Kratery 3... ???

o podejrzanych dziurach w ziemi

Moderatorzy: webimage, Kenny

Kratery 3... ???

Postprzez dzikimh » Pn wrz 12, 2016 12:27 am

Cześć,

znalazłem coś takiego...
co o tym sądzicie?

Zdjęcie jest zmontowane, wszystkie 3 kratery są w niedalekiej odległości od siebie.
Po prawej stronie wkleiłem przykład działań wojennych...

Obrazek

Wszystkie 3 kratery są w lesie... nie powinny być wytworem rąk ludzkich bo ten las znalazłem na strasznie wielu mapach, coraz starszych 8) i jest tam od dawna, no przynajmniej z 1000 lat... :mrgreen:
Pozdrawiam,
dzikimh
dzikimh
meteorytoman
 
Posty: 767
Dołączył(a): Wt cze 12, 2012 11:54 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kratery 3... ???

Postprzez dzikimh » Pn wrz 12, 2016 1:15 am

W pobliżu jest 4 krater, zalany wodą, czyli leśne oczko wodne....

Obrazek
Ostatnio edytowano Pn wrz 12, 2016 2:18 am przez dzikimh, łącznie edytowano 2 razy
Pozdrawiam,
dzikimh
dzikimh
meteorytoman
 
Posty: 767
Dołączył(a): Wt cze 12, 2012 11:54 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kratery 3... ???

Postprzez dzikimh » Pn wrz 12, 2016 2:02 am

Pobawiłem się trochę suwaczkami i wyszło mi coś takiego :mrgreen: :

Obrazek

Niebieskie kropski to te kratery, które pokazałem powyżej (o ile oczywiście są to kratery - nie wiem, nie znam się, zarobiony jestem, sami oceńcie) :D .
Czerwone kropki to kratery odnalezione po zabawie suwaczkami, ale nie chce mi się tu już ich wrzucać...
A ta szara kreska ma 4500 m długości :twisted:

Kurde, normalnie Morasko 2 :wink:
Pozdrawiam,
dzikimh
dzikimh
meteorytoman
 
Posty: 767
Dołączył(a): Wt cze 12, 2012 11:54 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kratery 3... ???

Postprzez Kenny » Pn wrz 12, 2016 6:33 am

Nie są to kratery... centralny wzgórek przy tej średnicy nie występuje.

Pozdrawiam.
Sto lat! Ciężkich prac w kamieniołomach:)
Kenny
meteorytoman
 
Posty: 3253
Dołączył(a): Pt lut 01, 2008 9:24 am
Lokalizacja: Stalowa/Kraków

Re: Kratery 3... ???

Postprzez dzikimh » Pn wrz 12, 2016 8:37 am

być może..., ale jednak...

prawdopodobnie...

chciałbyś, żeby wszystko było zawsze podręcznikowo i wzgórek pojawiał się dopiero w kraterach o średnicy > 4km.... ?

jeżeli to nie są kratery to co to może być?



Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam,
dzikimh
dzikimh
meteorytoman
 
Posty: 767
Dołączył(a): Wt cze 12, 2012 11:54 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kratery 3... ???

Postprzez Kenny » Wt wrz 13, 2016 7:22 am

Za mała średnica a co się z tym wiąże to zbyt mała energia. Tu nie chodzi o podręcznikowośc bo to w dużej mierze zależne jest od własności gruntu.
A co to może byc? Jak dla mnie nawet i gródek stożkowaty albo jakikolwiek inny przejaw działalności człowieka.


Pozdrawiam.
Sto lat! Ciężkich prac w kamieniołomach:)
Kenny
meteorytoman
 
Posty: 3253
Dołączył(a): Pt lut 01, 2008 9:24 am
Lokalizacja: Stalowa/Kraków

Re: Kratery 3... ???

Postprzez dzikimh » Wt wrz 13, 2016 7:43 am

No to czeka mnie misja rozpoznawcza w terenie :mrgreen:

Podjadę w przyszłym miesiącu i się temu przyjrzę, wrzucę fotki może coś się wyjaśni ...

Czuj duch :mrgreen:

P.S. Przy okazji poszukam meteorytu żelaznego bo chyba nie ma nigdzie na świecie tworów impaktowych wykonanych przy użyciu meteorytów kamiennych..., a szansa znalezienia i zabawa będą takie same jak w każdej innej elipsie...
Pozdrawiam,
dzikimh
dzikimh
meteorytoman
 
Posty: 767
Dołączył(a): Wt cze 12, 2012 11:54 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kratery 3... ???

Postprzez walesto » Wt wrz 13, 2016 12:56 pm

OK …. czuję się odpowiedzialny, aby dodać kilka słów komentarza, żeby się nic złego nie wydarzyło, jako że autor wątku nie odpowiada na PRIV …

Obiekty są obiecujące i według mojej wiedzy jak najbardziej mamy tutaj do czynienia ze strukturami impaktowymi. Ich nietypowy wygląd (jak na tak małą wielkość) wynika z kilku czynników – przede wszystkim z kąta uderzenia i warstwowej budowy geologicznej regionu (naprzemienne piaski i gliny).
Swoją drogą struktury na Marsie, Księżycu i innych ciałach niebieskich także nie spełniają książkowej definicji kraterów - nikt ich nie badał ;)

Odnalezienie meteorytów nie będzie łatwe, a zapewne trudniejsze niż przy głównym kraterze w Rezerwacie Morasko. Spędziłem w ich okolicach kilkadziesiąt godzin i jak na razie chyba nie mam się czym pochwalić.

Numerując kolejno pokazane struktury warto zobaczyć przede wszystkim 1 i 4 (są najlepiej wydewelopowane a tym samym robią największe wrażenie):
- 1 - jest w stanie niemalże nienaruszonym, poza 2 kopcami po dawnych piecach (dymarkach?) na dnie – w okolicy praktycznie brak metalowych „śmieci”
- 4 - także bardzo ciekawy obiekt, niestety dno jest rozkopane (stąd oczko wodne) – wokół sporo metalowych drobnych odłamków, może nie wszystkie powojenne, nie znalazłem żadnego, który wyglądałby na kryształ meteorytu, może trzeba by było je wyrywkowo posprawdzać na nikiel
- 2 - na dnie podobnie jak przy nr 1 pozostałości po 2 dawnych piecach. Struktura dużo bardziej płaska, częściowo zniszczona gospodarką leśną, ale podpowiem, że ciekawy widok jest jak się patrzy z dołu obiektu
- 3 - najbardziej zniszczony przez leśników, a tym samym najmniej ciekawy z punktu badawczego obiekt. Na razie odwiedziłem go tylko raz.

UWAGA! Te pozostałości dawnych pieców dymarek to obiekty archeologiczne więc prośba aby ich nie niszczyć. Podobnie prośba o nierozkopywanie samych struktur - to bez sensu - tam nic się nie znajdzie a konieczne jest ich przebadanie w stanie jak najmniej naruszonym

Analizy pokazanych obiektów trwają od blisko 2 lat. Jeśli ktoś chciałby podjąć współpracę to po więcej szczegółów zapraszam do kontaktu na PRIV.

Z pozdrowieniami,
Tomek
walesto
meteorytoman
 
Posty: 861
Dołączył(a): Cz wrz 05, 2013 11:01 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kratery 3... ???

Postprzez dzikimh » Wt wrz 13, 2016 2:19 pm

Przepraszam, Tomek, ale nie wiem co mam odpisać na Twoje PRV i tego posta...
Zapytałem się tylko czy struktury mogą być kraterami, będąc na miejscu z przyjemnością na nie rzucę okiem, natomiast nie jestem nimi zainteresowany... :mrgreen:

Nie rozumiem też co złego ma się wydarzyć, skoro nie odpowiadam i dlaczego zakładasz, że ktoś zamierza niszczyć dymarki bądź rozkopywać same struktury... czy uważasz że są wśród nas osoby nie znające kodeksu poszukiwacza oraz faktu, że zgodnie z urzędowymi przepisami aktualnie obowiązującymi w naszym kraju, za rozkopywanie i niszczenie ściółki leśnej grozi kara grzywny?

Dziękuje za Twój opis samych struktur, jest konkretny i dużo wyjaśnia.

Osobiście skłaniam się bardziej ku temu co napisał Kenny :)
Pozdrawiam,
dzikimh
dzikimh
meteorytoman
 
Posty: 767
Dołączył(a): Wt cze 12, 2012 11:54 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kratery 3... ???

Postprzez walesto » Wt wrz 13, 2016 2:48 pm

dzikimh napisał(a):P.S. Przy okazji poszukam meteorytu żelaznego bo chyba nie ma nigdzie na świecie tworów impaktowych wykonanych przy użyciu meteorytów kamiennych..., a szansa znalezienia i zabawa będą takie same jak w każdej innej elipsie...


wprost przeciwnie - uważa się, że większość impaktów pochodzi od kamiennych:
http://www.lpi.usra.edu/science/kring/epo_web/impact_cratering/enviropages/atmossulphur/sulphurweb.html
Kolejny przykład to stosunkowo świeży Carancas.

Akurat ten dział czytają nie tylko użytkownicy forum a odnośnie przestrzegania "kodeksu" lepiej nie poruszać tego tematu.

Oczywiście niezależnie od intencji jestem bardzo zainteresowany by ktoś tam odnalazł w końcu meteoryty ;)
walesto
meteorytoman
 
Posty: 861
Dołączył(a): Cz wrz 05, 2013 11:01 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kratery 3... ???

Postprzez dzikimh » Wt wrz 13, 2016 2:56 pm

Czy mógłbyś podać jakiś konkretny przykład ?

Wydawało mi siuę do tej pory, że nie znany jest jak dotąd żaden krater związany z meteorytem kamiennym, w którym można znaleźć fragmenty meteorytów....
W okolicy kraterów znajdowane są meteoryty – tylko że żelazne.
Pozdrawiam,
dzikimh
dzikimh
meteorytoman
 
Posty: 767
Dołączył(a): Wt cze 12, 2012 11:54 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kratery 3... ???

Postprzez tomasir » Śr wrz 14, 2016 7:16 am

kiedyś jak grzebałem w książkach i necie - znalazłem info o kraterach po meteorytach kamiennych. Niemniej były to stare kratery - czyli brak szans na znalezienie w nich okazów (ale badania gleby potwierdziły, po jakich meteorytach one powstały)
Zapraszam serdecznie.

http://meteoryty.org/
tomasir
meteorytoman
 
Posty: 835
Dołączył(a): Cz mar 27, 2008 9:34 am
Lokalizacja: Kraków

Re: Kratery 3... ???

Postprzez dzikimh » Śr wrz 14, 2016 8:56 am

Te kratery, po met. kamiennych, możemy chyba zliczyć na palcach jednej ręki, ale zgodnie z tym co napisałem wcześniej, nie znajdzie się tam, żadnych kosmicznych kamieni...

Wydaje mi się, że materiał z którego są zbudowane i ciśnienie jakie wytwarza się podczas przejścia przez atmosferę, rozbiją prawie każdy materiał kamienny, na takie elementy, które nie będą w stanie utworzyć w momencie zderzenia, jakiegoś większego krateru... a te które są to pamiątki po jakichś super bolidach, sprzed setek tysięcy lat...

Z żelaźniakami jest jednak chyba inaczej... 8)
Pozdrawiam,
dzikimh
dzikimh
meteorytoman
 
Posty: 767
Dołączył(a): Wt cze 12, 2012 11:54 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kratery 3... ???

Postprzez dzikimh » Śr wrz 14, 2016 9:09 am

Walesto wspomniał o Carancas,

Carancas jest spadkiem, który kwalifikuje się do tzw. spadków niezwykłych :) tych nie podręcznikowych.
Spadek o masie całkowitej trochę powyżej 342g. stworzył krater o średnicy 13,5m i głębokości 4,5m. Dla mnie to fenomen :)
Gdybyśmy mieli przyjąć to za wzór, to wyobrażacie sobie co byłoby pod Sielcem w miejscu gdzie leżał np. okaz Pułtuska, znaleziony przez Astrokosmo? :mrgreen: ponad 1500 g. .... tam to powinien być krater ... :mrgreen: a jeszcze większe dziury byłyby przy największych fragmentach.... strach się bać :)

A nasza polska Baszkówka.... ponad 15kg i krateru nie było...
Pozdrawiam,
dzikimh
dzikimh
meteorytoman
 
Posty: 767
Dołączył(a): Wt cze 12, 2012 11:54 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kratery 3... ???

Postprzez walesto » Śr wrz 14, 2016 11:00 am

Co do Carancas najlepsza publikacja jaką znalazłem jest:
http://www.google.pl/url?sa=t&source=web&cd=17&ved=0ahUKEwi7yteawo7PAhUoYpoKHZ-DCvE4ChAWCEswBg&url=http%3A%2F%2Fonlinelibrary.wiley.com%2Fdoi%2F10.1111%2Fj.1945-5100.2009.tb02006.x%2Fpdf&usg=AFQjCNGARK2nIGZD0kPIfHU-R-Vl5WF7sQ

W poprzednim moim linku jest przykładowe info, jaki był typ ciała tworzącego znane kratery i w większości były to metki kamienne.

Przykład Carancas pokazuje, że nawet chondryciak może przetrwać przelot w atmosferze a przecież są naprawdę twarde inne typy kamieni, jak choćby ureility.

Ogólnie sporo można znaleźć publikacji w necie, stety/niestety większość jest anglojęzyczna. Ja sam na gromadzenie wiedzy w tym kierunku poświęciłem mega dużo czasu w okresie ostatnich 2 lat i nie wiem czy przeczytałem choćby 20%. Może kiedyś się tą wiedzę uda spożytkować ;)))

Miłej lektury.
Pozdro,
T.
walesto
meteorytoman
 
Posty: 861
Dołączył(a): Cz wrz 05, 2013 11:01 pm
Lokalizacja: Warszawa

Następna strona

Powrót do kratery?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron