Strona 1 z 1

Krater pochodzenia uderzeniowego w Polsce ?

PostNapisane: Wt lut 06, 2007 10:25 am
przez A.Kiton
Cytat z książki M.Żbika "Tajemnice kamieni z nieba" Nasza Księgarnia Warszawa 1987 str. 63/64 : "Otóż, jak donoszą w swej publikacji z 1981 roku J.Mroczkowski i S.Ostaficzuk, odnaleźli oni w czasie fotointerpretacji zdjęć ze sputnika Landsat wielką strukturę owalną prawdopodobnie uderzeniowego pochodzenia. Struktura ta ma również, jak krater Ries, imponujące rozmiary, bo ok. 25 km średnicy, a na jej obrzeżach znajdują się trzy większe miasta : Złotoryja, Świerzawa i Jawor. Jak się wstępnie przypuszcza, mogła powstać ona w permie, czyli około 200 milionów lat temu, i jest obecnie zerodowana, przez co mało czytelna. Kształt tej struktury podkreślają przepływające w tym terenie rzeki odpowiednio kształtujące swój bieg do predyspozycji tektonicznych podłoża. Na zachód od wyraźnie widocznej owalnej, opisanej powyżej struktury geologicznej widoczna jest jeszcze jedna o podobnych rozmiarach. Czyżbyśmy i w tym przypadku mieli do czynienia ze spadkiem łańcuszkowym ?"

-Czy ktoś posiada jakieś dodatkowe informacje ?
(dla niewtajemniczonych...Pogórze Kaczawskie, woj. dolnośląskie)

PostNapisane: Śr lut 07, 2007 11:05 am
przez Jacek Drążkowski
Nazwa "Jawor" wywołała z mojej pamięci hasło "meteoryt Jawor" - spora bryła żelaza w regionalnym muzeum, ale o ile dobrze pamiętam, okazała się tzw. pseudometeorytem.

PostNapisane: Cz lut 08, 2007 10:19 am
przez Zibi
Na temat struktury "Złotoryja - Świerzawa - Jawor" jest na pewno artykuł, chyba w Przeglądzie Geologicznym. Zdaje się, że kiedyś miałem to w ręku, musiałbym poszukać...

PostNapisane: Cz lut 08, 2007 10:31 pm
przez Jacek Drążkowski
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=665
a ten materiał w "Przeglądzie geologicznym" jest dostępny tu:
http://www.pgi.gov.pl/pdf/pg_2004_10_03.pdf

PostNapisane: So mar 24, 2007 9:47 am
przez A.Kiton
Publikacja w "Przeglądzie geologicznym"...genialna !
Znalazłem, wertując literature, w publikacji "Materiały II seminarium meteorytowego Olsztyn, 2003" ciekawy artykuł Wiesław Czajki pt " Struktura Podlesie - Czy w Polsce mamy wielki krater uderzeniowy ?"

PostNapisane: N mar 25, 2007 7:59 pm
przez Nikodem
Ostatnio obiła mi się o uszy teoria jaką wysuneli naukowcy. Otóż przypuszczają , że cała środkowa Europa jest jednym duzym kraterem pochodzenia meteorytowego!!!!!!
Bardzo to możliwe, gdyz chyba każdy z nas wie jakiego pochodzenia jest Zatoka Hudson i Meksykańska...

Pozrdawiam
Filip Nikodem

PostNapisane: N mar 25, 2007 9:36 pm
przez Jacek Drążkowski
możesz podać jakieś konkretniejsze źródło odnośnie tej koncepcji dotyczącej Europy Środkowej?
A co do np. Zatoki Hudsona, to sprawa nie jest taka prosta - ewidentny brak dowodów geologicznych na impaktową naturę tego utworu. Dlatego podejrzewa się, że jest to efekt odzwierciedlania przez późniejsze struktury tego, co jest pod spodem, czyli starego krateru, ale jak narazie chyba to wciąż tylko hipoteza

PostNapisane: Pn mar 26, 2007 2:50 pm
przez Nikodem
Dokładnie nie pamietam,ale to chyba jak z 2 miesiące temu serwowałem po amerykańskich stronach astronomicznych to zauważyłem ten wątek. Tam było zdjecie z orbity i przedstawiona ta teoria(cos sie tam doczytałem) ale to tylko hipoteza. Może w najbliższym czasie coś wiecej powiedzą.
Pozdrawiam Filip

PostNapisane: Śr mar 28, 2007 8:47 am
przez Zibi
Może chodzi o tę strukturę:

A 300-km Oval Feature in Central Europe Could Be the Remnant of a Huge Old Impact Crater, Papagiannis M. D.; El-Baz F.
z Bulletin of the American Astronomical Society, Vol. 20, p.1043
z 9/1988

ale 300 km to troche za mało w porównaniu z rozmiarami Centralnej Europy...