piszą na interi Marsjański meteoryt w Maroku

tu piszemy o wydarzeniach poza granicami kraju, które mogą zainteresować meteorytomanów

Moderator: webimage

Re: piszą na interi Marsjański meteoryt w Maroku

Postprzez tin » Cz sty 19, 2012 10:41 am

Kenny napisał(a):mówiłem o tarnobrzegu skład może i by uszedł z małymi zastrzeżeniami (jakieś pojedyncze biotyty i coś tam jeszcze dziś już nie pamiętam) , ale brak zmian szokowych i niezwykła wręcz "świeżość" nie pozostawiała wiele nadziei


Na meteorytach z Marsach nie musi być dużo zmian szokowych. Czasami może ich nie być w ogóle. Na pierwszy rzut oka to wydaje się "dziwne" ale faktem jest, że niektóre Marsy prawie nie mają oznak zszokowania. Temat był wałkowany przy okazji badań nad potencjalną możliwością przenoszenia przetrwalników bakterii z Marsa na Ziemię. Ciśnienie i temperatura powodująca powstanie efektów szokowych zabiłaby każdy przetrwalnik (struktura DNA jest niezwykle delikatna). Model impaktu przewiduje obszary z których wyrzucana materia nie ulega zszokowaniu i poddawana jest stosunkowo niewielkim przeciążeniom. Z tego co pamiętam to chodzi głównie o obszar rozprężeniowy wokół krateru. Tam materia unosi się pchana od dołu ciśnieniem skał a gdy już znajdzie się w powietrzu gazy wylatujące z epicentrum, niczym żaglówkę rozpędzają do prędkości ucieczki.... Chyba było nawet wyliczenie i wyszedł całkiem spory % materii wyrzucanej w ten sposób.

[edit] Znalazłem pracę na ten temat, tj. na temat śladowo zszokowanych Marsów:
http://www.lpi.usra.edu/meetings/earlymars/pdf/3055.pdf

Oczywiście nie mówię tego w kwestii "Tarnobrzega", żeby nie było ale w temacie "szokowania" w ogóle ;-)
Avatar użytkownika
tin
meteorytoman
 
Posty: 1959
Dołączył(a): Pn sty 15, 2007 12:22 am

Re: piszą na interi Marsjański meteoryt w Maroku

Postprzez rolnik » Cz sty 19, 2012 8:59 pm

Dobrze że nie mieszkam w Maroku tyle tam spada meteorytów można dostać kawałkiem kosmicznej skały w pacyne,no i dobrze że w PN.Polsce nie mieszkam ,tam nie spada tak dużo jak w Maroku ,ale więcej jak w POzostałej Polsce.
rolnik
meteorytoman
 
Posty: 354
Dołączył(a): So sty 08, 2011 8:17 pm

Re: piszą na interi Marsjański meteoryt w Maroku

Postprzez Kazimierz » Cz sty 19, 2012 9:36 pm

Domniemany meteoryt Tarnobrzeg to jeden okaz w 2009 ważył ok. 12 kg.
Aktualnie badany w Francji w ramach programu K4 , częściowo w Niemczech i głównie w PAN Polska.
Wykonano badania składu augit Wo50 En38 Fs12 Fe+Mn/Fe+MN+ Mg = 23, oliwin Fo55 Fa45 FeO/MnO = 40 między innymi wykryto amfibolit kaersutyt znany z SNC.
Dla augitu wykonano badania REE metodą LA-ICP-MS
https://picasaweb.google.com/1140786172 ... directlink
W tym roku planuje wykonanie badań izotopów tlenu ale jak dobrze wyjdą to się nie pochwale bo to tylko kłopot.
Przysietnica miejscowość Pawła Barana tam mu sypnie, też będę miał blisko tylko nie wiem czy doczekam.
Keny ten świeży z biotycikami to miał być angrite ale,że się nie sprawdził to skończyło się na oględzinach.
Piroksenit z Tarnobrzega jest mocno zwietrzały ale na marsie wietrzenie przebiega szybciej?
Kazimierz
meteorytoman
 
Posty: 69
Dołączył(a): Cz lis 04, 2010 6:25 pm
Lokalizacja: galicja

Re: piszą na interi Marsjański meteoryt w Maroku

Postprzez tin » Cz sty 19, 2012 10:06 pm

Kazimierzu, można zobaczyć zdjęcia tego kamienia?
Avatar użytkownika
tin
meteorytoman
 
Posty: 1959
Dołączył(a): Pn sty 15, 2007 12:22 am

Re: piszą na interi Marsjański meteoryt w Maroku

Postprzez Kenny » Cz sty 19, 2012 10:07 pm

a no możliwe mięszają mi się te wszystkie kamolce:)
na marsie wietrzenie przebiega znacznie wolniej lub praktycznie nie przebiega.. brak wody w stanie ciekłym brak czynnego życia biologicznego mocno ujemne temperatury

Tin nie twierdze że wszystkie kamienie wylatujące w kosmos muszą być zszokowane... :)
Pozdrawiam.
Sto lat! Ciężkich prac w kamieniołomach:)
Kenny
meteorytoman
 
Posty: 3253
Dołączył(a): Pt lut 01, 2008 9:24 am
Lokalizacja: Stalowa/Kraków

Re: piszą na interi Marsjański meteoryt w Maroku

Postprzez Zibi » Cz sty 19, 2012 11:44 pm

Kazimierz Kwaśny napisał(a):
Dla augitu wykonano badania REE metodą LA-ICP-MS
https://picasaweb.google.com/1140786172 ... directlink


No, w końcu ktoś sensowny... zapowiada się super !
Czy to ta sama skała, która miałeś w Dzięgielowie???
pozdr.
Zibi
:) Jeśli tylko możesz - tnij (:
Sekcja Meteorytowa PKiM
Avatar użytkownika
Zibi
meteorytoman
 
Posty: 1768
Dołączył(a): N lis 19, 2006 6:41 pm
Lokalizacja: M@zowieckie

Re: piszą na interi Marsjański meteoryt w Maroku

Postprzez tin » Pt sty 20, 2012 9:19 am

Trzymam kciuki. Wreszcie ktoś, kto robi to sensownie! Liczę jednak, że pochwalisz się wynikami izotopu tlenu. Jak nie publicznie to przynajmniej e-mailowo :-). Czy pokazywałeś Kazimierzu zdjęcie tego kamienia? Może uda Ci się zabrać fragment do Łowicza? Wyniki wyglądają na prawdę fajnie choć rozstrzygając bodą O-isotopes.
Avatar użytkownika
tin
meteorytoman
 
Posty: 1959
Dołączył(a): Pn sty 15, 2007 12:22 am

Re: piszą na interi Marsjański meteoryt w Maroku

Postprzez tomasir » Pt sty 20, 2012 11:04 am

Zapraszam serdecznie.

http://meteoryty.org/
tomasir
meteorytoman
 
Posty: 835
Dołączył(a): Cz mar 27, 2008 9:34 am
Lokalizacja: Kraków

Re: piszą na interi Marsjański meteoryt w Maroku

Postprzez tin » Pt sty 20, 2012 12:45 pm

Dzięki. Teraz sobie przypominam, że była o nim mowa już na met-manii i że Kazimierz sam napisał, że badania wskazują na import ze Skandynawii (lodowiec)... Ale może to była tylko wstępna opinia. Za zdjęciach wygląda nijak ale biorąc pod uwagę, że to miałby być Mars, to może tak wyglądać. Bez izotopów tlenu raczej się tego nie rozstrzygnie więc trzymam kciuki i kibicuję Kaziowi.

A wracając do Marsa z Maroka to wygląda na to, ze mili w 2011 i znalezisko i spadek. Oprócz Tata znaleźli jeszcze to:
posting.php?mode=reply&f=5&t=2573
Avatar użytkownika
tin
meteorytoman
 
Posty: 1959
Dołączył(a): Pn sty 15, 2007 12:22 am

Re: piszą na interi Marsjański meteoryt w Maroku

Postprzez Kazimierz » Pt sty 20, 2012 2:23 pm

No, w końcu ktoś sensowny
W 2009 serce zabiło mocniej po usłyszeniu sygnału,że to nie metal , kopanie było łatwe wygląd po wykopaniu stożkowaty całkiem niezły. Przywiozłem do domu wymyłem pooglądałem i klapa, położyłem go na werandzie przy wejściu do domu.
Często się nie stresuje ale nieraz przy wejściu lub wyjściu z domu dostawał kopa za wygląd? a ,że jak na skałę był kruchy
to do dziś pewno niewiele by z niego zostało ale odwiedził mnie Stan M. wziął kawałek, zrobił płytkę cienką i brzydkie kaczątko błysło.
https://picasaweb.google.com/1140786172 ... directlink
Kazimierz
meteorytoman
 
Posty: 69
Dołączył(a): Cz lis 04, 2010 6:25 pm
Lokalizacja: galicja

Re: piszą na interi Marsjański meteoryt w Maroku

Postprzez tribal216 » Pt sty 20, 2012 4:41 pm

mimo wszystko prosze sie pochwalić wynikami jakie by one nie byly ;) 3mam kciuki i pozdrawiam
Avatar użytkownika
tribal216
meteorytoman
 
Posty: 1649
Dołączył(a): N wrz 06, 2009 2:42 pm
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: piszą na interi Marsjański meteoryt w Maroku

Postprzez tribal216 » Pt sty 27, 2012 7:58 pm

Tissint Morocco Martian Meteorite Hunting Video (z: lunarmeteoritehunters.blogspot.com)

http://www.youtube.com/watch?v=9_vcN0VS ... r_embedded
Avatar użytkownika
tribal216
meteorytoman
 
Posty: 1649
Dołączył(a): N wrz 06, 2009 2:42 pm
Lokalizacja: Sosnowiec

Poprzednia strona

Powrót do na świecie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron