beton?

jeśli masz podejrzenie, że znaleziony okaz jest meteorytem, zapytaj - to jest właściwe miejsce!

Moderatorzy: webimage, Kenny

Re: beton?

Postprzez sopel » Pn paź 20, 2014 6:55 pm

kamyku w świecie nauki herezja nie ma bytu :oops: :( [ nie opłaca się ]my możemy- i tak niczego nie tracimy a jedynie możemy zyskać chociażby doświadczenie 8) :D
a skorupka może i nie typowa no bo i materiał jedyny taki .no nie :D
Avatar użytkownika
sopel
meteorytoman
 
Posty: 1730
Dołączył(a): Wt paź 05, 2010 6:56 pm

Re: beton?

Postprzez lejkers » Pn paź 20, 2014 8:33 pm

sopel napisał(a):kamyku w świecie nauki herezja nie ma bytu :oops: :( [ nie opłaca się ]my możemy- i tak niczego nie tracimy a jedynie możemy zyskać chociażby doświadczenie 8) :D
a skorupka może i nie typowa no bo i materiał jedyny taki .no nie :D

I słusznie, jak rasowy dyplomata prawi kolega Sopel - tak trzymać!:). Antoine de Saint-Exupéry (mój ulubiony pisarz) powiedział: Nie trać nig­dy cier­pli­wości; to jest os­tatni klucz, który ot­wiera drzwi.. Dodam od siebie, że chodzi o drzwi do sukcesu. Pozdrawiam, podziwiam i wspieram na duchu wszystkich niepokornych heretyków, bo sam mam taką naturę (nie ślepą, bynajmniej....). Nie dotyczy to oczywiście heretyków pokroju pana, który sprzedaje na allegro "sikhoteAlina" :)))
"Kiedy się czegoś pragnie, wtedy cały wszechświat sprzysięga się, byśmy mogli spełnić nasze marzenie..." - Alchemik, Paulo Coelho
Avatar użytkownika
lejkers
meteorytoman
 
Posty: 644
Dołączył(a): Śr wrz 21, 2011 6:12 pm

Re: beton?

Postprzez kamyk » Wt paź 21, 2014 6:50 am

Nie mogę się nie zgodzić z tym co tu piszecie :) :) jako troll ,heretyk i szaleniec :D Pozdrawiam serdecznie
kamyk
meteorytoman
 
Posty: 1050
Dołączył(a): Pt cze 29, 2012 9:42 am

Re: beton?

Postprzez Uczeń » Pt gru 05, 2014 7:42 pm

Witam. Czytając zaprezentowany przez Sopla wątek :Stary temat:dużo piszę się o skorupie obtopieniowej,pokazuje się zdjęcia orginałów by je porównać ale dla mnie jakoś ciężko to zrozumieć i stąd moje pytanie?. Gdyby przyjąć ,że ten czarny kawałek w betonie jest zeszklony i mógłby być kawałkiem skorupy obtopieniowej?. Czy Waszym zdaniem,powinien być nie magnetyczny,magnetyczny tak jak reszta kamienia,bardziej magnetyczny niż reszta kamienia?. Z góry dziękuję za odpowiedzi!.
Uczeń
meteorytoman
 
Posty: 43
Dołączył(a): N paź 19, 2014 2:37 pm

Re: beton?

Postprzez sopel » So gru 06, 2014 9:55 am

tak samo magnetyczny jak reszta kamyka,moim zdaniem . :wink:
Avatar użytkownika
sopel
meteorytoman
 
Posty: 1730
Dołączył(a): Wt paź 05, 2010 6:56 pm

Re: beton?

Postprzez lejkers » So gru 06, 2014 3:37 pm

sopel napisał(a):tak samo magnetyczny jak reszta kamyka,moim zdaniem . :wink:

Chcąc być precyzyjnym, to raczej trzeba powiedzieć, że zawsze inny jest magnetyzm wnętrza meteorytu a inny skorupy - magnesem tego nie stwierdzimy, ale już rutynowe pomiary laboratoryjne to muszą wykazać. Po prostu chodzi o zjawisko (temperaturę) Curie. Oczywiście magnetyzm wewnątrz meteorytu jest jego właściwym magnetyzmem (dopóki nie zostanie potraktowany neodymem), nabytym tam, gdzie się narodził.
"Kiedy się czegoś pragnie, wtedy cały wszechświat sprzysięga się, byśmy mogli spełnić nasze marzenie..." - Alchemik, Paulo Coelho
Avatar użytkownika
lejkers
meteorytoman
 
Posty: 644
Dołączył(a): Śr wrz 21, 2011 6:12 pm

Re: beton?

Postprzez sopel » Pt gru 12, 2014 6:45 pm

witam.mam pytanie do Libky [i innych znających się na procesach zachodzących w masach betonowych] jako że zajmujesz się betonami od strony technicznej jak mógłbyś określić powstanie takiej struktury ''ww.betonu w tytule''z fotki ..krótko opiszę ,jest to mocno spojony rumosz skalny bez zaokrąglonych krawędzi [chodzi mi o to że w maszynie budowlanej lub wodzie taki materiał by się obrabiał bo jest kruchy ] połączony pyłem który w połączeniu z wodą po prostu się wypłukuje
co widać na foto.jest on tak mocno spojony że tworzy bryłę którą można rozebrać jak klocki.
jak taki obiekt można by było wykonać przez człowieka .
według mnie to tak ,należy pokruszyć beton[wcześnie wyrobiony i zasuszony] na drobne okruchy ,wymieszać z substancją klejącą [wtedy krawędzie się zaokrąglą],lub użyć wibracji do ich zagęszczenia[wtedy może się nie zaokrąglą nie wiem -tak myślę ] .tylko czy się uzyska bryłę bez pustych przestrzeni [pęcherzyków powietrza ] i po co komuś ileś tam lat temu taka operacja ,ja nie widziałbym w tym sensu sensu chyba że byłoby to produktem ubocznym.proszę o sugestie czy tu można mówić o brekcji .
.pozd. i dziękuje
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
sopel
meteorytoman
 
Posty: 1730
Dołączył(a): Wt paź 05, 2010 6:56 pm

Re: beton?

Postprzez Libky » So gru 13, 2014 10:33 am

Myślę, że bardziej prawdopodobne jest to, że obiekt powstał jako cała bryła a na "klocki" został podzielony w skutek działania czynników zewnętrznych. Najbardziej pasują mi tu skutki działania procesów zamrażania/odmarzania wody która dostała się do środka i podczas tych procesów zmieniała swoją objętość doprowadzając do powstania takiej struktury. Po wysuszeniu powstałe w ten sposób rozdrobnione żyłki mogły by się lekko związać. Być może inne formy wietrzenia mogły spowodować taką fragmentację i ponowne scalenie. Zakładając, że jest to swego rodzaju beton takie spękania mogły by też powstać podczas szybkiego wiązania ale w tym przypadku musiał by to być fragment większego blok który popękał by w wyniku skurczu ale w tym przypadku to raczej niemożliwe.

Znając już trochę ten materiał wątpię by ktoś użył jego przekruszu do stworzenia nowej mieszanki. Zresztą nie ma możliwości by przy takim materiale poszczególne elementy poukładały się w mieszance niczym idealnie przygotowane puzzle;)

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Libky
meteorytoman
 
Posty: 78
Dołączył(a): Śr lip 10, 2013 10:39 am
Lokalizacja: Szczecin

Re: beton?

Postprzez sopel » So gru 13, 2014 5:26 pm

o to mi właśnie chodzi że po między tymi pęknięciami jest pył który się wypłukuje po kontakcie z wodą .
a po drugie czy możliwe że to mogą być zmiany szokowe :?:
Avatar użytkownika
sopel
meteorytoman
 
Posty: 1730
Dołączył(a): Wt paź 05, 2010 6:56 pm

Re: beton?

Postprzez sopel » Wt mar 15, 2016 3:07 pm

witam.oto inny kamień tej samej materii .
Obrazek
Obrazek

libky napisał
.......................Znając już trochę ten materiał wątpię by ktoś użył jego przekruszu do stworzenia nowej mieszanki. ...........................
Avatar użytkownika
sopel
meteorytoman
 
Posty: 1730
Dołączył(a): Wt paź 05, 2010 6:56 pm

Re: beton?

Postprzez Libky » Wt mar 15, 2016 7:29 pm

Sopel moja wypowiedź dotyczyła wcześniej prezentowanego okazu(puzzli). W tym przypadku jest to teoretycznie możliwe, co nie zmienia faktu że dalej nie jestem w stanie powiedzieć co Ty tam masz;)

Na jak dużym obszarze znajdujesz te okazy?
Avatar użytkownika
Libky
meteorytoman
 
Posty: 78
Dołączył(a): Śr lip 10, 2013 10:39 am
Lokalizacja: Szczecin

Re: beton?

Postprzez sopel » Śr mar 16, 2016 1:54 pm

na obszarze około 10 km w 4 miejscach jak na obecną chwilę .
Avatar użytkownika
sopel
meteorytoman
 
Posty: 1730
Dołączył(a): Wt paź 05, 2010 6:56 pm

Re: beton?

Postprzez lejkers » Śr mar 16, 2016 7:24 pm

sopel napisał(a):na obszarze około 10 km w 4 miejscach jak na obecną chwilę .

Uszanowanie! Spostrzeżenia kolegi Libky,ego są moim skromnym zdaniem bardzo cenne, i dają do myślenia - pomimo ich pozornej "oszczędności" :). Od siebie zapytam: jaki obszar obejmuje każde z tych 4 miejsc (kształt?)? Czy te 4 miejsca leżą na linii prostej (np. "korytarz" o szerokości ok. 0,5 km), czy są rozmieszczone przypadkowo? Pytanie pro publico: czy ktoś z kolegów ma możliwości, aby zidentyfikować białe inkluzje w tym materiale? Nie kryję, że ja go oglądałem, i na oko wydaje mi się, że może to być CAI - (węglan to nie jest na 100%, krzemionka też nie). Przy powiększeniu - ...dziesiąt razy owe inkluzje składają się z mieszaniny białych, kremowych, brązowych i czarnych kryształków, ze zdecydowaną przewagą białych, stąd ich średnia barwa biała z odcieniem szarości.

Przypomnę za Woreczko:
" CAI - inkluzja wapniowo-glinowa (CAI, calcium-aluminium inclusion)

Białe amebowate w kształcie formy znajdowane w prymitywnych chondrytach, szczególnie chondrytach węglistych typu CV i CO (nawet do 20vol.%), ich rozmiar często wynosi nawet kilka milimetrów. Materiał wysokotemperaturowy, zbudowany z trudnotopliwych krzemianów i tlenków Ca, Al i Ti. Najstarsza znana materia w Układzie Słonecznym (wiek inkluzji oblicza się na 4,567 mld lat i są one o 2–3 miliony lat starsze od najstarszych chondr). Ostatnie pomiary wieku chondr meteorytu Allende* dają wartość z przedziału 4567,91 ±0,76 i 4567,42 ±0,83 mln lat (prace Qing-Zhu Yin). Odkryty w meteorycie Allende* w 2009 roku nowy minerał tistarite jest jeszcze starszy!. CAI i najstarsze chondry powstały w pyłowych regionach mgławicy presolarnej w wyniku podgrzewania jej przez fale uderzeniowe (pył mieszał się i krystalizował dając im początek). Patrz → fotografie.

Wyróżnia się trzy typy CAI: typ A drobnoziarnisty i nieregularny, bogaty w melilit; typ B – gruboziarniste zawierające piroksen Al-Ti (fassait), melilit, anortyt i spinel; typ C – gruboziarniste bogate w anortyt {figura}. W dobrze przebadanych wrostkach CAI z meteorytu Allende* stwierdzono występowanie nanodiamentów, część z nich ma skład izotopowy wskazujący na pozasłoneczne pochodzenie, przypuszcza się, że pochodzą z przestrzeni międzygwiezdnej i są prawdopodobnie pozostałością po wybuchu bliskiej supernowej".
"Kiedy się czegoś pragnie, wtedy cały wszechświat sprzysięga się, byśmy mogli spełnić nasze marzenie..." - Alchemik, Paulo Coelho
Avatar użytkownika
lejkers
meteorytoman
 
Posty: 644
Dołączył(a): Śr wrz 21, 2011 6:12 pm

Re: beton?

Postprzez walesto » Śr mar 16, 2016 10:48 pm

tak czy inaczej można by było spróbować to zbadać ... trochę wygląda bazaltowato ale te czerwone wrostki?
No i nie wygląda to na zbyt spójne.
Aczkolwiek pęknięcia na wcześniejszych zdjęciach jak na moje oko ziemskie (takie podobne do wietrzejących bazaltów)
walesto
meteorytoman
 
Posty: 861
Dołączył(a): Cz wrz 05, 2013 11:01 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: beton?

Postprzez Kenny » Cz mar 17, 2016 8:17 am

próbka jest na warsztacie... jest płytka wycięta czeka ino na chwilę czasu aby spojrzec na to przez "szkiełko".
Około poniedziałku/środy w przyszłym tygodniu mam zaplanowane prace w tym kierunku.

Pozdrawiam.
Sto lat! Ciężkich prac w kamieniołomach:)
Kenny
meteorytoman
 
Posty: 3253
Dołączył(a): Pt lut 01, 2008 9:24 am
Lokalizacja: Stalowa/Kraków

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do czy to jest to?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron