ciekawe inkluzje w dwóch meteorytach księżycowych

pierwotne, żelazno-kamienne, żelazne, anomalne

Moderator: webimage

ciekawe inkluzje w dwóch meteorytach księżycowych

Postprzez tin » Pt paź 08, 2010 9:13 am

W dwóch meteorytach księżycowych (Allan Hills A81005 i Dhofar 309) znaleziono ciekawe (i całkiem niemałe) klastry, które są najprawdopodobniej pozostałością pierwotnego oceanu magmy z którego utworzyła się skorupa wyżyn księżycowych.
Dla wyjaśnienia dodam, że nie chodzi tu o "morza księżycowe", które były dużo późniejszym wylewami magmy wskutek wielkich zdarzeń impaktowych i/lub działań pływowych Ziemi. "Wielki ocean magmy" to niemowlęcy okres życia Księżyca jakieś 4.5 miliarda lat temu, kiedy to niemal cała powierzchnia była roztopiona i pokryta magmą a nasz satelita ulegał szybkim procesom geologicznym. Jest to jedna z ciekawszych teorii na rzecz której może przemawiać niedawne odkrycie w tych dwóch meteorytach.

Więcej o badaniach na:
http://www.psrd.hawaii.edu/Sept10/highl ... lites.html
Avatar użytkownika
tin
meteorytoman
 
Posty: 1959
Dołączył(a): Pn sty 15, 2007 12:22 am

ciekawe inkluzje...

Postprzez WMakocki » Wt lis 16, 2010 8:56 am

Kiedy przeglądałem zdjęcia próbek z misji Apollo,nr 72255 i 73255 pomyślałem,że mogą pochodzić z pierwotnego oceanu magmy.Skojarzyłem
te próbki z meteorytem Yamato 86032 a bardziej z jasnym fragmentem w
meteorycie Dho 026.W próbkach z Apollo (cienkie płytki)widać jak jasne
kawałki skalenia pływają w magmie.Pomyślałem więc,ze będzie łatwiej
rozpoznać granulitowe brekcje Księżycowe (026.458 itd)właśnie po ich "pływającym" wyglądzie.Tylko jak poznać czy anortozyt Krystalizuje z magmy,czy w niej się rozpuszcza a więc czy pochodzi z pierwotnego oceanu,
czy z późniejszych basenów impaktowych?Mam taki kamień,który podobny
jest do próbek księżycowych ale czy to jest to?na wszelki wypadek trzymam
go dalej.Fot. w Skrzynce na picasa pt,Julka.link:
http://picasaweb.google.com/WMakocki/Dr ... directlink
Avatar użytkownika
WMakocki
meteorytoman
 
Posty: 483
Dołączył(a): Cz kwi 16, 2009 7:38 pm


Powrót do achondryty

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron