ziemski (np hematyt) czy może jednak metek

tu prezentujemy okazy, które mylnie mogą być uważane za kamienie z nieba, ale nimi nie są oraz dyskutujemy o ewidentnie ziemskich tworach

Moderatorzy: webimage, Kenny

ziemski (np hematyt) czy może jednak metek

Postprzez walesto » Pn wrz 09, 2013 2:04 pm

Witam,

Poniżej przedstawiam drugi z moich kamieni przyciągających magnes.

Skorupa brązowawo-czarna z miejscami rdzawymi.
Przy szlifowaniu miejsca przecięcia na papierze ściernym zostawał rdzawy ślad.

Poniżej na zdjęciach wygląd początkowy (niestety już po oczyszczeniu i umyciu) oraz po przecięciu. Pod każdym zdjęciem link do zdjęcia w pełnej rozdzielczości. (Kostka ma bok długości 15mm).

Zdjęcia zewnętrzne:
Obrazek
http://abdata.livenet.pl/mets/x10/x10_1.jpg

Obrazek
http://abdata.livenet.pl/mets/x10/x10_4.jpg


Zdjęcia szlifu po przecięciu (pod różnymi kątami) z widocznymi połyskującymi drobinkami metalu:
Obrazek
http://abdata.livenet.pl/mets/x10/x10_9.jpg

Obrazek
http://abdata.livenet.pl/mets/x10/x10_12.jpg

Lokalizacja znaleziska to około 17km na wschód od Sielca na drodze żwirowej (żwir pochodził z odległości około 25km na północny wschód od Sielca).
Kamień przed przecięciem miał masę 164g.

Rdzawy ślad na papierze ściernym może świadczyć o tym że jest to hematyt aczkolwiek aby nie być pesymistą daję 1% szansy trafienia mojego pierwszego meteorytu pułtuskiemu i pytam co na to eksperci ?

Pozdrawiam,
Tomek
walesto
meteorytoman
 
Posty: 861
Dołączył(a): Cz wrz 05, 2013 11:01 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: ziemski (np hematyt) czy może jednak metek

Postprzez Kenny » Wt wrz 10, 2013 6:21 am

bazalt.
Sto lat! Ciężkich prac w kamieniołomach:)
Kenny
meteorytoman
 
Posty: 3253
Dołączył(a): Pt lut 01, 2008 9:24 am
Lokalizacja: Stalowa/Kraków

Re: ziemski (np hematyt) czy może jednak metek

Postprzez walesto » Wt wrz 10, 2013 8:45 am

ok. dziękuję :)
walesto
meteorytoman
 
Posty: 861
Dołączył(a): Cz wrz 05, 2013 11:01 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: ziemski (np hematyt) czy może jednak metek

Postprzez walesto » Pn lis 25, 2013 12:10 pm

Witam,

Wczoraj udało się wreszcie odwiedzić Muzeum Ziemi i przyznam szczerze, że po tym co tam zobaczyłem trochę się pogubiłem. Obejrzałem cięte metki i wróciły wątpliwości co do prezentowanego kamienia (w szczególności do tego jak wygląda po przecięciu czyli równomiernie rozsianego żelaza). Powierzchnia zewnętrzna jak dla mnie wydaje się zbyt wygładzona ale z drugiej strony nawet są jakby odciski (chodzi mi o te większe z 2-ego zdjęcia a nie te mniejsze wgłębienia z pierwszego).

Pokazywałem ten kamyk też na giełdzie minerałów ale metal był już wtedy trochę utleniony.
Dlatego zastanawiam się czy na wszelki wypadek dla pewności nie wysłać go na szczegółowe badanie.
Ewentualnie jeszcze może wcześniej zmierzyć gęstość + zrobić test budowanym wykrywaczem + poprawić szlif i obejrzeć powierzchnię w powiększeniu.

Pozdrawiam,
T.
walesto
meteorytoman
 
Posty: 861
Dołączył(a): Cz wrz 05, 2013 11:01 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: ziemski (np hematyt) czy może jednak metek

Postprzez Jacek Drążkowski » Śr lis 27, 2013 10:07 pm

nie hematyt ale zdecydowanie na ziemianina mi wygląda
Astronomia i muzyka
I tego trzymać się trzeba
(E. Stachura, "Prefacja")
Avatar użytkownika
Jacek Drążkowski
meteorytoman
 
Posty: 4846
Dołączył(a): Pn paź 30, 2006 9:32 pm
Lokalizacja: Lidzbark Warm.

Re: ziemski (np hematyt) czy może jednak metek

Postprzez walesto » Cz lis 28, 2013 3:03 pm

no właśnie z zewnątrz ziemianin ale wewnątrz ten ładnie rozsiany metal (przypominający ten z metków w muzeum) ... I zgrubna kalkulacja gęstości trochę duża bo jak liczyłem wychodziło mi coś około 4,5-5g/cm3.
Z drugiej strony jak czytałem to bazalt może zawierać dość dużo magnetytu ...
za ziemskim pochodzeniem przemawia jeszcze dodatkowo jasna, trochę prostokątna inkluzja z jednej strony (jakby coś wciśniętego w ten kamień).

jeśli dla osób doświadczonych wnętrze tego kamienia nie rzuca jakiegokolwiek cienia podejrzeń, że mógłby by być to przybysz np. po przejściach to ja też nie mam powodu poświęcania mu dalszej uwagi i po prostu muszę cierpliwie czekać do wiosny na wyprawę w poszukiwaniu prawdziwych meteorytów nad jedną z najpiękniejszych polskich rzek :)

pozdrawiam,
Tomek
walesto
meteorytoman
 
Posty: 861
Dołączył(a): Cz wrz 05, 2013 11:01 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: ziemski (np hematyt) czy może jednak metek

Postprzez Jacek Drążkowski » Cz lis 28, 2013 3:17 pm

w tym sęk, że nie za bardzo tu widać metal - może lepsze makro by się zdało?
Astronomia i muzyka
I tego trzymać się trzeba
(E. Stachura, "Prefacja")
Avatar użytkownika
Jacek Drążkowski
meteorytoman
 
Posty: 4846
Dołączył(a): Pn paź 30, 2006 9:32 pm
Lokalizacja: Lidzbark Warm.

Re: ziemski (np hematyt) czy może jednak metek

Postprzez sopel » Cz lis 28, 2013 5:13 pm

może się mylę ale 164 gr. masy i 4,5 gęstość to kamyk powinien mieć około 37 ml. ale że kostka to 1,5 cm to mi wychodzi w przybliżeniu inaczej ,przepraszam jeżeli się mylę .
Avatar użytkownika
sopel
meteorytoman
 
Posty: 1730
Dołączył(a): Wt paź 05, 2010 6:56 pm

Re: ziemski (np hematyt) czy może jednak metek

Postprzez walesto » Pt lis 29, 2013 9:56 am

Na 3 i 4 zdjęciu te wszystkie gęsto rozsiane białe drobne plamki widoczne na foto to właśnie połyskujący metal (widać go patrząc pod kątem dlatego na jednym zdjęciu trudno pokazać to na całej powierzchni).

Pewnie tak jak pisał Kenny jest to praktycznie na 100% bazalt, który ma trochę więcej niż zwykle metalu jednak tak jak pisałem ten środek jest bardzo podobny do meteorytów, które widziałem kilka dni temu w muzeum więc postanowiłem tutaj na forum skonsultować te dodatkowe wątpliwości.

Co do gęstości to w wolnej chwili z ciekawości wydobędę go z piwnicy i sprawdzę jak jest w rzeczywistości.
Kostka ma objętość 3,375cm3 a objętość kamyka szacunkowo to 10-12 takich kostek czyli właśnie gdzieś około 35-40ml. Dlatego w tytule postu pytałem czy to może nie hematyt, któego standardowo gęstość wynosi około 5,1g/cm3 i dodatkowo na papierze ściernym zostawał rdzawy ślad. Jeśli zaś pomyliłbym się o jakieś 2 kostki to gęstość wynosiłaby około 3,5g/cm3 czyli mniej więcej tyle co meteoryty kamienne ale też blisko bazaltów, których gęstość to średnio 3,1g.cm3.
Aby ostatecznie rozwiać wątpliwości co do gęstości po prostu zrobię test w wodzie i będzie wszystko jasne :)

pozdrawiam,
T.
walesto
meteorytoman
 
Posty: 861
Dołączył(a): Cz wrz 05, 2013 11:01 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: ziemski (np hematyt) czy może jednak metek

Postprzez walesto » So lis 30, 2013 1:19 am

zamykam temat - gestosc ostatecznie wyniosla okolo 3g/cm3 czyli juz teraz chyba nie ma najmniejszych watpliwosci :)

pozdrawiam,
T.
ps.: moze watek przeniesc do pseudo?
walesto
meteorytoman
 
Posty: 861
Dołączył(a): Cz wrz 05, 2013 11:01 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: ziemski (np hematyt) czy może jednak metek

Postprzez Jacek Drążkowski » So lis 30, 2013 1:22 pm

przeniosłem - wszak często ziemskie bazalty są brane za nieziemskie ;)
Astronomia i muzyka
I tego trzymać się trzeba
(E. Stachura, "Prefacja")
Avatar użytkownika
Jacek Drążkowski
meteorytoman
 
Posty: 4846
Dołączył(a): Pn paź 30, 2006 9:32 pm
Lokalizacja: Lidzbark Warm.


Powrót do pseudometeoryty i inne ziemskie kamienie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron