badanie kamieni

jeśli masz podejrzenie, że znaleziony okaz jest meteorytem, zapytaj - to jest właściwe miejsce!

Moderatorzy: webimage, Kenny

Re: badanie kamieni

Postprzez Kenny » Wt sie 08, 2017 1:14 pm

Fajne okruszcowanie... ciekawe co jeszcze w nim siedzi :)
Sto lat! Ciężkich prac w kamieniołomach:)
Kenny
meteorytoman
 
Posty: 3253
Dołączył(a): Pt lut 01, 2008 9:24 am
Lokalizacja: Stalowa/Kraków

Re: badanie kamieni

Postprzez sopel » Wt sie 08, 2017 1:36 pm

a czy to będzie coś wulkanicznego np.buła wulkaniczna,mocno zwietrzały i odłupuje się warstwami ,gęstość 3.1 .dzięki
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
sopel
meteorytoman
 
Posty: 1730
Dołączył(a): Wt paź 05, 2010 6:56 pm

Re: badanie kamieni

Postprzez Kenny » Wt sie 08, 2017 9:37 pm

Niestety na tyle zwietrzały że w zasadzie można tylko domniemywać czym był.. i tu fakt mógł być jakimś bazaltoidem... bo w podobny sposób potrafią wietrzeć. Pozdrawiam.
Sto lat! Ciężkich prac w kamieniołomach:)
Kenny
meteorytoman
 
Posty: 3253
Dołączył(a): Pt lut 01, 2008 9:24 am
Lokalizacja: Stalowa/Kraków

Re: badanie kamieni

Postprzez Andrzej » So sie 12, 2017 6:26 pm

Przykład jak zmienia się litologia tego samego kamienia.
Zd-3-4-5. większość klastów została przekształcona w regolit, bombardowaniem meteorytowym.
Zd-6. przewaga brekcji, niewielkie skupienie regolitu.
Zd-7-8. widoczne fragmenty brekcji regolitu.
Zd-9. w pozostałej części kamienia jest widoczna podwójna litologia./brekcja impaktowa/ brekcja regolitu/.
Jeden kamień, a dwie różne klasyfikacje. W met bul podaje się klasyfikacje badanego fragmentu
meteorytu.Pytanie do zibi, czy tak przeprowadzona klasyfikacja jest poprawna?
https://www.fotosik.pl/u/Andrzej40/album/2456418
Andrzej
 

Re: badanie kamieni

Postprzez Zibi » Śr sie 16, 2017 2:30 pm

Ale kaszanicie ( ładny) temat brzydkimi ziemniakami :roll:

I tak przy okazji dodam, że chyba także dlatego Ci trochę mniej (lub inaczej) zakręceni ludzie przestali pisać na tym forum, które jest notorycznie zaciemniane przez kamieniarski "eee... ergh... mrok (?)".

Co się nie napisze to zostanie przywalone polniakami :mrgreen:
Pozdr.
Z.
:) Jeśli tylko możesz - tnij (:
Sekcja Meteorytowa PKiM
Avatar użytkownika
Zibi
meteorytoman
 
Posty: 1768
Dołączył(a): N lis 19, 2006 6:41 pm
Lokalizacja: M@zowieckie

Re: badanie kamieni

Postprzez pumba » Śr sie 16, 2017 4:04 pm

Mam pytanie gdzie i za ile jakieś dobre labolatorium przebada moje niektóre kamienie z wystawieniem certyfikatu o pozaziemskim pochodzeniu. Jeśli można proszę o podanie adresu ,koszt takiego badania a także ile materiału trzeba przesłać do badania . 8)
pumba
meteorytoman
 
Posty: 785
Dołączył(a): Pn maja 07, 2012 9:45 pm

Re: badanie kamieni

Postprzez Huncyt » So sie 19, 2017 6:32 pm

Podbije pytanie kol. Pumby, ale zapytam inaczej.
Przekopałem sporo internetu, wiem jak wpisać meteoryt do MetBull, ale nadal zastanawiam się, jakie badania należy wykonać, aby potwierdzić meteorytowe pochodzenie. Owszem, oznaczenie izotopów, czy analiza ilościowa pierwiastków, a najlepiej analiza ilościowa minerałów.
Ale chciałbym poznać sposoby średnio zaawansowane.
Do podstaw zaliczam:
- test rysy
- test magnesem
- szlifowanie "okienka"
- test na nikiel
Ale szukam takich metod, które można by było przeprowadzić w domu. Pomysł Andrzeja z lupą bino/mikroskopem jest dobrym kierunkiem. Czytałem też trochę o metodzie polaryzacyjnej...

I pytanie, ile takie potwierdzające badania mogą kosztować, uważam za aktualne. Rozumiem, że to zależy od rodzaju i stopnia zwietrzenia meteorytu. Na niektorych chondry same "wychodzą na wierzch" a w niektórych o wysokim stopniu zszokowania i zwietrzenia bez dokładnej analizy się nie obejdzie.

Zibi, myślę że zbytnio ignorujesz "kamieniarzy". Rozumiem, że niektórzy są męczący przedstawiając ciągle te same zdjęcia. Ale kiedyś któryś z nich ma szanse trafić "złoty strzał". Historia meteorytyki już niejednokrotnie to pokazała. A wiesz czemu mają te szanse? Bo bardziej lub mniej wiedzą czego szukają i robią to systematycznie. Ciągle wyskakują nowe zdjęcia okazów. Owszem, niektóre z nich to tak typowe ziemskie kamienie, że aż żal tracić czas na ich analizę.

Wspomniałeś coś o jakiś meteoryciarzach, co tu nie wchodzą, bo za dużo kamieni...
A może to jest tak, że meteoryty przestały ich po prostu interesować? (Mnie np. znudziło już należenie do lokalnej OSP :) choć temat interesował mnie 15 lat)
Albo nabyli tyle wiedzy, że uważają, że więcej już jej nie potrzebują?
Albo nie chcą lub nie potrafią się tą wiedzą podzielić?
Albo mają po prostu na głowie 1000 innych spraw (rodzina, dom, praca itd.) i zwyczajnie nie mają czasu się udzielać.

Nie jest tu nas wielu na forum, i jakby brać pod uwagę frekwencję w ostatnim roku (jestem tu już prawie tyle) to pomyślałbym, że za niedługo będą o nas robić wykopaliska...

A myślę, że jakby się trochę zorganizować, wiecie - jedni edukują drugich, zrobić jakieś spotkanie grupowe np. na wspólnych poszukiwaniach...
Przecież jest potencjał... Tu członkowie PTMa, tu czlonkowie PKiM, tu posiadacze wielkich kolekcji i posiadacze małych kolekcji :), handlarze, pasjonaci poszukiwań, geolodzy, pasjonaci nietypowych kamieni i amatorzy tacy jak ja, którzy nie tak dawno temu dostali w głowę meteorytem :)
Przepraszam, że tak wszystko w tym akurat temacie, ale myślę o tym co napisałem już od dłuższego czasu....

Pozdrawiam
Krzysztof

Edycja: I jeszcze jedno - jak się czymś chwalimy - to wrzucamy zdjęcia. Zibi, znalazłeś meteoryt? To czemu go tu jeszcze nie ma? Dzikimh jakoś wstawił całą galerię...
Andrzej - chwalisz się płytką lunara - wstaw ją na forum w zwykłym świetle bez powiększenia (CAŁĄ) - sam chciałbym zobaczyć, co tam masz.
Nie bójcie się krytyki, bo na tym też opiera się nauka. A my chcemy mieć raczej meteoryty potwerdzone przez naukę...
Huncyt
meteorytoman
 
Posty: 200
Dołączył(a): Cz wrz 22, 2016 9:53 pm

Re: badanie kamieni

Postprzez Zibi » Pn sie 21, 2017 1:46 pm

Huncyt napisał(a):Ale chciałbym poznać sposoby średnio zaawansowane.
...


Hej,
przede wszystkim nie ignoruję poszukiwaczy, bo sam nim jestem, pewnie bardziej amatorem przy naszych zawodowcach wyciągających tony kamieni. Ja tylko motywuję do nauki a przynajmniej tak mi się wydaje.
Może tym sposobem szybciej zostanie odnaleziony TEN meteoryt.
I pewnie źle się wyraziłem - wchodzą tu na Forum też nasi "starzy koledzy - meteoryciarze".
Jest nas dużo więcej ale raczej większość się nie udziela, nie tak jak kiedyś.
Kiedyś tu bywały dyskusje o meteorytach (90%) i też o kamieniach (10%). Teraz proporcje chyba się odwróciły...
Pewnie to też nasza wina. Przeszukiwacze kamieni mają większe parcie na nowy okaz niż my na dyskusje :mrgreen: to chyba nawet powinniśmy się cieszyć? :mrgreen:

Spotkania meteoryciarzy odbywają się regularnie w Dzięgielowie u Marcina (Pikiniki Meteorytowe), na Seminariach PTMet i rzadziej PKiM. Janusz kiedyś organizował tzw. GrillMet no i spotykamy się też na polach :)

Do wstępnych testów zaliczyłbym też wyznaczanie gęstości - prosty sposób z wagą, szklanką, nitką i wodą :)
Z tych wszystkich najważniejszy jest jednak wg mnie dobry szlif oglądany pod lupą. Nic szybciej nie rozpozna chondryta niż "wyczulone szkiełko i oko" :)

Wstawiłem na Forum parę zdjęć, np marsa. Problem jest taki, że odnośniki w linkach znikają po pewnym czasie i już ich pewnie nie zobaczysz...
To może dziś wstawię swoje największe znalezisko? :)
Pozdr.
:) Jeśli tylko możesz - tnij (:
Sekcja Meteorytowa PKiM
Avatar użytkownika
Zibi
meteorytoman
 
Posty: 1768
Dołączył(a): N lis 19, 2006 6:41 pm
Lokalizacja: M@zowieckie

Re: badanie kamieni

Postprzez Andrzej » Pn sie 21, 2017 7:34 pm

Huncyt- proszę bardzo- zdjęcia makro, oświetlenie dzienne.
Do moich albumów masz zawsze dostęp, na forum tylko pewien czas.
Meteoryty potwierdzone przez naukę- daj mi namiar na polskiego naukowca
badającego lunary.
https://www.fotosik.pl/u/Andrzej40/album/2456418
Andrzej
 

Re: badanie kamieni

Postprzez dzikimh » Pn sie 21, 2017 10:08 pm

Andrzej napisał(a):Huncyt- proszę bardzo- zdjęcia makro, oświetlenie dzienne.
Do moich albumów masz zawsze dostęp, na forum tylko pewien czas.
Meteoryty potwierdzone przez naukę- daj mi namiar na polskiego naukowca
badającego lunary.
https://www.fotosik.pl/u/Andrzej40/album/2456418


Przepraszam,

jaki to meteoryt?

Obrazek

można coś więcej? chciałbym wiedzieć, a nie mogę nic ciekawego znaleźć w sieci.
No i poproszę o certyfikat z potwierdzenia naukowego.... strasznie jestem ciekaw bo mam podobny. Mam nadzieję, że kolega mi pomoże i poszerzy moje horyzonty meteorytowe.
Pozdrawiam,
dzikimh
dzikimh
meteorytoman
 
Posty: 767
Dołączył(a): Wt cze 12, 2012 11:54 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: badanie kamieni

Postprzez Andrzej » Wt sie 29, 2017 9:33 am

Przepraszam,

jaki to meteoryt?

Mając pod bokiem takiego mistrza, zadajesz takie pytanie laikowi.
Andrzej
 

Re: badanie kamieni

Postprzez dzikimh » Wt sie 29, 2017 11:52 am

Dlatego czekam na informację od Ciebie - co to za meteoryt? Napisałeś wyraźnie potwierdzone.
Pozdrawiam,
dzikimh
dzikimh
meteorytoman
 
Posty: 767
Dołączył(a): Wt cze 12, 2012 11:54 pm
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia strona

Powrót do czy to jest to?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron