Strona 1 z 1

Nowe znalezisko w USA (?) [youtube]

PostNapisane: So sty 30, 2016 3:01 pm
przez TomX
Skacząc od filmiku do filmiku na youtube trafiłem na kanał jakiegoś dzieciaka z USA, który na ranczu swoich rodziców bawi się nauką (produkcja prochu strzelniczego z moczu, wytop srebra z rudy itp. - w sumie fajnie się to ogląda, zazdroszczę że nie miałem takiej młodości :D ).

Taki sympatyczny science - geek.

Na jednym z filmików (opublikowany 07.07.2015) chłopak szuka meteorytów na pustyni mając tylko magnes na kiju. Znalazł coś co rzeczywiście wygląda jak meteoryt, przeszlifował i tryumfalnie stwierdził "tak znalazłem swój pierwszy meteoryt". Uśmiechnąłem się trochę z politowaniem nad taką ludzką łatwowiernością, bo w głowie się nie mieści żeby po prostu podnieść z ziemi meteoryt na życzenie - szczególnie że w żadnym miejscu chłopak nie wspomina, jakoby szukał na terenie znanej elipsy rozrzuty.

Jednak w opisie filmiku zamieścił dopisek, że oddał go do analizy - i zrobił o tym kolejny filmik (opublikowany 04.12.2015). Z ciekawości kliknąłem w link.

Okazało się, że to student geologii na jakimś uniwersytecie w Utah. Zaniósł "meteoryt" na uczelnię, gdzie miał możliwość zbadać go przy użyciu, jeśli dobrze zrozumiałem, ręcznego skanera XRF. Wyniki potwierdzały obecność żelaza, niklu, chromu... robi się ciekawie.
Następnie na filmie widzimy jak chłopak samodzielnie przygotowuje zgład i płytkę cienką w uczelnianej szlifierni. Zdjęcia spod mikroskopu w świetle przechodzącym nie pozostawiają wątpliwości - widać wyraźne, dobrze zachowane chondry (sam jako student geologii oglądałem płytki cienkie z chondrytów, wyglądały dokładnie tak).

No i na tym historia się urywa. Nie wiadomo gdzie został znaleziony, jak sklasyfikowany, czy to kolejny okaz jakiegoś znanego spadku czy nowe znalezisko, czy zostanie oficjalnie zgłoszony do MetBulla?

Jest też pytanie o wiarygodność - przecież dziecinnie łatwo byłoby zrobić filmik o bezwartościowym kamieniu, a pokazać wyniki XRF i zdjęcia mikroskopowe prawdziwego meteorytu. Albo kupić meteoryt na giełdzie i skłamać, że się go znalazło (znamy w końcu takie przypadki...).

Myślę, że warto poświęcić kilka minut na obejrzenie tych filmików. Może z czasem uda się uzyskać więcej info na temat tego chondryta :)

Filmik część 1: Poszukiwania
Filmik część 2: Analizy

Re: Nowe znalezisko w USA (?) [youtube]

PostNapisane: So sty 30, 2016 7:41 pm
przez astrokosmo
Oglądałem te filmy jakiś czas temu.
Są bardzo wiarygodne.
Raz że na pustyni można znaleźć dużo częściej niż w elipsie nie sklasyfikowane meteoryty , dwa że kształt meteorytowy kamienia , szlif też pokazuje blaszki meteorytowe , jednym słowem wystarczy pojechać np. do Texasu na pustynie i trochę pochodzić żeby znaleźć meteoryt jak to robi mój znajomy Ruben Garcia .
Bardzo wielu ludzi tam znajduje nawet tacy laicy jak Meteorite Men , sam też się wybieram .
Inna sprawa to klasyfikacja.
To nie są elipsy , to są raczej pojedyncze spadki .
Meteoryty nie mają zbyt dużej wartości $ , ale tylko dla sprzedawców , dla mnie jako miłośnika kosmosu są bezcenne .

Jeżeli chodzi o wykrywacze to można oczywiście ich używać .
Przy czym niektóre meteoryty są pod piaskiem lub lekko wystają inne - 90% leżą sobie na powierzchni dobrze widoczne , wystarczy więc dobry magnes i opatrzenie się w meteorytach żeby je znajdywać .

polecam takie filmy :

https://www.youtube.com/watch?v=_eY9YiVvIP4

https://www.youtube.com/watch?v=HmK5WMcshcI

https://www.youtube.com/watch?v=xf9MGwv ... Uw44121QRh

https://www.youtube.com/watch?v=S4tk653 ... Rh&index=9ps. uwaga na grzechotniki i skorpiony , trzeba mieć ochraniacze aż do kolan , przyda się też namiot jeśli ktoś jedzie na parę dni , ale w dzień jest 45 * a w nocy nawet do 0* , więc jak ktoś da radę to warto .
Można znaleźć nawet do 20 meteorytów dziennie , ale można też 0 .
Dla mnie to hobby więc nawet sam pobyt tam to już sukces - jedzie ktoś ze mną :)

Ma słaby wykrywacz , ale samochód może być ;)

Obrazek

Re: Nowe znalezisko w USA (?) [youtube]

PostNapisane: So sty 30, 2016 8:43 pm
przez pulmetek
To nie słaby wykrywacz. To laska ociemniałego!

Re: Nowe znalezisko w USA (?) [youtube]

PostNapisane: N sty 31, 2016 12:07 am
przez astrokosmo
Ten ociemniały to nawet po ciemku znajduje .

Ale tylko 30 stuk dziennie .

No cóż dopiero się uczy .:)