Lodranit ?

jeśli masz podejrzenie, że znaleziony okaz jest meteorytem, zapytaj - to jest właściwe miejsce!

Moderatorzy: webimage, Kenny

Lodranit ?

Postprzez terebił » Pt wrz 23, 2016 4:23 pm

Witajcie.
Nietypowy 4 kg, lekko magnetyczne wydzieliny metaliczne, widoczne na zdjęciach. Wygląda to tak jakby na wskutek silnego zwietrzenia, część metaliczna [kamacyt]uległa utlenieniu a pozostał tylko taenit z małą zawartością niklu. :D Czy dobrze kombinuję :?:Moim zdaniem kamień posiada cechy meteorytu typu Lodranit lub Syderofir. Prosze o jakieś sugestie.Poz.
1.Obrazek
2.Obrazek
3.Obrazek
4.Obrazek
5Obrazek
6.url=https://naforum.zapodaj.net/d8ab887b307b.jpg.html]Obrazek[/url]
7.url=https://naforum.zapodaj.net/da9a6445c21b.jpg.html]Obrazek[/url]
8.Obrazek
terebił
meteorytoman
 
Posty: 84
Dołączył(a): Śr paź 22, 2014 1:01 pm

Re: Lodranit ?

Postprzez lejkers » Pt wrz 23, 2016 7:42 pm

Moim zdaniem meteoryt, nie wiem jaki typ. Trzeba chłodzić szampana. Jestem pewien na 99,99% Żelazo rodzime ziemskie to nie jest.
"Kiedy się czegoś pragnie, wtedy cały wszechświat sprzysięga się, byśmy mogli spełnić nasze marzenie..." - Alchemik, Paulo Coelho
Avatar użytkownika
lejkers
meteorytoman
 
Posty: 644
Dołączył(a): Śr wrz 21, 2011 6:12 pm

Re: Lodranit ?

Postprzez kerlmit » Pt wrz 23, 2016 9:42 pm

Lekko magnetyczny? Jak by to,te metaliczne wtrącenia miało być by żelazem,to raczej powinien ciągnąć zdecydowanie mocniej . Poza tym to co wygląda na skorupę jest chyba twardszym materiałem, który tak wygląda po zwietrzeniu tego mniej twardego. Obym się mylił ,bo mam identyczny ..jak go znajdę to dodam fotki.
Supernova Boy
Avatar użytkownika
kerlmit
meteorytoman
 
Posty: 532
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 6:19 am

Re: Lodranit ?

Postprzez walesto » So wrz 24, 2016 6:18 am

wygląda całkiem interesująco, ale boję się że jednak to skupiska magnetytu lub czegoś podobnego ...
test na nikiel obowiązkowo - trawić chyba nie ma po co
walesto
meteorytoman
 
Posty: 861
Dołączył(a): Cz wrz 05, 2013 11:01 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lodranit ?

Postprzez Huncyt » So wrz 24, 2016 8:12 am

Witam
Jak wiadomo, jestem tu nowy :)
Zauważyłem, że panuje tu ciekawy zwyczaj nazywania skały od razu marsem, lunarem, NWA czy innym meteorytem. Rozumiem, że szuka się podobieństw do meteorytów, podejrzewam nawet dlaczego - bo katalog meteorytów jest lepiej opisany i obfotografowany niż wszystkie skały ziemskie :)
A co jak ktoś znajdzie meteoryt na miarę Zakłodzia? Trudno to przyrównać, bo ten typ jest naprawdę rzadki. Można nie znaleźć nic podobnego w internecie. I uznać, że to ot, dziwny, ale polny kamień.
Ja osobiście preferuję wszystkie znajdki najpierw nazywać kamieniami, bez budzenia gorących emocji i szukania czasem bardzo na siłę cech meteorytowych :)
Stąd napiszę, że ta skała ma dwie cechy, nawet trzy przez które bliżej jej do ziemskiej skały.
Po pierwsze dziurki na powierzchni - raczej widać je na pierwszym zdjęciu - cecha skał wulkanicznych (pumeksy). Po drugie, jak już było nadmienione - skoro to żyły Fe-Ni, no to raczej trudno, żeby ledwo przyciągały magnes. I po trzecie - niezbyt przypomina mi to skorupę obtopienną, wyobrażam ją sobie troche inaczej, chyba żeby była tak zdegradowana np. przez piasek jak meteoryty znajdowane na pustyniach.
To są moje zastrzeżenia:) Geologiem oczywiście nie jestem, identyfikacji się uczę, to mój pogląd na tę sprawę. Jednocześnie muszę przyznać, że robi wrażenie i jest dobrym kandydatem do dalszych badań:) taką skałę wziąłbym pod pachę do domu :)
Co można zrobić? Zważyć, wyliczyć gęstość, opisać miejsce znalezienia (może warunki sprzyjały zniszczeniu skorupy?), i jak było wspomniane - zrobić test na nikiel. Jak wpadnę na jeszcze jakiś pomysł - napiszę:)
Pozdrawiam serdecznie
Huncyt
Huncyt
meteorytoman
 
Posty: 200
Dołączył(a): Cz wrz 22, 2016 9:53 pm

Re: Lodranit ?

Postprzez terebił » So wrz 24, 2016 5:27 pm

Witam.
Huncyt. Przeciez nie mogłem nazwać kamienia podobnego do Lodranita,Lunarem. :D Podobieństwo jak podobieństwo innych kamieni pozaziemskich np: długa lista Dag czy Dho. :) Przynajmniej jest o czym pisać,staje się na chwilę szczęśliwym znalazcą konkretnego meteoryta, jak w Toto do chwili losowania.
Gdzie Ty widzisz dziurki pumeksowe, patrz na zdjęcie 3, taki jest cały kamień. Te ciemne plamy to nie skorupa, to efekt szlifowania żeby pokazać co jest w zardzewiałych szczelinach {zdjęcie poniżej} :)
Magnetyczność słaba, bo może część metaliczna utleniła się a pozostał np:chromit słabo magnetyczny, ale na takie tematy to chyba tylko Kenny,mógłby się wypowiadać :) Dzięki wszystkim za zainteresowanie się tematem. Poz.

1.url=https://naforum.zapodaj.net/d2b0cc351b03.jpg.html]Obrazek[/url]
terebił
meteorytoman
 
Posty: 84
Dołączył(a): Śr paź 22, 2014 1:01 pm

Re: Lodranit ?

Postprzez Andrzej » So wrz 24, 2016 7:45 pm

Wydzieliny metaliczne- to chromit - barwa czarna - brunatnoczarna- połysk metaliczny tłusty.
Cechy rozpoznawcze widoczne są na zdjęciach
Chromit występuje w skałach magmowych, garbach, serpentynitach.
Widoczne na zd 8 kryształy są ostrokrawędziowe, ta cecha wyklucza pozaziemskie pochodzenie kamienia.
W meteorytach okruchy skalne, mają krawędzie zaokrąglone i nadtopione.
Andrzej
 

Re: Lodranit ?

Postprzez lejkers » So wrz 24, 2016 7:49 pm

lejkers napisał(a):Moim zdaniem meteoryt, nie wiem jaki typ. Trzeba chłodzić szampana. Jestem pewien na 99,99% Żelazo rodzime ziemskie to nie jest.

Nie wiedziałem, że jest problem z określeniem tego co wygląda na Fe zredukowane - założyłem, wyrażając swoją opinię, że metaliczne wrostki, to jest właśnie żelazo metaliczne. Bardzo prosto można to sprawdzić organoleptycznie, jeśli "okiem" tego nie możesz zidentyfikować - zarysuj czymś ostrym, w żelazie utworzy się błyszczący rowek, ewentualnie wyskrobiesz elastyczny wiórek, siarczki Fe lub tlenki są zawsze kruche, "urobek" z rysy będzie mączysty, a rysa poszarpana.
"Kiedy się czegoś pragnie, wtedy cały wszechświat sprzysięga się, byśmy mogli spełnić nasze marzenie..." - Alchemik, Paulo Coelho
Avatar użytkownika
lejkers
meteorytoman
 
Posty: 644
Dołączył(a): Śr wrz 21, 2011 6:12 pm

Re: Lodranit ?

Postprzez Andrzej » So wrz 24, 2016 8:25 pm

Zdjęcie c8e684aed021e107
Widoczny na zdjęciu fragment anortozytu pierwotnie ostrokrawędziowy, na skutek impaktu
ostre krawędzie zostały zaokrąglone i nadtopione.
Andrzej
 

Re: Lodranit ?

Postprzez walesto » N wrz 25, 2016 7:30 am

Faktycznie - test na rysę metalu dobry - w meteorytach żelazo będzie ciągliwe. Takim testem sprawdzimy jednak czy to ziemiak (a nie czy to meteoryt) ;)

A jeśli mowa o lodranitach - przykład dobrych zdjęć jest u Marcina - wydaje mi się, że w Twoim kamieniu budowa to głównie ortoklazy, w meteorycie matriks jest zupełnie inny:
http://polandmet.com/gfx_nwa8251/005.htm
walesto
meteorytoman
 
Posty: 861
Dołączył(a): Cz wrz 05, 2013 11:01 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lodranit ?

Postprzez terebił » N wrz 25, 2016 6:43 pm

Witam .
Po powyższych sugestiach,odpowiadam:
Test na nikiel raczej pozytywny,wskazuje na jakąś zawartość niklu.
Minerał który wygląda jak żelazo jest koloru srebrzystoszarego , błyszczący przy świetle,robi rysę ciemną, i jest kruchy, przy rozbiciu młotkiem nie widać bryłek metalowych, ale na wypolerowanych płytkach nie daje się zarysować zaostrzonym pilnikiem jakiś bardzo twardy. :D
Poniżej:
Wyodrębnione dwie bryłki przy rozkruszaniu.
Powierzchnia przecięcia.
Próba zarysowania
Płytka dodatkowa
1.url=https://naforum.zapodaj.net/a7342946a62e.jpg.html]Obrazek[/url]
2.Obrazek
3.url=https://naforum.zapodaj.net/665cfea60ff0.jpg.html]Obrazek[/url]
4.Obrazek
terebił
meteorytoman
 
Posty: 84
Dołączył(a): Śr paź 22, 2014 1:01 pm

Re: Lodranit ?

Postprzez tomasir » N wrz 25, 2016 11:02 pm

wy sobie jaja robicie czy jak?
Zapraszam serdecznie.

http://meteoryty.org/
tomasir
meteorytoman
 
Posty: 835
Dołączył(a): Cz mar 27, 2008 9:34 am
Lokalizacja: Kraków

Re: Lodranit ?

Postprzez terebił » Pn wrz 26, 2016 4:37 pm

tomasir. Nie jaja robimy,tylko wstępne badania podejrzanych o pozaziemskie pochodzenie. :D Co chcesz przez to powiedzieć, że jaja sobie robimy, konkretnie.
Jeśli jesteś takim znawcą , to zamiast naśmiewać się z innych, mógłbyś przyłączyć się do tematu, bo nigdy nie polepszymy statystyk znalezionych meteorytów w Polsce. :)
terebił
meteorytoman
 
Posty: 84
Dołączył(a): Śr paź 22, 2014 1:01 pm

Re: Lodranit ?

Postprzez dzikimh » Pn wrz 26, 2016 5:03 pm

Ten kamulec słupków statystycznych nie podniesie...
A szkoda...
Pozdrawiam,
dzikimh
dzikimh
meteorytoman
 
Posty: 767
Dołączył(a): Wt cze 12, 2012 11:54 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lodranit ?

Postprzez terebił » Wt wrz 27, 2016 7:24 pm

dzikimh.Z tymi słupkami to jeszcze nic straconego, to dopiero wstępne badania. :D Przypomnę rzadkie i sławne meteoryty Shirokovsky, Database,czy nawet nasz Zakłodzie i wiele innych, jaką drogę przechodziły, zanim zostały uznane za meteoryty. :D Poz.
terebił
meteorytoman
 
Posty: 84
Dołączył(a): Śr paź 22, 2014 1:01 pm

Następna strona

Powrót do czy to jest to?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron