warto czasem spojrzeć na magnes ...

tu mile widziane relacje z wypraw w znane i nieznane miejsca spadków, nie koniecznie zwieńczone sukcesami ;)

Moderatorzy: webimage, Kenny

warto czasem spojrzeć na magnes ...

Postprzez walesto » Cz paź 23, 2014 11:31 pm

Byłem niedawno w miejscu, o którym wspominałem w innym wątku ...
W czasie poszukiwań dość regularnie czyszczę neodymka przyklejonego do saperki (z takimi rozwiązaniami oczywiście trzeba uważać bo trawiają się podobno niewybuchy z zapalnikiem magnetycznym).
Podczas takiego jednego czyszczenia zwróciłem uwagę na błyszczącą kulkę średnicy nie większej niż 1mm.
Dałem ją synowi, który mi towarzyszył ale szybko wypadła mu z rąk.

Ostatnie kopanie ze znaleziskiem około 1100g (niestety przypuszczam, że to raczej odłamek z wojny ale w wolnej chwili podjadę do jakiegoś bardziej zaawansowanego punktu skupu złomu aby wrzucić go na sprawdzenie składu tego żelaza) wykonywałem na dnie dużego, głębokiego leja (około 20m średnicy, około 4-5m głębokości), w którym na dnie zgromadzony był wilgotny czarny szlam/torf. Magnes był cały oblepiony tym szlamem i jakimiś drobnymi odłamkami i nie czyściłem go już wtedy ponieważ chciałem zobaczyć co tam na koniec się do niego przykleiło.

Efekt jak niżej (to co udało mi się odseparować):

Obrazek

Zagęszczenie kulek wskazuje na to, że trop jest dobry i faktycznie w bliskiej okolicy mógł nastąpić spadek i raczej należy szukać żelaza.
Można zauważyć, że wśród tych kuleczek (po prawej stronie) mamy najprawdopodobniej maleńki (2mm długości) meteoryt w kształcie łzy, który nie zdążył się przeistoczyć w kuleczkę ale nie da się ukryć, że tak czy inaczej za mały aby się cieszyć i otwierać szampana. :lol:

Swoją drogą ciekawe, czy jakby takie kulki dać do labu to czy można by było powiedzieć coś na temat potencjalnego spadku, któremu mogły towarzyszyć.

Ale podsumowując to tak jak w temacie - jak prowadzicie poszukiwania w jakimś nowym terenie to zerknijcie czasem na magnes - bo jeśli będzie obklejony takimi kuleczkami to znaczy, że w okolicy mógł nastąpić spadek i warto się trochę tam pokręcić. 8)

Pozdrawiam,
Tomek
walesto
meteorytoman
 
Posty: 861
Dołączył(a): Cz wrz 05, 2013 11:01 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: warto czasem spojrzeć na magnes ...

Postprzez Jacek Drążkowski » Śr paź 29, 2014 4:11 pm

magnetyczne kulki mogą być także pochodzenia antropogenicznego - przemysłowe, wojenne...
najlepiej poddać je testowi na nikiel
Astronomia i muzyka
I tego trzymać się trzeba
(E. Stachura, "Prefacja")
Avatar użytkownika
Jacek Drążkowski
meteorytoman
 
Posty: 4846
Dołączył(a): Pn paź 30, 2006 9:32 pm
Lokalizacja: Lidzbark Warm.

Re: warto czasem spojrzeć na magnes ...

Postprzez walesto » Śr paź 29, 2014 7:23 pm

tak się też nad tym zastanawiałem czy przypakiem podczas bombardowania bądź cięższego ostrzału takie mikro kulki nie mogłyby się utworzyć -ale czy byłyby do tego odpowiednie warunki jak np. temperatura?
walesto
meteorytoman
 
Posty: 861
Dołączył(a): Cz wrz 05, 2013 11:01 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: warto czasem spojrzeć na magnes ...

Postprzez Kenny » Cz paź 30, 2014 8:19 am

wojenne pochodzenie bym raczej odrzucił... działanie materiałów wybuchowych jest bardziej kruszące niż "przetapiające" no chyba że amunicji kumulacyjnej.
Większość takich kulek to najczęściej robota dawnych kowali etc.

Pozdro.
Sto lat! Ciężkich prac w kamieniołomach:)
Kenny
meteorytoman
 
Posty: 3253
Dołączył(a): Pt lut 01, 2008 9:24 am
Lokalizacja: Stalowa/Kraków

Re: warto czasem spojrzeć na magnes ...

Postprzez walesto » Cz paź 30, 2014 11:21 am

Największa kulka widoczna na górze zdjęcia jest "brzydsza" i tu spodziewałbym się możliwego innego pochodzenia.
Te mniejsze i tą łezkę chyba wypada po prostu sprawdzić na nikiel.
Bardziej obawiałbym się wojennego rozczarowania bo w terenie rozegrała się zdecydowanie jakaś większa bitwa, do tego stopnia, że wykrywacz w trybie statycznym grał praktycznie non stop.
walesto
meteorytoman
 
Posty: 861
Dołączył(a): Cz wrz 05, 2013 11:01 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: warto czasem spojrzeć na magnes ...

Postprzez R2R » Cz paź 30, 2014 5:30 pm

Hm.... sugerujesz, że Twój detektor jest bardziej czuły w trybie statycznym niż dynamicznym?
-----------------
Spadków życzę
R2R
Avatar użytkownika
R2R
meteorytoman
 
Posty: 239
Dołączył(a): Śr lip 23, 2014 8:28 pm

Re: warto czasem spojrzeć na magnes ...

Postprzez walesto » Cz paź 30, 2014 6:08 pm

z pewnością na głębokie żelazo ... kurcze a nawet nie probowalem kopac ;)
walesto
meteorytoman
 
Posty: 861
Dołączył(a): Cz wrz 05, 2013 11:01 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: warto czasem spojrzeć na magnes ...

Postprzez lejkers » Cz paź 30, 2014 7:13 pm

Kenny napisał(a):wojenne pochodzenie bym raczej odrzucił... działanie materiałów wybuchowych jest bardziej kruszące niż "przetapiające" no chyba że amunicji kumulacyjnej.
Większość takich kulek to najczęściej robota dawnych kowali etc.

Pozdro.

Uważam, że co najmniej 90% tych kuleczek ma pochodzenie kosmiczne. Wbrew pozorom nie ma zbyt wielu źródeł antropogenicznego ich powstawania, bo to głównie: spawarki, przecinarki tarczowe, szlifierki (kuleczki żelazne). Kuleczki takie znajduje się wszędzie na świecie (również szklane amorficzne i strukturalne) , w podobnych ilościach, w tym w skałach osadowych i na terenach dziewiczych. Każdy może znaleźć takie kuleczki w ścianie żwirowni, w skale macierzystej, która bez wpływu człowieka ma co najmniej 15000 lat i oczywiście wstecz. Szklanych najlepiej/najłatwiej szukać w torfie z torfowisk niskich. Systematycznie interesują się tym materiałem naukowcy z NIPR, pozyskują je m.in topiąc lód w obszarach arktycznych. Dla kolegów zainteresowanych tematem (kolejny raz) podaję adres człowieka, dla którego ten temat jest wielką pasją, ma też dużą wiedzę ntt : https://www.facebook.com/jonlarsenhome? ... riends.all
"Kiedy się czegoś pragnie, wtedy cały wszechświat sprzysięga się, byśmy mogli spełnić nasze marzenie..." - Alchemik, Paulo Coelho
Avatar użytkownika
lejkers
meteorytoman
 
Posty: 644
Dołączył(a): Śr wrz 21, 2011 6:12 pm


Powrót do nasze wyprawy w miejsca spadków

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron