Strona 1 z 1

Nad Cyprem przeleciał meteoryt

PostNapisane: N wrz 11, 2016 9:39 pm
przez maks
Meteor jak już :)

Meteoryt szacowany na cięższy niż pięć kilogramów przeleciał w piątek przed świtem nad Cyprem. Towarzyszył mu niebieski ogon, błyski i huki. Zaniepokojeni mieszkańcy powiadamiali o zdarzeniu policję - informują cypryjskie media.

Huki i błyski na niebie obudziły w piątek między północą a godz. 1 mieszkańców Cypru. Biuro prasowe cypryjskiej policji informuje o setkach telefonów od zaniepokojonych zjawiskiem mieszkańców.

"Nie potwierdzając niczego, mocno wierzymy w to, że był to meteoryt" - powiedział lokalnym mediom przedstawiciel policji. "Mamy wielu świadków opisujących go jako obiekt z niebieskim ogonem, przemierzający niebo nad górami Troodos czy miastem Limassol" - dodaje.

Część świadków mówiła też o silnej eksplozji i wstrząsie, a niektórzy twierdzili, że widzieli moment upadku meteorytu.

Członek honorowy Cypryjskiego Towarzystwa Astronomicznego Ioannis Fakas w wypowiedzi dla lokalnych mediów stwierdził, że ponad 5-kilogramowy meteoryt musiał wybuchnąć nad Cyprem, natomiast jego elementy wpadły do morza w rejonie zatoki Morfu na północy wyspy.

Iordanis Demetriades z Cypryjskiego Departamentu Geologicznego zdementował informacje o upadku meteorytu, powołując się na aparaturę sejsmologiczną, która nie wyczuła tej nocy żadnych drgań. "Nasza aparatura sejsmograficzna powinna zarejestrować jakiekolwiek wstrząsy na lądzie i morzu. Bardziej prawdopodobne jest to, że obiekt najpewniej eksplodował na niebie, co wywołało falę uderzeniową, którą poczuli mieszkańcy" - wyjaśnił Demetriades.

PAP