Co to może być?

jeśli masz podejrzenie, że znaleziony okaz jest meteorytem, zapytaj - to jest właściwe miejsce!

Moderatorzy: webimage, Kenny

Co to może być?

Postprzez walesto » Pn sie 09, 2021 9:19 pm

Cześć,

100 lat już chyba nie zabrałem do domu takiego badziewia...

Szukając skamieniałości w żwirze przywiezionym do wysypania wokół domu moją uwagę przykuł mały czarny kamień o "orientowanym" kształcie, który od strony "kołnierza" ma dziury jak po odgazowaniach.
Zrobiłem na szybko kilka fotek telefonem.
Pod lupką nie rozpoznaję skorupki. Ale przyuważyłem za to ładnego oliwina.

Nie oczekuję za wiele, więc mam chęć to łupnąć z ciekawości, ale wolę się Was najpierw poradzić.

Ten kamyk ma około 1,5cm więc chyba nie ma takich małych orientowanych metków (?) . Pewnie to coś magmowego... Aczkolwiek chyba nie muszę mówić z czym mi się ten kamyk kojarzy ;)

Obrazek Obrazek Obrazek

Pozdro, T.
PS.: Ja przyznaję, że tak nie do końca się znam, ale przy kołnierzu trochę to jednak przypomina skorupkę:
Obrazek
Obrazek
walesto
meteorytoman
 
Posty: 861
Dołączył(a): Cz wrz 05, 2013 11:01 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co to może być?

Postprzez walesto » Pt sie 13, 2021 11:08 pm

Zrobiłem kilka lepszych fotek powierzchni.
Niestety skorupki jako takiej nie rozpoznaję:(

Sam kamyk ma kilka fajnych cech, które mi sugerują, że może warto podrzucić gdzieś okruch do badań (orientowany kształt, odgazowania od strony kołnierza, kryształy o różnym kształcie i wielkości (anortyt? olivin?) struktura bardzo nieuporządkowana i dość luźna, udało mi się palcami odłamać mały fragment)...
Poniżej fotki - aby uzyskać pełny obraz należy kliknąć prawym klawiszem i otworzyć w nowym oknie)...
Na zdjęciach:
-fragment z bocznym wgłębieniem i większym oliwinem:
Obrazek

Czubek... gdzie wyróżnia się największy kryształ:
Obrazek

Jakaś czarna "polewa" przy kołnierzu, ale to chyba nie skorupka (pęknięcie może być głębsze, aczkolwiek trudno to stwierdzić) :
Obrazek

Odłamany palcami niewielki okruszek (może 3-5mm): Obrazek

Miejsce, w którym odłamałem ten okruch (od strony kołnierza, obok widoczne odgazowanie) : Obrazek

Warto Waszym zdaniem tym sobie (i komuś) dalej zawracać głowę?
walesto
meteorytoman
 
Posty: 861
Dołączył(a): Cz wrz 05, 2013 11:01 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co to może być?

Postprzez walesto » Pn gru 20, 2021 1:28 am

Ciągle nie mam czasu zająć się tematem :(
Widzę, że poznikały już nawet fotki...
Dziś miałem pod ręką kawałek papieru ściernego, więc zdecydowałem się zajrzeć do środka. Szlifuje się dość łatwo (jak chondryty, nieporównywalnie łatwiej niż bazalty, granity, amfibolity itp), wydaje mi się, że zostawał kremowy/beżowy ślad na papierze. W środku na pierwszy rzut oka przez lupkę widać bezładnie pokruszone oliwiny w cieście wypełnionym okruchami o różnych odcieniach szarości ... Ale może lupka mnie wprowadza w błąd... Zobaczymy co dokładnie wyjdzie jak dopracuję szlif i wrzucę pod mikroskop...
Dam wówczas aktualizację z prośbą o Waszą opinię...
walesto
meteorytoman
 
Posty: 861
Dołączył(a): Cz wrz 05, 2013 11:01 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co to może być?

Postprzez mat » Pn gru 20, 2021 9:16 pm

Witaj.

Napisałeś ''
Ten kamyk ma około 1,5cm więc chyba nie ma takich małych orientowanych metków (?)''

Poszukałem i znalazłem.

Obrazek

Czelabińsk masa 16 g.

Pozdrawiam.
mat
meteorytoman
 
Posty: 280
Dołączył(a): Śr sie 29, 2018 8:10 pm

Re: Co to może być?

Postprzez walesto » Śr gru 22, 2021 12:22 pm

Dzięki Mat.
Tak sprawdziłem to też już wcześniej samodzielnie i w rzeczywistości wielkość nie ma tu większego znaczenia. Nie trudno takie znaleźć.
Inny przykład:
https://fineart.ha.com/itm/meteorites/s ... 16-41195.s

Wszystko jest jak trzeba poza skorupką.
Idealne krzywizny, kołnierz, odgazowania. W środku pokruszone oliwiny i skalenia (jeśli dobrze je rozpoznaję).
Minerały na powierzchni wyglądają na nadtopione (ale wiem, że to może być złudne wrażenie).

Sam nie wiem. Zakładam, że kamień to raczej transport lodowcowy więc rozpoznanie czy ziemski czy pozaziemski będzie utrudnione.
Może właśnie taki kształt powstał transporcie, a ten kamyk to coś z okolic oliwinowego gabro.

Dla mnie to po prostu ciekawostka, bo nawet jakby to był metek przyniesiony przez lodowiec to mała wartość naukowa z punktu widzenia spadków w Polsce nie mówiąc o badaniach struktur impaktowych.

Wrzuce za jakiś czas zdjęcia jeszcze na forum geologiczne, to może ktoś zidentyfikuje jaka to mogłaby być ziemska skałka.
walesto
meteorytoman
 
Posty: 861
Dołączył(a): Cz wrz 05, 2013 11:01 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co to może być?

Postprzez Hudini » Śr gru 22, 2021 10:05 pm

Zdjęć brak :(
Chyba serwer siadł...
Avatar użytkownika
Hudini
meteorytoman
 
Posty: 126
Dołączył(a): Śr mar 12, 2014 11:05 am

Re: Co to może być?

Postprzez walesto » Śr gru 29, 2021 3:07 pm

http://www.geologia.fora.pl/mineraly-skaly,16/transport-lodowcowy,6843.html

Tak jak obiecałem wrzuciłem na forum geologiczne.
Jakby coś tam są fotki.

Pozdro,
T.
walesto
meteorytoman
 
Posty: 861
Dołączył(a): Cz wrz 05, 2013 11:01 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co to może być?

Postprzez kamyk » Pt gru 31, 2021 2:01 pm

A po co ? Pozdrawiam serdecznie .
kamyk
meteorytoman
 
Posty: 1050
Dołączył(a): Pt cze 29, 2012 9:42 am


Powrót do czy to jest to?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron