Strona 1 z 1

Bolid rozświetlił niebo limonkową zielenią

PostNapisane: N gru 10, 2017 10:08 am
przez maks

Re: Bolid rozświetlił niebo limonkową zielenią

PostNapisane: N gru 10, 2017 1:22 pm
przez sopel
to pewnie z składu chemicznego tej skałki -a jaki to skład co powoduje zielony kolor podczas spalania :?:
może to jakiś planetarny .poczytałem troszkę i kolor zielony powstaje podczas spalania przy dodaniu np.soli miedzi albo baru .pozd

Re: Bolid rozświetlił niebo limonkową zielenią

PostNapisane: Pn gru 11, 2017 7:43 am
przez Kenny
Raczej nie jest to kwestia składu (no na pewno w jakimś stopniu też) ale prędkości. Na barwę bolidu wpływa temperatura jonizacji gazu a nie samo spalanie substancji w atmosferze.


Pozdrawiam.

Re: Bolid rozświetlił niebo limonkową zielenią

PostNapisane: Pn gru 11, 2017 8:40 am
przez lejkers
Kenny napisał(a):Raczej nie jest to kwestia składu (no na pewno w jakimś stopniu też) ale prędkości. Na barwę bolidu wpływa temperatura jonizacji gazu a nie samo spalanie substancji w atmosferze.


Pozdrawiam.

Zjonizowane otoczenie bolidu (plazma) z całą pewnością przekracza temp. 1500 oC, a więc wzbudza całe spektrum pierwiastków a nie tylko berylowce, więc świecą wszystkie pierwiastki budujące jego materię - oczywiście dominujące widać najlepiej. Zupełnie poprawną metodą jakościowej analizy pierwiastkowej jest spalanie badanej próbki na igle platynowej w płomieniu palnika Bunsena zasilanego nie powietrzem atmosferycznym a tlenem - uzyskuje się efekt analogiczny do obłoku plazmowego bolidu. Tu troszkę informacji https://pl.wikipedia.org/wiki/Barwienie ... ia_palnika. Zmiana barwy ciała w zależności od jego prędkości związana jest ze zjawiskiem Dopplera, i jest to pomiar przesunięć widma ( w stronę UV lub R/IR, ale ciała o jakiejś stałej jego temperaturze np. gwiazdy. Pan Jacek może to opisać szerzej i dokładniej, bo to domena astronomów - sam jestem ciekaw tego.

Re: Bolid rozświetlił niebo limonkową zielenią

PostNapisane: Pn gru 11, 2017 9:18 am
przez Kenny
Prędkości bolidu są za małe żeby zaobserwować przesunięcie doplerowskie... Chodziło mi bardziej o fakt że w zależności od temperatury bolidu (a ta w sposób prosty zależna jest od prędkości ciała w atmosferze) wzbudzane są inne poziomy energetyczne a więc i zmienia się barwa światła (temperatura barwowa - im wyższa tym bardziej widmo przesunięte ku niebieskiemu/fioletowi)
Barwa płomienia palnika oczywiście jest starą dobrze znaną metodą i całkowicie poprawną. Problem tylko w tym że kamień wpadający w atmosferę jest mieszaniną szeregu pierwiastków więc zasadniczo powinien świecić na biało. To co widzimy jednak na niebie to chmura zjonizowanego wokół samego bolidu gazu atmosferycznego, a kolor tego zależny jest od czynników które przytoczyłem.
Jeśli się mylę niech ktoś mnie z błędu wyprowadzi. Pozdrawiam.

Re: Bolid rozświetlił niebo limonkową zielenią

PostNapisane: Śr gru 27, 2017 1:54 pm
przez Jacek Drążkowski
ze swej strony dorzucę tylko, że dopplerowskie przesunięcia linii widmowych obserwujemy w przypadku prędkości radialnych, to jest wtedy, gdy mamy ruch w kierunku patrzenia. Bolidy głównie obserwujemy bardziej tangencjalnie ;)