lunar.

tu prezentujemy okazy, które mylnie mogą być uważane za kamienie z nieba, ale nimi nie są oraz dyskutujemy o ewidentnie ziemskich tworach

Moderatorzy: webimage, Kenny

Re: lunar.

Postprzez Andrzej » Wt lis 29, 2016 10:20 am

-na temat tego kamienia, dostałeś odpowiedz prawidłową.
nie masz podstawowej wiedzy o budowie :LunA : a negujesz wypowiedz naukowca.
Andrzej
 

Re: lunar.

Postprzez sopel » Wt lis 29, 2016 5:42 pm

Andrzejku wszystkiego najlepszego z okazji imienin a po za tym ja jako amator nie udowodniłem jeszcze że któryś z moich kamieni jest meteorytem może to właśnie brak podstawowej wiedzy jak to określasz no cóż jestem amator :(
ale Ty jako zdało by się określić fachowiec od minerałów [przynajmniej wygląda na to że masz czym zrobić dobre zdjęcia i opisujesz dane minerały w sposób naukowy] to też jakoś na razie nie udowodniłeś że któryś z twoich kamieni jest meteorytem czy też brekcją impaktową a postów twojego tematu jest sporo :wink:
.pozd .z szacunkiem dla wiedzy którą posiadasz.
Avatar użytkownika
sopel
meteorytoman
 
Posty: 1730
Dołączył(a): Wt paź 05, 2010 6:56 pm

Re: lunar.

Postprzez Meteoriticon » Śr lis 30, 2016 8:35 pm

Po co w tym dziale umieszczać zdjęcia kamieni z pytaniami , czy to Lunar itp.
Po to jest ten dział , żeby umieszczać tu zdjęcia kamieni , które na pewno nie są meteorytami , a tylko mogą je trochę przypominać :!:
Ten Dział ma służyć Tym , którzy szukają meteorytów , żeby pokazywanych tu kamieni nie szukali , i na darmo nie zbierali gruzu ! a nie kontynuować domysły , czy to aby nie to :idea:

Pozdrawiam !
Meteoriticon
Avatar użytkownika
Meteoriticon
meteorytoman
 
Posty: 573
Dołączył(a): Wt lis 07, 2006 10:04 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: lunar.

Postprzez astrokosmo » Śr lis 30, 2016 11:04 pm

Brawo .
Avatar użytkownika
astrokosmo
meteorytoman
 
Posty: 793
Dołączył(a): So paź 13, 2007 9:43 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: lunar.

Postprzez kamyk » Śr lis 30, 2016 11:28 pm

Ze dwa lata o tym pisałem i braw mi nikt nie bił :( Pozdrawiam serdecznie
kamyk
meteorytoman
 
Posty: 1050
Dołączył(a): Pt cze 29, 2012 9:42 am

Re: lunar.

Postprzez astrokosmo » Cz gru 01, 2016 12:03 am

Tobie to się brawa należą za dociekliwość i ilość znalezionych kamieni :)

Bez urazy , sprawdzać trzeba .
Avatar użytkownika
astrokosmo
meteorytoman
 
Posty: 793
Dołączył(a): So paź 13, 2007 9:43 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: lunar.

Postprzez kamyk » Cz gru 01, 2016 12:24 am

A czego ja nie sprawdziłem ?Co miałem sprawdzić ?nie rozumie :( Pozdrawiam serdecznie
kamyk
meteorytoman
 
Posty: 1050
Dołączył(a): Pt cze 29, 2012 9:42 am

Re: lunar.

Postprzez sopel » Cz gru 01, 2016 4:44 pm

witam. Meteoritikon :!:
wszystko się zgadza -pytanie a ile podejrzanych kamieni podobnych do lunara wysłałeś do badania z terenu Polski
skoro znalazłeś gdzieś na pustyni to wiesz czego szukać bo myślę że tego co znalazłeś nie byłeś pewny od razu
''czy to jest lunar''
myślę że też przytargałeś ich sporo tylko się nimi tu nie chwalisz .sam napisałeś że w zasadzie trudno je rozpoznać
wzrokowo jedynie badania -więc o co chodzi czy te niektóre kamienie nie są bardzo podobne do tych z netu .
a po za tym czy taki europejski lunar musi wyglądać jak ten z pustyni czy bieguna ,jeszcze nie został znaleziony
wiec możliwe jest że już go ktoś ma ale nie wyrywa się z badaniem albo po prostu go nie stać .pozd
Avatar użytkownika
sopel
meteorytoman
 
Posty: 1730
Dołączył(a): Wt paź 05, 2010 6:56 pm

Re: lunar.

Postprzez Meteoriticon » Pt gru 02, 2016 2:44 pm

sopel napisał(a):witam. Meteoritikon :!:
wszystko się zgadza -pytanie a ile podejrzanych kamieni podobnych do lunara wysłałeś do badania z terenu Polski
skoro znalazłeś gdzieś na pustyni to wiesz czego szukać bo myślę że tego co znalazłeś nie byłeś pewny od razu
''czy to jest lunar''
myślę że też przytargałeś ich sporo tylko się nimi tu nie chwalisz .sam napisałeś że w zasadzie trudno je rozpoznać
wzrokowo jedynie badania -więc o co chodzi czy te niektóre kamienie nie są bardzo podobne do tych z netu .
a po za tym czy taki europejski lunar musi wyglądać jak ten z pustyni czy bieguna ,jeszcze nie został znaleziony
wiec możliwe jest że już go ktoś ma ale nie wyrywa się z badaniem albo po prostu go nie stać .pozd

Witaj Sopel !
Odpowiadajac na Twoje pytanie powiem , że żadnego kamienia z terenu Polski do badań nie wysłałem :!: z prostej przyczyny - żaden kamień , który choćby na chwilę podniosłem z ziemi nie spełniał żadnej cechy , która skłaniałaby mnie do wysłania , i nie chodzi tu o koszty , tylko o to , że badziewia nie warto wysyłać , bo w Laboratorium , które bada meteoryty nie siedzą głąby i tak samo jak Ja go po obejrzeniu wyrzuciłem , tak samo Oni by zrobili :!:
Europejski , jak napisałeś Lunar , żebym go podniósł musiałby mieć chociaż odrobinę skorupy obtopieniowej , którą jak wiecie można rozpoznać :!: a jak jej nie ma , to z pewnością kamienia nie zabiorę do domu , bo nie mam skalniaka :lol:
Szukanie meteorytów na Pustyni kieruje się innymi regułami - tam ogląda się również takie kamienie , których w Polsce nigdy bym nie podniósł :!:
A co do meteorytu księżycowego Dhofar 2047, który znalazłem , to powiem Ci , że już po ułamku sekundy wiedziałem , że to Lunar :idea: i każdy poszukiwacz , który sam znalazł księżycowy meteoryt na Pustyni powiedziałby to samo :!:

A wracając do zwykłych kamieni , o których mówisz , że mam pewnie sporo w domu , to powiem Ci , że proporcja ilościowa między meteorytami które mam a kamieniami wynosi 99,98 % na korzyść meteorytów :!:
Co oznacza w praktyce , że powiedzmy na tysiąc meteorytów mam kilka kamieni , i to tylko dlatego , że mają ciekawe kryształki lub inne wtrącenia mineralne , które oczywiście nie mają nic wspólnego z meteorytami :!:

Pozdrawiam !
Meteoriticon
Avatar użytkownika
Meteoriticon
meteorytoman
 
Posty: 573
Dołączył(a): Wt lis 07, 2006 10:04 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: lunar.

Postprzez sopel » Pt gru 02, 2016 5:38 pm

chciałbym też posiadać takie umiejętności ale wiadomo pierwszego swojego jeszcze nie znalazłem i myślę że
to szybko nie nastąpi [chyba że go już mam tylko jeszcze o nim niewiem :D ]
ja też zwiedziłem kilka giełd no i muzeów a nawet W -wie była kiedyś wystawa meteorytów którą zaliczyłem
ale to nie to samo co podjąć z ziemi .
może te moje kamienie to nie meteoryty ale przyznać trzeba że kilka z nich wyrzucać ''do rzeki '' szkoda .
powiem tak mówimy tu dużo o meteorytach ale także i o geologi ,spieramy się o tym czy zależy nam na nauce czy też
''forsie '' jedno drugiemu nie zaprzecza -niech każdy robi jak uważa ''demokracja ''.
jedno mnie jeszcze zastanawia będąc w tych muzeach zaproponowałem nie wiem czy tak mogę nazwać ''kustoszom ''że interesuje się meteorytami i mam kilka ciekawych kamieni które mogę podesłać bez zwrotnie ,no i oczywiście zgoda była
więc wysłałem .z punktu geologicznego podobno interysujące i nikt mi nie wymawiał że ''badziew '' wręcz przeciwnie że bardzo dobrze że ktoś to zbiera i pokazuje .
więc proszę się nie dziwić że je zbieram ,a nóż widelec może jakiś planetarny się kiedyś trafi .pozd

ps.a jeżeli taki europejski lunar nie posiadać takowej skorupki bo nie wiemy jak by wyglądała i czy by dotrwała
lub szkliwo na nim zmatowiało by do stanu otoczka a wygląd wewnętrzny przeobraził by się np.z jasnej w ciemną barwę i odwrotnie na tyle że wzrokowo nie lunar -to co wtedy intuicja :?:
Avatar użytkownika
sopel
meteorytoman
 
Posty: 1730
Dołączył(a): Wt paź 05, 2010 6:56 pm

Re: lunar.

Postprzez Meteoriticon » Pt gru 02, 2016 7:10 pm

Nie miej do mnie pretensji , że kamienie nazywam z lekka obraźliwie " badziewiem " , bo wiem że mogą być ciekawe i dla wielu będą przedmiotem kolekcjonowania .
Napisałem tak w kontekście meteorytowego pochodzenia zwykłych kamieni i z pewnością nie dziwię się , że ludzie podnoszą kamienie i nie będąc pewnym zabierają je do domu i liczą na to , że może to są meteoryty :!:
A wracając do skorupy obtopieniowej , to wiadomo , że ona też ulega wietrzeniu , oczywiście w inny sposób niż reszta meteorytu , ale jednak ulega .
Wiadomo też , że meteoryt im dłużej leży w ziemi , tym łatwiej ulega wietrzeniu , poczynając od wytracania frakcji metalicznych , które korodując z otaczającą go glebą w różnym stopniu osadzają się wiążąc z ziemskimi minerałami na powierzchni meteorytu :!:
I tu dobrym przykładem są Meteoryty Pułtusk znajdowane od pewnego czasu przez Naszych Kolegów :!:
Niektóre , te znajdowane na piaskach wyglądają bardzo dobrze , i łatwo rozróżnić skorupę obtopieniową i nikt nie ma wątpliwości , ze to meteoryt , a niektóre - znajdowane w byłych rozlewiskach , w ciężkiej czarnej glebie są pokryte grubą warstwą żelazistej zwietrzeliny , pod którą oczywiście kryje się jeszcze skorupa obtopieniowa , ale wygląd ma zupełnie inny jak ten z piasków :!:
Tak więc jak sam widzisz nawet w ramach jednego spadku konkretne meteoryty wyglądają często zupełnie inaczej :!:

Także skorupa obtopieniowa w warunkach europejskich może wyglądać bardzo różnie ( jak sam napisałeś ) , ale co się tyczy meteorytów księżycowych i niektórych achondrytów - np. z grupy HED które posiadają śladowe ilości żelazoniklu , bądź wcale , co ma praktycznie wpływ na ich wietrzenie , więc skorupa obtopieniowa na meteorytach księżycowych będzie wietrzeć głównie w wyniku zjawisk atmosferycznych i z pewnością przetrwa o wiele dłużej niż zwykłych meteorytów !
Dobrym przykładem jest pokazany przeze mnie dzisiaj w Dziale Achondryty - Eukryt Dhofar 007 , którego spadek został określony od 20000 nawet niektórzy Naukowcy skłaniają się do 70000 lat temu - i obejrzyjcie ile skorupy pozostało na tych meteorytach !
Powiecie Pustynia , wiec sucho i łatwo zachować taką skorupę ! - nic bardziej mylnego :!: :!: :!:
Co rano budzisz się na tej Pustyni i wszystko tam jest zupełnie mokre , a jak chwilkę postoisz o świcie pod wiatr , to będziesz miał mokre całe ubranie :idea:
No i dochodzą jeszcze wiatry niosące duże ilości piachu , które wieją ze sporą siła od zachodu słońca , aż do wschodu , a czasem i cały dzien :!:

Tak więc czasem spójrzcie na skorupę obtopieniową w trochę inny sposób :idea:

Pozdrawiam !
Meteoriticon
Avatar użytkownika
Meteoriticon
meteorytoman
 
Posty: 573
Dołączył(a): Wt lis 07, 2006 10:04 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: lunar.

Postprzez Andrzej » So gru 03, 2016 10:46 am

-sory Sopel za brak uzasadnienia mej wypowiedzi,ciągły brak czasu.
W matrikx Lun A znajdują się ostrokrawędziaste klasty anortozytu Zd.1 i kuliste formy
drobno ziarnistego Zd 3.
Z posiadanego kamienia, zrób płytkę o grubości około 3 mm. i zanurz w kwasie solnym
jak /to białe / się rozpuści to masz anortozyt.
http://www.fotosik.pl/u/Andrzej40/album/2380133
Andrzej
 

Re: lunar.

Postprzez sopel » N gru 04, 2016 10:16 am

mam rozumieć że te kamienie na twoich fotkach to 100% lunar :?: czy tak.
ze zrobieniem płytki problemu by nie było ale z kwasem solnym tak bo go nie mam :( czas go chyba zakupić .
Avatar użytkownika
sopel
meteorytoman
 
Posty: 1730
Dołączył(a): Wt paź 05, 2010 6:56 pm

Re: lunar.

Postprzez Andrzej » N gru 04, 2016 11:35 am

-jeżeli oceniać metodą Meteoriticona / kamień który ma skorupę obtopieniową jest meteorytem/
to tak. Ja rozpoznaję po budowie matrix, która znacznie różni się od ziemskich kamieni.
PS dodane zd pod podanym linkiem.
Andrzej
 

Re: lunar.

Postprzez Meteoriticon » N gru 04, 2016 2:37 pm

Andrzej napisał(a):-jeżeli oceniać metodą Meteoriticona / kamień który ma skorupę obtopieniową jest meteorytem/
to tak. Ja rozpoznaję po budowie matrix, która znacznie różni się od ziemskich kamieni.

Z pewnością nie napisałem , że kamień mający skorupę jest meteorytem :!: - tylko że taki kamień znaleziony w Polsce zabrałbym do domu :twisted:
Po pierwsze nie każda skorupa świadczy o byciu meteorytem :!:

Po drugie według mnie , czyli Meteoriticona oficjalnie jako o meteorycie można mówić o kamieniu , który po badaniach w Laboratorium został zaakceptowany przez Komisję do spraw meteorytów , nadano mu nazwę i opublikowano jako meteoryt w Meteoritical Bulletin :!: :!: :!:

I tyle w tym temacie :!:

Czasem można roboczo nazywać kamień " meteorytem ", który w sumie i tak nim jest , ale jest to zawsze nieoficjalne stanowisko i bez badań zawsze są to tylko przypuszczenia :idea:

Pozdrawiam !
Meteoriticon
Avatar użytkownika
Meteoriticon
meteorytoman
 
Posty: 573
Dołączył(a): Wt lis 07, 2006 10:04 pm
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do pseudometeoryty i inne ziemskie kamienie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości