Dlaczego nie spadają lunary?!

pierwotne, żelazno-kamienne, żelazne, anomalne

Moderator: webimage

Postprzez tin » Śr lut 03, 2010 11:38 am

Znaleziska z grupy Dho 026 są znajdywane na przestrzeni ok. 30 km w wąskiej linii i wszystko wskazuje na to, że pochodzą z jednego spadku.

Do 2006 roku był błąd i kilka okazów z zagęszczenia w okolicach DHO461 było przerzuconych o równą wartość ok 30 km od faktycznego miejsca. Błąd został poprawiony w 2006 roku. Po korekcie okazało się, że niemal wszystkie pary do Dho 026 skupiają się na obszarze o długości 2km. Tylko Dho 026 odstrzelony jest 11km na wschód.

Arrow W niedalekiej od Dho 026 (ok. 20 km) grupie Dho 025 na niewielkim obszarze 1/4 km2 znaleziono meteoryty księżycowe inne niż Dho 026.

Nie dziwota bo obszad Dho026 ciągnie się wschód-zachód a Dho025 jest na północ :-D

Ciekawostką znalezisk z obszaru Dho 025 jest to, że pochodzą z dwóch różnych spadków!! Na tak mały obszar musiały spaść w różnym czasie dwa różne meteoryty księżycowe!

Jeden z obszaru Dho 025 pochodzi z innego spadku... # pozostałe są sparowane ze sobą.

Jeszcze ciekawszy jest mały obszar Dho 081 (ok. 1km2 w odległości ok. 100km od Dho 025 i 026). Okazy tam znalezione pochodzą z dwóch różnych spadków zupełnie innych od pozostałych, a może nawet aż z czterech!!??! Więcej szczegółów w artykule.

Raczej z dwóch! Ale trzeba pamiętać, że to są brekcje, które "rodziły" się miliardy lat i ich skład chemiczny może sie bardzo różnić w obrębie nawet jednego okazu (np. SaU169). Dwie grupy lun. znajdowane na obszarze DHO081 są na pewno różne co do chemii ale żeby w 100% rozstrzygnąć czy pochodzą z tego samego czy różnych spadków trzeba by wszystkim zrobić datowanie. Niestety datowanie wymaga utylizacji sporej masy i znalazcy nie zawsze poświęcają materiał zwłaszcza gdy znalezione okazy maja po kilka gramów.

Norbert Classen zastanawiał się nad zagadnieniem, dlaczego w tak małym sadzie jest tak dużo jabłek różnych gatunków (tzn. na małym obszarze pustyni jest tak wiele różnych spadków lunarów), a wy wyjaśniacie dlaczego na straganie jest dużo skrzynek z gruszkami, a tak mało z jabłkami...

Co do znajdowania różnych lunarów w tym samym miejscu to trzeba pamiętać, że skały księżycowe są satelitami Ziemi. Wchodzą w atmosferę pod bardzo małym kątem i z niewielką prędkością. Ich obszary rozrzutu mogą być gigantyczne w porównaniu z obszarami np. chondrytów. Przy tak wielkich obszarach łatwo się może zdarzyć, że zachodzą one na siebie czy się przecinają. Gdy znajdzie się okaz z jednego spadku to się czesze tamto miejsce do bólu i wtedy można znaleźć okaz z innego spadku, który był np. 300tyś lat wcześniej.

Co do nagromadzenia się lunarów wokół równika to jakoś nie jestem do końca przekonany. Trzeba by porozmawiać z jakimś mechanikiem nieba. Zresztą Sahara jest dziesiątki razy większa niż Oman a znajduje się tam o wiele mniej księżyców w przeliczeniu na jednostkę powierzchni dlatego myślę że to jest efekt wieku pustyni a nie tego, że na Saharę rzadziej spadają.. Notabene, nawet Marokańscy poszukiwacze jeżdżą na Półwysep w poszukiwaniu księzyców mimo, że Saharę maja pod nosem.
Ostatnio edytowano Śr lut 03, 2010 12:29 pm przez tin, łącznie edytowano 2 razy
Avatar użytkownika
tin
meteorytoman
 
Posty: 1959
Dołączył(a): Pn sty 15, 2007 12:22 am

Postprzez Jacek Drążkowski » Śr lut 03, 2010 11:40 am

no właśnie - czynnik czasu! ile jest miejsc na Ziemi, które przez ostatnie 100 tys. lat nie uległy przeobrażeniu :?:
Astronomia i muzyka
I tego trzymać się trzeba
(E. Stachura, "Prefacja")
Avatar użytkownika
Jacek Drążkowski
meteorytoman
 
Posty: 4846
Dołączył(a): Pn paź 30, 2006 9:32 pm
Lokalizacja: Lidzbark Warm.

Postprzez tin » Śr lut 03, 2010 12:47 pm

Chyba nie ma jednej odpowiedzi. Złożyło się na to przynajmniej kilka
czyników:

- wiek pustyni (najstarszy Dho 025 ma wiek ziemski kilkanaście (13-20) milionów lat! a leżał na wierzchu). Gdyby przyjąć, że "średnia ziemska" to około 500 lat zanim okaz całkowicie schowa się pod powierzchnią to "statystyczna" powierzchnia pustyń na Półwyspie odpowiada faktycznej RAZY 40000! Czyli 1 km przejechany na takiej pustyni odpowada średnio 40000 km przejechanym w innej części świata (co do szansy znalezienia). Gdyby do tego dodać "skokowość" impaktów w Księżyc to się okazuje, że pustynia na Półwyspie jest na tyle stara, że ciągle tam jeszcze leżą metki z takiego "piku" aktywności podczas gdy w innych częściach świata meteoryty z tego "piku" są dawno pogrzebane.

X

- specyfika obszarów rozrzutów meteorytów księżycowych (długie a przez to duże obszary). Np. w Omanie niektóre "sparowane" meteoryty znajduje się w odległościach nawet setek km. od siebie jak np. Dho925 i SaU449!

X

- "profesjonalizm" poszukiwaczy - na półwyspie szukają głównie doświadczeni hunterzy z Ameryki, Europy i Japonii. Robią to systematycznie i świetnie znają się na rzeczy. Na Saharze szukają głównie Nomadowie, którzy mogę nie rozpoznać meteorytów księżycowych. Zręszta jest to tak rzadki materiał, że zdarza sie to nawet osobom, które maja bogate kolekcje i dużo materiału do nauki.
Avatar użytkownika
tin
meteorytoman
 
Posty: 1959
Dołączył(a): Pn sty 15, 2007 12:22 am

Postprzez oGR » Cz mar 18, 2010 8:46 am

tin napisał(a):
filip napisał(a):Witam!
Nie jestem uczonym w temacie, ale płaszczyzna równikowa jest nachylona do płaszczyzny ekliptyki po kątem 23,5st., płaszczyzna orbity Księżyca ok. 5 st. do płaszczyzny ekliptyki. Zdawało by się, że obszary okołozwrotnikowe będą bardziej uprzywilejowane w spadki lunarów. Skąd wtedy lunary w arktyce? Ano stąd, że loty odłamków wybitych z Księżyca rządzą się swoimi prawami. Muszą być ci lunary i u nas. Tylko kto się odważy je potwierdzić?
Pozdrawiam Filip

Kto się odważy wywalić tyle kasy na badanie ziemskich brekcji, zlepieńców itd... Tu jest chyba pies pogrzebany! Idąc na zaorane pole można w ciągu jednego dnia przytargać kilkadziesiąt kamieni, które "są podobne do lunarów" na zdjęciach. Można by niezłą dziurę w budżecie państwa zrobić gdyby naukowcy je wszystkie badali ;-)


Lunary wcześniej pospadały .

Rozpoznawanie ich ? Pryszcz ! Kaszka z mlekiem . Nikogo nie rajcują już lunary a już na pewno nie geologów z PIG -u . Napisał mi jeden gość że niedawno odebrał z PIG-u pokrytego kurzem leżącego tam od roku lunara którym nikt się Tam nie zainteresował .
Zdechłe ryby płyną ..............................................z .?........ prądem .
oGR
meteorytoman
 
Posty: 120
Dołączył(a): So gru 26, 2009 11:02 pm

Postprzez tin » Cz mar 18, 2010 10:38 am

oGR napisał(a):Lunary wcześniej pospadały .

Rozpoznawanie ich ? Pryszcz ! Kaszka z mlekiem . Nikogo nie rajcują już lunary a już na pewno nie geologów z PIG -u . Napisał mi jeden gość że niedawno odebrał z PIG-u pokrytego kurzem leżącego tam od roku lunara którym nikt się Tam nie zainteresował .
A gdzie ten gość znalazł tego lunara? Na pustyni "Lipowe Pole"?
No i czyj pryszcz?
Avatar użytkownika
tin
meteorytoman
 
Posty: 1959
Dołączył(a): Pn sty 15, 2007 12:22 am

Postprzez oGR » Cz mar 18, 2010 11:40 am

Gdzie znalazł ? tego nie wiem . Obecność w PIG-u związana była m inn. z " tropieniem " Baszkówki której niestety tam nie zastał i nie zobaczył . Kiedy byłem w muzeum na Wiśniowej chyba 26 ( 27 ? ) lutego 2008 w gablocie gdzie były wystawione meteoryty pozostające na stanie ( w ewidencji ) PIG-u nie stwierdziłem obecności w/w "zaginionej " . Czy trzeba być jasnowidzem by wnioskować że szykują się niezłe ( NIEWIELKANOCNE ) jaja ?

Kim jest osoba informująca nie podam . Wystarczy że mam do tej osoby zaufanie . Jedynie do niej . Myślę że sama się ujawni .

Wg moich rozważań to nigdy ( podkreślam ) NIGDY ! tam w PIG-u nie było Baszkówki . Gipsowa atrapa miała jedynie wrażenie takie , że tam jest , wywoływać .
Zdechłe ryby płyną ..............................................z .?........ prądem .
oGR
meteorytoman
 
Posty: 120
Dołączył(a): So gru 26, 2009 11:02 pm

Postprzez Zibi » Cz mar 18, 2010 9:49 pm

Ciekawe teorie, ponownie...
Tak się składa, że trzymałem Baszkówkę w rękach właśnie w PIG-u.
A chondry sypały się z niej jak kasza i pozostawały na dłoniach - taka krucha aż dziw, że dotarła w tak wspaniałej formie do Ziemi :roll:

Zibi
Avatar użytkownika
Zibi
meteorytoman
 
Posty: 1768
Dołączył(a): N lis 19, 2006 6:41 pm
Lokalizacja: M@zowieckie

Postprzez oGR » Cz mar 18, 2010 10:45 pm

....i dali Tobie do ...? abyś sobie tak po prostu potrzymał troszeczkę . Hmm ? I chondry się , powiadasz , sypały ? Tu , per analogiam przypomina się wierszyk J. Tuwima pt " Czy wrzuciłeś Grzesiu list do skrzynki ? "
Zdechłe ryby płyną ..............................................z .?........ prądem .
oGR
meteorytoman
 
Posty: 120
Dołączył(a): So gru 26, 2009 11:02 pm

Postprzez tin » Cz mar 18, 2010 10:51 pm

oGR napisał(a):....i dali Tobie do ...? abyś sobie tak po prostu potrzymał troszeczkę . Hmm ? I chondry się , powiadasz , sypały ? Tu , per analogiam przypomina się wierszyk J. Tuwima pt " Czy wrzuciłeś Grzesiu list do skrzynki ? "
Ogr nie przeginaj z zarzucaniem kłamst innym... A czemu mieli by nie dać? Nie takie rzeczy Zibi trzymał w ręku czy oglądał pod lupką.
Avatar użytkownika
tin
meteorytoman
 
Posty: 1959
Dołączył(a): Pn sty 15, 2007 12:22 am

Postprzez oGR » Pt mar 19, 2010 8:27 am

Jestem sceptykiem w stosunku do siebie i tego co robię również ....i chyba tak mam od urodzenia .
Zdechłe ryby płyną ..............................................z .?........ prądem .
oGR
meteorytoman
 
Posty: 120
Dołączył(a): So gru 26, 2009 11:02 pm

Postprzez tin » Pt mar 19, 2010 11:34 am

oGR napisał(a):Jestem sceptykiem w stosunku do siebie i tego co robię również ....i chyba tak mam od urodzenia .
Czyli wszystkie swoje "lunary", "węgliste", "nieznane" znalazłeś przed urodzeniem? ;-)
Avatar użytkownika
tin
meteorytoman
 
Posty: 1959
Dołączył(a): Pn sty 15, 2007 12:22 am

Postprzez oGR » Pt mar 19, 2010 12:56 pm

To było tak dawno że już nie pamiętam kiedy dokładnie . Właśnie sceptycyzm " zmusił " po wykonaniu zgładu na :

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/92e ... 51667.html

po upływie jakiegoś czasu wykonać kolejny drugi i następnie jeszcze trzeci zgład . Dopiero wówczas po zrobieniu trzeciego zgładu zdecydowałem pokazać to Dr. Jackowi Siemiątkowskiemu
który zobaczywszy w trzech zgładach przedmiot moich zainteresowań natychmiast " zatrybił " . I to było powodem głównym Jego ustąpienia z zarządu PTM i usunięcia się do strefy cienia . Roszada w zarządzie PTM miała na celu uśpienie czujności oraz eliminację ewentualnych spekulacji i podejrzeń co do sposobu traktowania amatorów .
Zdechłe ryby płyną ..............................................z .?........ prądem .
oGR
meteorytoman
 
Posty: 120
Dołączył(a): So gru 26, 2009 11:02 pm

Postprzez tin » Pt mar 19, 2010 1:17 pm

Chyba jednak coś innego niż sceptycyzm ma Pan od urodzenia... Głośno nie będę "pisał" co to jest bo mnie chopaki wymoderują ;-). W każdym bądź razie ma to związek z sufitem :roll:
Avatar użytkownika
tin
meteorytoman
 
Posty: 1959
Dołączył(a): Pn sty 15, 2007 12:22 am

Postprzez oGR » So mar 20, 2010 8:03 am

Zaraz się forumowicze przekonają kto " z sufitem " ma coś nie tak . Potrafisz tin wyjaśnić obecność piropów w skale ze zdjęcia ?
Zdechłe ryby płyną ..............................................z .?........ prądem .
oGR
meteorytoman
 
Posty: 120
Dołączył(a): So gru 26, 2009 11:02 pm

Postprzez polandmet » So mar 20, 2010 6:26 pm

Skoro kolga jest taki sceptyczny to zapewne ja tez nie trzymalem Baszkowki w rekach, bo komu jak komu ale mi to lepiej nie dawac bo jeszcze bym wzial i ja pociał na 10000 plytek :D Zdjecia ktore zrobilem Baszkówce (sa na meteoryt.net) pewnie wyprodukowalem w pewnym znanym programie firmy Adobe :D Taki jestem sprytny.

Oj, kolega tylko potrafi krytykowac i sie osmieszac swaja niewiedza i ignorancja.



A co do w/w skaly to co to niby ma byc ? Moze kolejny polski meteoryt ?

I na koniec, widze ze kolega jest wybitnym specjalistą od PTMetu. Moze kolega by tak na prezesa kandydowal ? Z taka zacietoscia, wiedza i niezliczonymi pomyslami szybko stalibysmy sie potezniejsi niz ruska mafia :D
Avatar użytkownika
polandmet
meteorytoman
 
Posty: 32
Dołączył(a): Śr lut 06, 2008 4:17 pm
Lokalizacja: Kopalnia Meteorytów Węglistych

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do achondryty

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron