozdro,
T.
walesto
meteorytoman
 
Posty: 861
Dołączył(a): Cz wrz 05, 2013 11:01 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Potencjalny krater

Postprzez kasjopea » Pn mar 18, 2019 9:23 am

Tak namieszales, że dopiero teraz się to kupy nie trzyma :D
Szukaliśmy kanału, więc jak mieliśmy nie kopać, albo jak sugerujesz, kopać gdzieś indziej. Nie kumam... :)
Przeciez pisze, że nie było żadnej zmiany w ziemi, która wskazywała by na jakieś przejście.


walesto napisał(a):Andrzej,

Gdyby kolega Nikodem słuchał rad, to może byście się tak nie nakopali, a i efekt mógłby być lepszy. Musielibyście mieć nie lada szczęście, żeby w ten sposób coś znaleźć.

Dla mnie trochę się ta cała historia kupy nie trzyma.
Z jednej strony dołek wygląda nie najgorzej, ale to zdjęcia robione parę dni temu, a jak było napisane we wcześniejszym poście, było tam już wcześniej kopane. Nie wiadomo więc jak wyglądał dołek na początku.
Znaleźliście świeże kępki trawy, mimo iż struktura ma mieć kilka lat? To też pewnie efekt prób poszukiwawczych.

Jeśli to kraterek (a raczej lej) meteorytowy, to w takim gruncie, szczególnie jeśli było tam już kopane, to ewentualne ślady zostały zniszczone.
Gdyby były dokładne wymiary i zdjęcia sprzed kopania, to można by było jeszcze spróbować określić gdzie mniej więcej jest masa. Przy tej wielkości dziurze, którą podał autor, szacuję że kanał może mieć od 4 do 10m i ważne, żeby obliczyć gdzie mniej więcej trzeba kopać, bo raczej na 100% nie w dołku.

Pozdro,
T.
kasjopea
meteorytoman
 
Posty: 177
Dołączył(a): N gru 12, 2010 12:30 pm
Lokalizacja: Poznań

Re: Potencjalny krater

Postprzez kasjopea » Pn mar 18, 2019 10:19 am

Czy raczej będziesz spokojniejszy jak napisze "ściągać warstwy" bo to głównie robiliśmy. A" kopać" to można rowy, albo na morasku czasem :wink:
kasjopea
meteorytoman
 
Posty: 177
Dołączył(a): N gru 12, 2010 12:30 pm
Lokalizacja: Poznań

Re: Potencjalny krater

Postprzez walesto » Pn mar 18, 2019 10:37 am

Nikodem napisał(a):...
Na miejscu byłem i kopałem. Kopię nadal...


Czy ja namieszałem? ;)
Szukaliście kanału w rozkopanym wcześniej miejscu. :(

Jeśli twierdzicie, że nie widać kanału, to pls podajcie lokalizację (może być na priv). Będzie łatwiej niż miałbym sam szukać tego miejsca (a wierzcie mi, że mam swoje sposoby by coś takiego zlokalizować). He, he.

Spróbuję wtedy przeanalizować dane z LiDAR'u i ewentualnie podjadę ze swoim sprzętem. ;)
Statystycznie największa jest szansa na spadek meteorytu kamiennego, więc pytanie jak rama sobie z czymś takim radzi.

Ale jakbym coś namierzył to w razie czego kopiemy razem. :)

Nie wiem jak jest na Morasko, ale wydaje mi się, że w takim luźnym piasku ciężko będzie rozpoznać kanał. Macie jakieś przykładowe zdjęcie jak taki kanał wyglądał w luźnym piasku na Morasko?

Skądś się ten dołek wziął. Jeśli jest szansa, że kanał byłby widoczny, to jeśli to byłby odwiert, to rozkopując dno tym bardziej by było widać ślad. Jakby coś zostało wysadzone to pewnie by były widoczne odłamki.


Jak jest możliwość to ja bym na Waszym miejscu tego tak szybko nie odpuszczał, tymbardziej, że wydaje mi się, że jest sporo miejsca na popełnienie błędu w metodzie poszukiwawczej. ;)

pozdro,
T.
walesto
meteorytoman
 
Posty: 861
Dołączył(a): Cz wrz 05, 2013 11:01 pm
Lokalizacja: Warszawa

Następna strona

Powrót do kratery?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron