Maliszewo łynki

o podejrzanych dziurach w ziemi

Moderatorzy: webimage, Kenny

Maliszewo łynki

Postprzez Kenny » N gru 28, 2008 12:12 am

ostatnio przeglądając google earth natknąłem się na dziwną okrągłą dziurę opodal wsi Maliszewo - Łynki
współrzędne 50.10.18 N 20.30.56E
dziura jest o tyle ciekawa że to jedyna dziura w okolicy... dodatkowo znajduję się ona na dość płaskim terenie i jak na struktury polodowcowe jakaś taka regularna...

zapraszam do dyskusji może ktoś ma jakieś materiały na temat dołka pozdrawiam.. :D
Sto lat! Ciężkich prac w kamieniołomach:)
Kenny
meteorytoman
 
Posty: 3253
Dołączył(a): Pt lut 01, 2008 9:24 am
Lokalizacja: Stalowa/Kraków

Postprzez Jacek Drążkowski » Pn gru 29, 2008 12:33 am

dobre te współrzędne? bo na południe od Wojsławic wylądowałem, a tam to rewir Jakuba Wędrowycza, więc dołek mógłby być śladem po słynnej eksplozji bimbrowni ;))))
Astronomia i muzyka
I tego trzymać się trzeba
(E. Stachura, "Prefacja")
Avatar użytkownika
Jacek Drążkowski
meteorytoman
 
Posty: 4846
Dołączył(a): Pn paź 30, 2006 9:32 pm
Lokalizacja: Lidzbark Warm.

Postprzez tomasir » Pn gru 29, 2008 10:03 am

powinno być 53 10, to od razu obok tej wioski

Przybliżone rozmiary 0,95 km x 1,25 km
tomasir
meteorytoman
 
Posty: 835
Dołączył(a): Cz mar 27, 2008 9:34 am
Lokalizacja: Kraków

Postprzez tin » Pn gru 29, 2008 11:12 am

http://maps.google.com/maps?f=q&hl=en&g ... 8&t=h&z=14

Fajnie to wygląda ale trzeba by zrobić oględziny na miejscu, zbadać czy jest wał i czy występują w pobliżu jakieś oznaki impaktu (kuleczki z niklem tudzież impaktyty/szkliwa)....
Gratulację Kenny wprawnego oka, nieźle żeś to wypatrzył w mapsach! A może to jakaś wielka, przedwojenna żwirownia?
Trochę mi się nie podobają te strumyki w południowo-wschodniej części, które dopływają do dziury z pól bo to by oznaczało, że nie ma wału... Kto ma tam najbliżej, żeby zrobić zdjęcia w terenie?
Avatar użytkownika
tin
meteorytoman
 
Posty: 1959
Dołączył(a): Pn sty 15, 2007 12:22 am

Postprzez tomasir » Pn gru 29, 2008 11:25 am

raczej nie ma po co jechać - właśnie poczytałem o wszystkich badaniach tam robionych i jasno stoi:

"Ewenementem jest tu występowanie Jeziora Maliszewskiego, pochodzącego ze starszego, bo środkowopolskiego zlodowacenia. Wszystkie jeziora na terenie Polski z tego okresu już dawno zarosły i przestały istnieć, podobny los czeka niebawem i to jezioro. Zajmuje dzisiaj powierzchnię około 85 ha i charakteryzuje się miąższością kilkunastu metrów osadów jeziornych, co wynika z jego wieku. Na ich podstawie można prześledzić zmiany klimatyczne i określić wiek jeziora. W połowie lat 80-tych autor dokumentacji uczestniczył w odwiertach osadów wykonywanych przez pracowników Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego."
tomasir
meteorytoman
 
Posty: 835
Dołączył(a): Cz mar 27, 2008 9:34 am
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Kenny » Pn gru 29, 2008 3:22 pm

Tomasir ten cytat akurat nic nie znaczy... możliwe że spadło jakoś zaraz po zlodowaceniu i w związku z tym ktoś mniema że to po zlodowaceniu.... jedna rzecz mi się nie podoba... wygląda jak by leżało w jakiejś pradolinie... a w związku z tym jeśli było by równowiekowe ze zlodowaceniem środkowo-polskim zostało by zasypane przez osady transportowane pradoliną...
Przepraszam że nie sprawdziłem współrzędnych... ;)
Jacku a co do krateru po wybuchu bimbrowni trzeba by się lepiej przyjrzeć ;) może coś zostało do wypicia;)

pozdrawiam :) nie tylko fanów Pilipiuka :)
Sto lat! Ciężkich prac w kamieniołomach:)
Kenny
meteorytoman
 
Posty: 3253
Dołączył(a): Pt lut 01, 2008 9:24 am
Lokalizacja: Stalowa/Kraków

Postprzez tomasir » Pn gru 29, 2008 6:04 pm

weź pod uwagę, że tam były prowadzone badania osadów, przynajmniej tyle udało mi się wyczytać. A co za tym idzie, wykryto by raczej onomalię w osadach - jeśliby to był krater
tomasir
meteorytoman
 
Posty: 835
Dołączył(a): Cz mar 27, 2008 9:34 am
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Zibi » Pn gru 29, 2008 10:31 pm

Bardzo dobre dane, tomasir - tylko moim zdaniem lepszym argumentem jest grubość tych osadów (kilkanaście metrów) z czego wynika poniekąd głębokość jeziorka, pewnie jakieś 20m max 30m.
Zgromadzone dane mówią, że stosunek głębokości do średnicy wynosi ok 1:10 co daje ok 100m głębokości :D
pozdrawiam
Avatar użytkownika
Zibi
meteorytoman
 
Posty: 1768
Dołączył(a): N lis 19, 2006 6:41 pm
Lokalizacja: M@zowieckie

Postprzez Kenny » Pn gru 29, 2008 11:44 pm

nie będę się upierał tym bardziej widząc bajoro tylko z orbity...
ale grubość osadów mnie nie przekonuje bo z doświadczenia wiem że w każdym miejscu nawet pozornie takim samym tempo akumulacji jest inne...

Zibi nie znamy podłoża osadów jeziornych... np w początkowym stadium mogło być intensywnie zasypywane choćby przez to że leży w pradolinie....

ot po prostu okiem geologa to bajoro w tym miejscu pasuje jak pięść do nosa... :D pozdrawiam i życzę udanego sylwestra i szczęśliwego oraz owocnego nowego roku :)
Sto lat! Ciężkich prac w kamieniołomach:)
Kenny
meteorytoman
 
Posty: 3253
Dołączył(a): Pt lut 01, 2008 9:24 am
Lokalizacja: Stalowa/Kraków


Powrót do kratery?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron