Pułtusk x2

jeśli znaleźliśmy meteoryt, to pochwalmy się - tu jest właśnie miejsce na to!

Moderatorzy: webimage, Kenny

Pułtusk x2

Postprzez astrokosmo » So lis 17, 2012 11:47 pm

Po pięciu latach poszukiwań udało mi się w końcu znaleźć meteoryt pułtuski , a nawet 2 jednego dnia.
Najpierw był mały a ok. 30 min później drugi , trudno opisać uczucie radości jakie wtedy miałem .
Tego dnia pojechałem sam , dzieci były po chorbie a ja też nie najlepiej się czułem , jednak pojechałem .
Jak zawsze przygotowałem się do wyjazdu na rożne sposoby .
Po zrobieniu jednego kawałka przechodzę do następnego leżącego obok.
Szukam w terenie ogólnie znanym i wielokrotnie przeszukanym .

Obrazek

Poszukuję pod sznurek a dokładnie dwa które wyznaczają mi trasę przeczesywania , jest to dość dokładna metoda minimalizująca możliwość ominięcia meteorytu , jest wolniejsza od tradycyjnych poszukiwań ale dokładniejsza. Taką metodą można szukać nawet po zmroku z latarką na głowie , bez sznurków chodzi się zygzakami i omija meteoryty. Tego dnia jednak nie miałem siły i nie szukałem pod sznurek , po prostu starałem się chodzić prosto i kontrolować czy nie skręcam .

Po kilku godzinach znalazłem pierwszy mniejszy meteoryt , po oględzinach byłem prawie pewien że nie jest to zwykły kamień , a po rzuceniu okiem przez okular było widać skorupkę obtopienną .

Obrazek

Obrazek

Radocha co niemiara , trochę mnie zdziwił kształt , ale domyśliłem się że to odprysk od większego fragmentu.

Po ok. 30 min. Znalazłem drugi tym razem większy , kształtem i ciężarem przypominający typowy meteoryt.

Obrazek

[glow=red,2,300]UWAGA _Film [/glow] https://www.youtube.com/watch?v=P5WZxoP ... ature=plcp

Obrazek

Obrazek

Po umyciu już byłem pewien na 90% że to meteoryt ale wysłałem zdjęcia fachowcom którzy potwierdzili moje przypuszczenia .
Ten drugi znalazłem dzięki temu że starałem się kontrolować czy idę prosto czy skręcam , co jakiś czas oglądałem się za siebie i patrzyłem przed siebie orientując się na wybranych obiektach wyznaczających mi linię prostą, jakież było moje zdziwienie gdy w pewnej chwili odwróciłem się i zauważyłem że skręcam w bok , cofnąłem się więc parę kroków by wyrównać i po pierwszym machnięciu wykrywaczem dostałem mocny meteorytowy sygnał kopnąłem a on tam w dołku sobie leżał i czekał na mnie .

Niech to będzie dowód na to jak metoda pod sznurki jest dokładna i jak bez niej można ominąć nawet większy meteoryt.

Oba meteoryty leżały dość blisko siebie , nie są chyba jednak tym samym meteorytem , ale pokaże je jeszcze fachowcom do oceny.

http://images39.fotosik.pl/1835/b93a758408638915.jpg

Dużym ułatwieniem w poszukiwaniach stal się dla mnie nowy wykrywacz który można ustawić tak w dyskryminacji że widzi tylko meteoryty , a wszystko inne ignoruje .

W zaśmieconym terenie szczególnie wszelkiego rodzaju odłamkami jest to nie ocenione.
Oprócz tego że wykrywacz staje się cichy , oszczędza baterie , to kopie się o 80% mniej dołków , opiszę go jeszcze dokładniej później .
Podsumowując , warto szukać na terenach spadkowych , lecz trzeba się nastawić że jest to hobby a nie środek na zarabianie pieniędzy w przeciwnym razie można się szybko zniechęcić.
Oczywiście można szukać meteorytów wszędzie , szczególnie jeśli jakieś miejsca są podejrzane o dołki meteorytowe , ale prawdopodobieństwo w porównaniu z terenami spadkowymi że coś znajdziemy jest jeszcze mniejsze , mimo to zachęcam wszystkich do poszukiwań .

Ja nie mam zamiaru spocząć na laurach i będę szukał dalej .
Avatar użytkownika
astrokosmo
meteorytoman
 
Posty: 793
Dołączył(a): So paź 13, 2007 9:43 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pułtusk x2

Postprzez dzikimh » N lis 18, 2012 12:40 am

Po prostu dziękuje
(za opis, zdjęcia i emocje) :)

Pozdrawiam
Pozdrawiam,
dzikimh
dzikimh
meteorytoman
 
Posty: 767
Dołączył(a): Wt cze 12, 2012 11:54 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pułtusk x2

Postprzez astrokosmo » N lis 18, 2012 12:52 pm

Nie dziala link do filmu , ale można go zobaczyć na youtube , trzeba w wyszukiwarce wpisac moją nazwę - astrokosmo1 , i będzie jako pierwszy filmik , pozdrawiam Janusz.
Avatar użytkownika
astrokosmo
meteorytoman
 
Posty: 793
Dołączył(a): So paź 13, 2007 9:43 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pułtusk x2

Postprzez astrokosmo » Wt lis 20, 2012 8:31 pm

Ostatnio byłem 2x w firmie Delta Optical , i skorzystałem z możliwości obejrzenia meteorytów pod mikroskopem.

Pierwsze zdjęcia pod mikroskopem stereoskopowym DO IPOS-810 w siedzibie firmy w Nowych Osinach gdzie oddawałem wypożyczony do testów telskop Newtona 16" z GT - recenzja tego sprzętu wkrótce.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Innego dnia odwiedziłem sklep w Warszawie , gdzie dzęki uprzejmości Przemysława Żołądka ( prezesa PKiM ) , mogłem ponownie obejrzeć meteoryty pod mikroskopem , tym razem nie zapomoca kamery i laptopa , ale wizualnie w okularach , widok bardzo ciekawy.


Kilka fotek z tej wizity .



Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Moje dzieciaki z którymi jeżdżę prawie zawsze i wszędzie :) , opędzlowały cały słoik cukierków w sklepie , tak że strach się tam teraz pokazywać ;D


Obrazek


Wyższe rozdzielczości :

http://images33.fotosik.pl/468/d03159b990c85dcc.jpg

http://images39.fotosik.pl/1844/1afe3de0d643f6a5.jpg

http://images43.fotosik.pl/1638/7cd146e524fc72e9.jpg

Film , na którym Przemysław Żołądek ogląda meteoryty przez mikroskop http://www.youtube.com/watch?v=WzBF6BqA ... e=youtu.be
Avatar użytkownika
astrokosmo
meteorytoman
 
Posty: 793
Dołączył(a): So paź 13, 2007 9:43 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pułtusk x2

Postprzez tribal216 » Wt lis 20, 2012 10:17 pm

a wiadomo już jaka waga ? :)
Avatar użytkownika
tribal216
meteorytoman
 
Posty: 1649
Dołączył(a): N wrz 06, 2009 2:42 pm
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Pułtusk x2

Postprzez astrokosmo » Wt lis 20, 2012 10:57 pm

Mały 29.6 oraz 220.6 duży , jesli można tak powiedzieć :lol: , choc na zdjęciach ten wiekszy wygląda na 2 kilo :lol:
Avatar użytkownika
astrokosmo
meteorytoman
 
Posty: 793
Dołączył(a): So paź 13, 2007 9:43 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pułtusk x2

Postprzez TomX » Wt lis 20, 2012 11:17 pm

Ćwierć kilo kosmosu. Mikołaj wcześnie do Ciebie w tym roku przyszedł ;)
Avatar użytkownika
TomX
meteorytoman
 
Posty: 180
Dołączył(a): So mar 10, 2012 10:55 pm

Re: Pułtusk x2

Postprzez astrokosmo » Wt lis 20, 2012 11:28 pm

21 listopada mam imieniny , myślę że to z tej okazji dostałem ten prezent :D

5 lat temu nakręciłem taki filmik (już usuniety z Youtuba) , z początkow moich poszukiwań z terenu nie do końca dobrego :wink: , kiedy to mówiłem w nim tak cyt. ...... niedługo mam imieniny i może uda mi się znaleźć meteryt na prezent , no i sobie wykrakałem :lol: , może troche to trwało ale jednk.

Teraz poczekam kolejne 5 lat na następny dlatego już teraz mówie....może uda mi się znaleźć metyeoryt 5 kilowy na moje imieniny :mrgreen:
Avatar użytkownika
astrokosmo
meteorytoman
 
Posty: 793
Dołączył(a): So paź 13, 2007 9:43 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pułtusk x2

Postprzez Jacek Drążkowski » Śr lis 21, 2012 12:58 am

No, pięknie! :)
a dzieciaki nie rozchorowały się po takiej dawce słodyczy? ;))
Astronomia i muzyka
I tego trzymać się trzeba
(E. Stachura, "Prefacja")
Avatar użytkownika
Jacek Drążkowski
meteorytoman
 
Posty: 4846
Dołączył(a): Pn paź 30, 2006 9:32 pm
Lokalizacja: Lidzbark Warm.

Re: Pułtusk x2

Postprzez tin » Śr lis 21, 2012 9:34 am

Fajna relacja :-)
Avatar użytkownika
tin
meteorytoman
 
Posty: 1959
Dołączył(a): Pn sty 15, 2007 12:22 am

Re: Pułtusk x2

Postprzez astrokosmo » Cz lis 22, 2012 9:07 am

Jacek Drążkowski napisał(a):No, pięknie! :)
a dzieciaki nie rozchorowały się po takiej dawce słodyczy? ;))


Słodycze to im wchodzą najlepiej :) , było ze mną tylko dwóch bo jak by była cała 11-tka to wszystkie cukierki by poszły i może jeszcze parę teleskopów ;)
Ostatnio edytowano Pt lis 23, 2012 3:54 pm przez astrokosmo, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
astrokosmo
meteorytoman
 
Posty: 793
Dołączył(a): So paź 13, 2007 9:43 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pułtusk x2

Postprzez siaki » Pt lis 23, 2012 2:50 pm

gratulacje - fajne znalezisko 8) widac cierpliwosc poplaca.
pozdro
siaki
meteorytoman
 
Posty: 325
Dołączył(a): Wt lis 06, 2007 5:52 pm

Re: Pułtusk x2

Postprzez astrokosmo » Pt lis 23, 2012 3:56 pm

No teraz to dopiero będę miał cierpliwość , czy noc czy dzień , czy śnieg czy spiekota ;)

Chociaż szukanie w deszczu dla mnnie to normalka .
Avatar użytkownika
astrokosmo
meteorytoman
 
Posty: 793
Dołączył(a): So paź 13, 2007 9:43 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pułtusk x2

Postprzez Kenny » Pn lis 26, 2012 6:48 am

aprops deszczu... :) Wczoraj wyskoczyliśmy sobie na 3h poszperac po pułtuskich krzakach... i to był chyba pierwszy raz kiedy mnie na pułruskich polach kompletnie nie przemoczył jakiś atmosferyczny opad... :)
Sto lat! Ciężkich prac w kamieniołomach:)
Kenny
meteorytoman
 
Posty: 3253
Dołączył(a): Pt lut 01, 2008 9:24 am
Lokalizacja: Stalowa/Kraków

Re: Pułtusk x2

Postprzez astrokosmo » Cz lis 29, 2012 10:53 am

Co prawda jak nie ma deszczu to się lepiej szuka :) ale jak już pada to krzaki drzewa i las to dobry pomysł , na pewno zmoknie się mniej , też to stosuję , ale dopiero teraz mogę wejść bez bólu głowy do lasu i w pole z nowymi ustawieniami , bo wcześniej to śpiewał jak Garecik .

Inna sprawa że tam nikt nie szuka , bo kto to słyszał żeby po krzakach chodzić z wykrywaczem brrrrr... one tylko na gładką łączkę spadały , to i ja nie będę ;)
Avatar użytkownika
astrokosmo
meteorytoman
 
Posty: 793
Dołączył(a): So paź 13, 2007 9:43 am
Lokalizacja: Warszawa

Następna strona

Powrót do tak, to jest to! znalazłem! :)

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron