meteoryt z antarktydy alh76009 -> aukcja

węgliste, enstatytowe, zwyczajne i rumurutity

Moderator: webimage

meteoryt z antarktydy alh76009 -> aukcja

Postprzez meteoryt » Śr maja 20, 2009 9:21 pm

Witam.
Co sądzicie o tym meteorycie ?
http://www.allegro.pl/item632784683_met ... super.html
Czy temu sprzedawcy można ufać ?
Czy cena za ten meteoryt jest dobra ?
Avatar użytkownika
meteoryt
meteorytoman
 
Posty: 201
Dołączył(a): N lut 08, 2009 9:34 pm
Lokalizacja: Kraków

Postprzez krisp01 » Śr maja 20, 2009 10:50 pm

Co prawda aukcja już zakończona, ale będą następne z tym metkiem. Meteoryt przybył z USA, ale sprzedawcy można zaufać, więc myślę iż ma jakieś dokumenty dot. pochodzenia metków. Czasem tylko wpada w poetyczną nutę kopiując z innych aukcji dziwne sformułowania, ale przedmiot aukcji jak na razie zawsze ok.
Krisp01, nr leg. PTMet. 113.
Meteorytoholik.
Prawdziwy mężczyzna nie je miodu. Prawdziwy mężczyzna żuje pszczoły.
krisp01
meteorytoman
 
Posty: 354
Dołączył(a): Śr kwi 16, 2008 11:27 pm
Lokalizacja: Biłgoraj

Postprzez Woreczko Jan » Śr maja 20, 2009 11:21 pm

W Ziarenku Piasku ujrzeć Świat cały
Całe Niebo - w Kwiatku Koniczyny
Nieskończoność zmieścić w dłoni małej
Wieczność poznać w ciągu godziny

W.Blake
Avatar użytkownika
Woreczko Jan
meteorytoman
 
Posty: 949
Dołączył(a): Śr gru 03, 2008 12:17 pm
Lokalizacja: Stumilowy Las

Postprzez krisp01 » Śr maja 20, 2009 11:39 pm

Faktycznie! To ja już się w ogóle nie odzywam! No chyba że ktoś bardzo chce zobaczyć moją ( i J.Bandurowskiego - który jest recenzentem, korektorem i autorem zdjęć) relację z Seminarium w Olsztynie.
http://www.ptmet.org.pl/olsztyn2009d.htm
Krisp01, nr leg. PTMet. 113.
Meteorytoholik.
Prawdziwy mężczyzna nie je miodu. Prawdziwy mężczyzna żuje pszczoły.
krisp01
meteorytoman
 
Posty: 354
Dołączył(a): Śr kwi 16, 2008 11:27 pm
Lokalizacja: Biłgoraj

Postprzez tin » Cz maja 21, 2009 9:11 am

Dzięki Krisp za super relację. Jedna uwaga (żeby nie zamieszczać fałszywych informacji ;D) - meteoryt Świecie został ZNALEZIONY 160 lat temu a nie SPADŁ 160 lat temu.
No i druga sprawa co do kwestii badań Morasko-Przełazy-Jankowo. mam wrażenie, że ciągle powielana jest teza o tym, że meteoryty te pochodzą z jednego spadku ale przyznam się, że ja tych wniosków nie pamiętam ani z wykładu ASP ani z wykładu W.T. Stankowski, G. Uścinowicz – Czas spadku me-teorytu Przełazy w świetle zawartości metalicznych sferulek w płyt-kich profilach geologicznych.
Nie pamiętam w którym to z wykładów padło sformułowanie, że Przełazy i Morasko to dwa różne spadki... Czy ma może ktoś źródła tych referatów i mógłby sprawdzić?
Avatar użytkownika
tin
meteorytoman
 
Posty: 1959
Dołączył(a): Pn sty 15, 2007 12:22 am

Postprzez A.Kiton » Cz maja 21, 2009 9:31 am

..i jeszce jedna uwaga do relacji z Olsztyna !
"Bardzo dobrym pomysłem...było wręczenie pamiątkowych plakietek dla osób zasłużonych dla działalności Towarzystwa....Przecież były przyznane po raz pierwszy, a PTM istnieje już lat kilka,"
Rok temu na V Konferencji Meteorytowej PTM we Wrocławiu też byly wręczne plakietki z podziękowaniem.
Reszta bardzo fajna :)
A.Kiton
meteorytoman
 
Posty: 219
Dołączył(a): Cz lut 01, 2007 6:08 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez krisp01 » Cz maja 21, 2009 11:54 am

Tak, mam nadzieję że obie pomyłki (datę znalezienia i wręczenie tych plakietek) J. Bandurowski poprawi! Na poprzedniej konferencji nie byłem, nie sprawdziłem tego faktu i to mój duży błąd. Mam nadzieję że obędzie się bez chłosty? :oops:
Krisp01, nr leg. PTMet. 113.
Meteorytoholik.
Prawdziwy mężczyzna nie je miodu. Prawdziwy mężczyzna żuje pszczoły.
krisp01
meteorytoman
 
Posty: 354
Dołączył(a): Śr kwi 16, 2008 11:27 pm
Lokalizacja: Biłgoraj

Postprzez krisp01 » Cz maja 21, 2009 12:00 pm

Jeśli zaś chodzi o Morasko, Przełazy i Jankowo - to ja zapamiętałem jednak z wykładu A.S. Pilskiego że ich skład chemiczny jest jednakowy, więc jest to ten sam spadek. Chyba bez zapytania skierowanego bezpośrednio do autora się nie obędzie jeśli chcemy zakończyć tą kwestię szybko i w cywilizowany sposób.
I dzięki za słowa uznania dla mojej grafomaniackiej produkcji. 8)
Krisp01, nr leg. PTMet. 113.
Meteorytoholik.
Prawdziwy mężczyzna nie je miodu. Prawdziwy mężczyzna żuje pszczoły.
krisp01
meteorytoman
 
Posty: 354
Dołączył(a): Śr kwi 16, 2008 11:27 pm
Lokalizacja: Biłgoraj

Postprzez tin » Cz maja 21, 2009 1:04 pm

krisp01 napisał(a):Jeśli zaś chodzi o Morasko, Przełazy i Jankowo - to ja zapamiętałem jednak z wykładu A.S. Pilskiego że ich skład chemiczny jest jednakowy, więc jest to ten sam spadek. Chyba bez zapytania skierowanego bezpośrednio do autora się nie obędzie jeśli chcemy zakończyć tą kwestię szybko i w cywilizowany sposób.
I dzięki za słowa uznania dla mojej grafomaniackiej produkcji. 8)
Już sobie przypominam... TJ również pamięta konkluzję z wykładu prof. Stankowskiego o datowaniu oraz to, że Morasko i Przełazy to dwie różne historie. Napisałem do prof. Stankowskiego w tej sprawie. Poproszę jeszcze ASP o wypowiedź w tej materii. Problem w tym, że ja z wykładów zapamiętałem zupełnie coś innego i się zastanawiam, czy to moja pamięć szwankuje czy wielu innych forumowiczów (bo poza Krispem, Wadi słyszała to samo) ;-)
Avatar użytkownika
tin
meteorytoman
 
Posty: 1959
Dołączył(a): Pn sty 15, 2007 12:22 am

Postprzez tin » Pt maja 22, 2009 11:07 am

No i poniekąd wszyscy miejiśmy rację i byliśmy w błędzie... tzn w świetle ostatnich badań wychodzi na to, że Przełazy i Morasko są identyczne chemicznie ale czy pochodzą z dwóch różnych spadków?

prof. W. Stankowski:
"(...)W swietle analizy materii magnetycznej wystepujacej w profilach torfowych bezposredniego otoczenia Przelaz (dotyczy profili torfowiska polozonego na S od miejscowosci, a takze jego brzeznej czesci przykrytej warstwa piaskow ze zwirem i kamieniami - zatem w kopalnej pozycji tegoz torfowiska), spadek meteorytu Przelazy nastapil pod koniec Poznego Glacjalu, lub na poczatku Holocenu (12-9 tys lat temu). Spadek meteotytu Morasko jest datowany na 5,5-5 tys lat temu. Zatem w swielte moich aktualnych danych sa to dwa odrebne zdarzenia impaktowe, niemal/w pelni identycznych pod wzgledem mineralogiczno-geochemicznym meteorytow(...)"

A.S. Pilski:
"(...)Zgodność zawartości pierwiastków śladowych sugeruje, że wszystkie trzy meteoryty pochodzą z tego samego spadku. Wyników dla Jankowa jeszcze nie widziałem; mam tylko stwierdzenie prof. Wassona, że nie różnią się one od wyników dla Moraska(...)"

Wszyscy poniekąd mieliśmy rację (niezależnie od stanowiska naukowego) ba padło jedno i drugie stwierdzenie ;-).
Avatar użytkownika
tin
meteorytoman
 
Posty: 1959
Dołączył(a): Pn sty 15, 2007 12:22 am

Postprzez Zibi » Pt maja 22, 2009 12:32 pm

I tu znowu jest mały problem... Że Jankowo D. jest podobne do M. mozna wytłumaczyć w dwojaki sposób...
Natomist w przypadku Przełazów też będzie istotne kto był dostarczycielem próbek tego meteorytu... jeżeli to była jedna i ta sama osoba co dwóch poprzednich to rozumiem wynik pomiaru.
Należało by chyba dla pewności znaleźć osobiście okaz P. i jeszcze raz badać...
Jak widać z niektórymi "poszukiwaczami" może być więcej kłopotu niż pożytku z ich "pracy".
pozdrawiam
Z.
Avatar użytkownika
Zibi
meteorytoman
 
Posty: 1768
Dołączył(a): N lis 19, 2006 6:41 pm
Lokalizacja: M@zowieckie

Postprzez Jacek Drążkowski » Pt maja 22, 2009 10:49 pm

jeśli spadają co 5-5,5 tys. lat, to wystarczy poczekać na nowy spadek - powinien nastapic juz niedługo ;) to powinno rozwiazać problem. Zwłaszcza problem dwóch spadków pod Poznanem - tego dawnego i nowego (Krzysiek bedzie zadowolony z takiego rozwiazania, jesli przyjmiemy, ze ten nowy spadek nastapił właśnie zgodnie z jego szacunkami) :lol:
Astronomia i muzyka
I tego trzymać się trzeba
(E. Stachura, "Prefacja")
Avatar użytkownika
Jacek Drążkowski
meteorytoman
 
Posty: 4846
Dołączył(a): Pn paź 30, 2006 9:32 pm
Lokalizacja: Lidzbark Warm.

Postprzez ubocze » N maja 24, 2009 3:57 pm

Zibi napisał(a):.
Należało by chyba dla pewności znaleźć osobiście okaz P. i jeszcze raz badać...
Z.

albo zbadac pierwszy okaz znaleziony w tej okolicy. Ciekawe, czy wlasnie ten byl badany.
Pozostaje jeszcze badanie wieku ziemskiego, ale znowu albo pierwszy okaz albo, tak jak piszesz, osobiscie znaleziony.
Pozdrawiam,
Slawek.
ubocze
meteor
 
Posty: 8
Dołączył(a): Pt gru 28, 2007 6:52 pm

Postprzez Meteoriticon » Pn maja 25, 2009 6:22 pm

Nie przypuszczam , żeby obecnie znajdowane okazy meteorytów w obszarze spadku Moraska , czy Pułtuska były meteorytami z innego spadku .
Co prawda wiem z tzw. autopsji , że można znaleźć w odległości 2 metrów od siebie np. okaz mezosyderytu i rumurutitu - akurat w tym przypadku łatwiej jest rozróżnić okazy - podczas tzw. pierwszej selekcji , żeby wiedzieć z czym ma się do czynienia .
Ta sytuacja pokazuje , iż taka możliwość jest w jakimś stopniu prawdopodobna , tyle że przy podobnych chondrytach rozróżnienie nie będzie już takie proste , a wtedy badania są niezbędne - choćby po to , żeby zbadać wpływ czasu i naszego klimatu na meteoryty :!:
Co innego jeżeli chodzi o okazy Moraska , Przełaz i Jankowa Dolnego - tu gdzie okazy były znalezione od siebie w odległości kilkuset kilometrów , konieczne jest potwierdzenie , bądź odrzucenie teorii tego samego spadku - tyle , że należałoby rzeczywiście przebadać okazy pierwotnie tam znalezione i już przebadane , a nie z nowych znalezisk z rzekomo tych miejsc .
Pozdrawiam !
Tomek
Avatar użytkownika
Meteoriticon
meteorytoman
 
Posty: 573
Dołączył(a): Wt lis 07, 2006 10:04 pm
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez filip » Pn maja 25, 2009 7:25 pm

Witam!
Jankowo Dolne - Morasko ok. 60km
Morasko - Przelazy ok. 110 km
I leżą prawie w linii prostej
Pozdrawiam Filip
filip
filip
meteorytoman
 
Posty: 760
Dołączył(a): So lis 22, 2008 12:33 pm
Lokalizacja: lubuskie

Następna strona

Powrót do chondryty

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron