Meteoryt?

jeśli masz podejrzenie, że znaleziony okaz jest meteorytem, zapytaj - to jest właściwe miejsce!

Moderatorzy: webimage, Kenny

Meteoryt?

Postprzez Dock Ock » Cz kwi 05, 2012 12:53 pm

Witam! Jakiś czas temu znalazłem dość duży kamień - znalazłem w sensie że zidentyfikowałem na przydomowym skalniaku kamień który zawiera metal - tak pokazują mi dwa różne wykrywacze metali. Wykrywacz budowlany boscha - pokazuje że to metal ferromagnetyczny. Natomiast trochę bardziej profesjonalny wykrywacz sugeruje że to głównie żelazo + w jednym miejscu kamyczka pokazuje wartość "5c" (pięć amerykańskich centów, które to składają się w 25% z niklu... a w 75% z miedzi).
Waga fragmentu na zdjęciach to 605g, objętość 195-200cm3 czyli gęstość na poziomie 3,02-3,10 g/cm3. Przyciąga magnes - choć nie równomiernie - w jednych miejscach mocniej - w innych słabiej.
Kryształy na tyle twarde że bez problemu rysują szkło - kolor kryształów - szaro-oliwkowy. Kamień pochodzi z terenów gdzie głównymi skałami dominującymi są wapienie - w zasadzie przywieziony z pobliża kopalni wapieni... na zewnątrz kolor brunatno-rdzawy - z rzadko rozmieszczonymi czarnymi kropkami przypominającymi chyba chromit - nie znam się dobrze na tym i nie chcę nic sugerować... na razie zdjęcia tylko odciętego fragmentu - który zdołałem trochę przeszlifować - szlifowana powierzchnia polana wodą żeby uzyskać lepszą widoczność struktury wewnętrznej na zdjęciu. Na jednym zdjęciu - na szlifie widać metal. - jest go tam dość mało - ale podczas cięcia tarczą diamentową na sucho - wydawało mi się że tarcza wyrwała kilka drobin metalu - ale nie wiem czy pochodziły one z tarczy czy z kamienia. Wydaje mi się również że tarcza diamentowa się dość szybko zużywała. Ogólnie cały kamień raczej bardzo twardy, ale też kruchy.
zdjęcia spakowane - samorozpakowujące się archiwum (7z) - do pobrania poniżej:

http://aleksandrow.net.pl/bip/pliki/tymczasowe/kamyczek.exe
Dock Ock
meteoryt
 
Posty: 18
Dołączył(a): Wt kwi 03, 2012 11:04 am
Lokalizacja: okolice Piotrków Tryb.

Re: Meteoryt?

Postprzez tribal216 » Cz kwi 05, 2012 3:01 pm

nie ten dział :) a poza tym lepiej by było żebyś wkleił foty na forum. łatwiej sie je ogląda
Avatar użytkownika
tribal216
meteorytoman
 
Posty: 1649
Dołączył(a): N wrz 06, 2009 2:42 pm
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Meteoryt?

Postprzez Dock Ock » Cz kwi 05, 2012 4:07 pm

czy mogę jakoś przenieść?
Dock Ock
meteoryt
 
Posty: 18
Dołączył(a): Wt kwi 03, 2012 11:04 am
Lokalizacja: okolice Piotrków Tryb.

Re: Meteoryt?

Postprzez tribal216 » Cz kwi 05, 2012 4:08 pm

pewnie Pan Jacek to zrobi :)

[i tak też zrobił]
Avatar użytkownika
tribal216
meteorytoman
 
Posty: 1649
Dołączył(a): N wrz 06, 2009 2:42 pm
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Meteoryt?

Postprzez Dock Ock » Pt kwi 06, 2012 9:15 am

zamieszczam najważniejszy obrazek żeby od razu był widoczny na forum - ktoś ma jakieś pomysły co to, bo ja mam swoje podejrzenia (ślęczę nad stronkami o meteorytach i minerałach od dwóch tygodni), ale jestem zbyt skromnym człowiekiem żeby tak od razu mówić co to jest...

Obrazek
Dock Ock
meteoryt
 
Posty: 18
Dołączył(a): Wt kwi 03, 2012 11:04 am
Lokalizacja: okolice Piotrków Tryb.

Re: Meteoryt?

Postprzez tin » Pt kwi 06, 2012 10:15 am

Wg mnie to nie jest meteoryt.
Avatar użytkownika
tin
meteorytoman
 
Posty: 1959
Dołączył(a): Pn sty 15, 2007 12:22 am

Re: Meteoryt?

Postprzez webimage » Pt kwi 06, 2012 11:34 am

amfibolit?
Avatar użytkownika
webimage
meteorytoman
 
Posty: 550
Dołączył(a): Cz mar 04, 2010 2:45 pm

Re: Meteoryt?

Postprzez tribal216 » Pt kwi 06, 2012 11:38 am

nie metek niestety
Avatar użytkownika
tribal216
meteorytoman
 
Posty: 1649
Dołączył(a): N wrz 06, 2009 2:42 pm
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Meteoryt?

Postprzez Dock Ock » Pt kwi 06, 2012 12:18 pm

No cóż szkoda... dam jeszcze do obejrzenia geologom...
Dock Ock
meteoryt
 
Posty: 18
Dołączył(a): Wt kwi 03, 2012 11:04 am
Lokalizacja: okolice Piotrków Tryb.

Re: Meteoryt?

Postprzez Zibi » So kwi 07, 2012 7:08 am

Geolodzy znają się na ziemskich skałach, wiec powiedzą ci co to jest.
Z.
:) Jeśli tylko możesz - tnij (:
Sekcja Meteorytowa PKiM
Avatar użytkownika
Zibi
meteorytoman
 
Posty: 1768
Dołączył(a): N lis 19, 2006 6:41 pm
Lokalizacja: M@zowieckie

Re: Meteoryt?

Postprzez Kenny » So kwi 07, 2012 11:15 am

ja obstawiam gabroidy :) za duże kryształy na amfibolity/piroksenity no i zbyt jasne i zbyt duża ilość plagioklazów. pozdro
Sto lat! Ciężkich prac w kamieniołomach:)
Kenny
meteorytoman
 
Posty: 3253
Dołączył(a): Pt lut 01, 2008 9:24 am
Lokalizacja: Stalowa/Kraków

Re: Meteoryt?

Postprzez Dock Ock » So kwi 07, 2012 5:39 pm

Dziękuje za odpowiedzi. Ja to się mało znam na minerałach i meteorytach... z początku to nawet myślałem że to coś na podobieństwo shergottytu oliwinowego... ;(. Teraz ojciec zabrał próbkę do kolegi który pracuje w firmie zajmującej się odwiertami gazowymi i naftowymi... on powinien coś na ten temat powiedzieć... w ciągu kilku dni powinienem wiedzieć więcej, a jak nie to za tydzień mam wystawę Interstone w Łodzi... Na zewnątrz kamyka są takie grafitowo-czarne punkciki. Mnie się wydaje że to chromit bądź magnetyt. Przy szlifie grubym papierem ściernym spora część minerałów daje rysę białą - ale są też takie które dają rysę jasno-brązową i rysę czarną. część która została odłupana jakiś czas temu - i jest bardziej zwietrzała, pokryła się rdzawym nalotem. Z tego co udało mi się "nauczyć" w ciągu kilku ostatnich tygodni o minerałach w meteorytach to może być tzw "iddingsyt - pseudomorfoza oliwinu, produkt przeobrażenia oliwinu o swoistej barwie rdzawej lub czerwonobrunatnej". co o tym myślicie bo ja to wcześniej oliwinu na oczy nie widziałem... a co do jasnej barwy kryształów na szlifie - w rzeczywistości są one ciemniejsze - a na szlifie wyszły tak ładnie bo polałem wszystko wodą żeby "zlikwidować" niedokładności domowego szlifu....
Dock Ock
meteoryt
 
Posty: 18
Dołączył(a): Wt kwi 03, 2012 11:04 am
Lokalizacja: okolice Piotrków Tryb.

Re: Meteoryt?

Postprzez TomX » So kwi 07, 2012 6:05 pm

Iddingsyt jest jak najbardziej normalnym i pospolitym minerałem w warunkach ziemskich, bardzo częstym produktem wietrzenia skał magmowych. Też obstawiałbym jakieś gabro - wizualnie podobne do zamieszczonego na zdjęciu jest np. zalbityzowane gabro z kamieniołomu w Dzikowcu k. Nowej Rudy.
Avatar użytkownika
TomX
meteorytoman
 
Posty: 180
Dołączył(a): So mar 10, 2012 10:55 pm

Re: Meteoryt?

Postprzez Kenny » So kwi 07, 2012 7:09 pm

minerały które zostawiają białą rysę to właśnie plagioklazy, pirokseny/amfibole i inne skałotwórcze
te które zostawiają rysę czarną lub brunatną to właśnie będzie magnetyt/chromit - w tych skałach oba są równie prawdopodobne a rozróżnić je możemy w zasadzie pod mikroskopem bardzo możliwe że tworzą kryształy w których jądro jest chromitowe a obwódki magnetytowe, trafia się w tym pospolicie jeszcze ilmenit którego też raczej szans odróżnić od pozostałych 2ch nie mamy. :)
Pozdro.
Sto lat! Ciężkich prac w kamieniołomach:)
Kenny
meteorytoman
 
Posty: 3253
Dołączył(a): Pt lut 01, 2008 9:24 am
Lokalizacja: Stalowa/Kraków

Re: Meteoryt?

Postprzez Dock Ock » Wt kwi 10, 2012 8:37 am

Witam! Szwagier, który interesuje się minerałami już dłuższy czas - mówi że to raczej na pewno nie jest meteoryt. Jemu raczej to wygląda na coś w rodzaju przypowierzchniowej skały magmowej, być może gabro - amfibol raczej nie. A ja w związku z zawężającą się liczbą możliwości znalazłem coś takiego o gabro i bazalcie (przyda się innym):

KLASA GABRA I BAZALTU

Do klasy tej należą skały nasycone krzemionką, których głównymi składnikami są
plagioklazy zasadowe. Innymi minerałami uczestniczącymi w ich budowie są pirokseny, niekiedy również oliwiny i amfibole. Głównymi przedstawicielami tej klasy są gabro i bazalt.

GABRO
Gabro jest skałą głębinową zbudowaną głównie z plagioklazów zasadowych (labrador -
bytownit) oraz piroksenów (diallag, czasem augit). Jeżeli w jego składzie występuje istotna ilość oliwinu mówimy o gabrze oliwinowym. Odmiany zbudowane prawie wyłącznie z plagioklazów i oliwinu nazywane są troktolitami. Szczególną odmianą skał gabrowych są anortozyty, zbudowane głównie z plagioklazów szeregu andezyn - labrador. Gabra zawierające do 20% kwarcu nazywane są gabrami kwarcowymi. Gabrem foidonośnym nazywa się gabro zawierające, obok plagioklazów, także do 10% skaleniowców, zaś gabrem foidowym - zawierające do 60% skaleniowców.
Skały gabrowe w większości mają barwę ciemną (ciemnozieloną lub prawie czarną).
Wykazują strukturę gruboziarnistą, a teksturę masywną i bezładną. Powstające z nich gleby są na ogół głębokie, gliniaste, zasobne w żelazo, magnez i wapń, wykazujące jednak często niedobór potasu.
Gabra występują w Sudetach (masyw Nowa Ruda - Słupiec, Góry Sowie) oraz w masywie
Ślęży.

BAZALT
Bazalt jest skałą wylewną zbudowaną głównie z plagioklazów zasadowych (labrador -
bytownit), piroksenów (diallag, czasem augit) oraz niewielkiej ilości silnie rozproszonego magnetytu. Z występowaniem magnetytu związana jest charakterystyczna, prawie czarna barwa skał bazaltowych. Wykazują one strukturę afanitową, rzadziej porfirową z prakryształami oliwinów i teksturę masywną, bezładną.
Starsze, paleozoiczne odmiany bazaltów, o migdałowcowej strukturze i nieco jaśniejszej
barwie (często z odcieniem czerwonawym), nazywane są melafirami (paleobazaltami). Blisko spokrewnione z bazaltami są również diabazy, zwane niekiedy mikrogabrami.
Skały bazaltowe wietrzeją nieco wolniej niż gabra, dając gleby gliniaste i pyłowe,
zasobne w składniki pokarmowe dla roślin.
Wśród skał wylewnych skorupy ziemskiej bazalty należą do najbardziej
rozpowszechnionych.
W Polsce występują powszechnie na terenie Dolnego Śląska, od zachodniej granict Polski
po okolice Opola, tworząc z innymi skałami wylewnymi tzw. trzeciorzędową formację bazaltową.

Według powyższego mój kamyczek to raczej bazalt, ze względu na dość dużą zawartość oliwinów i ze względu na zawartość magnetytu/chromitu, którego to gabro nie zawiera...
Dock Ock
meteoryt
 
Posty: 18
Dołączył(a): Wt kwi 03, 2012 11:04 am
Lokalizacja: okolice Piotrków Tryb.

Następna strona

Powrót do czy to jest to?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron