Anortozyt ziemski czy księżycowy?

tu prezentujemy okazy, które mylnie mogą być uważane za kamienie z nieba, ale nimi nie są oraz dyskutujemy o ewidentnie ziemskich tworach

Moderatorzy: webimage, Kenny

Anortozyt ziemski czy księżycowy?

Postprzez terebił » Wt lut 06, 2018 9:15 pm

Witam. Kamień dość duży ok. 10 kg, pokiereszowany przez maszyny rolnicze i czas, raczej długi przebywania w ziemi.
Częściowo niektóre minerały wypłukane, oraz jakby pozostałości skorupy czaro brązowej.
Dość duża magnetyczność i rozproszone odrobiny metalowe. Biały minerał można zarysować gwożdziem oraz następuje jakaś
reakcja z kwasem solnym. Czy to jakiś ziemski anortozyt, czy może księżycowy, na przykład typu ; NWA 722 EL Kachla , dla porównania fotki poniżej.
Pozdrawiam.
https://photos.app.goo.gl/5UntzWze99IKcT353

Poniżej dla porównania mojego kamienia z NWA 722--oznaczenia przy kliknięciu na zdjęcie.

https://photos.app.goo.gl/Xa56IODuSmAJba4t2
Ostatnio edytowano Śr lut 07, 2018 9:04 pm przez terebił, łącznie edytowano 1 raz
terebił
meteorytoman
 
Posty: 84
Dołączył(a): Śr paź 22, 2014 1:01 pm

Re: Anortozyt ziemski czy księżycowy?

Postprzez R2R » Wt lut 06, 2018 10:21 pm

Według mnie cechy zewnętrzne nie wskazują na pochodzenie meteorytowe (zbyt rozwinięta powierzchnia). Natomiast wnętrze jest ciekawe, sporo metalicznych form. Musiałbym zerknąć osobiście, żeby podjąć się dalszej oceny.
-----------------
Spadków życzę
R2R
Avatar użytkownika
R2R
meteorytoman
 
Posty: 239
Dołączył(a): Śr lip 23, 2014 8:28 pm

Re: Anortozyt ziemski czy księżycowy?

Postprzez Kenny » Śr lut 07, 2018 6:45 am

Co ma na celu wrzucanie do katalogu zatytułowanego NWA-722 2ch zdjęć meteorytu i kupy fotek jakiegoś bambulca poza celową dezinformacją?
Nie kamień jeden z 2gim nie mają nic wspólnego! A taki sposób przedstawiania danych odbieram jako bezczelną próbę uwiarygodnienia kamienia.
Sto lat! Ciężkich prac w kamieniołomach:)
Kenny
meteorytoman
 
Posty: 3253
Dołączył(a): Pt lut 01, 2008 9:24 am
Lokalizacja: Stalowa/Kraków

Re: Anortozyt ziemski czy księżycowy?

Postprzez terebił » Śr lut 07, 2018 4:32 pm

Podstawowe dane o kamieniu podałem w ogólnym opisie tematu. Co jest niepoprawnego że w/g mojego uznania porównałem mojego
,,bambulca" do kamienia już uznanego za meteoryt. Przecież wszystkie znane meteoryty, przechodziły badania w/g podobizny budowy itd.

Kenny. Nie celowa dezinformacja tylko dodatkowa informacja jakoś
żle to odbierasz. Pokazując porównanie, chciałem pokazać czym się sugerowałem
przedstawiając kamień na forum. Mając Twoją wiedzę o kamieniach na pewno brałbym pod uwagę nie tylko podobiznę.
Dane o kamieniu przedstawiam w/g swoich możliwości i sposobu,tak jak każdy może wydawać opinię o kamieniu w/g swojego uznania.
Przecież nie przedstawię kamienia w worku,pytając czy to meteoryt?
terebił
meteorytoman
 
Posty: 84
Dołączył(a): Śr paź 22, 2014 1:01 pm

Re: Anortozyt ziemski czy księżycowy?

Postprzez Kenny » Śr lut 07, 2018 6:39 pm

Gdybyś zrobił w jednej galerii i po opisywał zdjęcia bym się nie czepiał. Robienie 2ch galerii z których jedna jest zatytułowana "kamień" a 2ga "meteoryt" przy czym w galerii nr 2 są pomieszane zdjęcia i kamienia i meteorytu to jest to mocno mylące szczególnie dla mniej doświadczonych użytkowników, ponieważ zdjęcia są wtedy traktowanie jako zdjęcia jednego kamienia.
Pozdrawiam.
Sto lat! Ciężkich prac w kamieniołomach:)
Kenny
meteorytoman
 
Posty: 3253
Dołączył(a): Pt lut 01, 2008 9:24 am
Lokalizacja: Stalowa/Kraków

Re: Anortozyt ziemski czy księżycowy?

Postprzez terebił » Śr lut 07, 2018 9:12 pm

Z tą numeracja miałeś Kenny rację. Zrobiłem parę poprawek na wstępie wątku, wszystko jest opisane, powinno
być dobrze :) Poz.
terebił
meteorytoman
 
Posty: 84
Dołączył(a): Śr paź 22, 2014 1:01 pm

Re: Anortozyt ziemski czy księżycowy?

Postprzez R2R » Śr lut 07, 2018 10:31 pm

Kenny napisał(a):Co ma na celu wrzucanie do katalogu zatytułowanego NWA-722 2ch zdjęć meteorytu i kupy fotek jakiegoś bambulca poza celową dezinformacją?


Tu troszkę się zgodzę z Kennym... ale oglądając zdjęcia z przemieszanymi fotografiami NWA 722 i znaleziska zorientowałem się, że autor chciał nieco zamieszać. Nie wiem czy chciał sprawdzić czujność obserwatorów forum, czy wyszło to przypadkowo. Ja uznałem, że wyszło niechcący. Są lepsi mąciwody na tym forum.
-----------------
Spadków życzę
R2R
Avatar użytkownika
R2R
meteorytoman
 
Posty: 239
Dołączył(a): Śr lip 23, 2014 8:28 pm

Re: Anortozyt ziemski czy księżycowy?

Postprzez terebił » Cz lut 08, 2018 10:50 pm

To jeszcze raz . Po kliknięciu na zdjęcie- powiększa się a po prawej stronie opis zdjęcia i inne funkcje regulacyjne,i w czym tu problem :?:
terebił
meteorytoman
 
Posty: 84
Dołączył(a): Śr paź 22, 2014 1:01 pm

Re: Anortozyt ziemski czy księżycowy?

Postprzez Kenny » Pt lut 09, 2018 6:37 am

Gra i buczy :D nie wnoszę zastrzeżeń :)

Co do identyfikacji z kolei to podobieństwa w strukturze są ale skład mineralny zupełnie inne.
Jasne obszary na meteorycie to metal w Twoim przypadku to wtórna mineralizacja (kalcyt (węglany) albo kwarc) i bardziej przypomina poddany procesom metasomatycznym bazalt.

Pozdrawiam.
Sto lat! Ciężkich prac w kamieniołomach:)
Kenny
meteorytoman
 
Posty: 3253
Dołączył(a): Pt lut 01, 2008 9:24 am
Lokalizacja: Stalowa/Kraków

Re: Anortozyt ziemski czy księżycowy?

Postprzez terebił » Cz lut 15, 2018 9:09 pm

Chyba za stary na meteoryt.Może wtórny kalcyt, ale inny biały minerał raczej kwarc jak to określił Kenny, nie
rozpuszcza się w kwasie solnym,czyli nie lunar. To na skalniak z nim. Dziękuję za ocenę tematu. :D

Pozdrawiam.
terebił
meteorytoman
 
Posty: 84
Dołączył(a): Śr paź 22, 2014 1:01 pm


Powrót do pseudometeoryty i inne ziemskie kamienie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron