Krater pochodzenia uderzeniowego w Polsce ?

o podejrzanych dziurach w ziemi

Moderatorzy: webimage, Kenny

Krater pochodzenia uderzeniowego w Polsce ?

Postprzez A.Kiton » Wt lut 06, 2007 10:25 am

Cytat z książki M.Żbika "Tajemnice kamieni z nieba" Nasza Księgarnia Warszawa 1987 str. 63/64 : "Otóż, jak donoszą w swej publikacji z 1981 roku J.Mroczkowski i S.Ostaficzuk, odnaleźli oni w czasie fotointerpretacji zdjęć ze sputnika Landsat wielką strukturę owalną prawdopodobnie uderzeniowego pochodzenia. Struktura ta ma również, jak krater Ries, imponujące rozmiary, bo ok. 25 km średnicy, a na jej obrzeżach znajdują się trzy większe miasta : Złotoryja, Świerzawa i Jawor. Jak się wstępnie przypuszcza, mogła powstać ona w permie, czyli około 200 milionów lat temu, i jest obecnie zerodowana, przez co mało czytelna. Kształt tej struktury podkreślają przepływające w tym terenie rzeki odpowiednio kształtujące swój bieg do predyspozycji tektonicznych podłoża. Na zachód od wyraźnie widocznej owalnej, opisanej powyżej struktury geologicznej widoczna jest jeszcze jedna o podobnych rozmiarach. Czyżbyśmy i w tym przypadku mieli do czynienia ze spadkiem łańcuszkowym ?"

-Czy ktoś posiada jakieś dodatkowe informacje ?
(dla niewtajemniczonych...Pogórze Kaczawskie, woj. dolnośląskie)
A.Kiton
meteorytoman
 
Posty: 219
Dołączył(a): Cz lut 01, 2007 6:08 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Jacek Drążkowski » Śr lut 07, 2007 11:05 am

Nazwa "Jawor" wywołała z mojej pamięci hasło "meteoryt Jawor" - spora bryła żelaza w regionalnym muzeum, ale o ile dobrze pamiętam, okazała się tzw. pseudometeorytem.
Astronomia i muzyka
I tego trzymać się trzeba
(E. Stachura, "Prefacja")
Avatar użytkownika
Jacek Drążkowski
meteorytoman
 
Posty: 4846
Dołączył(a): Pn paź 30, 2006 9:32 pm
Lokalizacja: Lidzbark Warm.

Postprzez Zibi » Cz lut 08, 2007 10:19 am

Na temat struktury "Złotoryja - Świerzawa - Jawor" jest na pewno artykuł, chyba w Przeglądzie Geologicznym. Zdaje się, że kiedyś miałem to w ręku, musiałbym poszukać...
Avatar użytkownika
Zibi
meteorytoman
 
Posty: 1768
Dołączył(a): N lis 19, 2006 6:41 pm
Lokalizacja: M@zowieckie

Postprzez Jacek Drążkowski » Cz lut 08, 2007 10:31 pm

http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=665
a ten materiał w "Przeglądzie geologicznym" jest dostępny tu:
http://www.pgi.gov.pl/pdf/pg_2004_10_03.pdf
Astronomia i muzyka
I tego trzymać się trzeba
(E. Stachura, "Prefacja")
Avatar użytkownika
Jacek Drążkowski
meteorytoman
 
Posty: 4846
Dołączył(a): Pn paź 30, 2006 9:32 pm
Lokalizacja: Lidzbark Warm.

Postprzez A.Kiton » So mar 24, 2007 9:47 am

Publikacja w "Przeglądzie geologicznym"...genialna !
Znalazłem, wertując literature, w publikacji "Materiały II seminarium meteorytowego Olsztyn, 2003" ciekawy artykuł Wiesław Czajki pt " Struktura Podlesie - Czy w Polsce mamy wielki krater uderzeniowy ?"
A.Kiton
meteorytoman
 
Posty: 219
Dołączył(a): Cz lut 01, 2007 6:08 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Nikodem » N mar 25, 2007 7:59 pm

Ostatnio obiła mi się o uszy teoria jaką wysuneli naukowcy. Otóż przypuszczają , że cała środkowa Europa jest jednym duzym kraterem pochodzenia meteorytowego!!!!!!
Bardzo to możliwe, gdyz chyba każdy z nas wie jakiego pochodzenia jest Zatoka Hudson i Meksykańska...

Pozrdawiam
Filip Nikodem
Nikodem
meteorytoman
 
Posty: 383
Dołączył(a): So mar 24, 2007 10:18 am

Postprzez Jacek Drążkowski » N mar 25, 2007 9:36 pm

możesz podać jakieś konkretniejsze źródło odnośnie tej koncepcji dotyczącej Europy Środkowej?
A co do np. Zatoki Hudsona, to sprawa nie jest taka prosta - ewidentny brak dowodów geologicznych na impaktową naturę tego utworu. Dlatego podejrzewa się, że jest to efekt odzwierciedlania przez późniejsze struktury tego, co jest pod spodem, czyli starego krateru, ale jak narazie chyba to wciąż tylko hipoteza
Astronomia i muzyka
I tego trzymać się trzeba
(E. Stachura, "Prefacja")
Avatar użytkownika
Jacek Drążkowski
meteorytoman
 
Posty: 4846
Dołączył(a): Pn paź 30, 2006 9:32 pm
Lokalizacja: Lidzbark Warm.

Postprzez Nikodem » Pn mar 26, 2007 2:50 pm

Dokładnie nie pamietam,ale to chyba jak z 2 miesiące temu serwowałem po amerykańskich stronach astronomicznych to zauważyłem ten wątek. Tam było zdjecie z orbity i przedstawiona ta teoria(cos sie tam doczytałem) ale to tylko hipoteza. Może w najbliższym czasie coś wiecej powiedzą.
Pozdrawiam Filip
Nikodem
meteorytoman
 
Posty: 383
Dołączył(a): So mar 24, 2007 10:18 am

Postprzez Zibi » Śr mar 28, 2007 8:47 am

Może chodzi o tę strukturę:

A 300-km Oval Feature in Central Europe Could Be the Remnant of a Huge Old Impact Crater, Papagiannis M. D.; El-Baz F.
z Bulletin of the American Astronomical Society, Vol. 20, p.1043
z 9/1988

ale 300 km to troche za mało w porównaniu z rozmiarami Centralnej Europy...
Avatar użytkownika
Zibi
meteorytoman
 
Posty: 1768
Dołączył(a): N lis 19, 2006 6:41 pm
Lokalizacja: M@zowieckie


Powrót do kratery?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron