kamien czy szlaka

tu prezentujemy okazy, które mylnie mogą być uważane za kamienie z nieba, ale nimi nie są oraz dyskutujemy o ewidentnie ziemskich tworach

Moderatorzy: webimage, Kenny

Re: kamien czy szlaka

Postprzez tomasir » Wt mar 24, 2015 4:18 pm

Ja rozumiem, że ktoś pierwszy raz na forum będący może nie mieć takiej wiedzy, ale Wy od kilku lat w kółko w zasadzie wrzucacie te same kamienie bez jakiejkolwiek chęci nauczenia i sprawdzenia podstawowych rzeczy.

To metoda: po co się uczyć, przecież i tak odpowiedzą. A że 100 raz usłyszę bazalt, czy granit, czy coś w tym stylu - nie ma absolutnie żadnego znaczenia.

Powoduje to, że ktoś spoza forum jakby wszedł na nie by się czegoś nauczyć, to nic sie nie nauczy - bo pojawiają się w kółko te same kamienie i niektórzy nawet z piaskowców próbują zrobić meteoryty, bo przecież ze zdjęcia coś tam podobnie wygląda. A jak nie wygląda, to się kamień szlifuje, robi zdjęcia na mokro i takie tam - musi być podobny i tyle (najlepiej do lunara)
Zapraszam serdecznie.

http://meteoryty.org/
tomasir
meteorytoman
 
Posty: 835
Dołączył(a): Cz mar 27, 2008 9:34 am
Lokalizacja: Kraków

Re: kamien czy szlaka

Postprzez kamyk » Wt mar 24, 2015 11:00 pm

Tomasir przecież Wy z tymi dającymi te same kamienie znacie się jak łyse konie :) ło rany litości .sam do siebie masz pretensje ? bez urazy ale nie kumam w czym problem .Pozdrawiam serdecznie
kamyk
meteorytoman
 
Posty: 1050
Dołączył(a): Pt cze 29, 2012 9:42 am

Re: kamien czy szlaka

Postprzez tomasir » Śr mar 25, 2015 11:08 am

Z tymi co wklejają kamienie nie znam się - z ani jednym wg mojej najlepszej wiedzy. Pretensje nie mam do siebie tylko do tych co ze zwykłego lenistwa nie robią podejmują najmniejszych prób weryfikacji okazów i zaśmiecają forum kamieniami, które nawet do pseudometeorytów nie powinny aspirować.

Problem w tym:

Znajdujesz kamień? Sam najpierw się mu dokładnie przyglądasz, masz wątpliwości - szlifujesz i zaglądasz do środka. Następnie patrzysz na typowe skały ziemskie pod kątem porównania i wszystkich cech (oczywiście najlepiej wcześniej tego typu skały na żywo pooglądać). Analizujesz również kamień pod kątem ewentualnych cech poza ziemskich zachowując jednocześnie duży dystans. Dopiero jak masz uzasadnione wątpliwości co to jest - wklejasz na forum. A nie robisz tak, że całkowicie pomijasz drogę własnego rozpoznania z lenistwa i od razu wklejasz na forum.

Takie działania jak prezentujecie koledzy sprawiają, żę naprawdę ciężko jakąkolwiek użyteczną wiedzę teraz na forum znaleźć, bo większość dyskusji toczy się wokół absolutnie ziemskich kamieni i udowadniania napaleńcom, że to na pewno nie jest meteoryt,
Zapraszam serdecznie.

http://meteoryty.org/
tomasir
meteorytoman
 
Posty: 835
Dołączył(a): Cz mar 27, 2008 9:34 am
Lokalizacja: Kraków

Re: kamien czy szlaka

Postprzez kamyk » Śr mar 25, 2015 12:53 pm

Oj :) kolega wie że nic nie robią :wink: a skąd skoro skoro pan ich nie zna ? bo z tego co tu chłopaki rzucające tymi kamykami piszą można wywnioskować inny obraz 8) Nie ważne ,ty masz rację i nie ma o czym mówić . Pozdrawiam serdecznie
kamyk
meteorytoman
 
Posty: 1050
Dołączył(a): Pt cze 29, 2012 9:42 am

Re: kamien czy szlaka

Postprzez astrokosmo » Śr mar 25, 2015 2:22 pm

Pokazywanie zwykłych ziemskich kamieni świadczy o tym że dla wielu ludzi są one podobne do meteorytów.

I na tym podobieństwo się kończy , najgorsze jest to że jeśli komuś się powie że to ewidentnie kamień upiera się nadal że to meteoryt i wyciąga pseudo naukowe dowody.

Jeśli chcesz znaleźć meteoryt jedź na tereny spadkowe i tam szukaj , jest spora szansa że znajdziesz.

W poszukiwaniu meteorytów w terenie nie spadkowym znalezienie meteorytu graniczy z cudem lub wygraniem miliona w totolotka.

Taka jest smutna prawda .

Nie wspominam tu o terenach pustynnych , ale i tam znajdują się pseudo meteoryty które można pomylić z meteorytami , sprzedawane potem turystom np. w Maroko jako meteoryty.

Są często rzeczywiście do nich podobne , ale tylko podobne.

Szukanie ze sznurkiem i magnesem , czy tylko wzrokowo jest fascynujące ale w zalewie ziemskich kamieni magnetycznych można się często pomylić , warto więc zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt który pomoże nam w ich selekcji.

Dobry wykrywacz potrafi odróżnić kamień magnetyczny od meteorytu , a tym bardziej od zwykłego nie magnetycznego kamienia.

Ja kiedyś znalazłem przypadkowo kamień przypominający meteoryt , posiadał regmaglipty i dlatego go wziąłem .

Chciałem pokazać go na forum jako pseudo , dobrze że go nie wyrzuciłem bo okazało się że to bursztyn , a znaleziony pod Pułtuskiem.

Dlatego warto jest szukać i pokazywać bo może coś fajnego się znajdzie , choć nie będzie to meteoryt , wiele kamieni jest na prawdę ładnych i można sobie zrobić kolekcję.

Ja zbieram niektóre pseudo meteoryty - kamienie magnetyczne by później sprawdzać na nich różne wykrywacze , a nie wszystkie są takie mądre żeby je rozróżnić czy to meteoryt czy nie .

Pokazywać zdjęcia - tak , ale typowo ziemskie kamienie można sobie odpuścić .
Avatar użytkownika
astrokosmo
meteorytoman
 
Posty: 793
Dołączył(a): So paź 13, 2007 9:43 am
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia strona

Powrót do pseudometeoryty i inne ziemskie kamienie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron