beton?

jeśli masz podejrzenie, że znaleziony okaz jest meteorytem, zapytaj - to jest właściwe miejsce!

Moderatorzy: webimage, Kenny

Re: beton?

Postprzez Kenny » Pn lis 20, 2017 7:48 am

Nie wiem skąd bierzesz tą mityczną "twardość" 6-7 to poniżej kwarcu. Poza tym wcale nie jest tak rzadki albowiem jest to produkt termicznego rozpadu kaolinitu. O ile w naturze jest to dość rzadki minerał (metamorfizm kontaktowy) tak w przypadku procesów hutniczych jest już dość pospolity.

Pozdro.
Sto lat! Ciężkich prac w kamieniołomach:)
Kenny
meteorytoman
 
Posty: 3253
Dołączył(a): Pt lut 01, 2008 9:24 am
Lokalizacja: Stalowa/Kraków

Re: beton?

Postprzez mr.O'K » Wt lis 21, 2017 1:39 pm

Uszanowanie
Kenny napisał(a): ...........w przypadku procesów hutniczych ....Pozdro.


Tak ! Ale wyłącznie jako produkt finalny tych procesów :mrgreen:

Pozdrowaśki
:mrgreen:
mr.O'K
 

Re: beton?

Postprzez mr.O'K » Wt lis 28, 2017 6:21 pm

Uszanowanie
lejkers napisał(a):Uszanowanie ........... kiedy wszyscy boją się tego jak diabeł święconej wody, i to już po pobieżnym rzuceniu okiem na niego :)


.. a może :roll:.. :?: by tak z racji obecności fosyliów poszukać sojuszu z jakimś * N * I * E * Z * A * K * O * M * P * L * E * K * S * I * O * N * Y * M * .. :!: paleobotanikiem :idea: Fosylia to przecież może być doskonały dowód
dla oponentów czyt . zwolenników atropogeniczej genezy ich pochodzenia .
Niestety nie mam takich znajomości :?

Pozdowaśki
mr.O'K
 

Re: beton?

Postprzez Kenny » Śr lis 29, 2017 8:02 am

spoko jak znajdziesz tam jakieś identyfikowalne szczątki roślin to daj znać kogoś się poszuka.
Sto lat! Ciężkich prac w kamieniołomach:)
Kenny
meteorytoman
 
Posty: 3253
Dołączył(a): Pt lut 01, 2008 9:24 am
Lokalizacja: Stalowa/Kraków

Re: beton?

Postprzez pumba » N gru 03, 2017 8:06 pm

Też mam jeszcze jakieś kawałki takiej skały nawet sporo tego znajdowałem w różnych miejscach lubelszczyzny .Badacze kosmosu wysyłają w kosmos kapsuły czasu z nagraniami o istnieniu życia na planecie ziemia bo wieżą w to że jeszcze gdzieś istnieje życie w jakiejś galaktyce odległej o miljony lat świetlnych od naszej planety bo dalej nie są w stanie dostrzec a kto wie może ten beton jest to część jakiejś zamieszkałej planety na kturej panują warunki do życia i ten niby beton daje nam wiele odpowiedzi na temat nowej planety a tu taka zlewka , poszukiwacze meteorytów zrobili tu kawał dobrej roboty bo udowodniliśmy że nie jest to pojedyńczy kamień lecz cała masa tego niby betonu i jeszcze tak to wygląda że prośimy się płaszcząc przed badaczami skał o to żeby się tym dokładniej zainteresowali o co tu chodzi ? Ja w swoim znalazłem jakby jakieś morskie żyjątko i co zlewka brak lużnego myślenia i kreatywności , pokazał bym zdięcia ale mi wcieło wszystkie zdjęcia z postów żenada 8)
pumba
meteorytoman
 
Posty: 785
Dołączył(a): Pn maja 07, 2012 9:45 pm

Re: beton?

Postprzez Kenny » Wt gru 05, 2017 7:04 am

Przy takim podejściu i braku krytycznego myślenia to nie wiem jakich metod badawczych należało by użyć aby udowodnić jego niemeteorytowe pochodzenie...

Ja jednak wole stosować domniemanie niewinności a nie jak u Franca Kafki "Znajdźcie mi osobę a znajdziemy na nią paragraf..."
Sto lat! Ciężkich prac w kamieniołomach:)
Kenny
meteorytoman
 
Posty: 3253
Dołączył(a): Pt lut 01, 2008 9:24 am
Lokalizacja: Stalowa/Kraków

Re: beton?

Postprzez lejkers » Wt gru 05, 2017 8:56 am

Kenny napisał(a):Przy takim podejściu i braku krytycznego myślenia to nie wiem jakich metod badawczych należało by użyć aby udowodnić jego niemeteorytowe pochodzenie...

Ja jednak wole stosować domniemanie niewinności a nie jak u Franca Kafki "Znajdźcie mi osobę a znajdziemy na nią paragraf..."

Jakie metody badawcze Kenny zastosowałeś, Ty tego chyba nawet nie obejrzałeś przez lupę, bo jakieś refleksje powinny Ci się nasunąć. O krytycznym myśleniu nawet tu nie mów, bo to zbyt ryzykowne w tym przypadku. To nie jest antropogen, to nie jest naturalna skała ziemska. Tu koledzy, którzy znaleźli ten sam materiał wprowadzają trochę dezinformacji, mówiąc o jakichś fosilizacjach, czy skamieniałych żyjątkach. To nie ma związku z morfologią rzeczonej skały, to są po prostu ziemskie artefakty, które wkleiły się w powierzchnię tego materiału - w jego powierzchnię!, wtedy kiedy miał on luźną strukturę. Tu nie chodzi o procesy trwające miliony lat a najwyżej 100 ostatnich lat. Aby zrozumieć o co może w tym wszystkim chodzić, proponuję przestudiować dostępne rezultaty badań z misji Rosetta, czy wcześniejszej StarDust. Pomimo skromności publikacji ntt, to jednak to co najważniejsze można tam znaleźć. Kenny, wszelkie popioły ziemskie i szkliwa są wybitnie niejednorodne i charakteryzują się dużą zawartością pierwiastków reaktywnych, w betonie ich jest tyle co kot napłakał szczególnie K (średnio poniżej 1%) podobnie z Si (średnio 12-13%, ale nie więcej jak do 20%) - to tylko jeden z ważnych elementów, a jest ich w betonie dziesiątki, które każą odrzucić tak śmiałą dyskwalifikację tego materiału. Młyny mielące NOWE mielą bardzo powoli, i tak w nauce niestety jest ze wszystkim. Pozdrawiam równie serdecznie wrogów betonu i jego fanów! :)
"Kiedy się czegoś pragnie, wtedy cały wszechświat sprzysięga się, byśmy mogli spełnić nasze marzenie..." - Alchemik, Paulo Coelho
Avatar użytkownika
lejkers
meteorytoman
 
Posty: 644
Dołączył(a): Śr wrz 21, 2011 6:12 pm

Re: beton?

Postprzez Kenny » Wt gru 05, 2017 10:21 am

Lejkers miałem ten materiał pod mikroskopem, zarówno pod stereoskopowym jak i pod kruszcowym. Nie znalazłem w nim nic szczególnie ciekawego. Zawartość węglanów wskazuje na obecność wody przy powstawaniu, piasek kwarcowy, opiłki żelaztwa, fragmenty porowatego szkliwa, kawałki papy i innych włókien syntetycznych.
Nie przemawia do mnie opinia o półpłynnej konsystencji która później skamieniała a była dziełem przypadku nie celowym działaniem człowieka.
Jeśli znasz skład pierwiastkowy albo tlenkowy chętnie zobaczę wyniki tej analizy skoro już na takową się powołujesz. Ja takowej nie przeprowadzałem.
Tak jak pisałem materiał trafił do labu i w tzw wolnej chwili zostanie przeanalizowany pod kontem składu mineralnego.

Pozdro.
Sto lat! Ciężkich prac w kamieniołomach:)
Kenny
meteorytoman
 
Posty: 3253
Dołączył(a): Pt lut 01, 2008 9:24 am
Lokalizacja: Stalowa/Kraków

Re: beton?

Postprzez Kenny » Pn lut 12, 2018 7:30 pm

Jak to mówią "nadejszła wiekopomna chwila..." :)
Oto wyniki analizy z pod mikroskopu elektronowego.

Tak wygląda ten materiał... W zależności od składu kolor szarości odpowiada masom atomowym jąder atomowych wchodzących w skład fazy (im cięższe pierwiastki wchodzą w skład tym jaśniejszy "minerał")

https://zapodaj.net/881f30d62bea6.jpg.html
Zwraca uwagę chaos... każde ziarno ma inną budowę i inny skład chemiczny. Przez co z uwagi na niewielką ilość czasu i skomplikowany proces obróbki danych należało zrezygnować z tworzenia listy standardowej (o tym później).

https://zapodaj.net/e916dc88123ce.jpg.html
Odmieszania metalu w najprawdopodobniej szkliwie.

https://zapodaj.net/0c9ba053a2fca.jpg.html
Inne dziwne odmieszania kilku faz mineralnych..

https://zapodaj.net/a306bccb974ad.jpg.html
Kolejna ciekawa strukturka...

https://zapodaj.net/8aa7621d8c8e7.jpg.html
I kolejne dendryty z odmieszania...


https://zapodaj.net/a5cc08e14d7d8.jpg.html
dendrytyczna krystalizacja faz eutektycznych typowa dla żużli i produktów hutniczych.

A.. pomiary żelaza nie wykazały obecności niklu w składzie...


A teraz jak to powinno wyglądać..
https://zapodaj.net/8f6cf5de71362.jpg.html
Ogólna mapa na przykładzie NWA XXX (najpewniej 869) od razu uwagę przykuwają chondry o w miare jednorodnym składzie spojone wyraźnie jaśniejszym żelazno-siarczkowym spoiwem (to już z analizy)

W miarę prosty skład pozwolił na zrobienie mapy faz mineralnych która wygląda mniej więcej tak...
https://zapodaj.net/4eafbb4021521.jpg.html
Czerwony i ciemno czerwony to żelazonikiel i tlenki żelaza bogate w nikiel.
żółty - siarczki żelaza (troilit)
zielone - pirokseny i oliwiny
niebieskie - fazy skaleniowe
Nie podaje dokładnego składy bo wymagało by to dużo dokładniejszych badań i dalszej analizy.
Niestety BSE podaje tylko skład chemiczny minerału a to do identyfikacji często jest za mało (musimy znać strukturę wewnętrzną)

Pytać jak coś nie jasne.

Pozdrawiam.
Sto lat! Ciężkich prac w kamieniołomach:)
Kenny
meteorytoman
 
Posty: 3253
Dołączył(a): Pt lut 01, 2008 9:24 am
Lokalizacja: Stalowa/Kraków

Re: beton?

Postprzez R2R » Pn lut 12, 2018 8:08 pm

Kenny, mam w zasadzie jedno pytanie. Jaką próbkę badałeś? Wątek długi i się pogubiłem.
A tak z ciekawości, mikroskop miał katodę wolframową czy emisję polową (zimna, czy gorąca)?
Dzięki
-----------------
Spadków życzę
R2R
Avatar użytkownika
R2R
meteorytoman
 
Posty: 239
Dołączył(a): Śr lip 23, 2014 8:28 pm

Re: beton?

Postprzez Kenny » Pn lut 12, 2018 8:53 pm

Próbka otrzymana swojego czasu od Sopla na którejś giełdzie. Nie mam przy sobie zdjęcia bo poszła cała do analizy jak odzyskam to wkleję chyba że Sopel wykopie jej zdjęcie wcześniej.

Co do szczegółów technicznych samego mikroskopu nie wnikałem nie jest mi to do niczego potrzebne,
Sto lat! Ciężkich prac w kamieniołomach:)
Kenny
meteorytoman
 
Posty: 3253
Dołączył(a): Pt lut 01, 2008 9:24 am
Lokalizacja: Stalowa/Kraków

Re: beton?

Postprzez Andrzej » Pn lut 12, 2018 8:57 pm

Kenny- takie mapowanie robię amatorskim sprzętem za 4 tyś /zakup części do wykonania/.
https://www.fotosik.pl/zdjecie/efa2624968edd6c8
Andrzej
 

Re: beton?

Postprzez Jacek Drążkowski » Pn lut 12, 2018 10:11 pm

sopel napisał(a):(...) kamyk zrobił się bardziej brązowy i bardziej wyrazista brekcja .moje podejrzenia howardyt .
czy może się ktoś wypowiedzieć -[czemu według niego] howardytem nie może być pomijając że nie posiada skorupy.
(...)


Hm... to mi przypomina stare porzekadło: udowodnij, że nie jesteś wielbłądem! ;)
Astronomia i muzyka
I tego trzymać się trzeba
(E. Stachura, "Prefacja")
Avatar użytkownika
Jacek Drążkowski
meteorytoman
 
Posty: 4846
Dołączył(a): Pn paź 30, 2006 9:32 pm
Lokalizacja: Lidzbark Warm.

Re: beton?

Postprzez Kenny » Wt lut 13, 2018 6:21 am

O! To ja chętnie poczytam jak zrobić samemu MLA (Mineral Liberation Analysis) szczególnie w tej cenie... bo koszt wykonania takiej analizy oscyluje gdzieś w tych granicach... a Ty oferujesz wykonanie całego sprzętu w cenie jednej analizy.
Mapa wygląda ułomnie bo to jest cecha tego typu oprogramowania, kolory odpowiadają konkretnemu składowi chemicznemu analizowanego materiału. W Twoim przypadku to po prostu zdjęcie.
Tyle w temacie.
Sto lat! Ciężkich prac w kamieniołomach:)
Kenny
meteorytoman
 
Posty: 3253
Dołączył(a): Pt lut 01, 2008 9:24 am
Lokalizacja: Stalowa/Kraków

Re: beton?

Postprzez Zibi » Wt lut 13, 2018 9:23 pm

Kenny, wykonałeś kawał roboty i poświęciłeś "betonowi" mnóstwo czasu i jak się domyślam pieniędzy (expolatacja sprzętu, roboto-godziny, wzorcowania, kalibracje itd :))
Wyszło co wyszło ale chciałbym Ci życzyć aby ta praca nie poszła na marne. Żeby ludzie (i może trolle też?) docenili Twój poświęcony czas i włożony wysiłek.
Dla niektórych to tylko kamienie się liczą...
Pozdrowienia!
Z.
:) Jeśli tylko możesz - tnij (:
Sekcja Meteorytowa PKiM
Avatar użytkownika
Zibi
meteorytoman
 
Posty: 1768
Dołączył(a): N lis 19, 2006 6:41 pm
Lokalizacja: M@zowieckie

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do czy to jest to?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron