nwa4932 - lunar

pierwotne, żelazno-kamienne, żelazne, anomalne

Moderator: webimage

nwa4932 - lunar

Postprzez walesto » Pt wrz 18, 2015 7:48 am

Witajcie,

Nie mogłem znaleźć informacji na ten temat więc pytanie do osób, które miały do czynienia z meteorytami księżycowymi - czy ta metalowa grudka w środkowej części kamienia to mikrometeoryt/ilmenit/kamacyt czy jeszcze coś innego?

Obrazek

Z pozdrowieniami,
Tomek
walesto
meteorytoman
 
Posty: 861
Dołączył(a): Cz wrz 05, 2013 11:01 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: nwa4932 - lunar

Postprzez tomasir » Pt wrz 18, 2015 8:09 am

"Petrography: (A. Irving and S. Kuehner, UWS) Breccia composed of small gabbroic to troctolitic clasts (granular aggregates of rounded olivine grains and calcic plagioclase enclosed within low-Ca pyroxene with accessory Ti-chromite and troilite), sparse large grains of kamacite (up to 1 mm, partly altered to iron hydroxide) and rare large grains of silica polymorph in a dominant, very fine grained matrix of the same phases. There are secondary (terrestrial) veinlets and small patches of calcite."
Zapraszam serdecznie.

http://meteoryty.org/
tomasir
meteorytoman
 
Posty: 835
Dołączył(a): Cz mar 27, 2008 9:34 am
Lokalizacja: Kraków

Re: nwa4932 - lunar

Postprzez Jacek Drążkowski » So wrz 26, 2015 5:28 pm

no nie wiem co na to teoretycy? czy takie sferulki magnetyczne mogą występować w regolitowej brekcji?
Astronomia i muzyka
I tego trzymać się trzeba
(E. Stachura, "Prefacja")
Avatar użytkownika
Jacek Drążkowski
meteorytoman
 
Posty: 4846
Dołączył(a): Pn paź 30, 2006 9:32 pm
Lokalizacja: Lidzbark Warm.

Re: nwa4932 - lunar

Postprzez lejkers » So wrz 26, 2015 8:37 pm

Jacek Drążkowski napisał(a):no nie wiem co na to teoretycy? czy takie sferulki magnetyczne mogą występować w regolitowej brekcji?

Badania próbek gleby księżycowej pod kątem zawartości mikrometeorytów żelaznych pozwoliły zidentyfikować wiele ziaren zawierających żelazo i nikiel. Jednak nie wszystkie one spełniały kryterium proporcji Co/Ni[2] charakterystycznego dla meteorytów. Z ciekawszych znalezisk to:

Wydaje mi się, że na Księżycu powinno być dużo żelaza meteorytowego - bo dlaczego nie, tym bardziej, że nie ulega spaleniu, ani innym formom utlenienia, a meteoryty waliły i walą w niego? Tu przykład: http://www.woreczko.pl/meteorites/featu ... OnMoon.htm Nawiasem mówiąc, polecam ten tekst, bo bardzo ciekawy, szczególnie dla łowców lunarów.
cytat [...] w próbce nr 15602 (Hadley Rille meteorite) znaleziono małe ziarno kamacytu;

nr 14276 kamacyt w bazalcie KREEP;

żelazny mikrometeoryt z krzemianowymi inkluzjami o wadze 0.1 mg w próbce nr 60014, składał się z 93% Fe, 6.5% Ni i 0.5% Co. Zawartość irydu i krzemianowych inkluzji była w nim podobna do meteorytów typu IIE;

nr 60601 kamacyt;

nr 66095,89 kamacyt z brekcji metamorficznej,

nr 68415 kamacyt z anortozytowego gabrro.



Zastanawia mnie czy astronauci programu Apollo mieli na swoim wyposażeniu magnesy?! Jeśli naukowcy oczekiwali znalezienia dużej ilości fragmentów meteorytów żelaznych to naturalnym wydaje się zastosowanie magnesów do zbierania „frakcji magnetycznej”! Nic na ten temat nie znalazłem.
"Kiedy się czegoś pragnie, wtedy cały wszechświat sprzysięga się, byśmy mogli spełnić nasze marzenie..." - Alchemik, Paulo Coelho
Avatar użytkownika
lejkers
meteorytoman
 
Posty: 644
Dołączył(a): Śr wrz 21, 2011 6:12 pm

Re: nwa4932 - lunar

Postprzez kerlmit » So wrz 26, 2015 9:00 pm

Sorki ,ze wtrącę ...nie mogę pojąc po co zabierali ten bezużyteczny pojazd ksiezycowy. Koszt ok 50 mln dolarow ,znalezienie miejsca na 210 kg zbednego balastu i tylko po to zeby przejechac 18 km i z powrotem ...co na pichote w podskokach mozna zrobic w godzine albo i szybciej (i zasieg mialy maksymalny ,ze wrazie awarii astronuci wrócą na zapasie tlenu na piechote). I do tego niektore misje nie zabraly prawie zadnych probek ...dziwne? Powinni na maksa zaladowac kazda misje probkami z powierzchni ksiezyca ....no bo po co niby tam polecieli ,bo chyba nie po to zeby pograc w golfa?
Wiecie gdzie mozna obejrzec fotki ksiezyca z ksiezyca ,bo ja tylko widzialem jak austronauci ladnie obfotografowali ladownik ,sprzety i sobie pstrykali selfie . A jakieś pejzaże czy skaly ?
Ostatnio edytowano So wrz 26, 2015 9:41 pm przez kerlmit, łącznie edytowano 1 raz
Supernova Boy
Avatar użytkownika
kerlmit
meteorytoman
 
Posty: 532
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 6:19 am

Re: nwa4932 - lunar

Postprzez Jacek Drążkowski » So wrz 26, 2015 9:36 pm

kerlmit napisał(a):Sorki ,ze wtrącę ...nie mogę pojąc po co zabierali ten bezużyteczny pojazd ksiezycowy. Koszt ok 50 mln dolarow ,znalezienie miejsca na 210 kg zbednego balastu i tylko po to zeby przejechac 18 km i z powrotem ...co na pichote w podskokach mozna zrobic w godzine albo i szybciej (i zasieg mialy maksymalny ,ze wrazie awarii astronuci wruca na zapasie tlenu). I do tego niektore misje nie zabraly prawie zadnych probek ...dziwne? Powinni na maksa zaladowac kazda misje probkami z powierzchni ksiezyca ....no bo po co niby tam polecieli ?


obawiam się, że w tych filmowo efektownych podskokach nie byliby w stanie przebyć kilku kilometrów a co dopiero transportować jeszcze ładunek w postaci sprzętu wszelakiego. Przywiezienie próbek gruntu nie było najważniejszym celem misji
Astronomia i muzyka
I tego trzymać się trzeba
(E. Stachura, "Prefacja")
Avatar użytkownika
Jacek Drążkowski
meteorytoman
 
Posty: 4846
Dołączył(a): Pn paź 30, 2006 9:32 pm
Lokalizacja: Lidzbark Warm.

Re: nwa4932 - lunar

Postprzez kerlmit » So wrz 26, 2015 9:47 pm

Jacek Drążkowski napisał(a):
kerlmit napisał(a):Sorki ,ze wtrącę ...nie mogę pojąc po co zabierali ten bezużyteczny pojazd ksiezycowy. Koszt ok 50 mln dolarow ,znalezienie miejsca na 210 kg zbednego balastu i tylko po to zeby przejechac 18 km i z powrotem ...co na pichote w podskokach mozna zrobic w godzine albo i szybciej (i zasieg mialy maksymalny ,ze wrazie awarii astronuci wruca na zapasie tlenu). I do tego niektore misje nie zabraly prawie zadnych probek ...dziwne? Powinni na maksa zaladowac kazda misje probkami z powierzchni ksiezyca ....no bo po co niby tam polecieli ?


obawiam się, że w tych filmowo efektownych podskokach nie byliby w stanie przebyć kilku kilometrów a co dopiero transportować jeszcze ładunek w postaci sprzętu wszelakiego. Przywiezienie próbek gruntu nie było najważniejszym celem misji


Bardziej ergonomiczne bylo podskakiwanie niz chodzenie ,poza tym mieli wytyczne zeby nie skakac za wysoko aby nie uszkodzic skafandrów
Supernova Boy
Avatar użytkownika
kerlmit
meteorytoman
 
Posty: 532
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 6:19 am

Re: nwa4932 - lunar

Postprzez Jacek Drążkowski » So wrz 26, 2015 11:54 pm

kerlmit napisał(a):Bardziej ergonomiczne bylo podskakiwanie niz chodzenie ,poza tym mieli wytyczne zeby nie skakac za wysoko aby nie uszkodzic skafandrów


ryzyko uszkodzenia to raz, zwiększony pobór mieszanki do oddychania to dwa i jeszcze kilka powodów można by dorzucić, dlaczego mieli jeździć a nie skakać na duże odległości od lądownika
Astronomia i muzyka
I tego trzymać się trzeba
(E. Stachura, "Prefacja")
Avatar użytkownika
Jacek Drążkowski
meteorytoman
 
Posty: 4846
Dołączył(a): Pn paź 30, 2006 9:32 pm
Lokalizacja: Lidzbark Warm.

Re: nwa4932 - lunar

Postprzez kerlmit » N wrz 27, 2015 8:56 am

Pojazd ksiezycowy nie oddalil sie od ladownika w kazdej misji na odlegosc nie wieksza niz 5km,5km i 6km a najwieksza masa probek przywieziona to 77kg (a na ksiezycu wazylo to nispelna 10 kg ) predkosc byla mniejsza niz marsz piechota na ziemii.A na ksiezycu astronauci zuzywali o wiele mniej mieszanki ,podczas poruszania.

Kiedys jak mieszkalem w Szkocji to widzialem program wlasnie o misjach ksiezycowych i byl wlasnie poruszony temat LRV i cos wspomnieli ,ze zabieranie moon buggow bylo zbedne i poradzili by sobie bez nich tym bardziej ,ze kosztowalo to wiele fatygi ...i wyszlo na to ,ze je zabrali bo ....mogli.


Tak bardzo byli zachwyceni swoim sprzetem , ze bedac na ksiezycu robili fotki swojemu sprzętowi i sobie nawzajem ...jak by nie bylo co fotografowac

nie jestem fanem teorii spiskowej ....ale gdzie są ślady kol tego pojazdu ?


Obrazek
Ostatnio edytowano N wrz 27, 2015 11:17 pm przez kerlmit, łącznie edytowano 2 razy
Supernova Boy
Avatar użytkownika
kerlmit
meteorytoman
 
Posty: 532
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 6:19 am

Re: nwa4932 - lunar

Postprzez Borys » N wrz 27, 2015 12:21 pm

za pojazdem.
Avatar użytkownika
Borys
meteorytoman
 
Posty: 738
Dołączył(a): N kwi 28, 2013 5:44 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: nwa4932 - lunar

Postprzez sopel » N wrz 27, 2015 1:07 pm

no nie faktycznie brak śladów opon to co wózkiem a bardziej za przednim lewym kołem to ślad buta tak mi się wydaje .
Avatar użytkownika
sopel
meteorytoman
 
Posty: 1730
Dołączył(a): Wt paź 05, 2010 6:56 pm

Re: nwa4932 - lunar

Postprzez kerlmit » N wrz 27, 2015 11:07 pm

sopel napisał(a):no nie faktycznie brak śladów opon to co wózkiem a bardziej za przednim lewym kołem to ślad buta tak mi się wydaje .


no wlasnie chodzi o przednie ,bo co do tylnych to moze tam nie widac ...ale z przodu...ślad buta wyraźny a kol ?
No i po co leca na ksiezyc ,zeby zrobic tam zdjecia wlasnych pojazdow? Zwróćcie uwagę ile fotek pstrykali sobie i sprzetowi?


Wyobrazcie sobie sytuacje,ze wysyłamy na dno oceanu sondy ,batyskafy, roboty i tam robimy im fotki 8)


Przygladam sie ...bieżnik dosyc gruby.... ale i tak sladow nie widze. ...dodałem powiększone zdjęcie. I dochodze do wniosku ,ze te kola nie zostawialy sladow


Obrazek


Obrazek
Ostatnio edytowano Pn wrz 28, 2015 12:21 am przez kerlmit, łącznie edytowano 1 raz
Supernova Boy
Avatar użytkownika
kerlmit
meteorytoman
 
Posty: 532
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 6:19 am

Re: nwa4932 - lunar

Postprzez kerlmit » N wrz 27, 2015 11:48 pm

traktowac jako ciekawostke

kiedys widzialem wywiad z Aldrinem i tak sie wkurzyl i wsciekl sie jak go zapytano o prawdziwosc misji...i to bylo takie naturalne.....ze mu wierze ....ale w te fotki nie bardzo.

A tu juz ....Reakcja Buzza Aldrina jak gosciu mu mowi ,ze nie wierzy w ta misje i uwaza ''ich'' za klamcow....
https://www.youtube.com/watch?v=1wcrkxOgzhU

I inny...

filmik sceptyka, pokazuje takie tam drobnostki ...i tez brak sladow ....

https://www.youtube.com/watch?v=3lUEZIt37iI

i dla kontarstu wywiad z Aldrinem ...bardzo ciekawy ,bardzo!!!! POLECAM!!!! I nawet Aldrin nie wie po co bylo tyle misji na ksiezyc?

https://www.youtube.com/watch?v=DqlHsKyt49I


Sorki Walesto za zamieszanie w Twoim poscie,ale przyznasz ,ze ciekawe
Supernova Boy
Avatar użytkownika
kerlmit
meteorytoman
 
Posty: 532
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 6:19 am

Re: nwa4932 - lunar

Postprzez Jacek Drążkowski » Cz paź 01, 2015 9:12 pm

o ile dobrze pamiętam, przyznali się po latach, że część zdjęć była dorabiana studyjnie
Astronomia i muzyka
I tego trzymać się trzeba
(E. Stachura, "Prefacja")
Avatar użytkownika
Jacek Drążkowski
meteorytoman
 
Posty: 4846
Dołączył(a): Pn paź 30, 2006 9:32 pm
Lokalizacja: Lidzbark Warm.


Powrót do achondryty

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron