Bursztyn pułtuski

tu prezentujemy okazy, które mylnie mogą być uważane za kamienie z nieba, ale nimi nie są oraz dyskutujemy o ewidentnie ziemskich tworach

Moderatorzy: webimage, Kenny

Bursztyn pułtuski

Postprzez astrokosmo » Pt paź 09, 2015 1:19 pm

Bursztyn znaleziony w północnej elipsie spadku meteorytu pułtuskiego.

Obrazek

Wziąłem go , ponieważ wyglądał świetnie na pseudo meteoryt , kolor regmaglipty, miałem zdjęcie zamieścić w temacie czy to meteoryt ale gdzieś się zapodział , ale na szczęście się znalazł.
Dobrze że go nie wyrzuciłem .
Poleżał kilka lat w szufladzie aż pokazałem go pułmetkowi ,
Arek od razu do rozpoznał .
Ja nigdy nie oszlifowanego bursztynu nie miałem w ręce , zwłaszcza kilka lat temu.
Myślę że jak wielu z nas czasami zbieram kamienie i trzymam w szufladzie , zwłaszcza magnetyczne , używam ich później do testów wykrywacza .
Jestem ciekaw czy to zgubiony przez Niemców podczas wojny wożony na furmankach bursztyn jak głosi legenda , czy to obrzeża bursztynu Krupie.

Obrazek

Obrazek

Na pewno to meteoryt nie jest ale sukces i adrenalina , choć podskoczyła mi dopiero po kilku latach .

Ciekawe czy w środku jest jakiś owad – jak by to sprawdzić ?
Ostatnio edytowano Wt paź 27, 2015 3:03 pm przez astrokosmo, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
astrokosmo
meteorytoman
 
Posty: 793
Dołączył(a): So paź 13, 2007 9:43 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bursztyn pułtuski

Postprzez astrokosmo » So paź 10, 2015 2:57 pm

Avatar użytkownika
astrokosmo
meteorytoman
 
Posty: 793
Dołączył(a): So paź 13, 2007 9:43 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bursztyn pułtuski

Postprzez Kenny » Pn paź 12, 2015 6:38 am

Ma dośc grubą korę... a na odłupaniach wygląda na klasyczną "jajecznicę" więc będzie całkowicie nieprzezroczysty więc nawet jeśli zawiera jakieś inkluzje to nie będą one widoczne.
Bursztyny dobrze szlifuje się na papierach ściernych a polerować możesz na paście do zębów (wersja hard core) albo jakimś tlenku chromu (zielona pasta polerska).
Ja bym go nie ruszał :)

Pozdrawiam.
Sto lat! Ciężkich prac w kamieniołomach:)
Kenny
meteorytoman
 
Posty: 3253
Dołączył(a): Pt lut 01, 2008 9:24 am
Lokalizacja: Stalowa/Kraków

Re: Bursztyn pułtuski

Postprzez astrokosmo » Pn paź 12, 2015 8:01 am

Ja też bym go nie ruszał :) , dzięki za info.

Zastanawiam się , czy to pojedyncza sztuka czy mogło być tego więcej .

Z tego co pamiętam to albo leżał luzem albo dość płytko kopałem jakiś kamienny sygnał - oczywiście nie na niego.

Znaleziony zupełnie przypadkowo w okolicach Starego Sielca , ale dokładnie gdzie nie pamiętam (kilka lat temu).

A szkoda bo można by wrócić i poszperać .

Od kilku lat nanoszę moje poszukiwania na mapę z satelity , i zaznaczam gdzie znalazłem meteoryty , a nawet kamienie magnetyczne , niestety ten okres nie objął bursztynu.

Po północnej stronie elipsy jest wyjątkowo mało kamieni , ale często występuje zmineralizowana ziemia , po południowej odwrotnie , tworząc mapę kamieni magnetycznym na przeszukanym obszarze jestem zdumiony tak małą ich ilością po północnej stronie i zszokowany ilością po południowej.

Oczywiście od kilku lat poszukuję też pod sznurki więc terem przeszukany mam raczej zrobiony na 90% , 10 to ewentualna większa głębokość zalegania meteorytu , lub krzywo machnięta cewka lub zbyt daleko jedno machnięcie od drugiego czy za wysoko etc. , biorąc pod uwagę jak bardzo ten teren przez 140 lat był zmieniany.

Przykład przeszukanego terenu pod sznurki ze strony południowej .

Obrazek
Avatar użytkownika
astrokosmo
meteorytoman
 
Posty: 793
Dołączył(a): So paź 13, 2007 9:43 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bursztyn pułtuski

Postprzez Kenny » Wt paź 13, 2015 6:55 am

Już tłumaczę...
Problem z ilością kamieni na południowej części elipsy wynika z faktu iż na Południe od lasu znajdującego się na północ od Zambsków czy Ciółkowa wyjeżdżamy na wysoczyznę zbudowaną z glin i żwirów moreny dennej bogatych w materiał grubo okruchowy sam las aż po krawędzie starorzeczy w okolicach Sielca (czyli nad narwiańskie bagna i łąki w przeważającej większości) znajdują się w obrębie pradoliny Narwi (kamienie jak najbardziej się tam trafiają większośc jednak zalega dośc głęboko w bruku korytowym a na powierzchni zalegają piaski mułki i torfy. Większośc kamieni znajdowanych na powierzchni w tym rejonie to tzw "dropp stony" czyli kamienie które w zimie przymarzły do lodu i na wiosnę były transportowane wraz z krą.
Na północ od pradoliny z kolei rozpoczynają się już piaszczysto żwirowe osady sandrowe trafiają się tu kamienie ale niezbyt liczne, na wydmach z kolei w ogóle ich nie ma bo wiatr nie przyniesie...
Co do bursztynów w osadach wtórnych to koncentrują się one zawsze w obrębie piasków drobnoziarnistych i pylastych szczególnie w miejscach z nagromadzeniem detrytusu roślinnego (patyki i inne kawałki roślinne) więc jeśli trafiłeś jeden i nie został tam przyniesiony przez człowieka (a że wygląda że nie jest) to na pewno jest ich tam więcej.

Pozdro.
Sto lat! Ciężkich prac w kamieniołomach:)
Kenny
meteorytoman
 
Posty: 3253
Dołączył(a): Pt lut 01, 2008 9:24 am
Lokalizacja: Stalowa/Kraków

Re: Bursztyn pułtuski

Postprzez astrokosmo » Śr paź 14, 2015 7:19 pm

Dzięki za wyczerpujące informacje .
Po sprawdzeniu całej północy przyjdzie czas na południe , mam nadzieję że technika posunie się tak daleko iż będą wykrywacze potrafiące odróżniać kamienie magnetyczne od meteorytu pułtuskiego , w przeciwnym razie czeka mnie wykopanie milionów dołków :cry:

Powracając do bursztynu , nie mam dokładnych danych gdzie go znalazłem GPS , ale pamiętam doskonale wszystkie miejsca gdzie chodziłem - te mam zaznaczone na mapie satelitarnej , problem w tym że tych kilometrów kwadratowych już trochę zaliczyłem :roll:

Ale jest od czego zacząć , tylko skąd wziąć na to czas skoro brakuje na meteoryty , no cóż nie da się wszystkich srok złapać za jeden ogon , ale może kiedyś tam wrócę .

Teren gdzie poszukiwałem meteorytów ( Gostkowo )to koszmar , na 1 metrze kwadratowym potrafiło być 4 kamienie :?
https://www.youtube.com/watch?v=WHxQ0ifPWHM
Avatar użytkownika
astrokosmo
meteorytoman
 
Posty: 793
Dołączył(a): So paź 13, 2007 9:43 am
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do pseudometeoryty i inne ziemskie kamienie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron