jak nwa 2046

tu prezentujemy okazy, które mylnie mogą być uważane za kamienie z nieba, ale nimi nie są oraz dyskutujemy o ewidentnie ziemskich tworach

Moderatorzy: webimage, Kenny

jak nwa 2046

Postprzez sopel » Cz lis 13, 2014 8:25 pm

ciężki .magnetyczny i bardzo twardy .gęstość 3.1.pozd
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
sopel
meteorytoman
 
Posty: 1730
Dołączył(a): Wt paź 05, 2010 6:56 pm

Re: jak nwa 2046

Postprzez Jacek Drążkowski » Cz lis 13, 2014 9:22 pm

ale na meteoryt nie wygląda ;)
Astronomia i muzyka
I tego trzymać się trzeba
(E. Stachura, "Prefacja")
Avatar użytkownika
Jacek Drążkowski
meteorytoman
 
Posty: 4846
Dołączył(a): Pn paź 30, 2006 9:32 pm
Lokalizacja: Lidzbark Warm.

Re: jak nwa 2046

Postprzez kerlmit » Pt lis 14, 2014 9:56 am

Faktycznie z zewnątrz podobny z tym że mars ma skorupkę szklistą...zrób ciecie i zobaczysz co w srodku,bo zeszlifowanie powierzchni jest trochę złudne i nierówne :?
Supernova Boy
Avatar użytkownika
kerlmit
meteorytoman
 
Posty: 532
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 6:19 am

Re: jak nwa 2046

Postprzez sopel » Śr gru 10, 2014 1:36 pm

witam.może geolog to nazwie ,porfir?
x16
Obrazek
x6
kolor jest szary [to cień poróżnił]
Obrazek
Avatar użytkownika
sopel
meteorytoman
 
Posty: 1730
Dołączył(a): Wt paź 05, 2010 6:56 pm

Re: jak nwa 2046

Postprzez Kenny » Cz gru 11, 2014 11:21 am

Struktura zaiste porfirowa...
Skałka wyjątkowo ciekawa zielone kryształy wyglądają na oliwiny zatopione w ofitowym tle... (w teorii w diabazach mogą się trafiac oliwiny ale nigdy nie widziałem tak dużych)
Trzeba by to na mikroskop wrzucic żeby jednoznacznie rozstrzygnąc z czym mamy do czynienia.

Pozdrawiam.
Sto lat! Ciężkich prac w kamieniołomach:)
Kenny
meteorytoman
 
Posty: 3253
Dołączył(a): Pt lut 01, 2008 9:24 am
Lokalizacja: Stalowa/Kraków

Re: jak nwa 2046

Postprzez sopel » N sty 11, 2015 11:10 am

kenny czytałem o meteorycie marsjańskim GSB ,[nie wiem czy dobrze wpisałem] i tam przeczytałem o czarnym kamyku z zielonymi oliwinami w porfirowym [cieście :?: ].tylko że ten mój nie posiada skorupy ,ale pomimo wszystko czy struktura wnętrza jest podobna .dziękuje
Avatar użytkownika
sopel
meteorytoman
 
Posty: 1730
Dołączył(a): Wt paź 05, 2010 6:56 pm

Re: jak nwa 2046

Postprzez sopel » So sty 17, 2015 5:10 pm

witam,jeszcze dwa skany ,lepszy szlif materiał bardzo twardy :( ,kenny napisał że skałka ciekawa czyli co :?: skoro to forum meteorytowe to ciekawa w kierunku materiału pozaziemskiego czy ciekawa skała ziemska ,tu pytanie do geologów .dziękuje
Obrazek
Obrazek
i jeżeli ziemska to może to


Bazalt, Melafir i Diabaz

Bazalty i melafiry są wylewnymi odpowiednikami gabr i norytów. Melafir nazwą bazaltów wieku paleozoicznego – paleobazaltów. Paleobazalty mają barwy od szarych do brunatnych. Maja strukturę porfirową, teksturę migdałowcową a wypełnienia pustych przestrzeni są barwy białej, zielonawej lub żółtej. Bazalty mają strukturę porfirową. W afanitowym cieście występują prakryształy oliwinów, skaleni, piroksenów. Głównymi składnikami są plagioklazy i pirokseny (augit i pigeonit), którym mogą towarzyszyć oliwin (bazalty oliwinowe), hornblenda, magnetyt, ilmenit. Bazalt jest ciemny, w stanie zwietrzałym może przybierać barwę brunatną. Najczęściej jest zbity, może jednak być też porowaty lub gąbczasty. Wówczas puste przestrzenie wypełniają minerały wtórne. Jeżeli bazalt jest bogaty w szkliwo magmowe nosi nazwę hialobazaltu, jeżeli natomiast jest zupełnie szklisty – tachylitu.
Avatar użytkownika
sopel
meteorytoman
 
Posty: 1730
Dołączył(a): Wt paź 05, 2010 6:56 pm

Re: jak nwa 2046

Postprzez sopel » N sty 25, 2015 5:53 pm

witam.tak się zastanawiam czy te moje pytania są tak trudne ,czy po prostu trudno geologowi nazwać taką strukturę.
oczywiście każdy może odpowiedzieć ,ale może i tak- nie odpowiadać .mam 3 kamyki na które odpowiedzi dostałem takie ''to nie jest meteoryt ,brak fuzyjnej skorupy obtopieniowej , ale nie jestem w stanie nazwać tej skały [struktury ]''
tak mniej więcej to wygląda ,czyli co geologa nie interesuje z czym miałby do czynienia nawet jeżeli to tylko ziemianin. trochę to dla mnie jest nie zrozumiałe .pozd .i dziękuję .
Avatar użytkownika
sopel
meteorytoman
 
Posty: 1730
Dołączył(a): Wt paź 05, 2010 6:56 pm

Re: jak nwa 2046

Postprzez Kenny » Śr sty 28, 2015 1:09 pm

Jako iż na forum wyrosło grono "ekspertów" moje merytoryczne udzielanie się w tych kwestiach straciło sens. :)

Pozdrawiam.
Sto lat! Ciężkich prac w kamieniołomach:)
Kenny
meteorytoman
 
Posty: 3253
Dołączył(a): Pt lut 01, 2008 9:24 am
Lokalizacja: Stalowa/Kraków

Re: jak nwa 2046

Postprzez sopel » Wt lut 03, 2015 5:57 pm

witam.kenny ja nawet nie próbuję zaliczać się do ''ekspertów'' i należę do tych co więcej pytają niż odpowiadają i bardzo dziękuję że są tacy''jak TY'' którzy posiadają wiedzę na tyle żeby odpowiedzieć czasami na tak lakoniczne pytania .
ale gdy geolog odpowiada na prezentowany kamyk ''ciekawa skała ''tu zapala się lampka i zadaje sobie pytanie -ciekawa ziemska czy -ciekawa pozaziemska .i tu zadaje pytanie czy ktoś z odwiedzających to forum geologów mógłby odpowiedzieć na podstawie swojej wiedzy [a myślę że ma ją i do ziemskich i pozaziemskich kamieni] czy ten kamyk czy też inny z innego postu pt''do oceny'' są w 100 % ziemskie lub że istnieje możliwość że może być pozaziemski bo nie odpowiada swoimi cechami do ziemskich skał .czasami piszę się że kamyk posiada skorupę ,odpowiedzi padają takie ''osadowa bo wnętrze nie przypomina żadnego odkrytego meteorytu'' a gdy piszemy że wnętrze przypomina jakiś meteoryt to wtedy odpowiedż pada taka ''no ale nie posiada skorupy obtopieniowej ''wiec czasem nie rozumiem o co chodzi .czytałem artykuł
48
OLSZTY
Ń
SKIE PLANETARIUM I OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE
POLSKIE TOWARZYSTWO METEORYTOWE
II SEMINARIUM METEORYTOWE
24-26.04.2003 OLSZTYN
Łukasz KARWOWSKI
1
, Stanisław JACHYMEK
2
, Anna LUDWIG
3
,
Agnieszka GURDZIEL
4
SKORUPA WIETRZENIOWA I OBTOPIENIOWA METEORYTÓW W
WARUNKACH KLIMATU UMIARKOWANEGO NA PRZYKŁADZIE
ZAKŁODZIA I MORASKA-PRZEŁAZÓW

i wszystko w porządku tylko jak to się by miało do meteorytów planetarnych w warunkach umiarkowanych bez zawartości żywego żelaza
które przeleżały w ziemi może setki,tysiące lat i bardzo się upodobniły do ziemskich kamieni czy nawet żużli
chyba wtedy to tylko budowa wewnętrzna może coś pomóc ,bo skorupa obtopieniowa dawno by zwietrzała .
ja bym chętnie nawet z czyjąś pomocą je sprawdził czy są warte zachodu czy na skalniak ,może wybiorę się na giełdę minerałów w W-wie w marcu to poproszę wówczas o ocenę .
pozd i dziękuję .
Avatar użytkownika
sopel
meteorytoman
 
Posty: 1730
Dołączył(a): Wt paź 05, 2010 6:56 pm

Re: jak nwa 2046

Postprzez walesto » Śr lut 04, 2015 9:09 am

Odpowiadając trochę na ostatnie pytania ...
W klimacie umiarkowanym skorupa na meteorytach, powiedzmy sobie nietypowych, powinna się zachować w dość dobrym stanie nawet przez setki lat. Jeśli nie jest to meteoryt o dużej zawartości żelaza to nasze warunki mogą się okazać lepsze niż gorące piaski z dużymi dobowymi różnicami temperatury gdzie skorupka dużo szybciej pęka ...

A na giełdę minerałów zawsze warto się wybrać. :)

pozdrawiam,
Tomek
walesto
meteorytoman
 
Posty: 861
Dołączył(a): Cz wrz 05, 2013 11:01 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: jak nwa 2046

Postprzez sopel » Śr lut 04, 2015 1:30 pm

tu pozwolę się nie zgodzić ,bo jeżeli pomiędzy powierzchniowe spękania zacznie się dostawać woda to mróz zrobi resztę ,obierze taką skorupkę jak jajko :D a pozostanie tylko nie naruszone wnętrze i jak nie będzie wewnętrznych
pęknięć bo jak będą to może rozpaść się na wiele kawałków ale wówczas nie będzie zaokrągleń tylko ostrokątne kamyki
oczywiście jak będą leżeć w lesie a jak na polu uprawnym to wiadomo [nic może po nich nie zostać ]chyba dlatego
tak ciężko odnależdż taki typ meteoryta .tak mi się wydaje .pozd.
Avatar użytkownika
sopel
meteorytoman
 
Posty: 1730
Dołączył(a): Wt paź 05, 2010 6:56 pm

Re: jak nwa 2046

Postprzez walesto » Śr lut 04, 2015 2:10 pm

u nas tak nie pęka skorupka w meteorytach - wystarczy zapytać osób, którym udało się namierzyć własnego całego pułtuska
walesto
meteorytoman
 
Posty: 861
Dołączył(a): Cz wrz 05, 2013 11:01 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: jak nwa 2046

Postprzez sopel » So lut 14, 2015 10:47 am

witam.poczytałem sobie jaką drogę musiał przejść meteoryt Zakłodzie i ile próbek trzeba było wysłać to aż się nie chce myśleć co trzeba by było zrobić z niewielkim kamykiem podobnym do np. marsa lub księżycowego .tak racjonalnie patrząc to nawet niema możliwości żeby taki kamyk przebadać i żeby z niego coś jeszcze zostało .pozd.
Avatar użytkownika
sopel
meteorytoman
 
Posty: 1730
Dołączył(a): Wt paź 05, 2010 6:56 pm

Re: jak nwa 2046

Postprzez Jacek Drążkowski » So lut 14, 2015 3:59 pm

sopel napisał(a):witam.poczytałem sobie jaką drogę musiał przejść meteoryt Zakłodzie i ile próbek trzeba było wysłać to aż się nie chce myśleć co trzeba by było zrobić z niewielkim kamykiem podobnym do np. marsa lub księżycowego .tak racjonalnie patrząc to nawet niema możliwości żeby taki kamyk przebadać i żeby z niego coś jeszcze zostało .pozd.


bardzo racjonalne wnioski :)
Astronomia i muzyka
I tego trzymać się trzeba
(E. Stachura, "Prefacja")
Avatar użytkownika
Jacek Drążkowski
meteorytoman
 
Posty: 4846
Dołączył(a): Pn paź 30, 2006 9:32 pm
Lokalizacja: Lidzbark Warm.

Następna strona

Powrót do pseudometeoryty i inne ziemskie kamienie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron