Czy na zdjęciu jest meteoryt?

jeśli masz podejrzenie, że znaleziony okaz jest meteorytem, zapytaj - to jest właściwe miejsce!

Moderatorzy: webimage, Kenny

Re: Czy na zdjęciu jest meteoryt?

Postprzez Huncyt » Pt sie 25, 2017 12:12 pm

Dzięki pomocy szanownego grona, wiem, że zbieram na Spectre... :mrgreen:
I o takich wykrywaczach myślę, jeśli chodzi o wykrywanie eukrytów.
Huncyt
meteorytoman
 
Posty: 200
Dołączył(a): Cz wrz 22, 2016 9:53 pm

Re: Czy na zdjęciu jest meteoryt?

Postprzez dzikimh » Pt sie 25, 2017 12:14 pm

AAAAA to Cię zmartwię,
mam Spectre w wersji V3i, mam na półce dwa eukryty i w żaden sposób, machając nad nimi nie mogę zmusić mojej Spectry to wydania nad nimi jakiegokolwiek dźwięku ;)
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Pozdrawiam,
dzikimh
dzikimh
meteorytoman
 
Posty: 767
Dołączył(a): Wt cze 12, 2012 11:54 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy na zdjęciu jest meteoryt?

Postprzez Romulus » Pt sie 25, 2017 12:15 pm

dzikimh napisał(a):To dlaczego się nie odzywają na wykrywaczu? - np. Białystok czy NWA10674


Odpowiedź jest bardzo prosta :D
Bo , żelaza i niklu jest zbyt mało aby tak mało czuły instrument jakim jest wykrywacz metali mógł zareagować .
Tyle i aż tyle :)

Kenny napisał(a):Ponieważ wykrywacz reaguje na zakłócenia pola elektromagnetycznego cewki wywołanego przez powstające w przewodnikach pod wpływem tego pola prądy błądzące. (w skrócie zmienne pole elektromagnetyczne cewki wytwarza prąd w przewodnikach w pobliżu który to z kolei powoduje powstanie własnego pola elektromagnetycznego zakłócającego pole cewki i te zakłócenia są rejestrowane). Żelazo zawarte w minerałach najczęściej nie tworzy przewodników przez co jego zawartość w formie utlenionej nie ma znaczenia. Co innego w przypadku minerałów przewodzących typu grafit (zachowuje się jak przewodni), czy magnetycznych - magnetyt które same w sobie powodują zakłócenia. Duża zawartość rozpuszczonych soli mineralnych również zwiększa przewodność gruntu i powoduje spadki zasięgu i "fałszywe sygnały"

Pozdro.


Kenny , no co Ty :mrgreen: Nie chcesz chyba powiedzieć że wykrywacz nie reaguje na rdzę :?:
Nie tyle ważne jest czy to przysłowiowe "żelazo" jest w obiekcie , ale ile go jest !
Druga rzecz to magnetyzm a przewodnictwo to dwie różne rzeczy ! Chyba że coś źle zrozumiałem , to przepraszam :)
Avatar użytkownika
Romulus
meteorytoman
 
Posty: 300
Dołączył(a): Wt paź 31, 2006 9:27 pm
Lokalizacja: małopolska

Re: Czy na zdjęciu jest meteoryt?

Postprzez dzikimh » Pt sie 25, 2017 12:18 pm

Z tego co wiem to premiera wykrywacza łączącego VLF z nadajnikiem magnetycznym będzie wkrótce.
A opatentował to Minelab. Takie rozwiązanie pozwoli na super dyskryminację i identyfikacje znajdki.

Obrazek
Ostatnio edytowano Pt sie 25, 2017 12:23 pm przez dzikimh, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrawiam,
dzikimh
dzikimh
meteorytoman
 
Posty: 767
Dołączył(a): Wt cze 12, 2012 11:54 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy na zdjęciu jest meteoryt?

Postprzez dzikimh » Pt sie 25, 2017 12:20 pm

Romulus napisał(a):Odpowiedź jest bardzo prosta :D
Bo , żelaza i niklu jest zbyt mało aby tak mało czuły instrument jakim jest wykrywacz metali mógł zareagować .
Tyle i aż tyle :)


Jesteście niemożliwi, burzycie moją wizję...
jak jest tego żelaza w końcu za mało to skąd do diabła ta czarna skorupa.... :twisted:
Pozdrawiam,
dzikimh
dzikimh
meteorytoman
 
Posty: 767
Dołączył(a): Wt cze 12, 2012 11:54 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy na zdjęciu jest meteoryt?

Postprzez Romulus » Pt sie 25, 2017 12:35 pm

dzikimh napisał(a):
Romulus napisał(a):Odpowiedź jest bardzo prosta :D
Bo , żelaza i niklu jest zbyt mało aby tak mało czuły instrument jakim jest wykrywacz metali mógł zareagować .
Tyle i aż tyle :)


Jesteście niemożliwi, burzycie moją wizję...
jak jest tego żelaza w końcu za mało to skąd do diabła ta czarna skorupa.... :twisted:


Być może tego żelaza w meteorycie jest wystarczająco dużo aby utworzyła się czarna skorupa a zbyt mało aby "widział"go wykrywacz ? Nie wiem , nie jestem w tej kwestii specjalistą , ale chętnie się dowiem :)
Avatar użytkownika
Romulus
meteorytoman
 
Posty: 300
Dołączył(a): Wt paź 31, 2006 9:27 pm
Lokalizacja: małopolska

Re: Czy na zdjęciu jest meteoryt?

Postprzez dzikimh » Pt sie 25, 2017 12:41 pm

no właśnie ja też nie wiem i to mnie wkurza :mrgreen:
Pozdrawiam,
dzikimh
dzikimh
meteorytoman
 
Posty: 767
Dołączył(a): Wt cze 12, 2012 11:54 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy na zdjęciu jest meteoryt?

Postprzez Kenny » Pt sie 25, 2017 1:09 pm

Rdza sama w sobie jest mieszaniną tlenków i wodorotlenków żelaza i jako tako wykrywacze na nią nie reagują (podobnie jak na hematyt 70% Fe) ale może zawierać śladowe ilości tlenków magnetycznych które już jak najbardziej wzbudzić wykrywacz mogą nie wspominając już o resztkach metalu we wnętrzu.
Tak jak wcześniej pisałem reakcje wykrywacza są zależne od pól magnetycznych a te są wynikiem albo prądów indukowanych przez pole wykrywacza albo efektem naturalnego magnetyzmu.
Skracając... Jak coś jest magnetyczne - w większości wypadków będzie wykrywane
jak coś przewodzi prąd - zawsze będzie wykrywane.
Ilość metalu nie ma tu większego znaczenia.
Temat dość mocno upraszczam bo nie jestem specem od wykrywaczy a szczególnie tych nowatorskich, ogólna zasada działania jest mi jedynie znana.

Pozdrawiam.
Sto lat! Ciężkich prac w kamieniołomach:)
Kenny
meteorytoman
 
Posty: 3253
Dołączył(a): Pt lut 01, 2008 9:24 am
Lokalizacja: Stalowa/Kraków

Re: Czy na zdjęciu jest meteoryt?

Postprzez dzikimh » Pt sie 25, 2017 1:12 pm

Kenny,
przepraszam Cie bardzo, ale na rdzę i hematyt to mi wyje. A z hematytów to normalnie mam pół skalniaka zrobionego dzięki temu :mrgreen:
Pozdrawiam,
dzikimh
dzikimh
meteorytoman
 
Posty: 767
Dołączył(a): Wt cze 12, 2012 11:54 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy na zdjęciu jest meteoryt?

Postprzez Romulus » Pt sie 25, 2017 3:59 pm

Kenny , według mnie nie masz racji że tu cyt. " Ilość metalu nie ma tu większego znaczenia."
Jak to ?
A wielkość (rozmiar) ma Twoim zdaniem znaczenie :mrgreen: czy też nie ???

Coś mi sie wydaje że zapomniałes jak wygląda wykrywacz nie mówiąc o jego używaniu :D
Avatar użytkownika
Romulus
meteorytoman
 
Posty: 300
Dołączył(a): Wt paź 31, 2006 9:27 pm
Lokalizacja: małopolska

Re: Czy na zdjęciu jest meteoryt?

Postprzez Meteoriticon » Pt sie 25, 2017 4:30 pm

dzikimh napisał(a):Czy możecie mi wytłumaczyć co się stało ze skorupą obtopieniową?


Moim zdaniem sprawa skorupy tego meteorytu jest trochę bardziej skomplikowana .

Wyraźnie widać , że skorupa była grubsza na najbardziej wystających częściach meteorytu , co oznacza , że podczas przelotu przez atmosferę Ziemi meteoryt nie kręcił się tylko leciał w pozycji orientowanej .

To spowodowało , że " delikatniejsze " fragmenty meteorytu stapiały się i " osadzały na tych trwalszych częściach " trudniej topliwych , przez co kamień w efekcie ma taki kształt , a resztki skorupy są właśnie tam gdzie była zdecydowanie najgrubsza !

Przypuszczam , że gdyby meteoryt ten został znaleziony zaraz po spadku byłby tradycyjnie czarny , być może z lekko zielonkawymym odcieniem patrząc w dobrym oświetleniu .

Wszystkie pustynne meteoryty tracą skorupę pod wpływem wiatru , który omiata je wraz z piaskiem jak podczas piaskowania , i tylko kwestia czasu jak skorupa całkiem znika , a potem pojawia się tzw. polewa pustynna , która pod wpływem słońca i rozszerzalności termicznej przybiera formę pseudoskorupy !

Poza tymi zielonkawymi , przechądzącymi w prawie czarne resztki skorupy , to reszta meteorytu jest ewidentnie pokryta polewą pustynną , na której w wyniku braku skorupy doskonale widać wszelkie wtrącenia mineralne , charakterystyczne dla Lunarów !

Pozdrawiam !
Meteoriticon
Avatar użytkownika
Meteoriticon
meteorytoman
 
Posty: 573
Dołączył(a): Wt lis 07, 2006 10:04 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy na zdjęciu jest meteoryt?

Postprzez sopel » Pt sie 25, 2017 6:25 pm

to czym się pokryje taki lunar u nas jak jego skorupka odpadnie lub zwietrzeje.pozd
Avatar użytkownika
sopel
meteorytoman
 
Posty: 1730
Dołączył(a): Wt paź 05, 2010 6:56 pm

Re: Czy na zdjęciu jest meteoryt?

Postprzez Meteoriticon » Pt sie 25, 2017 6:33 pm

sopel napisał(a):to czym się pokryje taki lunar u nas jak jego skorupka odpadnie lub zwietrzeje.pozd


Niczym :!:
Będzie zwykłym kamolem , który jest do rozpoznania tylko wtedy , gdy ktoś go podniesie i odda do badań tam , gdzie się znają na meteorytach księżycowych , a nie tam , gdzie mają urządzenia , ale nigdy nie widzieli Lunara i nigdy nie interpretowali otrzymanych wyników :!:

Pozdrawiam !
Meteoriticon
Avatar użytkownika
Meteoriticon
meteorytoman
 
Posty: 573
Dołączył(a): Wt lis 07, 2006 10:04 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy na zdjęciu jest meteoryt?

Postprzez sopel » Pt sie 25, 2017 6:41 pm

a jak będzie w nim żelazo .pozd
Avatar użytkownika
sopel
meteorytoman
 
Posty: 1730
Dołączył(a): Wt paź 05, 2010 6:56 pm

Re: Czy na zdjęciu jest meteoryt?

Postprzez Andrzej » Pt sie 25, 2017 8:16 pm

Meteoriticon- w naszych warunkach skorupa zachowuje się znacznie dłużej, w warunkach pustynnych
ma żywot bardzo krótki. Na zdjęciach masz pięknie zachowaną, spienioną zieloną skorupę obtopieniową
na pustyni takiej nie znajdziesz , widoczne są oznaki wietrzenia.
Kamień znaleziony w Polsce w 1989 r.
PS- swego nie znacie, a cudze chwalicie.

https://www.fotosik.pl/u/Andrzej40/album/2461928
Andrzej
 

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do czy to jest to?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron