psełdoskorupa

tu prezentujemy okazy, które mylnie mogą być uważane za kamienie z nieba, ale nimi nie są oraz dyskutujemy o ewidentnie ziemskich tworach

Moderatorzy: webimage, Kenny

Re: psełdoskorupa

Postprzez kamyk » N sty 08, 2017 7:39 pm

obtopieniem bym to nazwał ,skorupą już nie ....więc myślisz że co to :D pozdrawiam serdecznie
kamyk
meteorytoman
 
Posty: 1050
Dołączył(a): Pt cze 29, 2012 9:42 am

Re: psełdoskorupa

Postprzez astrokosmo » N sty 08, 2017 7:45 pm

kamyk napisał(a):A czego powód ,jeśli można zapytać ? pozdrawiam serdecznie


Powód przypuszczeń podobieństwa , a ponieważ kolega napisał że się nie zna i woli pokazać to pokazał .

A twoje pytanie co miało na celu ?
Avatar użytkownika
astrokosmo
meteorytoman
 
Posty: 793
Dołączył(a): So paź 13, 2007 9:43 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: psełdoskorupa

Postprzez kamyk » N sty 08, 2017 8:00 pm

Nie miało na celu nic :!: ot pytanie .Pozdrawiam serdecznie
kamyk
meteorytoman
 
Posty: 1050
Dołączył(a): Pt cze 29, 2012 9:42 am

Re: psełdoskorupa

Postprzez Huncyt » Pn sty 09, 2017 8:47 am

Pomyślałem, że też coś wtrące.
Sopel - mam nadzieję, że dokumentujesz swoje znaleziska. Miejsce znalezienia, głębokość, data znalezienia, godzina, itd.
Bo uważam, że to gdzie dana skała została znaleziona, może trochę powiedzieć o procesach wietrzenia, którym została poddana. A co za tym idzie - odpowiedzi na pytanie: Czy to mogą być obtopienia?
Meteorytowa skorupa obtopienna powstaje na skutek przejścia przez atmosferę. Tarcie powoduje rozgrzanie zewnętrznej powłoki meteoru do 2300°C. To powoduje zwiększenie jej plastyczności - skorupa zaczyna "płynąć", jednak jest to bardzo krótki proces, bo meteor szybko zwalnia przez to tarcie i zaczyna równie gwałtownie stygnąć. To zmienia strukturę powierzchni w bardzo charakterystyczny sposób - powstają regmaglipty - miejsca w których zawirowania powietrza odciskają charakterystyczne wgłębienia.
To co pozostaje na powierzchni jest tak bardzo charakterystyczne, wręcz unikalne. Trudno uzyskać podobne efekty w inny sposób. Stąd jest to jednym ze wskazań do identyfikacji meteorytów. To, że warunki ziemskie szybko powodują wietrzenie, to historia na inny temat :)
Mogą wystąpić inne obtopienia o innej genezie -choćby wulkany wyrzucaje materiał skalny w atmosferę, powoduje to powstanie nowych pseudometeorytów :) Są też pewnie i inne procesy geologiczne tworzące takie kamienie za skorupami. Stąd niezbędne jest czasem cięcie, a nawet dokładne badanie (z analizą chemiczną włącznie). Zdjęcie to czasem zdecydowanie za mało.
Ze zdjęcia mogę powiedzieć, że raczej nie przypomina to skorupy obtopiennej. Czy to są obtopienia - nie jestem pewien. Myślę, że to jednak proces wietrzenia - specyficznego rozpuszczenia minerałów skorupy, który spowodował taką fakturę powierzchni. Wiem jak to opisać, ale nie wiem, czy będzie to zrozumiałe :) Powstały takie charakterystyczne wgłębienia - minerały wystające od powierzchni mają taki grzybkowaty kształt, tak jakby minerały będące wcześniej w zagłębieniach uległy rozpuszczeniu. Tak ja to widzę, możliwe, że się mylę :)
Huncyt
meteorytoman
 
Posty: 200
Dołączył(a): Cz wrz 22, 2016 9:53 pm

Re: psełdoskorupa

Postprzez kamyk » Pn sty 09, 2017 11:19 am

Napiszcie jeszcze Soplowi kto może tutaj definitywnie rozwiać wątpliwości ,czy to obtopienie czy wietrzenie czy może wszystkiego po trochu .Oczywiście ze zdjęć :!: :D Pozdrawiam serdecznie
kamyk
meteorytoman
 
Posty: 1050
Dołączył(a): Pt cze 29, 2012 9:42 am

Re: psełdoskorupa

Postprzez Huncyt » Pn sty 09, 2017 1:54 pm

Naczelny Geolog Kraju ----> Kenny 8)
Huncyt
meteorytoman
 
Posty: 200
Dołączył(a): Cz wrz 22, 2016 9:53 pm

Re: psełdoskorupa

Postprzez kamyk » Wt sty 10, 2017 11:31 am

Piszesz poważnie cz żartujesz z tym naczelnym .Pozdrawiam serdecznie
kamyk
meteorytoman
 
Posty: 1050
Dołączył(a): Pt cze 29, 2012 9:42 am

Re: psełdoskorupa

Postprzez Huncyt » Wt sty 10, 2017 12:19 pm

Ten użytkownik ma tak obszerną wiedzę w dziedzinie geologi, że mógłby piastować taki urząd :) Nie wiem czy nim jest, ale jak dla mnie mógłby nim być :) Czyli żartuje sobie, ale jednocześnie
staram się wyrazić głęboki szacunek do jego wiedzy.
Huncyt
meteorytoman
 
Posty: 200
Dołączył(a): Cz wrz 22, 2016 9:53 pm

Re: psełdoskorupa

Postprzez kamyk » Wt sty 10, 2017 12:42 pm

No to by się zgadzało , :D Najważniejszy Geolog Kraju ma olbrzymią wiedzę geologiczną .No kurde :D jestem w lekkim szoku .....Pozdrawiam serdecznie
kamyk
meteorytoman
 
Posty: 1050
Dołączył(a): Pt cze 29, 2012 9:42 am

Re: psełdoskorupa

Postprzez Kenny » Wt sty 10, 2017 6:28 pm

oho... nowy rok i od razu jaki awans... :)
Niestety co by rozwiać wątpliwości nie mam nic wspólnego z jakimikolwiek urzędami :P (tam dominuje selekcja na zasadzie "mierny, bierny ale wierny" :) a że nade wszystko cenie sobie niezależność decyzji raczej nie wróżę sobie tam świetlanej kariery:)

Co do tematu nie wypowiadam się bo nie widzę tam żadnej skorupy... zwykła powierzchnia kamienia nieco przepolerowana procesami przemieszczania w gruncie ewentualnie wiatrem.

Pozdro.
Sto lat! Ciężkich prac w kamieniołomach:)
Kenny
meteorytoman
 
Posty: 3253
Dołączył(a): Pt lut 01, 2008 9:24 am
Lokalizacja: Stalowa/Kraków

Re: psełdoskorupa

Postprzez sopel » Wt sty 17, 2017 11:19 am

kamień chyba nigdy nie był na powierzchni
został wyorany z ziemi [przyszedł na niego czas aby ujrzeć światło dzienne :D ] a czy to procesy wietrzenia czy też polerki przemieszczania się w ziemi to ja tego nie wiem ,dla mnie przypomina to obtopienie .pozd
.kamień idzie na skalniaczek . :D
Avatar użytkownika
sopel
meteorytoman
 
Posty: 1730
Dołączył(a): Wt paź 05, 2010 6:56 pm

Re: psełdoskorupa

Postprzez Kenny » Wt sty 17, 2017 11:42 am

To że obecnie nie był nie oznacza że 27358 lat temu nie był :)
Sto lat! Ciężkich prac w kamieniołomach:)
Kenny
meteorytoman
 
Posty: 3253
Dołączył(a): Pt lut 01, 2008 9:24 am
Lokalizacja: Stalowa/Kraków

Poprzednia strona

Powrót do pseudometeoryty i inne ziemskie kamienie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości

cron