pseudoregmaglipty

tu prezentujemy okazy, które mylnie mogą być uważane za kamienie z nieba, ale nimi nie są oraz dyskutujemy o ewidentnie ziemskich tworach

Moderatorzy: webimage, Kenny

pseudoregmaglipty

Postprzez walesto » Śr wrz 07, 2016 3:46 pm

Witajcie,
Jako, że niewiele się dzieje ostatnio na forum pozwolę sobie wrzucić jako ciekawostkę zdjęcie kamyka wielkości około 15cm znalezionego podczas kopania dołków pod ogrodzenie.
Nie próbowałem identyfikować skały ale to coś pospolitego.
Na uwagę zasługują wgłębienia, które można w pierwszej chwili wziąć za regmaglipty.
Niestety prawdziwe wyglądałyby nieco inaczej - przede wszystkim na kamieniu nie byłyby aż tak głębokie.
Jak powstały ? Podejrzewam działanie wody.
Obrazek
walesto
meteorytoman
 
Posty: 861
Dołączył(a): Cz wrz 05, 2013 11:01 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: pseudoregmaglipty

Postprzez astrokosmo » Śr wrz 07, 2016 5:15 pm

Jak bym taki kamolec wykopał pod Pułtuskiem to by mi skoczyło ciśnienie ;)

Czasami warto wziąć do domu , ja kiedyś wziąłem i potem dzięki pułmetkowi okazało się że to bursztyn , w szufladzie przeleżał ze 2 lata , dobrze że go nie wyrzuciłem , miałem go sprzedać kolekcjonerowi , ale stwierdziłem że zostanie w Polsce , zasili gablotę muzeum w Pułtusku.
Avatar użytkownika
astrokosmo
meteorytoman
 
Posty: 793
Dołączył(a): So paź 13, 2007 9:43 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: pseudoregmaglipty

Postprzez Kenny » Cz wrz 08, 2016 11:49 am

Dośc popularny sposób wietrzenia obojętnych i zasadowych skał krystalicznych. Najczęściej wietrzeją w ten sposób amfibolity, gabra, perydotyty etc. Nie wiem co dokładnie powoduje powstawanie takich zagłębień, musi miec to związek z selektywnym wietrzeniem materiału.
Bardzo popularnym sposobem jest również wietrzenie skał o podobnym składzie które uwidacznia na powierzchni grzebienie w miejscach żył tnących skałę.

Pozdrawiam.
Sto lat! Ciężkich prac w kamieniołomach:)
Kenny
meteorytoman
 
Posty: 3253
Dołączył(a): Pt lut 01, 2008 9:24 am
Lokalizacja: Stalowa/Kraków


Powrót do pseudometeoryty i inne ziemskie kamienie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron