Tartak i okolice

tu mile widziane relacje z wypraw w znane i nieznane miejsca spadków, nie koniecznie zwieńczone sukcesami ;)

Moderatorzy: webimage, Kenny

Tartak i okolice

Postprzez dzikimh » Pt maja 30, 2014 10:30 pm

Czesc,

jako, że okolice Wigier to jedno z moich najlepszych miejsc na wypoczynek w Polsce z dzieciakami (w każdym razie jest na mojej prywatnej liście TOP10), w czasie ostatniego tygodniowego pobytu, postanowiłem trochę podrążyć temat meteorytu wśród znajomych mieszkańców oraz wykorzystać trochę wolnego czasu na spacer z bacikiem.

Spacer niestety był krótki, ze względu na to, że udało mi się wyrwać tylko dwa razy na poszukiwania, raz na 1 godzinę i drugi raz na 2,5 godziny.

Moje spostrzeżenia:
- okolica i widoki jak to nad Wigrami, zawsze fantastyczne
- meteorytów szuka się albo w żwirze, albo w miejscach gdzie jest po prostu sam piach, żwir jest ciężki do kopania :)
- meteoryt TARTAK został znaleziony na polu gdzie dosłownie parę metrów obok była kiedyś żwirownia
- dotarłem również do miejscowych poszukiwaczy, którzy ze względów historycznych szukają głownie w okolicach militariów, na temat meteorytu nic nie wiedzieli i nic nie słyszeli, ale....
- no właśnie, zdarzyło się, że znaleźli "spore bryły z metalu", które zostały oddane na przetopienie, jedna nawet > 30kg.
- następnym razem mają mnie umówić z człowiekiem który nic nie wyrzuca i nie oddaje i podobno ma u siebie coś takiego (bryły metalu znalezione w okolicach) ... na kolejny tygodniowy wypad wybieram się pod koniec sierpnia, ewentualnie na początku września to sprawdzę organoleptycznie co to jest.... :mrgreen:
- na poszukiwania najlepiej jest jechać na jesieni, ze względu na to, że dookoła jest mnóstwo pól zasianych zbożem wszelakim, ewentualnie wczesną wiosną kiedy na polach nie ma jeszcze trawy, która obecnie jest "duża"
- okoliczne pola to raj dla poszukiwaczy militariów, jest tam sporo rożnych fantów w ziemi
- o kamieniach magnetycznych nie wspomnę (największy Pułtusk jakiego znalazłem nad Wigrami, miał ponad 1,6m. średnicy :) )

W czasie następnej wyprawy, zbadam też okolice Dobellusa Małego, jeziora które w 1926 roku wybuchło, podobno za sprawą metanu, który zebrał się na dnie jeziora (co według mnie jest wyssane z palca, po pierwsze, jest to za małe jezioro aby coś takiego powstało, po drugie wybuchło niby od uderzenia pioruna, co też nie jest prawdą, bo burza dopiero się zbliżała wówczas w tamten rejon)...

Między Dobellusem, a miejscem znalezienia TARTAKu są jeszcze dwa nieduże jeziorka o prawie idealnie okrągłym kształcie, których okolice warto zbadać...... chociażby dla czystej przyjemności... :D
Pozdrawiam,
dzikimh
dzikimh
meteorytoman
 
Posty: 767
Dołączył(a): Wt cze 12, 2012 11:54 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tartak i okolice

Postprzez dzikimh » Pn cze 02, 2014 12:58 am

Pozdrawiam,
dzikimh
dzikimh
meteorytoman
 
Posty: 767
Dołączył(a): Wt cze 12, 2012 11:54 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tartak i okolice

Postprzez RUFUS631 » Pn cze 02, 2014 9:34 am

Okolica faktycznie piękna :)
Co do jeziorek - nie sądzę by były one "meteorytowe" , ale ja jestem laikiem w tych sprawach ...
Powodzenia w sierpniu :)
Kto rano wstaje - leje jak z cebra !
Dowodem na to ,że Ziemia jest okrągła jest GLOBUS :D
RUFUS631
meteorytoman
 
Posty: 204
Dołączył(a): Cz kwi 26, 2012 9:40 am
Lokalizacja: Kielce

Re: Tartak i okolice

Postprzez pulmetek » Wt cze 03, 2014 9:45 am

Zachowywanie nietypowych znalezisk to dobry zwyczaj. Jeśli jeszcze w komplecie jest informacja o miejscu wydobycia, to już kopalnia wiedzy.
Jednak musisz się nastawić, że bryły żelaza będą najprawdopodobniej odłamkami bomb lub rozbitych czołgów.
Poszukiwaczom chodzącym na złom z czołgów trafiały się nawet 400-kilogramowe okazy.
Podoba mi się Twoje zaangażowanie i dociekliwość.
Masz już swój pierwszy meteoryt - przyjdzie kiedyś pora na rozwiązaną zagadkę...
Lepszy groszek w garści niż bolid nad dachem.
pulmetek
meteorytoman
 
Posty: 319
Dołączył(a): Cz mar 13, 2008 12:45 pm

Re: Tartak i okolice

Postprzez dzikimh » Wt cze 03, 2014 11:57 am

3 :mrgreen:

Tartak faktycznie to tylko ciekawosc, ale i fajna zabawa,
ale musze jeszcze oczyścić to co przywiozlem..., a nóż widelec jakieś Morasko się trafi :mrgreen:

i tu mam do Was pytanie:
to coś co jest na zdjęciu (wymiary 1:1)
może leżeć na półce z metkami czy nie?
( osobiście doszedlem do wniosku ze to metek i na razie jest to cos moczone w duzej ilosci oliwy, niech sobie tam polezy z rok albo ze dwa )
(ciąć nie mam zamiaru) :mrgreen:

Obrazek
Pozdrawiam,
dzikimh
dzikimh
meteorytoman
 
Posty: 767
Dołączył(a): Wt cze 12, 2012 11:54 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tartak i okolice

Postprzez Zibi » Wt cze 03, 2014 8:04 pm

Ciąć niekoniecznie ale test na nikiel warto przeprowadzić (:
Pozdr.
Z.
:) Jeśli tylko możesz - tnij (:
Sekcja Meteorytowa PKiM
Avatar użytkownika
Zibi
meteorytoman
 
Posty: 1768
Dołączył(a): N lis 19, 2006 6:41 pm
Lokalizacja: M@zowieckie

Re: Tartak i okolice

Postprzez tin » Śr cze 04, 2014 9:27 am

Źle nie wygląda. Zrób test na nikiel :-)
Avatar użytkownika
tin
meteorytoman
 
Posty: 1959
Dołączył(a): Pn sty 15, 2007 12:22 am


Powrót do nasze wyprawy w miejsca spadków

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron