Bohaterowie z Moraska

jeśli znaleźliśmy meteoryt, to pochwalmy się - tu jest właśnie miejsce na to!

Moderatorzy: webimage, Kenny

Bohaterowie z Moraska

Postprzez gural100 » N sie 14, 2011 11:03 pm

Przedstawiam bohaterów dnia z Moraska - sobota 13 sierpnia 2011 roku.

Głównym i niezaprzeczalnym bohaterem jest 806 gramowy okaz meteorytu Morasko znaleziony przez
nie(d)ocenionego Andrzeja kasjpopeę. Właśnie taki okaz był głównym celem pobytu na Morasku.

Obrazek

Znacznie mniejszymi bohaterkami jest kilka potencjalnych meteorytków znalezionych przez gurala100 i nowego wielbiciela meteorytów Pirucę.

Obrazek

Możliwe, że żaden z tych zardzewiałych fragmentów nie jest meteorytem jednak będzie to wiadome najwcześniej w poniedziałek. Mam jednak nadzieję, że chociaż jeden z nich ma kilka tysięcy lat.

Bardzo ważnym bohaterem była pogoda. Sprawdziły się wszystkie przedwyjażdowe prognozy. W czwartek 11 sierpnia zapowiadano na sobotę piękną słoneczną pogodę a 12 w piątek zapowiedziano deszcz i burze. Sprawdziły się obie. Był deszcz (odrobinkę), była burza, ale przede wszystkim było bardzo dużo pięknego słońca i cudownego nieba.

Obrazek

Moim bliskim sercu bohaterem był niezastąpiony odkopywacz wykrytych skarbów i jednocześnie zakopywacz powstałych dołków. Po przejściu tego niestrudzonego fachowca zatarte były wszelkie ślady naszego pobytu.

Obrazek

Negatywnym zbiorowym bohaterem poszukiwań był metalowy złom zalegający na każdym metrze kwadratowym po którym chodziliśmy. Miałem wrażenie, jakby ktoś specjalnie rozrzucił wagon żelastwa by zniechęcić takich poszukiwaczy meteorytów jak ja.

Obrazek

Jednak oprócz kluczy, śrub, nakrętek, niezliczonej ilości gwoździ, podków, kombinerek, fragmentów bron, lemieszy czy kombajnów były także pociski, monety, metalowe guziki, ...

Obrazek

Po 8 godzinach poszukiwań z wykopanego dołka wyciągnęliśmy zardzewiałą 5 cm kulę, która okazała się nakrętką koronową. Uznaliśmy to za ukoronowanie pięknego dnia i zakończyliśmy poszukiwania.

Po polach Moraska chodzili: Kasjopea, Piruca i gural100
Ktoś przychodzi, chwali Cię, a Ty czujesz się jak młody Bóg. Zaraz potem przychodzi ktoś inny, zwymyśla Ci a Ty czujesz się podle. Nikomu nie daj się nabrać.
zapraszam
http://meteoryty.npx.pl
http://www.facebook.com/piotr.gural?ref=tn_tnmn
Avatar użytkownika
gural100
meteorytoman
 
Posty: 626
Dołączył(a): Pt lut 12, 2010 11:39 am
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Bohaterowie z Moraska

Postprzez Kenny » Pn sie 15, 2011 9:29 am

fotki jakoś niebanglają... :(
Gratuluje znalezisk:D W końcu mowa o meteorytach:)
Sto lat! Ciężkich prac w kamieniołomach:)
Kenny
meteorytoman
 
Posty: 3253
Dołączył(a): Pt lut 01, 2008 9:24 am
Lokalizacja: Stalowa/Kraków

Re: Bohaterowie z Moraska

Postprzez tribal216 » Pn sie 15, 2011 10:54 am

fajna ta 800ka ;) prosimy o fotki po oczyszczeniu. Zycie Ci Gural zeby przynajmniej jeden z Twoich tez sie okazał kosmicznym gościem ;) pzdr i dzieki za relacje ;)
Avatar użytkownika
tribal216
meteorytoman
 
Posty: 1649
Dołączył(a): N wrz 06, 2009 2:42 pm
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Bohaterowie z Moraska

Postprzez gural100 » Pn sie 15, 2011 12:26 pm

tribal216 napisał(a):fajna ta 800ka ;) prosimy o fotki po oczyszczeniu. Zycie Ci Gural zeby przynajmniej jeden z Twoich tez sie okazał kosmicznym gościem ;) pzdr i dzieki za relacje ;)


Okaz jest u kasjopei i mam nadzieję, że nam wszystkim go pokaże. Wiem że jest już oczyszczony więc wystarczy zrobić zdjęcie.Ale poczekajmy. Z pewnością ma bardzo ciekawy kształt.
Ktoś przychodzi, chwali Cię, a Ty czujesz się jak młody Bóg. Zaraz potem przychodzi ktoś inny, zwymyśla Ci a Ty czujesz się podle. Nikomu nie daj się nabrać.
zapraszam
http://meteoryty.npx.pl
http://www.facebook.com/piotr.gural?ref=tn_tnmn
Avatar użytkownika
gural100
meteorytoman
 
Posty: 626
Dołączył(a): Pt lut 12, 2010 11:39 am
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Bohaterowie z Moraska

Postprzez Przemochle » Pn sie 15, 2011 1:38 pm

Witam! Wielkie gratulacje :D Ale Wam zazdroszczę - znalezienie meteorytu to jedna z tych niewielu rzeczy, za którą nie można zapłacić kartą V..a. :wink: :) Oczywiście, życzę Ci by te "maluchy" były meteorytami :D (Na moje oko są wśród nich przynajmniej 3 nowe Moraska :wink: ) Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Przemochle
meteorytoman
 
Posty: 294
Dołączył(a): Pt lis 03, 2006 11:19 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Bohaterowie z Moraska

Postprzez kasjopea » Pn sie 15, 2011 7:09 pm

Czesc
Wyprawa rzeczywiście sie udała :shock: Świeże powietrze,cisza,słoneczko i meteoryty,na moje oko te 3 okazy na zdjęciu, to też przybysze z kosmosu.
Zdjęcie chciałem zamieścić ale sie nie udało,góralu pozwolisz że wysle tobie.
kasjopea
meteorytoman
 
Posty: 177
Dołączył(a): N gru 12, 2010 12:30 pm
Lokalizacja: Poznań

Re: Bohaterowie z Moraska II

Postprzez gural100 » Pn sie 15, 2011 8:58 pm

Druga odsłona

Zacznę, rzecz jasna, od 800 gramowego STATKU, który 13 sierpnia dopłynął do domu Kasjopei

Obrazek

Jeszcze jedno zdjęcie bo na to zasługuje

Obrazek

A teraz moje znaleziska

Zacznę od zdecydowanych przegranych
1 - Największy bo 288 gramowy odpad z pieca

Obrazek

2 - Druga szlaka 47 gramowa - rozpadła się na czyste kawałki metalu

Obrazek

3 - Kolejny żużel 24 gramowy - był to pożegnalny prezent od kasjopei. Dostałem na pocieszenie i się cieszyłem. Także teraz.

Obrazek

4 - Jeszcze jeden zdecydowwany wytwór ludzkiego "geniuszu" - pocisk karabinowy

Obrazek

Kolejne cztery znalezione okazy mogą być meteorytami. Tyle, że dopiero jutro się o tym przekonam.

1 - Początkowa waga do obecnej - 22,9 / 15,3 g

Obrazek

2 - Początkowa waga do obecnej - 20,2 - 16,6g

Obrazek

3 - Początkowa waga do obecnej - 15,5 / 11,1 g

Obrazek

4 - Początkowa waga do obecnej - 3,9 / 2, 7g

Obrazek

Jeżeli 3 z nich, zgodnie z tym co mówicie, będą meteorytami będę miał własne trzy gwiazdki z nieba sprzed trzech tysięcy lat. Super.
Ktoś przychodzi, chwali Cię, a Ty czujesz się jak młody Bóg. Zaraz potem przychodzi ktoś inny, zwymyśla Ci a Ty czujesz się podle. Nikomu nie daj się nabrać.
zapraszam
http://meteoryty.npx.pl
http://www.facebook.com/piotr.gural?ref=tn_tnmn
Avatar użytkownika
gural100
meteorytoman
 
Posty: 626
Dołączył(a): Pt lut 12, 2010 11:39 am
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Bohaterowie z Moraska

Postprzez Jacek Drążkowski » Pn sie 15, 2011 9:19 pm

No, guralu, dzięki za relację i foty - mam nadzieję, że coś z tych ostatnich wykaże przyzwoitą zawartość niklu i krzemianów we wnętrzu ;)
Astronomia i muzyka
I tego trzymać się trzeba
(E. Stachura, "Prefacja")
Avatar użytkownika
Jacek Drążkowski
meteorytoman
 
Posty: 4846
Dołączył(a): Pn paź 30, 2006 9:32 pm
Lokalizacja: Lidzbark Warm.

Re: Bohaterowie z Moraska

Postprzez tribal216 » Pn sie 15, 2011 9:33 pm

Aż 3 znalezione metki naraz to byłby bardzo dobry i wyśrubowany wynik ;)
Avatar użytkownika
tribal216
meteorytoman
 
Posty: 1649
Dołączył(a): N wrz 06, 2009 2:42 pm
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Bohaterowie z Moraska III

Postprzez gural100 » Wt sie 16, 2011 12:50 pm

Dwa dni po wyprawie
No i wreszcie efekty szlifowania, polerowania i trawienia.
Nie są najlepsze ale i nie tragiczne. Chociaż przepowiadano, że wśród potencjalnych okazów mogą być aż trzy Moraska - ostał się "tylko" jeden. To jednak wystarczy by uznać wyprawę do Moraska za sukces.
Mam swoją pierwszą gwiazdkę z nieba.

Obrazek

Waży 13,7grama - jego wymiary 33x15x9mm. Kolos to nie jest ale dzięki temu będę miał większe szanse znaleźć większego. za drugim razem.

Polegli:
Obrazek
15,6 g - nie za bardzo wiem co to może być. Okazem Moraska z pewnością nie jest ale nie jest również żadną szlaką czy fragmentem jakiegoś detalu wytworzonym przez człowieka. W powiększeniu widać sieć z jednego metalu której oka wypełnia inny metal.

Obrazek
10,4 g - Ten fragment jest identyczny jak poprzedni.

I ostatni, najmniejszy z typowanych na meteoryt - pozostawiam bez sprawdzania. Ma bardzo ciekawy kształt - przypomina OKTAEDRYT - a Morasko wszak jest oktaedrytem więc myślę, że jest drugą gwiazdką.
Obrazek

Waży 2,6g a mierzy 12,5x410x7mm.
Ktoś przychodzi, chwali Cię, a Ty czujesz się jak młody Bóg. Zaraz potem przychodzi ktoś inny, zwymyśla Ci a Ty czujesz się podle. Nikomu nie daj się nabrać.
zapraszam
http://meteoryty.npx.pl
http://www.facebook.com/piotr.gural?ref=tn_tnmn
Avatar użytkownika
gural100
meteorytoman
 
Posty: 626
Dołączył(a): Pt lut 12, 2010 11:39 am
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Bohaterowie z Moraska

Postprzez Jacek Drążkowski » Wt sie 16, 2011 1:07 pm

nie ma to jak samodzielnie znaleziona gwiazdka z nieba :)
Gratuluję!
Astronomia i muzyka
I tego trzymać się trzeba
(E. Stachura, "Prefacja")
Avatar użytkownika
Jacek Drążkowski
meteorytoman
 
Posty: 4846
Dołączył(a): Pn paź 30, 2006 9:32 pm
Lokalizacja: Lidzbark Warm.

Re: Bohaterowie z Moraska

Postprzez tribal216 » Wt sie 16, 2011 1:49 pm

przylączam sie do gratulacji, maly nie mały liczy sie fakt ze znaleziony samemu. ja bym na Twoim miejscu Gural zbadal tego malego. bedziesz mial pewnosc ;)
Avatar użytkownika
tribal216
meteorytoman
 
Posty: 1649
Dołączył(a): N wrz 06, 2009 2:42 pm
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Bohaterowie z Moraska

Postprzez Kenny » Wt sie 16, 2011 4:14 pm

te 2 co po wytrawieniu okazały się falsami to po prostu odłamki struktura po wytrawieniu charakterystyczna dla żeliwa.

Gratuluje na moje oko ten ostatnie też ma spore szanse dołączyć do rodzinki kosmicznych gości jak nie chcesz go szlifować to polej kwasem i glioksymem jak Ci się pojawią różowe wykwity to bingo:)
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Sto lat! Ciężkich prac w kamieniołomach:)
Kenny
meteorytoman
 
Posty: 3253
Dołączył(a): Pt lut 01, 2008 9:24 am
Lokalizacja: Stalowa/Kraków

Re: Bohaterowie z Moraska

Postprzez webimage » Wt sie 16, 2011 8:07 pm

Gratulacje :)
Avatar użytkownika
webimage
meteorytoman
 
Posty: 550
Dołączył(a): Cz mar 04, 2010 2:45 pm

Re: Bohaterowie z Moraska

Postprzez gural100 » Śr sie 17, 2011 9:34 am

Kenny napisał(a):te 2 co po wytrawieniu okazały się falsami to po prostu odłamki struktura po wytrawieniu charakterystyczna dla żeliwa.


Dzięki za wskazanie kierunku Kenny. Te dwa odłamki / fragmenty nie mogą być żeliwem ponieważ kompletnie nie są kruche - a żeliwo jest. I to bardzo. Poszedłem jednak tym tropem i sprawdziłem staliwo. Skład stopowy ma taki sam jak żeliwo (żelazo + węgiel) lecz różni się zawartością procentową węgla przez co staliwo już kruche nie jest. A fragmenty, które znalazłem, wytrzymały wielokrotne uderzenie bez najmniejszej szkody.

Dokładnie tak samo jak przekrój tych fragmentów po wytrawieniu wygląda w przekroju mikrostrukrura staliwa 35L. trawiona Nitalem w powiększeniu 200x

Obrazek

Stan(Obróbka cieplna):Staliwo normalizowane w temperaturze Ac 3+50°C
Opis struktury: Ferryt, perlit oraz wtrącenia niemetaliczne.
Jeszcze raz wielkie dzięki.
Ostatnio edytowano Śr sie 17, 2011 11:28 am przez gural100, łącznie edytowano 1 raz
Ktoś przychodzi, chwali Cię, a Ty czujesz się jak młody Bóg. Zaraz potem przychodzi ktoś inny, zwymyśla Ci a Ty czujesz się podle. Nikomu nie daj się nabrać.
zapraszam
http://meteoryty.npx.pl
http://www.facebook.com/piotr.gural?ref=tn_tnmn
Avatar użytkownika
gural100
meteorytoman
 
Posty: 626
Dołączył(a): Pt lut 12, 2010 11:39 am
Lokalizacja: Zielona Góra

Następna strona

Powrót do tak, to jest to! znalazłem! :)

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron