Seymchan - płytka pallasytu

tu chwalimy się swoimi zbiorami i piszemy o cudzych kolekcjach godnych zobaczenia

Moderator: webimage

Seymchan - płytka pallasytu

Postprzez Jerzy Łągiewka » So kwi 02, 2016 12:22 pm

Pierwsze fragmenty Seymchana zostały znalezione w potoku, będącym małym dopływem rzeki Hekandue, w obwodzie magadańskim na nizinie Kołymskiej w dalekiej Syberii w 1967 roku.
Pierwotnie sklasyfikowany został jako meteoryt żelazny IIE, jednak w kolejnych okazach Seymchana stwierdzono obecność wtrąceń kryształów oliwinu i od tego czasu meteoryt jest sklasyfikowany jako pallasyt.

Moja prywatna cząstka Seymchan'a, to płytka: 22,5g, o wymiarach: 44x32x4. Na pierwszy rzut oka - niepozorna, nie sprawiająca wrażenia transparentnej. Stare porzekadło: "nigdy nie sądź po pozorach!" - znalazło tu zastosowanie. Jej urok widoczny jest w skali pojedynczych kryształów oliwinów oświetlonych światłem przechodzącym, w różnorodnej ich transparentności i opalizowaniu, w ich kształtach i w palecie ich ciepłych barw. Nawet rysunek warstw w osnowie żelaza współgra z kształtami oliwinów, gdzieniegdzie stając się nawet wyrafinowany i dominujący, jakby był jakimś specyficznym układem znaków lingwistycznych, za pomocą których ten kawałek planetki stara się opowiedzieć nam swoją historię. Chciałbym znać ten seymchański język - mógłbym wtedy opowiedzieć więcej.

Zauroczenie Seymchan'em ma dopiero swój początek. Konstruuję scenę i kompletuję narzędzia, aby wydobyć właściwy koloryt i szlachetny blask tej płytki. Może odkryję w niej coś więcej?

Cała strona A Seymchan'a:
Obrazek
...i jej powiększony fragment:
Obrazek
...i jeszcze mniejszy wycinek:
Obrazek
...tylko transparentnie:
Obrazek
Cała strona B Seymchan'a:
Obrazek
...i jej powiększony fragment:
Obrazek
...tylko transparentnie:
Obrazek
Szukam pallasytowej komnaty
Avatar użytkownika
Jerzy Łągiewka
meteoryt
 
Posty: 21
Dołączył(a): N mar 13, 2016 3:03 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Seymchan - płytka pallasytu

Postprzez Jerzy Łągiewka » N kwi 17, 2016 5:42 pm

W celu uzupełnienia wątku (na zakończenie), załączam jeszcze trzy zdjęcia płytki pallasytu Seymchan wykonane bezlusterkowcem Lumix G3 zamontowanym na skonstruowanym przeze mnie stanowisku do makrofotografii meteorytów. Teraz będzie mi łatwiej robić ujęcia w makro skali - nie tylko meteorytom.
Obrazek
Płytka Seymchan'a - fragment strony A - transparentnie
Obrazek
fragment strony B - transparentnie
Obrazek
kilka kryształów oliwinów na stronie B - transparentnie
Obrazek
Szukam pallasytowej komnaty
Avatar użytkownika
Jerzy Łągiewka
meteoryt
 
Posty: 21
Dołączył(a): N mar 13, 2016 3:03 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Seymchan - płytka pallasytu

Postprzez tomasir » Wt kwi 19, 2016 10:56 pm

Boskie fotki!

ps. Nie wiem co się z forum dzieje, ale na pierwszy post też odpisywałem a tu wszystko wyparowało :evil:
Zapraszam serdecznie.

http://meteoryty.org/
tomasir
meteorytoman
 
Posty: 835
Dołączył(a): Cz mar 27, 2008 9:34 am
Lokalizacja: Kraków

Re: Seymchan - płytka pallasytu

Postprzez Jerzy Łągiewka » Śr kwi 20, 2016 10:40 am

Dziękuję, Tomek. :)
Przydałoby się zastosować do zdjęć filtr polaryzacyjny i kołową lampę obiektywową - wrócę do tego później. Takie zdjęcia wymagają indywidualnego podejścia. Mam nadzieję, że jeszcze coś uda mi się wydobyć z tej płytki.
Szukam pallasytowej komnaty
Avatar użytkownika
Jerzy Łągiewka
meteoryt
 
Posty: 21
Dołączył(a): N mar 13, 2016 3:03 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Seymchan - płytka pallasytu

Postprzez Jacek Drążkowski » Pt kwi 22, 2016 5:33 pm

już jest pięknie :)
Astronomia i muzyka
I tego trzymać się trzeba
(E. Stachura, "Prefacja")
Avatar użytkownika
Jacek Drążkowski
meteorytoman
 
Posty: 4846
Dołączył(a): Pn paź 30, 2006 9:32 pm
Lokalizacja: Lidzbark Warm.


Powrót do warto zobaczyć (pochwalmy się)

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron