Kopalny krater Mizarai (Litwa)

o podejrzanych dziurach w ziemi

Moderatorzy: webimage, Kenny

Kopalny krater Mizarai (Litwa)

Postprzez Piotr Lamparski » Wt maja 24, 2011 1:33 pm

W jednym z ostatnich numerów Przeglądu Geologicznego (vol. 59, nr 3, 2011) jest interesujący artykuł o ciekawostkach geologicznych Druskiennik. Jedną z tych ciekawostek jest struktura Mizarai. Odkryta w latach 70. anomalia grawimetryczna, nawiercona i rozpoznana jako struktura impaktowa. Krater ma średnicę około 5 km, jego krawędzie (raczej nie wały, bo są zerodowane) znajdują się na głębokości 300?320 m pod powierzchnią terenu, a dno jest usytuowane 230?250 m głębiej. Krater wypełniony jest brekcją do 85 m miąższości, z czego górne kilkanaście metrów to brekcja allochtoniczna. Datowanie krateru jest oparte o skamieniałości Leiosphaeridia sp.sp. (znalazłem informację, że to jakiś rodzaj mikroalg), charakterystyczne dla ediakaru oraz kambru, czyli krater może mieć ze 600 mln lat.
Tu do przeczytania cały artykuł w PG:
http://www.pgi.gov.pl/images/stories/pr ... _03_16.pdf
Pozdrawiam
Piotr
PS. Nie wiem, czy ktoś już tu pisał o tym kraterze, w końcu to znana struktura od ponad 30 lat.
Piotr Lamparski
meteoryt
 
Posty: 21
Dołączył(a): Wt kwi 21, 2009 2:15 pm
Lokalizacja: Toruń

Re: Kopalny krater Mizarai (Litwa)

Postprzez tribal216 » So maja 28, 2011 5:38 pm

ciekawe. jesli jest datowany na mniej wiecej granice ediakar/kambr to moze mozna go jakos polaczyć z wymieraniem fauny ediakara i eksplozją zycia w kambrze;) Kyte w 1998 opisał znalezisko kopalnego chondrytu weglistego na Pacyfiku odpowiedzialnego, najprawdopodobniej za wymieranie K/T ;) takze moze i tu bedzie podobna sytuacja
Avatar użytkownika
tribal216
meteorytoman
 
Posty: 1649
Dołączył(a): N wrz 06, 2009 2:42 pm
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Kopalny krater Mizarai (Litwa)

Postprzez Kenny » Pn maja 30, 2011 3:52 pm

5km to jak na mój gust mocno za mało jak na wymieranie... :D
Sto lat! Ciężkich prac w kamieniołomach:)
Kenny
meteorytoman
 
Posty: 3253
Dołączył(a): Pt lut 01, 2008 9:24 am
Lokalizacja: Stalowa/Kraków

Re: Kopalny krater Mizarai (Litwa)

Postprzez tribal216 » Pn maja 30, 2011 5:23 pm

Kenny napisał(a):5km to jak na mój gust mocno za mało jak na wymieranie... :D

ale chyba wystarczająco żeby byc jednym z głównych czynników odpowiedzialnych za wymieranie ;) w koncu na granicy K/T dochodził jeszcze wulkanizm Dekanu
Avatar użytkownika
tribal216
meteorytoman
 
Posty: 1649
Dołączył(a): N wrz 06, 2009 2:42 pm
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Kopalny krater Mizarai (Litwa)

Postprzez tin » Wt maja 31, 2011 10:58 am

tribal216 napisał(a):
Kenny napisał(a):5km to jak na mój gust mocno za mało jak na wymieranie... :D

ale chyba wystarczająco żeby byc jednym z głównych czynników odpowiedzialnych za wymieranie ;) w koncu na granicy K/T dochodził jeszcze wulkanizm Dekanu

Oj, 5'cio kilometrowy krater w żaden sposób nie mógł wpłynąć na globalne wymieranie. To była raczej katastrofa lokalna a nie globalna.
Avatar użytkownika
tin
meteorytoman
 
Posty: 1959
Dołączył(a): Pn sty 15, 2007 12:22 am

Re: Kopalny krater Mizarai (Litwa)

Postprzez Kenny » Wt maja 31, 2011 8:28 pm

tak ale na granicy K/T krater ma niecałe 200km a straty jakie wywołał i tak były głównie spowodowane uwolnieniem do atmosfery ogromnych ilości S02 z anhydrytów tam się znajdujących
jak by dupną w syberię pewnie straty nie były by tak drastyczne...
Sto lat! Ciężkich prac w kamieniołomach:)
Kenny
meteorytoman
 
Posty: 3253
Dołączył(a): Pt lut 01, 2008 9:24 am
Lokalizacja: Stalowa/Kraków

Re: Kopalny krater Mizarai (Litwa)

Postprzez mikolajdrew » Pt lis 09, 2012 12:01 pm

no popatrz... byłem w wakacje w Druskiennikach i nie wiedziałem o tym :( dzięki za artykuł :) Gdybyście mieli jakieś informacje o tamtych rejonach to piszcie, bo często je odwiedzam, a warto jest wiedzieć o takich rzeczach :) odnosząc się do start jakie wywołał to na pewno one były... moim zdaniem były dość duże, a emisja S02 na pewno zrobiła swoje
pozdrawiam
mikolajdrew
 
Posty: 2
Dołączył(a): Cz paź 11, 2012 3:42 pm
Lokalizacja: Wrocław


Powrót do kratery?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron