NWA 7831 - achondryt HED (diogenit)

tu chwalimy się swoimi zbiorami i piszemy o cudzych kolekcjach godnych zobaczenia

Moderator: webimage

NWA 7831 - achondryt HED (diogenit)

Postprzez Jerzy Łągiewka » Cz lut 15, 2018 3:10 pm

NWA7831 - achondryt HED (diogenit - bliski krewny Pallasytów)

Trzymam w dłoni kawałek kamiennego wędrowca, który w jasnym świetle dnia błyska tu i ówdzie. Zanim zostanie napisana współczesna jego historia, której, jako szczęśliwy posiadacz kolekcji, jestem częścią, wrócę teraz do czasów, kiedy wszystko się dla niego zaczęło.

Nie było wtedy jeszcze żadnych obserwatorów, dlatego nie spierajmy się o liczebnik określający ile to miliardów lat upłynęło od nagłego i potężnego zderzenia. Dość rzec, że zatrzęsła się przestrzeń i skruszyła skalista powłoka planetki, a ślady tego kataklizmu po dziś dzień możemy oglądać w obiektywie aparatu zainstalowanego na pokładzie sondy kosmicznej Dawn - to olbrzymi krater umiejscowiony na jednym z biegunów owej planetki - Westy. Po wielu, wielu latach, na piaszczysty ląd Afryki Północno Zachodniej spadł, wcześniej wywołując zapewne jasny spektakl na niebie, grad skalistych odłamków tamtej prastarej katastrofy. Musiało upłynąć jeszcze trochę czasu, zanim w 2013 roku został znaleziony, zbadany, nazwany (NWA 7831), a później przekazywany z rąk do rąk. Budził ciekawość, radość, satysfakcję i uświadamiał ludziom znaczenie przypadku i zbiegu okoliczności (eufemizm opisujący fortunę, po prostu). Kryształy ortopirksenu - krzemianu żelaza i magnezu - opalizujące w nim żółto zielonym światłem, upodabniają meteoryt do bardzo cenionych w świecie zbieraczy kosmicznych skał - mezosyderytów. I ja widzę w nim bliskiego krewnego Pallasytów. W niektórych zestawieniach NWA 7831 klasyfikowany jest właśnie jako diogenit-oliwin. Nie mówcie o tym nikomu, ale, chcąc jeszcze bardziej podnieść jego wartość, nazywam go - semipallasytem.

A zatem, jak napisałem na wstępie, trzymam w dłoni kawałek kamiennego wędrowca, a w wyobraźni wizualizuję sobie różne epizody jego kosmicznej i ziemskiej historii (to przywilej ludzkiego umysłu, by wieczność móc skwantować do kilku znaczących momentów i przewinąć w skończonym odcinku czasu - co w praktyce znaczy: "w mgnieniu oka"). A dojmującą wizją jest jego podróż przez zimną, głuchą i bezczasową przestrzeń. Pod jasną gwiazdą.

W bezbrzeżnej pustce, zmrożonej milionami kosmicznych zim, tylko światło może wydobyć kształt i koloryt materii, i określić jej dynamikę. Powolne wirowanie to nie jedyna zmiana, jest nią też migotanie. Małe żółto-zielone kryształki łowią na moment promienie, chwilę otaczają się różnobarwną poświatą i rozbłyskują, jakby dawały znaki źródłu światła - tutaj jestem. To piękna wizja. Chcę ją Wam pokazać.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano Pt lut 16, 2018 12:09 am przez Jerzy Łągiewka, łącznie edytowano 1 raz
Szukam pallasytowej komnaty
Avatar użytkownika
Jerzy Łągiewka
meteoryt
 
Posty: 21
Dołączył(a): N mar 13, 2016 3:03 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: NWA 7831 - achondryt HED (diogenit)

Postprzez trylobit » Cz lut 15, 2018 9:14 pm

Ładnie to ująłeś :D
Pozdrawiam
Maciek
trylobit
meteorytoman
 
Posty: 262
Dołączył(a): Wt lip 29, 2014 10:42 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: NWA 7831 - achondryt HED (diogenit)

Postprzez Kenny » Pt lut 16, 2018 6:28 am

Normalnie jak klasyczne dunitowe bomby oliwinowe :)
Pozdrawiam.
Sto lat! Ciężkich prac w kamieniołomach:)
Kenny
meteorytoman
 
Posty: 3253
Dołączył(a): Pt lut 01, 2008 9:24 am
Lokalizacja: Stalowa/Kraków

Re: NWA 7831 - achondryt HED (diogenit)

Postprzez Huncyt » Pt lut 23, 2018 8:06 am

Kłaniam się nisko za ten post o NWA. Brakowało tu takich treści od dłuższego czasu :)
Huncyt
meteorytoman
 
Posty: 200
Dołączył(a): Cz wrz 22, 2016 9:53 pm

Re: NWA 7831 - achondryt HED (diogenit)

Postprzez Jerzy Łągiewka » Pt lut 23, 2018 3:54 pm

Dziękuję. Bardzo mi miło, że tak przychylnie odbieracie mój post.
Szukam pallasytowej komnaty
Avatar użytkownika
Jerzy Łągiewka
meteoryt
 
Posty: 21
Dołączył(a): N mar 13, 2016 3:03 pm
Lokalizacja: Katowice


Powrót do warto zobaczyć (pochwalmy się)

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron