może warto pokazać

tu prezentujemy okazy, które mylnie mogą być uważane za kamienie z nieba, ale nimi nie są oraz dyskutujemy o ewidentnie ziemskich tworach

Moderatorzy: webimage, Kenny

może warto pokazać

Postprzez walesto » Wt sty 13, 2015 1:44 am

Witajcie,

Tylko fragment ... z jednej strony ciemna szara powierzchnia z zachowanymi mniej więcej równoległymi strużkami ...
Obrazek

w środku trochę bardziej "skomplikowany" ...
Obrazek

lekkie przybliżenie (a pełne po kliknięciu poniższego zdjęcia):
Obrazek

Jeśli szukałbym w nim jakiegoś meteorytu to pewnie gdzieś w okolicach eukrytów ... no chyba, że kuleczki widoczne na przybliżeniu mogłyby być chondrami (choć raczej nie) to wtedy mógłby to być fragment np R-ki?

pozdrawiam,
Tomek
walesto
meteorytoman
 
Posty: 861
Dołączył(a): Cz wrz 05, 2013 11:01 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: może warto pokazać

Postprzez sopel » Wt sty 13, 2015 10:40 am

witam.jeżeli mogę wtrącić to dla mnie piaskowiec.
Avatar użytkownika
sopel
meteorytoman
 
Posty: 1730
Dołączył(a): Wt paź 05, 2010 6:56 pm

Re: może warto pokazać

Postprzez Jacek Drążkowski » Pt sty 16, 2015 4:13 pm

oj, Tomaszu, jak tak dalej pójdzie, to za jakiś czas nam tu skamieniałe drewno pokażesz ;)
Astronomia i muzyka
I tego trzymać się trzeba
(E. Stachura, "Prefacja")
Avatar użytkownika
Jacek Drążkowski
meteorytoman
 
Posty: 4846
Dołączył(a): Pn paź 30, 2006 9:32 pm
Lokalizacja: Lidzbark Warm.

Re: może warto pokazać

Postprzez walesto » N sty 18, 2015 11:00 pm

Jacku,

Chyba aż tak źle nie będzie, ale trzeba przyznać, że uwziąłem się na jedną miejscówkę, gdzie mogło coś spaść pomiędzy 140 a 300-350 lat temu no i zebrałem tam kilka różnych dziwnych kamieni ...

W tym przypadku raczej to nie meteoryt a prawdopodobnie poddane działaniu wysokiej temperatury osady z Czwartorzędu. Tylko zamieszanie robią te linie na skorupce (poniżej jeszcze jedno zdjęcie).

Obrazek

Podobny kawałek niedawno konsultowałem pytając, czy nie mógłby być to kawałek ziemskiej skały poimpaktowej (kawałek to brekcja zawierająca w środku inną brekcję).
Otrzymałem odpowiedź sugerującą, że może to być zwietrzały meteoryt - eukryt:
" In fact eucrites are polymictic impact breccias, and in the web looking for eucrite photos you will find practically the same texture ... Take care that you don't confuse true eucrite meteorites ... with ordinary terrestrial impact breccias ....."

Pozostałe kamyki nie posiadają typowych cech meteorytowych a tym samym nie za bardzo nadają się do pokazywania na forum ... należy więc je traktować z dużym dystansem ...
- pierwszy trochę większy "cumulate eucrite" jak np. SaU 546 (może być też polodowcowy pseudo):
Obrazek

- drugi mały, również prawdopodobny eukryt (polerowany szlif i zdjęcie całości) ...
Obrazek
Obrazek

- no i przykład pokruszonych kryształów z innego kawałka (na zewnętrznej powierzchni) - trochę różny od wzorca więc w tym przypadku raczej zwykły kamol:
Obrazek


Jak na razie wszystko powyżej to tylko pseudo achondryty a tym samym z niewielkimi szansami na zainteresowanie i stwierdzenie kosmicznego pochodzenia (przynajmniej w PL) ...
Ze względu na kwestie zdrowotne oraz kilka innych powodów nie będę mógł w najbliższym czasie informować na temat dalszych losów tego abstrakcyjnego znaleziska. :(

pozdrawiam,
Tomek
walesto
meteorytoman
 
Posty: 861
Dołączył(a): Cz wrz 05, 2013 11:01 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: może warto pokazać

Postprzez walesto » Śr sty 21, 2015 1:16 am

Pokażę jeszcze jeden z fragmentów (widoczna przełam ale nie jest on świeży) ... generalnie ma drobniejszą strukturę ale fragmentarycznie pasuje do innych kawałków ...

Co ciekawe zawiera krople stopionego metalu - złote (odpada piryt więc pewnie troilit) i srebrne (nie wiem jeszcze co to może być):
Obrazek

Są też i takie kryształki:
Obrazek

Nie próbuję na razie szukać podobieństw do potwierdzonych meteorytów ... może coś eukrytopodobnego, może okolice lodranitów ? A może tylko ziemska granitopodobna materia ?

pozdrawiam,
Tomek
walesto
meteorytoman
 
Posty: 861
Dołączył(a): Cz wrz 05, 2013 11:01 pm
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do pseudometeoryty i inne ziemskie kamienie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron